Wypalanie traw

Wydawnictwo: Znak
7,55 (719 ocen i 77 opinii) Zobacz oceny
10
43
9
105
8
224
7
228
6
87
5
24
4
2
3
3
2
2
1
1
Darmowe dodatki Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
978-83-240-2256-7
liczba stron
310
słowa kluczowe
literatura polska
język
polski
dodała
Ag2S

Mistrzowska opowieść, która na długo pozostaje w pamięci W zmasakrowanej twarzy białego farmera nie sposób rozpoznać budzącego paniczny strach Eugène'a Terre'Blanche'a. Czarnoskórzy zabójcy nie próbują uciekać. Sami dzwonią na policję. Wymierzyli tylko sprawiedliwość. Koniec obłędnego systemu rasowej segregacji. Biali oddali władzę czarnoskórej większości. Ale nie w rodzinnym miasteczku...

Mistrzowska opowieść, która na długo pozostaje w pamięci

W zmasakrowanej twarzy białego farmera nie sposób rozpoznać budzącego paniczny strach Eugène'a Terre'Blanche'a. Czarnoskórzy zabójcy nie próbują uciekać. Sami dzwonią na policję. Wymierzyli tylko sprawiedliwość.

Koniec obłędnego systemu rasowej segregacji. Biali oddali władzę czarnoskórej większości. Ale nie w rodzinnym miasteczku zapatrzonego w Hitlera Terre'blanche'a. Samozwańczego generała nie obowiązują rządowe umowy podpisane przez zdrajców. W Ventersdorp wszystko ma pozostać zgodnie z boskim planem. Osobno biali Burowie, osobno czarni, osobno potomkowie Anglików.

Zmysł obserwacji i mistrzostwo pióra Wojciecha Jagielskiego zamienia tu i teraz mieszkańców południowoafrykańskiego miasteczka w uniwersalną opowieść o rozczarowaniu, jakie niesie z sobą każda wielka społeczna rewolucja.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2012

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

pokaż więcej

Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1885)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1970
Piotr | 2016-12-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Niezbyt często sięgam po taka formę oddziaływania na moje zmysły, jaką jest reportaż. A może to inny gatunek? Trudno jest skategoryzować "Wypalanie traw".

Jagielski sięga po temat, o którym jakby ostatnio świat zamilknął. RPA, apartheid, walki na tle koloru skóry, ale nie tylko. Autor wgłębia się w historie ludzi zwykłych i tych na wysokich stanowiskach. Wszystko jest tutaj pogmatwane, nie ma sprawiedliwości,a różnice klasowe i przemoc są na porządku dziennych.
"Kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie" - nasuwa mi się ta myśl po tej lekturze. Tutaj nie ma wygranych i przegranych, każdy coś stracił, każdy nosi w sobie wielka traumę, często żyjąc na krawędzi wyczerpania, czy też obawiając się o własne życie.

Sam nigdy nie rozumiałem nienawiści niechęci do człowieka z powodu jego przekonań, pochodzenia, czy koloru skóry. Z pewnością podałbym rękę czarnoskóremu. Nie widzę w tym problemu.
Podoba mi się język, jakim autor operuje i brak stawania po jednej stronie. Czysty...

książek: 2240
Wojciech Gołębiewski | 2016-02-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Intuicyjnie unikałem recenzowania książek Jagielskiego (ur. 1960), w obawie przed podobieństwem do casusu Kapuścińskiego, którego książek nie recenzuję. Niestety, chyba mam rację. Piszę w tej chwili 1009 recenzję dla LC i wśród opiniowanych książek nie ma ani jednej Kapuścińskiego. Chyba już czas wytłumaczyć się przed Państwem z moich - nazwijmy to - fochów.
Czy ja czytałem książki Kapuścińskiego? - Tak, większość
Czy mnie się one podobały? - Bardzo, prawie wszystkie zasługiwały na 7 do 10 gwiazdek.
Skąd więc moje fochy? - Czuję się, jakby wieszcz H powiedział, "zdradzony o świcie", a bardziej prozaicznie, zrobiony w konia, w balona itd itp. Przez lata lekturę jego, jak myślałem, reportaży, traktowałem jako źródło rzetelnej wiedzy, aż tu nagle się okazało, że ponosiła go "licentia poetica", a konkretnie, że nie wiadomo gdzie przebiega granica ...

książek: 1813
Renax | 2014-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Książka bardzo dobra. Klasyfikując do półek, zaznaczyłam zarówno półkę 'historyczną' jak i 'współczesną', ale ta książka taka właśnie jest - bo opisuje zjawisko apartheidu w RPA, ale opisuje to tak, że opowieść staje się uniwersalną opowieścią o kolonizacji, o tyglach demograficznych. Wnioski, jakie płyną z zaprezentowanej historii ja sobie przyrównałam do krajów bliższych Polsce i nazwałam postkolonializmem.
Autor nie interpretuje wniosków, nie snuje własnych proroctw, ale pozostawia 'gołe fakty'. Po przeczytaniu należy zadać pytanie o szanse biednych społeczeństw na ich rozwój. Czy w ogóle są takie szanse dla Afryki i dla innych rejonów świata, chociażby do krajów postsowieckich? Bo czytając 'wypalanie traw' akurat TERAZ mimochodem nasuwa mi takie porównania. Historia pokaże. Ale Pan Jagielski 'dokopał' się do pesymistycznej strony natury 'polityki' i 'rewolucji'. Nazwanie tego wypalaniem traw jest genialne.
W każdym razie moje pierwsze spotkanie z reportażem Wojciecha...

książek: 1541
eduko7 | 2014-07-20
Na półkach: Przeczytane, 2012, Wymienione
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Pan Wojciech Jagielski podejmuje niezwykle ważny i trudny problem, jakim jest ekskluzja społeczna na tle rasowym. Ktoś powie: temat już zamknięty, wszak w RPA zaszły pożądane zmiany, ale przecież przykłady segregacji mnożą się w naszym kraju, "z miedzą" i na całym świecie. Autor umiejętnie tworzy kompozycję reportażu i powieści. Zmusza do zastanowienia nad stereotypami, którymi kierujemy się w postrzeganiu innych ludzi, ich źródłami i konsekwencjami. Zachęca do pogłębiania wiedzy o sobie i innych.

książek: 286
Michał | 2018-06-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Czytając jednocześnie „Sprzedawczyka” i „Wypalanie traw” dopadł mnie swoisty dysonans poznawczy. W książce Paula Beatty, Afroamerykanin wprowadza apartheid w fikcyjnym amerykańskim miasteczku, co przynosi wiele pozytywnych zmian. W reportażu Jagielskiego mamy oczywiście do czynienia z sytuacją dokładnie odwrotną i w pełni opartą na faktach.
Konflikt rasowy w RPA podglądamy tu z trzech różnych perspektyw. Oczami czarnoskórego mieszkańca republiki, przedstawiciela Burów i potomka Brytyjczyków. Jagielski często oddając głos swoim bohaterom, metodycznie przybliża nam ich skomplikowane i niezdrowe relacje oraz długą historię antagonizmów. Stosuje nieśpieszną, rzeczową narrację, nie wydając sądów. Na koniec wyprowadza nas w bezpieczne miejsce, gdzie trzeba już samemu się odnaleźć i wyciągnąć wnioski.

Cóż, może zwyczajnie nie ma idealnych rozwiązań na koegzystencję społeczeństwa historycznie zwaśnionego i z pokolenia na pokolenie przyzwyczajanego do pewnych zależności. W każdym tyglu...

książek: 540
Iza | 2016-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2016

Książkę poleciła mi pewna pani profesor ze studiów.
Nawet pożyczyła mi egzemplarz.
Najlepszą recenzją będzie chyba to, że zaraz po przeczytaniu pobiegłam do księgarni po swój.
Teraz naprawdę rozumiem dlaczego pani profesor dając mi tę książkę, powiedziała, że jej autor to jeden z najlepszych z gatunku reportażu.
Fantastyczna lektura.
Pióro Jagielskiego jest wybitne, nie da się oderwać oczu.
I temat jak najbardziej wart poruszenia i poznania.

Od czego się to wszystko zaczyna?
Ano od opisu morderstwa Eugène'a Terre'Blanche. Mamy do czynienia z pewnego rodzaju retrospekcją, co jest właściwe dla prozy fabularnej...
Dopiero potem zaczyna się właściwy reportaż.
I chyba ten zabieg najbardziej mi się podoba.
Nie do końca reportaż, nie do końca fikcja literacka.
Jagielski od drugiego rozdziału opisuje czytelnikowi to co zobaczył i kogo poznał, będąc w Afryce. Co ciekawe nie mówi o wszystkim. Dobiera wydarzenia i postacie w taki sposób, by przedstawić nam konkretną historię.
Historię...

książek: 621
anika | 2015-05-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2015
Przeczytana: 07 maja 2015

Tematyka reportażu nie pozostaje w kręgu moich bezpośrednich zainteresowań, jednak pióro Jagielskiego nie pozwala oderwać się od książki. Ma on dar niezwykle lekkiego, wciągającego opowiadania o sprawach trudnych, nie spłycając przy tym treści, nie pomijając polityki ani historii. Rewelacja!

książek: 1450
Mateusz | 2012-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Nie będę oryginalny jeśli napiszę, że żałuję tego, iż dopiero trafiłem na jakikolwiek tytuł W. Jagielskiego.
"Wypalanie traw" to świetny dokument, który czyta się jak dobre opowiadanie z elementami sensacji, kryminału, publicystyki....

Nie potrafię pisać recenzji... opisywać swoich wrażeń, zwłaszcza, gdy książka tak bardzo potrafiła mnie zafascynować:)!!! A czytelnikiem jestem bardzo wybrednym:)

Polecam! Polecam!

książek: 688
Aleksandra | 2012-08-27
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2012 r.
Przeczytana: 27 sierpnia 2012

Czekałam na tę książkę długo... Kiedy wpadła mi w ręce, pomyślałam "W końcu! No to dwa dni i przeczytane". Jak bardzo się myliłam, dowiedziałam się drugiego dnia, kiedy nie byłam nawet po 100 stronach. Nie znaczy to, że książka jest nudna. Oj nie... przecież to Jagielski. Ale jakże inny Jagielski, niż ten z "Nocnych Wędrowców", czy "Wieży z kamienia".

Książkę polecam wszystkim zainteresowanych Afryką, ale nie tą z safari, pierwotnymi plemionami i barwnymi tradycjami każdego z nich. Polecam ją tym, których interesuje historia RPA, sprawa walk między białymi farmerami a czarnymi pracownikami, kulisy objęcia władzy w państwie przez Mandelę i jej rezultaty, widziane z punktu widzenia niewielkiego miasteczka.

Książkę warto czytać powoli, choć w gruncie rzeczy nie da się jej czytać szybko. Ilość faktów, ważnych dla dalszych wydarzeń, opisów, relacji i bohaterów jest tak dużo, że czytając szybko, gubi się je w czasie.

Opowieść zaczyna się od analizy i kulisów zabójstwa białego...

książek: 1485
miete | 2015-08-10
Na półkach: Przeczytane

Po tej lekturze mam wrażenie że obalenie apartheid w Republice Południowej Afryki nie tylko , że nie rozwiązało dotychczasowych problemów związanych z wypracowaniem poprawnej relacji pomiędzy rdzenną, czarną ludnością a białymi osadnikami ale i zrodziło masę nowych z którymi jak dotąd nikt nie potrafi sobie poradzić. Uprzedzając wasze oburzenie nie chcę bynajmniej w ten sposób powiedzieć, że jestem zwolenniczką ścisłego podziału ras ale za Jagielskim uważam, że rozwiązanie jednego problemu natychmiast pociągnęło za sobą kilka następnych, a wielka rewolucja społeczna jaką było obalenie segregacji ras z czasem przyniosła rozczarowanie tak białym jak i czarnym obywatela RPA. Być może w dalszej historycznej perspektywie wszystko będzie wyglądać całkiem inaczej i w ostatecznym rozrachunku to znamienne wydarzenie położy podwaliny pod nowe wielorasowe, szczęśliwe społeczeństwo.
Jednak obecnie biali farmerzy muszą zmagać się z bestialskim i niewątpliwie rasistowskimi zbrodniami...

zobacz kolejne z 1875 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Zamek reporterów - spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Zamek Reporterów to roczny cykl spotkań z czołówką polskich reporterów oraz z wybitnymi autorami z zagranicy. 16 maja zapraszamy na spotkanie z Wojciechem Jagielskim - reporterem, wieloletnim dziennikarzem i korespondentem „Gazety Wyborczej”, obecnie związanym z Polską Agencją Prasową.


więcej
Nominacje do Nagrody im. Kapuścińskiego

Wczoraj w Starej Prochowni w Warszawie ogłoszono nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ta nagroda za reportaż literacki zostanie przyznana już po raz czwarty. Laureata poznamy 17 maja.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd