LubimyCzytać

Irlandzka wyspa Inishmore to dla Szymona Solańskiego miła odmiana od chorzowskich podwórek. Prywatny detektyw poszukuje tam zaginionej Katarzyny Walasek, a także wytchnienia od sercowych rozterek. Niebawem zostaje znalezione ciało Polki. Śledztwa nie ułatwiają ekscentryczni mieszkańcy Kelly’s Bed&Breakfast, gdzie pracowała Walasek, ani sztorm, który odcina wyspę od świata, ani. Lokalnego policjanta bardziej niż dochodzenie interesuje picie whiskey. Czy Solański z wiernym kundelkiem Guciem u boku rozwikła zagadkę śmierci dziewczyny? I jaką rolę w sprawie odegra Róża Kwiatkowska, dawna przyjaciółka Szymona?

źródło opisu: www.publicat.pl

źródło okładki: www.publicat.pl

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 855

Psi detektyw podbija Irlandię!

Pamiętacie uroczego Gucia z „Tajemniczej śmierci Marianny Biel”? Ten psi detektyw, który wraz ze swoim panem Szymonem Solańskim debiutował w powieści Marty Matyszczak, powrócił! Tym razem, aby rozwiązać kryminalną zagadkę ten niezwykły duet musi wyruszyć aż do dalekiej Irlandii.

Po rozwiązaniu zagadki śmierci znanej chorzowskiej aktorki życie Szymona Solańskiego i jego psiego kompana niewątpliwie uległo zmianie. Tym bardziej, że wraz z sukcesem przyszło i rozczarowanie w postaci niespodziewanego wyjazdu Róży w bliżej nieokreślonym kierunku i celu. I choć klienci walili drzwiami i oknami, detektyw nie miał ochoty na podjęcie się prowadzenia kolejnej sprawy. Dopiero upór pewnego zleceniodawcy, widmo głodu i interwencja Gucia sprawiły, że Szymon zdecydował się odnaleźć zaginioną Kasię Walasek, która wyjechała do pracy w Irlandii i słuch o niej zaginął.

Kto wie, może wyjazd na daleki kraniec Europy pozwoli bohaterowi na odnalezienie wewnętrznego spokoju i rozeznanie się we własnych uczuciach? A może szukając zabójcy Kasi, Szymon wpadnie na ślad przyjaciółki? Gucio w każdym razie z pewnością wsadzi swój zimny nos w sam środek kryminalnego śledztwa.

„Zbrodnia nad urwiskiem” to druga część serii „Kryminał pod psem”. Marta Matyszczak, która zadebiutowała w świetnie przyjętej „Tajemniczej śmierci Marianny Biel”, w kolejnej książce nie zatraciła nic z niezwykłej lekkości pióra i umiejętności łączenia kryminalnej zagadki ze szczyptą humoru, która to mieszanka wyróżnia ją spośród innych autorów. Jej bohaterowie są wciąż tak samo wyraziści, a psi detektyw podbija serca nawet największych sceptyków.

Tym razem śląską scenerię zastąpiła mała irlandzka wyspa, która, podobnie jak chorzowska „cwajka” opisana została z wyraźną nutką sympatii. Choć na Inishmore nieustannie pada i powiedzieć, że pogoda panuje tam iście barowa to mało, to jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że i to miejsce ma swój urok, a autorka ma do niego spory sentyment.

W książce pojawiają się nowe, nieszablonowe postacie, sceny komediowe bawią do łez, a fanom wzruszeń i porywów serca nie zabraknie wątków romantycznych. Reasumując, Marta Matyszczak i tym razem nie zawiodła pokładanych w nadziei. Jej bohaterowie wzbudzają sympatię, nakreślona intryga zaciekawia już od pierwszych rozdziałów, a Gucio? Wciąż jest moim ulubionym narratorem i obiektem westchnień wielu polskich suczek. Po lekturze „Zbrodni nad urwiskiem” pozostaje tylko jedno, niezwykle ważne pytanie – kiedy kolejna część?

Anna Szterleja

"Przecież nie miałem w planach zżerać tego nosa. Posiadam wszakże kubki smakowe i gust kulinarny. Poza tym ludziny nie tykam z zasady. Nigdy nie wiadomo, na jakie ścierwo się trafi."

Jeżeli chcesz przeczytać pełnokrwisty kryminał to "Zbrodnia nad urwiskiem" nie jest książką dla Ciebie. Już od pierwszych stron miałam w nosie kto zginął, kto zabił i dlaczego oraz kiedy zostanie schwytany. Sama zbrodnia jest mało zbrodnicza, a dochodzenie zostaje całkowicie przesłonięte przez :
- polsko-irlandzko-polski trójkąt miłosno-erotyczno
- morze alkoholu i nagromadzenie wszelkiej maści pijaków
- bohaterów drugiego i dalszych planów z sierżantem Liamem i moim ukochanym Mejksiurem =) na czele
- wizję polskiej emigracji pod znakiem zmywaka i wyłudzania "benefitów".
Idealna lektura na jesienne popołudnie. Poprawa nastroju gwarantowana.

Anna | 2018-05-08
Przeczytana: 08 maja 2018

Początkowo zapoznając się z losami Szymona Solańskiego, głównego bohatera książki autorstwa Pani Marty Matyszczak pt. ''Zbrodnia nad urwiskiem'' stwierdziłam, że jest on bardzo tajemniczy.
Zastanawiałam, się nad tym, co mogło go skłonić do tego rodzaju zachowania. Na szczęście, kiedy otrzymał, nowe zlecenie pracy to mógł na jakiś czas zapomnieć od prywatnych problemów, które otaczały go praktycznie każdego dnia. Jedno smutne wydarzenie, a tak spowodowało tak wiele zmian w jego życiu. Jak to mówią, że na takie momenty najlepiej jest rzucić się w wir pracy i coś w tym jest. Człowiek nie myśli, ale za to skupia się tak jak Szymon na swojej pracy.
Nie zabraknie w czytanym tekście mocnego zrozumiałego słownictwa, ciekawego i humorystycznego dialogu między bohaterami.
Jako element dodatkowy, który spowodował, że się uśmiechnęłam, to są wplecione opowieści z wydarzeń pieska Szymona-Gucia. Poznamy rodziców Szymona, którzy są wymagający wobec syna i ułożenia jego ponownego życia, co mu...

Angelic | 2018-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2018

Drugi tom przygód samozwańczego detektywa Szymona, jego uroczego pieska Gucia i przyjaciółki Róży, przenosi nas na niewielką Irlandzką wyspę Inishmore.
Brnąc w kolejne rozdziały powieści, przede wszystkim chcemy poznać mordercę Kasi Walasek, której odnalezienie jest pierwotnie zlecone naszemu Chorzowskiemu śledczemu.
Książka jest skonstruowana podobnie jak pierwsza część, gdzie wydarzenia przedstawiane są między innymi, z punktu widzenia zręcznego pieska, Gucia, który jest najmilszym stworzeniem o trzech i pół łapki. Jednak relacja Szymona, Róży i jej nowego partnera, gra też dużą rolę w humorze sytuacyjnym.

W porównaniu z pierwszą częścią, nie bawiłam się chyba aż tak dobrze. Czasami było trochę nudnawo. Wydawało mi się również, że próby prowadzenia śledztwa, nie wnoszą nic i na koniec trzeba będzie zgadywać. Gdyby wyciąć wątek kryminalny, sądzę, że niewiele by się zmieniło w odbiorze książki, bo stanowił on jedynie ułamek akcji. Mimo wszystko rozluźniająca odskocznia i nie...

Marianna | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Druga część przygód Szymona Solańskiego, Gucia i Róży Kwiatkowskiej jest zdecydowanie lepsza niż pierwsza. Ciekawa fabuła( mnie wciągnęła od pierwszych stron) i samo miejsce akcji (Irlandzka wyspa) pełne przeróżnych, wyrazistych postaci (niekoniecznie pozytywnych). Jest mroczniej, niebezpieczniej, zabawniej. Jednak to Gucio rządzi w tej powieści - bezapelacyjne! Bez niego nie było by tak wesoło. Czytało mi się dosyć szybko i przyjemnie, język i styl pisania nie raził, bawiły powiedzonka i odzywki bohaterów. Jak dla mnie świetna rozrywka. Polecam.

Moja ocena: 6/10

Sandra Jasona | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Autorka potwierdza fakt, że dobry kryminał nie musi mieć hektolitrów krwi, aby się podobał. Dwie odmienne historie, w których zbrodnia jest, ale nie ona przykuwa czytelnika. Pisarka postawiła na narrację Gucia, psa bohatera, psa, który sam w sobie wypełnia całą opowieść. Jego pan to tylko dodatek, to Gucio prowadzi śledztwo, to Gucio bawi, to Gucia kochamy.
Dla mnie pani Marta trafiła w punkt, takiej rozrywki potrzebuję od czasu do czasu. Sam wątek kryminalny w obydwu książkach jest inny, w drugiej przenosimy się daleko. Dodatkowy plus za historię wojenną. Ja w każdym bądź razie wyczekuję następnych opowieści..

daka | 2017-11-20
Na półkach: Przeczytane, Kryminał, E-booki
Przeczytana: 20 listopada 2017

Bardzo, bardzo jestem ciekawa co dalej będzie się działo z bohaterami. Droga Autorko, kiedy następna część?

eR_ | 2017-10-04
Przeczytana: 04 października 2017

Ostatnimi czasy czytam mnóstwo książek, które noszą szumne miano kryminałów. Nie dość że są to dosyć wtórne historie, a domniemanego zabójcę można odgadnąć po dwóch rozdziałach, to dodatkowo na okładce wypisywane są różne kłamstewka, jaka to cudowna lektura, obok której-jakżeby inaczej trudno przejść obojętnie.
Na szczęście są i takie od których naprawdę trudno się oderwać. Po pierwszej części, która naprawdę wywołuje uśmiech na twarzy, przyszła pora na kolejną porcję przygód detektywa jego psa i zwariowanej dziennikarki.

"Zbrodnia nad urwiskiem" przenosi nas tym razem na pewną zalaną deszczem wyspę. Szymon Solański dostaje zlecenie odnalezienia pewnej dziewczyny, która wybyła na wyspy celem zatrudnienia i nie daje znaków życia. Nasz detektyw wraz z Guciem przybywa na wyspę i od razu zostaje rzucony w wir wydarzeń. Dziewczyna zostaje zamordowana, a dodatkowo Szymon spotyka na wyspie Różę. Uzbrojony w swój intelekt i niezawodną pomoc Gucia, Solański wszczyna śledztwo, mając od razu...

bractworozy | 2018-06-25
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 czerwca 2018

kolejne przygody gucia i spółki

po nieoczekiwanym wyjeździe róży gdzieś w siną dal szymon zostaje sam w chorzowskim familoku
dzięki odkryciu mordercy marianny biel, nie może narzekać na brak zleceń, które skrzętnie odrzuca
zaciekawia go jedynie odnalezienie kasi walasek - dziewczyny mieszkającej w chorzowie z dziadkiem, która zaginęła na irlandzkiej wyspie Inishmore

jak gucio z szymonem dotrą do wyspy? czy różyczka znalazła miłość swojego życia? jakie tajemnice skrywają goście hotelu?

odpowiedzi na te pytania w drugim tomie "kryminału pod psem"

DAGADE | 2017-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 września 2017

Świetna, odprężająca lektura, idealna na deszczowy wieczór!

Detektyw Solański wraz z kudłatym "psijacielem" wyruszają na irlandzki kraniec świata, aby rozwikłać zagadkę zniknięcia młodej Polki. Zleceniodawca płaci sowicie więc detektyw będący w nie najlepszej formie psychicznej, znudzony nieco dotychczasowymi zleceniami i potrzebujący kasy, nie waha się zbyt długo.

Wyruszyłam ochoczo razem z nimi, a była to podróż pełna intryg, deszczu, wiatru, Guiness'a, whiskey i przede wszystkim śmiechu - głównie za sprawą psiego narratora, ale też za sprawą Róży, w której drzemie wielki komediowy potencjał.

Fajnie wpleciony wątek historyczny, z pozoru tylko oderwany od reszty dodatkowo ubarwia tę powieść. Intryga kryminalna rozkręca się wraz z odkrywaniem kolejnych kart, a Autorka ma lekkie pióro, poczucie humoru i jest świetnym obserwatorem potrafiącym nakreślić ciekawe psychologicznie postaci.

Polecam fanom komedii kryminalnych i wszystkim poszukującym w lekturze rozrywki, a Inis Mór...

shczooreczek | 2018-01-29