Zbrodnia nad urwiskiem

Seria: Kryminał pod psem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
LubimyCzytać

Irlandzka wyspa Inishmore to dla Szymona Solańskiego miła odmiana od chorzowskich podwórek. Prywatny detektyw poszukuje tam zaginionej Katarzyny Walasek, a także wytchnienia od sercowych rozterek. Niebawem zostaje znalezione ciało Polki. Śledztwa nie ułatwiają ekscentryczni mieszkańcy Kelly’s Bed&Breakfast, gdzie pracowała Walasek, ani sztorm, który odcina wyspę od świata, ani. Lokalnego policjanta bardziej niż dochodzenie interesuje picie whiskey. Czy Solański z wiernym kundelkiem Guciem u boku rozwikła zagadkę śmierci dziewczyny? I jaką rolę w sprawie odegra Róża Kwiatkowska, dawna przyjaciółka Szymona?

źródło opisu: www.publicat.pl

źródło okładki: www.publicat.pl

Oficjalna recenzja
uncafeconlibros książek: 773

Psi detektyw podbija Irlandię!

Pamiętacie uroczego Gucia z „Tajemniczej śmierci Marianny Biel”? Ten psi detektyw, który wraz ze swoim panem Szymonem Solańskim debiutował w powieści Marty Matyszczak, powrócił! Tym razem, aby rozwiązać kryminalną zagadkę ten niezwykły duet musi wyruszyć aż do dalekiej Irlandii.

Po rozwiązaniu zagadki śmierci znanej chorzowskiej aktorki życie Szymona Solańskiego i jego psiego kompana niewątpliwie uległo zmianie. Tym bardziej, że wraz z sukcesem przyszło i rozczarowanie w postaci niespodziewanego wyjazdu Róży w bliżej nieokreślonym kierunku i celu. I choć klienci walili drzwiami i oknami, detektyw nie miał ochoty na podjęcie się prowadzenia kolejnej sprawy. Dopiero upór pewnego zleceniodawcy, widmo głodu i interwencja Gucia sprawiły, że Szymon zdecydował się odnaleźć zaginioną Kasię Walasek, która wyjechała do pracy w Irlandii i słuch o niej zaginął.

Kto wie, może wyjazd na daleki kraniec Europy pozwoli bohaterowi na odnalezienie wewnętrznego spokoju i rozeznanie się we własnych uczuciach? A może szukając zabójcy Kasi, Szymon wpadnie na ślad przyjaciółki? Gucio w każdym razie z pewnością wsadzi swój zimny nos w sam środek kryminalnego śledztwa.

„Zbrodnia nad urwiskiem” to druga część serii „Kryminał pod psem”. Marta Matyszczak, która zadebiutowała w świetnie przyjętej „Tajemniczej śmierci Marianny Biel”, w kolejnej książce nie zatraciła nic z niezwykłej lekkości pióra i umiejętności łączenia kryminalnej zagadki ze szczyptą humoru, która to mieszanka wyróżnia ją spośród innych autorów. Jej bohaterowie są wciąż tak samo wyraziści, a psi detektyw podbija serca nawet największych sceptyków.

Tym razem śląską scenerię zastąpiła mała irlandzka wyspa, która, podobnie jak chorzowska „cwajka” opisana została z wyraźną nutką sympatii. Choć na Inishmore nieustannie pada i powiedzieć, że pogoda panuje tam iście barowa to mało, to jednak nie sposób oprzeć się wrażeniu, że i to miejsce ma swój urok, a autorka ma do niego spory sentyment.

W książce pojawiają się nowe, nieszablonowe postacie, sceny komediowe bawią do łez, a fanom wzruszeń i porywów serca nie zabraknie wątków romantycznych. Reasumując, Marta Matyszczak i tym razem nie zawiodła pokładanych w nadziei. Jej bohaterowie wzbudzają sympatię, nakreślona intryga zaciekawia już od pierwszych rozdziałów, a Gucio? Wciąż jest moim ulubionym narratorem i obiektem westchnień wielu polskich suczek. Po lekturze „Zbrodni nad urwiskiem” pozostaje tylko jedno, niezwykle ważne pytanie – kiedy kolejna część?

Anna Szterleja

Sandra Jasona | 2017-10-20
Przeczytana: 20 października 2017

Autorka potwierdza fakt, że dobry kryminał nie musi mieć hektolitrów krwi, aby się podobał. Dwie odmienne historie, w których zbrodnia jest, ale nie ona przykuwa czytelnika. Pisarka postawiła na narrację Gucia, psa bohatera, psa, który sam w sobie wypełnia całą opowieść. Jego pan to tylko dodatek, to Gucio prowadzi śledztwo, to Gucio bawi, to Gucia kochamy.
Dla mnie pani Marta trafiła w punkt, takiej rozrywki potrzebuję od czasu do czasu. Sam wątek kryminalny w obydwu książkach jest inny, w drugiej przenosimy się daleko. Dodatkowy plus za historię wojenną. Ja w każdym bądź razie wyczekuję następnych opowieści..

eR_ | 2017-10-04
Na półkach: Współpraca
Przeczytana: 04 października 2017

Ostatnimi czasy czytam mnóstwo książek, które noszą szumne miano kryminałów. Nie dość że są to dosyć wtórne historie, a domniemanego zabójcę można odgadnąć po dwóch rozdziałach, to dodatkowo na okładce wypisywane są różne kłamstewka, jaka to cudowna lektura, obok której-jakżeby inaczej trudno przejść obojętnie.
Na szczęście są i takie od których naprawdę trudno się oderwać. Po pierwszej części, która naprawdę wywołuje uśmiech na twarzy, przyszła pora na kolejną porcję przygód detektywa jego psa i zwariowanej dziennikarki.

"Zbrodnia nad urwiskiem" przenosi nas tym razem na pewną zalaną deszczem wyspę. Szymon Solański dostaje zlecenie odnalezienia pewnej dziewczyny, która wybyła na wyspy celem zatrudnienia i nie daje znaków życia. Nasz detektyw wraz z Guciem przybywa na wyspę i od razu zostaje rzucony w wir wydarzeń. Dziewczyna zostaje zamordowana, a dodatkowo Szymon spotyka na wyspie Różę. Uzbrojony w swój intelekt i niezawodną pomoc Gucia, Solański wszczyna śledztwo, mając od razu...

Drops_Książkowy | 2017-09-10

Gucio i Solański powracają!

Dobra wiadomość dla wielbicieli niezwykłego duetu – gadatliwy kundelek Gucio i zamknięty w sobie detektyw Szymon Solański powracają w wielkim stylu! Irlandzkim stylu. Już w najbliższą środę w księgarniach pojawi się druga część serii Kryminał pod psem. 13 września premiera Zbrodni nad urwiskiem!

Dziękuję za Gucia!

Pozwólcie, że recenzję zacznę od… posłowia. Chciałabym bardzo, bardzo podziękować autorce Marcie Matyszczak za wymienienie moje nazwiska oraz nazwy bloga w posłowiu. Pani dziękuje za recenzję, ja dziękuję za tak fantastyczny duet. Pierwszą częścią cyklu Tajemniczą śmiercią Marianny Biel byłam zachwycona. Drugą także!

Podróż pełna przygód i… deszczu

W poprzedniej części Gucio i Szymon szukali mordercy swojej sąsiadki. Tym razem trafiają na irlandzką wyspę. Poszukują wnuczki zleceniodawcy. Kasia od kilku dni daje znaku życia. Niestety, po przyjeździe detektywa i jego wiernego towarzysza na wyspę, zostaje znalezione ciało dziewczyny....

DAGADE | 2017-09-23
Na półkach: 2017
Przeczytana: 22 września 2017

Świetna, odprężająca lektura, idealna na deszczowy wieczór!

Detektyw Solański wraz z kudłatym "psijacielem" wyruszają na irlandzki kraniec świata, aby rozwikłać zagadkę zniknięcia młodej Polki. Zleceniodawca płaci sowicie więc detektyw będący w nie najlepszej formie psychicznej, znudzony nieco dotychczasowymi zleceniami i potrzebujący kasy, nie waha się zbyt długo.

Wyruszyłam ochoczo razem z nimi, a była to podróż pełna intryg, deszczu, wiatru, Guiness'a, whiskey i przede wszystkim śmiechu - głównie za sprawą psiego narratora, ale też za sprawą Róży, w której drzemie wielki komediowy potencjał.

Fajnie wpleciony wątek historyczny, z pozoru tylko oderwany od reszty dodatkowo ubarwia tę powieść. Intryga kryminalna rozkręca się wraz z odkrywaniem kolejnych kart, a Autorka ma lekkie pióro, poczucie humoru i jest świetnym obserwatorem potrafiącym nakreślić ciekawe psychologicznie postaci.

Polecam fanom komedii kryminalnych i wszystkim poszukującym w lekturze rozrywki, a Inis Mór...

książek: 2057
Karolina Sosnowska | 2017-09-10
Na półkach: 2017
Przeczytana: 06 września 2017

"Jeśli chodzi o śledztwo, toczyło się początkowo dość niemrawo. Marta Matyszczak tak w tej części, jak i w debiutanckiej „Tajemniczej śmierci Marianny Biel” skupiła się przede wszystkim na bohaterach, kreśląc ich sylwetki i pokazując zależności między nimi. Jeśli lubicie kryminały pełne akcji to ostrzegam, że styl autorki może nie przypaść Wam do gustu. Jeśli jednak lubicie kryminały bardziej psychologiczne, skupiające się na ludzkich słabościach i pokazujące skomplikowane relacje między bohaterami to seria Kryminał pod psem jest dla Was.

Ponownie kupił mnie Gucio i humor, który wprowadza w „zbrodnicze” otoczenie. Jego komentarze i wściubianie mokrego, psiego nosa tam, gdzie nie trzeba dodają lekkości historii. Trzeba też przyznać, że i Róża ma spory potencjał komediowy. Nie zdradzając za dużo powiem, że moim faworytem jest scena ze spodniami. I czemu potem zawsze wszystko jest na psa?!"

Reszta opinii pod adresem:...

Nowalijki | 2017-09-17
Na półkach: Egzemplarz recenzencki
Przeczytana: 13 września 2017

Tomasz Radochoński www.nowalijki.blogspot.com
***************************************************
Marta Matyszczak nie zwalnia tempa. Ledwie w czerwcu recenzowałem Tajemniczą śmierć Marianny Biel, a tu już wrzesień i drugi tom serii kryminału pod psem trafia w ręce czytelników. Tym razem autorka zabiera Solańskiego i Gucia (oczywiście!) na irlandzką wyspę, aby tam zbadać sprawę zaginięcia młodej Polki. Przy okazji odnajdzie się inna zguba, ale to wcale nie oznacza rychłego szczęśliwego zakończenia. Napisałbym, że raczej wszystko znów się pokomplikuje.

Po sukcesie związanym z rozwiązaniem zagadki śmierci znanej chorzowskiej aktorki, Solański wydaje się łapać drugi oddech. Jego młoda agencja detektywistyczna łapie wiatr w żagle, choć po samym bohaterze wciąż nie widać zmian. Nawet wierny Gucio dostrzega, że jego pana coś gnębi i wciąż chodzi przybity. Kiedy Czesław Koszycki zgłasza się do Szymona z prośbą o pomoc, Solański nie wie jeszcze, że śledztwo zaprowadzi go, a właściwie...

Paulina | 2017-08-19

"Nigdy nie było wielkiej miłości, która by nie poprzedzała wielkiej nienawiści"

Drugi tom przygód Gucia i Solańskiego, zaczynamy od perypetii Róży, która to na ostatnich kartkach "Tajemniczej śmierci Marianny Biel", w noc wigilijną trzasnęła drzwiami przed nosem Solańskiego i zniknęła. Odnajduje się w Irlandii na wyspie Inishmore robiąc hamburgery i frytki do tego. Nieszczęśliwie zakochana w Solańskim wzdycha do niego na odległość.
Ale jak to i w życiu i w książkach bywa, przypadki chodzą po ludziach a świat jest mały. Solański i pies dostają zlecenie by znaleźli Katarzynę Walasek. Jej dziadek martwi się, że stało się coś niedobrego z wnuczką. Szymon bierze Gucia pod przysłowiową pachę i jedzie do.... Inishmore! Spotkanie na szczycie (a właściwie przy kasie) z Różą kończy się niezbyt dobrze - dla obu stron. A tamtejszy policjant jest zbyt zainteresowany whisky i guinessem i Różyczką, by pomóc Szymonowi w rozwikłaniu zagadki Walasek. Tak, bo Różyczka w końcu znalazła adoratora, a...

Panna Jagiellonka | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Poznałam się z panią Martą Matyszczak miesiąc temu przy okazji lektury "Tajemniczej śmierci Marianny Biel". Owa lektura mnie nie porwała, jednak stwierdziłam, że każdy zasługuje na drugą szansę i zdecydowałam się przeczytać "Zbrodnię nad urwiskiem", która jest kolejną częścią cyklu "Kryminał pod psem".

Muszę przyznać, że tym razem skończyłam czytać tę książkę z myślą: ej, to było dobre!

Link do recenzji: http://pannajagiellonka.blogspot.com/2017/09/marta-matyszczak-zbrodnia-nad-urwiskiem.html

tree | 2017-09-17
Na półkach: Przeczytane 2017
Przeczytana: 17 września 2017

Guciunio powrócił! W dodatku jest jeszcze śmieszniej niż w pierwszym tomie, a Mejksiur rozkłada na łopatki :D
Idealne na niedzielne, deszczowe popołudnie.
Czekam na tom 3 :)

PrzeCzytajka | 2017-09-09
Przeczytana: 09 września 2017

„Zbrodnia nad urwiskiem” to druga książka Marty Matyszczak, młodej i świetnie odnajdującej się w pisaniu komedii kryminalnych autorki. 14 czerwca br. zadebiutowała bardzo dobrze wykreowaną powieścią zatytułowaną „Tajemnicza śmierć Marianny Biel”. Szybko zyskała wielu zwolenników swego pióra (w tym mnie). Tym samym dała życie nowej serii powieści Kryminał pod Psem.
PRZEDPREMIEROWO POLECAM - PREMIERA 13 WRZEŚNIA

„Zbrodnia nad urwiskiem” Marty Matyszczak zawitała u mego progu z prawdziwie psią miną, zamerdała ogonkiem i zagnieździła się w moim domu a nawet i w ogrodzie gdzie zbrodnicza zieleń koniczyny tętni życiem. Jedynie moja Lilka broni dostępu do swego kojca.
Książkę dostałam wraz z extra naklejkami – które zdobią teraz mojego laptopa :) i przepiękną dedykacją od Marty – dziękuję Tobie i Guciowi <3

Od razu zabrałam się za czytanie „Zbrodni nad urwiskiem”, czekałam na nią niecierpliwie, bo byłam ciekawa nowych przygód kudłatego przystojniaka Gucia. Chciałam się dowiedzieć gdzie...

Patronaty tygodnia

Poniedziałek nie musi być zły! Wystarczy rano sprawdzić jakie nowości ukazują się pod naszym patronatem i dzień od razu staje się lepszy! W tym tygodniu waszej uwadze polecamy osiem tytułów: trzy polskie, pięć zagranicznych, pięć pisanych przez kobiety i trzy pisane przez mężczyzn! Sprawdźcie sami!