Wypalanie traw

Okładka książki Wypalanie traw Wojciech Jagielski
Okładka książki Wypalanie traw
Wojciech Jagielski Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2012-05-07
2012-05-07
literatura polska RPA reportaż
Inne

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 5 (62) / 2023 Izabella Adamczewska, Kacper Bartczak, Marek Bieńczyk, Biserka Ćejović, Jacek Dehnel, Emilia Dłużewska, Helen Garner, Irena Grudzińska-Gross, Aleksandra Herzyk, Wojciech Jagielski, Maciej Jakubowiak, Miłada Jędrysik, Michalina Jurczyk, Eliza Kącka, Ignacy Karpowicz, Shehan Karunatilaka, Aldona Kopkiewicz, Joanna Krakowska, Marta Madejska, Weronika Murek, Azar Nafisi, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Tadeusz Nyczek, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, George Orwell, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Redakcja magazynu Książki, Zbigniew Rokita, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sobol, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Jacek Szczerba, Natalia Szostak, Jarek Szubrycht, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Kopalnia - sztuka futbolu #06 Paweł Czado, Piotr Jagielski, Wojciech Jagielski, Lech Jarosz, Izabela Koprowiak, Tomasz Łapiński, Michał Okoński, Rafał Stec, Stefan Szczepłek, Piotr Żelazny
Kopalnia - szt... Paweł Czado, Piotr ...

Historia końca apartheidu w RPA z punktu widzenia najbardziej konserwatywnego regionu kraju, gdzie biali nie potrafią współpracować nawet sami ze sobą. Opowieść o tym, że po latach rozdziału i traktowania czarnoskórej większości niemal jak niewolników, nie wystarczy dobra wola, żeby dokonać zmian. Tym bardziej, że tej dobrej woli w wielu przypadkach brakowało.Warto poznać tą historię, mimo, że jest smutna i mroczna.

Wnikliwa i nie najłatwiejsza lektura.
Tematyka dotycząca wydarzeń w Republice Południowej Afryki, segregacji rasowej (apartheid'u),działań Nelsona Mandeli oraz działań Burów. Reportaż jest niezwykle obszerny, ale nie "przynudza". Interesująco się czytało mimo, że tematyka jest poważna i momentami dość krwawa.

Wnikliwa i nie najłatwiejsza lektura.

Niezwykle zajmująca opowieść z Południowej Afryki, nie tylko o pewnym morderstwie i społeczno - politycznych przemianach w tym kraju.

W pierwszym podejściu spojrzałem na opis książki i pomyślałem: "a po co mi tam wiedza o RPA, to drugi koniec świata bez znaczenia dla mnie". Nie miałem racji i to jak bardzo! Po raz kolejny gatunek zwany reportażem udowodnił mi, że nie chodzi w nim tylko o lokalną historię jakiejś krainy, ale o uniwersalne i ponadczasowe mechanizmy funkcjonowania ludzkich społeczeństw.

Przesłania płynące z książki pana Jagielskiego są ponure i pesymistyczne. Idee równości i sprawiedliwości społecznej przyświecające każdej rewolucji błyskawicznie przegrywają z cwaniactwem, chciwością i brutalną siłą. W polityce liczy się przede wszystkim brak kręgosłupa moralnego i zdolność porzucenia ideologii byleby znaleźć się w aktualnym obozie rządzącym. Nieliczni idealiści, próbujący poprawić świat, są zawsze tymi, którzy najbardziej obrywają i przegrywają z kretesem. Ludzie uzależnieni są od podziałów między sobą, gdyż zawsze muszą mieć kogoś gorszego do pogardzania. Człowiek, który przez całe życie był praktycznie niewolnikiem, jest zbyt bierny i uzależniony aby zamienić się w zaradnego gospodarza i zarządcę.

Z tych właśnie powodów kraje, w których władza i bogactwo skoncentrowane zostało w wąskiej grupie rasowej / narodowej / politycznej są tak ciężkie do naprawienia, co pokazuje historia współczesna np. Iraku, Afganistanu, czy właśnie RPA.

Ciekawy obraz społeczeństwa RPA, a przy tym historii tego kraju opowiedziany z perspektywy wspomnień osób, mieszkańców burskiej miejscowości Ventersdorp w Transwalu, z którymi Autor zawarł znajomość podczas podróży do tego kraju.
Punktem wyjścia jest schyłkowy okres rządów nacjonalistów, którzy w latach 40-tych XX wieku wprowadzili segregację rasową, powszechnie znaną jako apartheid. W tym kontekście ukazano między innymi poczynania jednego z burskich nacjonalistów Eugena Terre Blanchea, który wierzył w segregację i niemalże mesjanizm swojej grupy etnicznej, wywodzącej się z XVII wiecznych europejskich osadników, pochodzących głównie z Holandii, Francji i Niemiec, którzy walczyli w XIX wieku o swe ziemie z potężnym plemieniem Zulusów, a kolejno z Brytyjczykami podczas dwóch wojen burskich.
Historia ciekawa, dla mnie osobiście w wielu aspektach odkrywcza w zakresie wiedzy o Republice Południowej Afryki, przedstawiona w prosty i wciągający sposób, skłaniający do refleksji aczkolwiek w sposób daleki od potępiania ludzi i ich przywar.

Niby wiedziałem że Pan Jagielski pełni funkcję dezinformatora na afrykę w tak nie doścignienie obiektywnej prasie jaką jest "Gazeta Wyborcza", ale ponieważ ogromnie interesuje mnie historia RPA, to postanowiłem dać książce szanse.

Zabierać się do czytania z góry nie nastawiałem się na jakąkolwiek bezstronność (zwłaszcza po lekturze wcześniejszych reportaży autora w gazecie wyborczej dot. Janusza Walusia),ale istnieją jakieś granice konfabulacji dopuszczalne dla książek które chcą uchodzić za "literaturę faktu".
To co przeczytałem nie dość że było zbiorem wierutnych kłamstw, to jeszcze zostało niezwykle miernie napisane - zwłaszcza że Pan Jagielski ma za sobą bogatą historię służby jako funkcjonariusz prasowy, więc moglibyśmy oczekiwać pewnego poziomu.

Odradzam kupno, no chyba że ktoś czerpie szczególną przyjemność w czytaniu propagandy podstarzałych komunistów. Ja swoją kopię spaliłem w piecu, bo wstyd coś takiego trzymać w bibliotece.

Temat super ciekawy, ale napisany językiem monotonnym. Czegoś tej książce brakuje.

Genialny reportaż Jagielskiego, który we właściwy dla siebie sposób, poprzez historię jednego miasta i jej mieszkańców, jak w soczewce pokazuje nam, co miało miejsce w RPA i jak funkcjonował system apartheidu.

(...)"zmiana ta prawdziwa, ta która naprawdę się liczy, zaczyna się w samym człowieku, w jego sercu i głowie, że samemu trzeba jej chcieć i być na nią gotowym, a nie czekać ,że dokona się za sprawą innych ludzi i zdarzeń, na które nie ma się wpływu".
Ventersdorp wciąż nie jest gotowy na zmiany, zmienia sie władza, ale zmiany w ludziach ciężko tu dojrzeć. Żyć ze sobą nie mogą, ale bez siebie życ jeszcze trudniej.

Pewna irytująca oczywistość tej książki obróciła się pod koniec w pewną zaskakująca i niewygodną nieoczywistość. Jak oceniać rządy Białych, jak zrozumieć rządy Czarnych, czy tu są jakieś obiektywne miary i oceny? Do tego barwny i żywy język oraz dobra dynamika skupiająca się na bardzo mocnej głównej postaci. Doskonały reportaż!

• Reportaż
  • Literatura faktu