Lustereczko, powiedz przecie

Cykl: Róża Krull na tropie (tom 2)
Wydawnictwo: Filia
AMisz

Znana autorka powieści kryminalnych Róża Krull jest świadkiem samobójstwa jednego z uczestników konkursu Mister Polonia. Wkrótce okazuje się, że nie miał on żadnego powodu, aby zdecydować się na tak desperacki czyn. Zaintrygowana Róża rozpoczyna śledztwo i szybko przekonuje się, że w świecie facetów, którzy wiedzą o kosmetykach i modzie więcej niż ona sama, znajdują się też psychopaci, gotowi na wszystko, aby tylko zdobyć tytuł Najprzystojniejszego Polaka Roku...

"Lustereczko, powiedz przecie" to drugi tom przygód Róży Krull i dwójki jej przyjaciół, a zarazem współpracowników – menadżerki Betty i PR-owca Pepe. Tym razem w rozwiązaniu zagadki kryminalnej pomaga im też sam Mister Polski, Rafał Maślak. W przygotowaniu kolejne tomy!

źródło opisu: opis wydawcy

źródło okładki: strona wydawcy

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 830

Róża Krull na tropie mordercy przystojniaków

Róża Krull wróciła! Jedna z najbardziej roztrzepanych polskich autorek, która wśród kryminalnych śledztw i rozlicznych romansów (w tym także tych wyimaginowanych), nie bardzo znajduje czas na pisanie i nieustannie balansuje na granicy deadlajnu, i tym razem wpakowała się w sam środek afery, która wstrząśnie środowiskiem warszawskich celebrytów.

„Lustereczko, powiedz przecie” to druga część cyklu z Różą Krull autorstwa księcia komedii kryminalnej Alka Rogozińskiego. Tym razem bohaterka, poprzez zupełnie niewinną fascynację mężczyzną pracującym naprzeciwko jej nowego mieszkania, staje się mimowolnym świadkiem samobójstwa obserwowanego przystojniaka. Kiedy dodatkowo z autorką postanawia skontaktować się niedoszła dziewczyna zmarłego, która nie potrafi uwierzyć, że jej ukochany sam targnął się na życie, Róża postanawia przeprowadzić własne śledztwo – ku rozpaczy swoich przyjaciół.

O ile w pierwszej części serii „Do trzech razy śmierć” mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska (choć w krzywym nomen omen zwierciadle) środowisku literackiemu, tak teraz trafiamy w sam środek targowiska męskiej próżności, czyli na wybory Mistera Polonia. Przystojni, napakowani chłopcy, którzy rywalizują nie tylko o prestiżowy tytuł, ale też związane z nim kontrakty reklamowe, sławę i pieniądze, kolejno giną w niewyjaśnionych okolicznościach, a Róża przy pomocy Rafała Maślaka stara się odkryć, kto jest mordercą.

„Lustereczko, powiedz przecie” to najlepsza z dotychczas przeczytanym przeze mnie książek autora. Jej bohaterowie są wciąż tak samo wyraziści, jak Ci z wcześniejszych komedii kryminalnych, a sama intryga wydaje się ciekawsza i lepiej przez autora przemyślana. Tym razem udało się Alkowi Rogozińskiemu uniknąć chaosu związanego z wprowadzeniem zbyt wielu postaci drugoplanowych, który nieco raził mnie w „Do trzech razy śmierć”.

Co najważniejsze jednak, wciąż jest tak samo zabawnie, jak we wcześniejszych książkach Rogozińskiego i wciąż nie polecam ich czytać w miejscach publicznych. Niekontrolowane wybuchy śmiechu, które z pewnością towarzyszyć będą lekturze, mogą wywołać duże zdziwienie otoczenia. Myślę, że książka idealnie sprawdzi się w nadchodzące długie wieczory, kiedy jesienna chandra czaić się będzie na każdego z nas. Skoro Róża potrafi niemal samodzielnie poradzić sobie z groźnym mordercą, to o wynik jej starcia z naszymi małymi smuteczkami nie musimy się obawiać – rozgromi je z siłą rażenia swojego truskawkowego kompotu!

Anna Szterleja

Piotr | 2017-11-30
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2017

Swego czasu przeczytałem debiut Alka Rogozińskiego i odpuściłem sobie dalsze lektury. A jako, że uwielbiam głos Pauliny Holtz, jestem abonentem Storytel, to postanowiłem dać mu jeszcze jedną szansę. Na ślepo wybrałem ten utwór i zwyczajnie się zachwyciłem. Ta kryminalna komedia jest idealna nawet dla największych ponuraków. Z pewnością głos zawodowej aktorki potęguje doznania.

Sama fabułą jest zabójczo śmieszna. Topowa pisarka Róża Króll obserwuje przez lornetkę przystojnego, młodego mężczyznę. Pewnego wieczora powtarza swój rytuał i nie wierzy w to co widzi. Obiekt jej westchnień wyskakuje z balkonu, popełniając samobójstwo. Okazuje się, że jest ona jednym z pretendentów do korony Mistera Polonia. W autorce odzywa się żyłka detektywa i rozpoczyna swoje prywatne śledztwo. W swojej drodze do rozwiązania zagadki spotyka wiele ciekawych ludzi, które pomagają, lub tez jak to bywa w życiu, wręcz przeciwnie. Sama Króll jednak ma w sobie wiele zaciętości i mimo swoich wad, udaje jej...

Joanna | 2018-03-23
Przeczytana: 23 marca 2018

Świetna powieść z jeszcze większą dawką humoru , ironii i satyrycznego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość niż w pierwszym tomie cyklu z Różą Krull i jej przyjaciółmi . Tym razem w centrum uwagi autora znaleźli się mężczyźni, którzy pragną zaistnieć w różny sposób , zostać celebrytami .
Królowa polskich kryminałów Róża Krull jest świadkiem samobójstwa sąsiada, którego obserwuje od jakiegoś czasu przez lornetkę ze swojego balkonu. W ten sposób podziwia urodę jego idealnie wyrzeźbionego ćwiczeniami ciała. Próbując zgłosić wypadek Sergiusza Prokopa policji przypadkowo angażuje się w rozwiązanie zagadki, w której nie wszystkie elementy wskazują na samobójstwo. Wkrótce na balu charytatywnym dochodzi do kolejnego tajemniczego zgonu w wyniku zatrucia. Zaintrygowani niecodziennymi zdarzeniami , Róża i jej przyjaciele wkraczają w środowisko mężczyzn , którzy dla sławy, reklamy telewizyjnej czy intratnych materialnych lukratywnych korzyści zdolni są do wszystkiego, aby...

Wioleta Sadowska | 2017-10-05
Przeczytana: 05 października 2017

"Kryminały o wiele lepiej pisać, niż przeżywać w życiu".

Wydawałoby się, że wszelakie konkursy piękności takie jak Miss Polonia, czy też Mister Polski to imprezy do cna wypełnione wszechobecną próżnością uczestników. Okazuje się jednak, że wybory najpiękniejszych z pięknych to także kocioł pełen zawiści, przeświadczenia o swojej wyjątkowości i… morderczych myśli. Oby nikt nie wziął sobie na poważnie pomysłu eliminacji potencjalnej konkurencji ukazanego w najnowszej książce Księcia Komedii Kryminalnej.

Alek Rogoziński to z wykształcenia filolog, a z zawodu dziennikarz. Swoją karierę rozpoczynał w połowie lat 90. ubiegłego wieku w Rozgłośni Harcerskiej, pracował także m. in. w Radiu Plus i Radiu Kolor. Od 2007 r. natomiast zasila redakcję magazynu Party. Kocha muzykę Madonny, jego pasją są kryminały, marzy o podróży dookoła świata i zamieszkaniu na jednej z wysp Morza Śródziemnego. Zadebiutował książką pt. "Ukochany z piekła rodem".

Róża Krull, znana autorka kryminałów,...

Kto z nas nie podglądał kiedyś sąsiada przez lornetkę?.........
Serio? Tylko ja!? No cóż, to wiele wyjaśnia, min. dlaczego czuję taką nić porozumienia z nietuzinkową bohaterką "Lustereczko, powiedź przecie". Róża Krull to postać pod wieloma względami wyjątkowa. Po nocach jest prześladowana przez Kopernika i konia króla Jana III Sobieskiego, a za dnia jest pilną obserwatorką rzeczywistości:
"Na przekór podszeptom jej fantazji wykładowca języka starocerkiewnego, na którego doniosła na policję, nie okazał się szpiegiem pracującym na KGB, a jego nocne wędrówki w okolicach jednostki wojskowej mniej miały wspólnego z działalnością wywiadowczą,a więcej ze znajdującym się tam sklepem monopolowym."
"Lustereczko, powiedź przecie" to książka nieprzyzwoicie zabawna. Autor naśmiewa się z męskiej próżności i robi to z dużym wdziękiem.
Znakomita rozrywka!

Magnis | 2018-01-27
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Nadszedł czas, aby zapoznać się z drugim tomem przygód Róży Krull i jej zwariowanymi przygodami. Po pierwszej części, która sprawiła mi wiele radości podczas czytania i miała ciekawą zagadkę kryminalną po kolejnej spodziewałem się dostania również interesującej pozycji. Z drugiej strony miałem pewne obawy, bo jest to druga część i niekiedy właśnie można dostać coś słabszego. Jednak pomimo tego zabrałem się za czytanie i przyznam, ze nie żałuje swojej decyzji.
Róża Krull po poprzedniej sprawie odpoczywa sobie i rozgląda się za kolejnym obiektem westchnień, ale podczas podglądania przypadkowo jest świadkiem samobójstwa obserwowanego z naprzeciwka przystojniaka. Okazuje się on jednym z uczestników konkursu Mistera Polski, który nie miał powodu dokonania samobójstwa. Róży Krull nie jest mało wrażeń pomimo poprzedniej sprawy i postanawia zająć się znów śledztwem, aby dowiedzieć się o co w tym wszystkim chodzi. W kwestii pomocy może liczyć na swoją menadżerkę Betty, agenta Pepe i panią...

Anmar | 2018-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2018

Ogromny plus dla pana Rogozińskiego. Czytałam już kilka jego powieści, ale ta jest zdecydowanie najlepsza. Akcja była bardziej spójna, bohaterowie znani z poprzedniej części wyraźniej scharakteryzowani, mniej było też rozpraszających anegdotek, które niczego nie wnosiły do opowiadanej historii.

Właściwie przez cały czas czytania uśmiech nie schodził mi z twarzy. A niektóre rozmowy (szczególnie między Betty a Pepe) przywodziły mi na myśl Joannę Chmielewską.

Gorąco polecam i niecierpliwie czekam na kolejną książkę.

Marianna | 2017-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Autorka kryminałów Róża Krull wikła się w kolejną intrygę. Tym razem spróbuje wyjaśnić zagadkę samobójczej śmierci jednego z uczestników konkursu Mister Polonia. W "śledztwie" pomagać jej będą menadżerka Betty, agent Pepe i pani Cecylia jej pomoc domowa i kucharka. Nie zabraknie też innych oryginalnych bohaterów. Gdy ginie kolejna osoba biorąca udział w konkursie Róża postanawia poprosić o pomoc znanego Mistera Polski Rafała Maślaka, wraz z nim na zgrupowaniu przed konkursem będzie próbowała wytropić mordercę. Czy jej się to uda?
Jak się okazuje świat męskich konkursów piękności to jedno wielkie bagienko, gdzie nie brak wrogów i osób, które w zamian za sukces i sławę są gotowe by zabić. Kolejny dobry kryminał Rogozińskiego. Ciekawa fabuła, kilka zwrotów akcji i rozwiązanie, które satysfakcjonuje. Na pochwałę jak zawsze zasługuje kreacja bohaterów. Było kilka momentów, gdzie nie potrafiłam pohamować śmiechu. Jeśli chodzi o język i styl pisania to choć jest to kryminał to czyta się...

Liza | 2017-10-14
Przeczytana: 14 października 2017

Róża Krull, charakterna i ekscentryczna pisarka, podczas przygotowań do swojej domowej parapetówki jest świadkiem dramatycznego zdarzenia- z wieżowca naprzeciwko jej mieszkania, z okna skacze pewien mężczyzna, który a propos był obiektem jej zainteresowania.

„Prowadzi Pani szalenie interesujący tryb życia.”

Po pewnych odwiedzinach nieznajomej dziewczyna pisarka bierze sprawy w swoje ręce, znaczy to, że zaczyna prowadzić prywatne śledztwo, rozdzielając też zadania dla swoich przyjaciół: dla Pepe i Betty, ku niezadowoleniu komisarza policji. Będzie się działo, szybko okaże się, że konkurs na Mistera Polonia wzbudza wiele emocji i ducha rywalizacji wśród jego uczestników i stronników.

Na łamach powieści pojawi się też postać szarmanckiego Mistera Polski – Rafała Maślaka, który oczaruje Różę. A ona, jak to ona, ze swoją bogatą wyobraźnią wytwarza pewne fantazje i planuje pewne wydarzenia. Czeka ją też urocza przejażdżka i odmładzanie.

Jest zabawnie (chociaż nie aż tak by boki...

Biblioteczka Rudej | 2018-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2018

Róża (...) przekroczenie progu dojrzałości nie uspokoiło imaginacji Krull, która nadal miała skłonność do widzenia rzeczywistości w oryginalny sposób. Z czasem zaczęło jej to trochę komplikować życie. ."
I tak naszej Róży zostało, a kłopoty to jej specjalność. Nasza bohaterka po raz kolejny pakuje sie w aferę i to z udziałem kandydatów na najprzystojniejszego Polaka. Więcej na blogu http://rudabiblioteczka.blogspot.de/2018/01/alek-rogozinski-lustereczkopowiedz.html?m=1

BeataP | 2018-03-11

Bardzo się cieszę, że mogłam znowu spotkać roztargnioną, zapominalską i nieobliczalną Różą Krull.
Poczucie humoru Rogozińskiego bardzo mi odpowiada, dlatego lubię sięgać po Jego książki.

W pisaniu nie trzeba się ograniczać!

Z Alkiem Rogozińskim znamy się nie od dziś, ani nawet nie od wczoraj. Na wywiad umawialiśmy się od niepamiętnych czasów - w końcu zasiedliśmy przy dwóch różnych komputerach i za pomocą komunikatora porozmawialiśmy: o jego najnowszej powieści napisanej wspólnie z Magdaleną Witkiewicz, o wycieczce do Rzymu, o planach podboju kosmosu, o książkach innych pisarzy i trochę o ludziach.

Pisarki i pisarze polecają na Gwiazdkę

Jak co roku o tej porze podpowiadamy wam jakie książki warto kupić bliskim na prezent. Tym razem z pomocą przychodzą pisarki i pisarze. Zobaczcie jakie książki wybrali dla was Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Anna Kamińska, Jakub Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Bartosz Szczygielski i Paulina Wilk.