Lustereczko, powiedz przecie

Cykl: Róża Krull na tropie (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
AMisz

Znana autorka powieści kryminalnych Róża Krull jest świadkiem samobójstwa jednego z uczestników konkursu Mister Polonia. Wkrótce okazuje się, że nie miał on żadnego powodu, aby zdecydować się na tak desperacki czyn. Zaintrygowana Róża rozpoczyna śledztwo i szybko przekonuje się, że w świecie facetów, którzy wiedzą o kosmetykach i modzie więcej niż ona sama, znajdują się też psychopaci, gotowi na wszystko, aby tylko zdobyć tytuł Najprzystojniejszego Polaka Roku...

"Lustereczko, powiedz przecie" to drugi tom przygód Róży Krull i dwójki jej przyjaciół, a zarazem współpracowników – menadżerki Betty i PR-owca Pepe. Tym razem w rozwiązaniu zagadki kryminalnej pomaga im też sam Mister Polski, Rafał Maślak. W przygotowaniu kolejne tomy!

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 866

Róża Krull na tropie mordercy przystojniaków

Róża Krull wróciła! Jedna z najbardziej roztrzepanych polskich autorek, która wśród kryminalnych śledztw i rozlicznych romansów (w tym także tych wyimaginowanych), nie bardzo znajduje czas na pisanie i nieustannie balansuje na granicy deadlajnu, i tym razem wpakowała się w sam środek afery, która wstrząśnie środowiskiem warszawskich celebrytów.

„Lustereczko, powiedz przecie” to druga część cyklu z Różą Krull autorstwa księcia komedii kryminalnej Alka Rogozińskiego. Tym razem bohaterka, poprzez zupełnie niewinną fascynację mężczyzną pracującym naprzeciwko jej nowego mieszkania, staje się mimowolnym świadkiem samobójstwa obserwowanego przystojniaka. Kiedy dodatkowo z autorką postanawia skontaktować się niedoszła dziewczyna zmarłego, która nie potrafi uwierzyć, że jej ukochany sam targnął się na życie, Róża postanawia przeprowadzić własne śledztwo – ku rozpaczy swoich przyjaciół.

O ile w pierwszej części serii „Do trzech razy śmierć” mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska (choć w krzywym nomen omen zwierciadle) środowisku literackiemu, tak teraz trafiamy w sam środek targowiska męskiej próżności, czyli na wybory Mistera Polonia. Przystojni, napakowani chłopcy, którzy rywalizują nie tylko o prestiżowy tytuł, ale też związane z nim kontrakty reklamowe, sławę i pieniądze, kolejno giną w niewyjaśnionych okolicznościach, a Róża przy pomocy Rafała Maślaka stara się odkryć, kto jest mordercą.

„Lustereczko, powiedz przecie” to najlepsza z dotychczas przeczytanym przeze mnie książek autora. Jej bohaterowie są wciąż tak samo wyraziści, jak Ci z wcześniejszych komedii kryminalnych, a sama intryga wydaje się ciekawsza i lepiej przez autora przemyślana. Tym razem udało się Alkowi Rogozińskiemu uniknąć chaosu związanego z wprowadzeniem zbyt wielu postaci drugoplanowych, który nieco raził mnie w „Do trzech razy śmierć”.

Co najważniejsze jednak, wciąż jest tak samo zabawnie, jak we wcześniejszych książkach Rogozińskiego i wciąż nie polecam ich czytać w miejscach publicznych. Niekontrolowane wybuchy śmiechu, które z pewnością towarzyszyć będą lekturze, mogą wywołać duże zdziwienie otoczenia. Myślę, że książka idealnie sprawdzi się w nadchodzące długie wieczory, kiedy jesienna chandra czaić się będzie na każdego z nas. Skoro Róża potrafi niemal samodzielnie poradzić sobie z groźnym mordercą, to o wynik jej starcia z naszymi małymi smuteczkami nie musimy się obawiać – rozgromi je z siłą rażenia swojego truskawkowego kompotu!

Anna Szterleja

Piotr | 2017-11-30
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2017

Swego czasu przeczytałem debiut Alka Rogozińskiego i odpuściłem sobie dalsze lektury. A jako, że uwielbiam głos Pauliny Holtz, jestem abonentem Storytel, to postanowiłem dać mu jeszcze jedną szansę. Na ślepo wybrałem ten utwór i zwyczajnie się zachwyciłem. Ta kryminalna komedia jest idealna nawet dla największych ponuraków. Z pewnością głos zawodowej aktorki potęguje doznania.

Sama fabułą jest zabójczo śmieszna. Topowa pisarka Róża Króll obserwuje przez lornetkę przystojnego, młodego mężczyznę. Pewnego wieczora powtarza swój rytuał i nie wierzy w to co widzi. Obiekt jej westchnień wyskakuje z balkonu, popełniając samobójstwo. Okazuje się, że jest ona jednym z pretendentów do korony Mistera Polonia. W autorce odzywa się żyłka detektywa i rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. W swojej drodze do rozwiązania zagadki spotyka wiele ciekawych ludzi, które pomagają, lub tez jak to bywa w życiu, wręcz przeciwnie. Sama Króll jednak ma w sobie wiele zaciętości i mimo swoich wad, udaje jej...

Joanna | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Świetna powieść z jeszcze większą dawką humoru , ironii i satyrycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość niż w pierwszym tomie cyklu z Różą Krull i jej przyjaciółmi . Tym razem w centrum uwagi autora znaleźli się mężczyźni, którzy pragną zaistnieć w różny sposób , zostać celebrytami .
Królowa polskich kryminałów Róża Krull jest świadkiem samobójstwa sąsiada, którego obserwuje od jakiegoś czasu przez lornetkę ze swojego balkonu. W ten sposób podziwia urodę jego idealnie wyrzeźbionego ćwiczeniami ciała. Próbując zgłosić wypadek Sergiusza Prokopa policji przypadkowo angażuje się w rozwiązanie zagadki, w której nie wszystkie elementy wskazują na samobójstwo. Wkrótce na balu charytatywnym dochodzi do kolejnego tajemniczego zgonu w wyniku zatrucia. Zaintrygowani niecodziennymi zdarzeniami , Róża i jej przyjaciele wkraczają w środowisko mężczyzn , którzy dla sławy, reklamy telewizyjnej czy intratnych materialnych lukratywnych korzyści zdolni są do wszystkiego, aby...

Wioleta Sadowska | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

"Kryminały o wiele lepiej pisać, niż przeżywać w życiu".

Wydawałoby się, że wszelakie konkursy piękności takie jak Miss Polonia, czy też Mister Polski to imprezy do cna wypełnione wszechobecną próżnością uczestników. Okazuje się jednak, że wybory najpiękniejszych z pięknych to także kocioł pełen zawiści, przeświadczenia o swojej wyjątkowości i… morderczych myśli. Oby nikt nie wziął sobie na poważnie pomysłu eliminacji potencjalnej konkurencji ukazanego w najnowszej książce Księcia Komedii Kryminalnej.

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party. Kocha muzykę Madonny, jego pasją są kryminały, marzy o podróży dookoła świata i zamieszkaniu na jednej z wysp Morza Śródziemnego. Zadebiutował książką pt. "Ukochany z piekła rodem".

Róża Krull, znana autorka kryminałów,...

Kto z nas nie podglądał kiedyś sąsiada przez lornetkę?.........
Serio? Tylko ja!? No cóż, to wiele wyjaśnia, min. dlaczego czuję taką nić porozumienia z nietuzinkową bohaterką "Lustereczko, powiedź przecie". Róża Krull to postać pod wieloma względami wyjątkowa. Po nocach jest prześladowana przez Kopernika i konia króla Jana III Sobieskiego, a za dnia jest pilną obserwatorką rzeczywistości:
"Na przekór podszeptom jej fantazji wykładowca języka starocerkiewnego, na którego doniosła na policję, nie okazał się szpiegiem pracującym na KGB, a jego nocne wędrówki w okolicach jednostki wojskowej mniej miały wspólnego z działalnością wywiadowczą,a więcej ze znajdującym się tam sklepem monopolowym."
"Lustereczko, powiedź przecie" to książka nieprzyzwoicie zabawna. Autor naśmiewa się z męskiej próżności i robi to z dużym wdziękiem.
Znakomita rozrywka!

Eli1605 | 2018-10-01
Przeczytana: 01 października 2018

Zachęcona nazwiskiem autora kupiłam kilka jego e-booków. Mam więc przeczytałam, ale nie jest to książka jakie lubię. Główna bohaterka, notabene autorka kryminałów, jest naiwną, płytką i zapatrzoną w siebie " gwiazdą". Nie polubiłam jej, niestety. Sam pomysł na fabułę nie jest jakiś nowatorski ale mogłaby być z tego lepsza książka gdyby Róża Krull mocniej stąpała po gruncie.

Magnis | 2018-01-27
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Nadszedł czas, aby zapoznać się z drugim tomem przygód Róży Krull i jej zwariowanymi przygodami. Po pierwszej części, która sprawiła mi wiele radości podczas czytania i miała ciekawą zagadkę kryminalną po kolejnej spodziewałem się dostania również interesującej pozycji. Z drugiej strony miałem pewne obawy, bo jest to druga część i niekiedy właśnie można dostać coś słabszego. Jednak pomimo tego zabrałem się za czytanie i przyznam, ze nie żałuje swojej decyzji.
Róża Krull po poprzedniej sprawie odpoczywa sobie i rozgląda się za kolejnym obiektem westchnień, ale podczas podglądania przypadkowo jest świadkiem samobójstwa obserwowanego z naprzeciwka przystojniaka. Okazuje się on jednym z uczestników konkursu Mistera Polski, który nie miał powodu dokonania samobójstwa. Róży Krull nie jest mało wrażeń pomimo poprzedniej sprawy i postanawia zająć się znów śledztwem, aby dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. W kwestii pomocy może liczyć na swoją menadżerkę Betty, agenta Pepe i panią...

michall_1985 | 2018-05-31
Przeczytana: maj 2018

Zbliżają się wybory Mistera Polonia,jeden z murowanych kandydatów postanawia odebrac sobie życie skacząc z okna biura,w którym pracuje.Pech chciał,że biurowiec znajduje się naprzeciwko bloku mieszkania,w którym mieszka Róża Krull.Słynna polska autorka kryminałów staje się przypadkowym świadkiem samobójstwa.Oczywiście nie byłaby sobą,gdyby nie postanowiła wyjaśnic sprawy na własną rękę.Wraz ze swoimi współpracownikami rozpoczyna śledztwo.

Drugi tom serii "Róża Krull na tropie",w której powraca czwórka bohaterów znana z pierwszego tomu.
Ta częsc jednak podobała mi się nieco mniej od poprzedniej,gdyż cała intryga została nieco rozmyta przez upychanie komicznych tekstów i zwrotów akcji,gdzie tylko się da.
Poza tym kilka motywów autor wykorzystał ponownie,przez co akcja stała się przewidywalna.
Na minus trzeba też zaliczyc ogólne przekolorowanie świata przedstawionego.Za bardzo skupił się na obśmiewaniu środowiska homoseksualistów i narcyzów,a za mało na kryminalnej stronie akcji.A...

Anmar | 2018-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Ogromny plus dla pana Rogozińskiego. Czytałam już kilka jego powieści, ale ta jest zdecydowanie najlepsza. Akcja była bardziej spójna, bohaterowie znani z poprzedniej części wyraźniej scharakteryzowani, mniej było też rozpraszających anegdotek, które niczego nie wnosiły do opowiadanej historii.

Właściwie przez cały czas czytania uśmiech nie schodził mi z twarzy. A niektóre rozmowy (szczególnie między Betty a Pepe) przywodziły mi na myśl Joannę Chmielewską.

Gorąco polecam i niecierpliwie czekam na kolejną książkę.

Agacha | 2018-07-10
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi
Przeczytana: 09 lipca 2018

Jeśli szukasz czegoś lekkiego i z humorem, to jest to. Książki pana Alka gwarantują dobrą zabawę i wypoczynek w znakomitym towarzystwie.
Wcale się nie dziwię, że Róża nie ma czasu na pisanie książek, skoro co chwilę pakuje się w afery kryminalne. Polecam.

Biblioteczka Rudej | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Róża (...) przekroczenie progu dojrzałości nie uspokoiło imaginacji Krull, która nadal miała skłonność do widzenia rzeczywistości w oryginalny sposób. Z czasem zaczęło jej to trochę komplikować życie. ."
I tak naszej Róży zostało, a kłopoty to jej specjalność. Nasza bohaterka po raz kolejny pakuje sie w aferę i to z udziałem kandydatów na najprzystojniejszego Polaka. Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.de/2018/01/alek-rogozinski-lustereczkopowiedz.html?m=1