Czarna D. - miejscowość zupełnie nieładna, nijaka, która z powodów nikomu nie zrozumiałych jest przez nas odwiedzana przynajmniej kilka razy w życiu. Przeważnie to wycieczka noninclusive, zupełny last minute. Wyprawa do której bardzo często nawet nie zdążymy się przygotować, spakować, pożegnać z bliskimi. Nic w tym złego, że tam trafiamy ważne jest by nie zapuszczać tam korzeni. Czarna D. to...

Nic w tym złego, że tam trafiamy ważne jest by nie zapuszczać tam korzeni.
Czarna D. to metafora tych najgorszych chwil w życiu które są wpisane w nasz życiowy scenariusz. To te dni kiedy uważamy że świat się skończył i słońce już nigdy nie zaświeci.
To nie jest poradnik o życiu, o gotowaniu ani o zawodach w prasowaniu. To książka o tym że każdy z nas czy chce, a szczególnie kiedy nie chce trafia do Czarnej D.
W tej książce nie będziemy mówić jak żyć, nie będziemy dawać złotych rad, nie będziemy też prawić kazań. Chcemy abyś wiedział, drogi czytelniku że nie jesteś sam, nie Ty pierwszy nie ostatni i że twoja Czarna D. już wcześniej miała takich bardzo podobnych gości jak Ty.
Życie to droga i nie chodzi o to kto przejdzie ją najszybciej ale kto przejdzie ją najpiękniej. Chcemy dać Ci radość bo to ona jest potrzebna żeby opuścić to mało turystyczne miasto i chcemy pokazać ze zawsze jest jakieś wyjście, lub przynajmniej jakiś autobus.
Bohaterem bajki może być każdy z nas. Chcemy pokazać perspektywę drogi, a nie dawać bilet na szczęście.
Chcemy wzbudzić refleksje, powiedzieć że dasz radę, że nie ty pierwszy i nie ostatni.

źródło opisu: Facebook autorki

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
poczytne książek: 164

Wyznacz trasę do: Szczęście

Wincentyna Zwyczajna-Takajakty pracuje w dziale porad życiowych jednego z popularnych magazynów, lecz obecnie zamiast przy swoim biurku znajduje się w Czarnej D. - miejscu, w którym pewnie każdy z nas miał okazję spędzić trochę czasu w życiu. Jak na dziennikarkę przystało, kobieta nawet teraz korzysta z okazji i postanawia porozmawiać z mieszkańcami miasta owianego złą sławą. Napotkani ludzie dzielą się z Wincentyną informacjami na temat sytuacji, które przywiodły ich do Czarnej D. i podają sensowne argumenty, dlaczego nie mogą się z niej wydostać. Powiem więcej: podejrzewam, że dla większości z nas przynajmniej jedno z ich uzasadnień zabrzmi bardzo znajomo.

„GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.” to książka, która powstała we współpracy poczytnej autorki, „specjalistki od szczęśliwych zakończeń” - Magdaleny Witkiewicz oraz kobiety, która zawodowo pomaga ludziom wydostać się z sytuacji beznadziejnych, coacha i trenera biznesu – Marzeny Grochowskiej. Obie oferują czytelnikowi to, w czym są dobre – jedna tworzy historie oraz bohaterów, z którymi czytelnik (niestety) może się utożsamić, druga trafnie je komentuje, a jednocześnie pokazuje odbiorcy, że zmiana na lepsze jest możliwa.

„GPS Szczęścia..” to poradnik (nie bójmy się tego słowa) z nienachalnymi propozycjami zmian. Zawarte są one w morałach bajek-niebajek kojarzących się z ciepłą, ale nieinfantylną opowieścią. Każda z opowiastek wprowadza nowego bohatera, którego historia oparta jest na autentycznych sytuacjach. Nawet jeżeli nie utożsamimy się ze wszystkimi postaciami, to z każdej opowieści można znaleźć dla siebie dobre słowo i podpowiedź na zmianę, jeżeli uznamy ją za wartościową.

Książkę powinno traktować się jak „pierwszą pomoc” dla osoby powoli lądującej w życiowym dołku bądź już się w nim znajdującej, tym bardziej, że bez problemu można ją przeczytać w kilka godzin. W trudniejszych przypadkach lektura na pewno nie zastąpi wizyty u specjalisty, ale pomoże wyznaczyć na nią współrzędne, jeżeli będzie taka potrzeba. W moim przypadku „GPS Szczęścia...” na pewno pozostanie na półce tuż obok innych książek z serii „podręcznej apteczki” na gorsze chwile.

Katarzyna Muszyńska

Dzisiaj słów kilka o pozycji dosyć nietypowej, lecz według mnie genialnej w swojej prostocie – mam tu na myśli książkę „GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.” autorstwa Magdaleny Witkiewicz i Marzeny Grochowskiej z fantastycznymi ilustracjami wykonanymi przez Joannę Zagner-Kołat.

Nieszablonowość niniejszej publikacji polega m.in. na tym, iż jest ona pisana dwutorowo. M. Witkiewicz, na przykładzie dziennikarki prasowej Wincentyny Zwyczajnej-Takiejjakty (oraz innych bohaterów) piórem powieściopisarki w rozdziałach zatytułowanych Bajka niebajka opisuje różnorodne znane nam doskonale z codziennego życia sytuacje.

Marzena Grochowska natomiast spogląda na nie okiem specjalistki coachingu oraz psychologii pozytywnej rozkłada je na czynniki pierwsze i bardzo przejrzyście wyjaśnia, dlaczego w danych sytuacjach zachowujemy się tak, a nie inaczej i co możemy zrobić, aby wydostać się z zaprezentowanego impasu.

„GPS Szczęścia…” nie jest jednak drętwym poradnikiem, których...

Biblioteczka Rudej | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Bo ze szczęściem jest jak z zasięgiem. Czasem hula pełną parą, czasem je gubimy i wtedy jesteśmy nerwowi, czasem myślimy,że je mamy,a jednak je tracimy"

Znacie kogoś kto choć raz nie był w czarnej d...., bo ja osobiście nie,a nawet powiem śmiało,że sama kilka razy tam trafiłam. Książkę wzięłam zupełnie przypadkiem do łapki i pierwsze co sobie pomyślałam to " rety kolejny poradnik o pewnie nudny jak flaki z olejem". Ale zaraz zaświtała mi myśl jak Magdalena Witkiewicz i nuda, przecież to nie idzie parze.Marzeny Grochowskiej nie znałam zupełnie,ale teraz już wiem,że porady można przedstawić łopatologicznie i z poczuciem humoru.
To cienka i niepozorna książeczka, której przeczytanie nie zajmuje dużo czasu,ale wiem,ze jeśli kiedyś zupełnie przypadkiem trafię do czarnej d... to prościej będzie mi się z niej wykaraskać, bo kto chce siedzieć w ciemnym, smutnym i pozbawionym uśmiechu jak wokół jest tyle przyjaźnie nastawionych ludzi... czasami wystarczy szerzej otworzyć oczka,a może i...

Spójrzmy prawdzie w oczy – Polacy to smutasy. Roszczeniowi, marudzący, bo pogoda, bo brak pogody, bo smog, bo za gorąco, za zimno, za średnio. Dlatego takie książki jak GPS Szczęścia powinny być dołączane do każdego becikowego, bo o ile człowiek rodzi się bez instrukcji obsługi, o tyle zawsze tę instrukcje można znaleźć – oto i ona: GPS Szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D.

Wincentyna Zwyczajna-Takajakty ni z gruchy ni z pietruchy nagle budzi się w Czarnej D. Ostatnie co pamięta to pąsy na twarzy zdenerwowanego szefa i rozkaz w stylu: "znajdź temat godny pierwszych stron New York Timesa". Wincentyna zdaje sobie sprawę, że w kwestii szukania tematu jest... no właśnie... w czarnym tyłku... Stara się odnaleźć w sytuacji i jak przystało na ambitną i elokwentną dziennikarkę wyrusza na ulice Czarnej D. w poszukiwaniu czadowego tematu.

GPS Szczęścia to nie taki o zwyczajny poradnik: odżywiaj się zdrowo!, medytuj!, nie denerwuj!, znajdź motywację! itepe itede. GPS Szczęścia...

tajemniczeksiazki | 2018-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2018

Każdemu z nas zdarza się czasem mieć wszystkiego dość. I to dosłownie wszystkiego, nawet samego siebie, a może i przede wszystkim samego siebie. Na temat depresji, tego jak z niej wyjść, czy też jak sobie poradzić z kłopotami, napisano już niejedną książkę. Najnowsza publikacja napisana w duecie przez Magdalenę Witkiewicz i Marzenę Grochowską jest jednak zupełnie inna, niż pozostałe. Dlaczego?

"GPS Szczęścia, czyli jak się wydostać z Czarnej D" nie jest bowiem kolejnym poradnikiem, odpowiadającym, a raczej nakazującym nam żyć wedle wcześniej wymyślonych przez kogoś zasad, po to, aby być szczęśliwym. Książka ta zawiera w sobie o wiele większą głębie. I to tak na serio!

Książka ta dzieli się na dwie części. Jedna z nich to rozdziały napisane przez Magdalenę Witkiewicz, a druga to treść napisana przez coacha, Marzenę Grochowską.

Pierwsza część to oryginalna historia wymyślona przez panią Witkiewicz, pokazująca, jak pomimo przeciwności losu, być szczęśliwym człowiekiem i gwarantuję...

kuzo | 2018-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Przeczytalam ten nietypowy poradnik w dwie godziny. Dowcipne ilustracje, wiele trafnych spostrzezen, zwlaszcza te o Polakach. Nie mozna przyznac sie, ze dobrze ci sie wiedzie, bo spotkasz sie z zawiscia. No to juz lepiej ponarzekac ;-) Powinna przeczytac kazda nastolatka. Widzac powszechny zachwyt czytelniczek dochodze do wniosku, ze wiekszosc nawet doroslych kobiet chyba jest bardzo zakompleksiona i zwracajaca uwage na to, co powie/pomysli o nich ich otoczenie. Ja chyba mialam w genach odpornosc na opinie innych i wlasna silna wole. Niewykluczone tez, ze zycie tak mi dokopalo, ze przestalam zwracac uwage na innych i myslalam tylko o wlasnych celach. Jedyny rozdzial, ktory mnie ciagle dotyczy, to ten o wytrwalosci - w roznych dziedzinach. Wiec pewnie jeszcze do niego wroce.
Ksiazke polecam.

Michelle | 2018-05-03
Przeczytana: 21 kwietnia 2018

Od dłuższego czasu miałam ochotę zapoznać się z twórczością Magdaleny Witkiewicz, tak więc z chęcią zdecydowałam się, na sięgniecie po GPS szczęścia, czyli jak wydostać się z Czarnej D. Niestety moje chęci kruszyły się w zastraszającym tempie, za to zdziwienie rosło...

...zastanawiam się, co przyświecało zarówno autorce, jak i Pani Coach przy tworzeniu tego „dzieła”. Na rynku bowiem pseudo poradników jest od liku, za to sensownych poradników można szukać ze świecą. W przypadku GPSu szczęścia mamy do czynienia z dziwnym tworem, gdyż jedną połowę tworzy Bajka niebajka autorstwa Magdaleny Witkiewicz, będącą historią do głębi infantylną, wręcz miałam wrażenie, iż można nią straszyć niegrzeczne dzieci, by te nabrały ogłady. Do każdego takiego bajkowo-niebajkowego rozdziału Pani Coach, omawiając „zagadnienie” sypie oklepanymi frazesami, które mnie w żaden sposób nie byłyby w stanie zmotywować, ale za to mnie bawiły i wcale nie w tym pozytywnym sensie.

Jak na publikację motywującą,...

dorotbook | 2018-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2018

„Zwykle GPS dawał jej wskazówki, czy skręcić w prawo, czy w lewo. Nie był to zwyczajny GPS. Zwyczajny GPS może nam pomoc dotrzeć do Warszawy, ale w wydostaniu się z Czarnej Dupy może nam pomoc jedynie GPS Szczęścia. Gdzie on, do cholery, jest?”

Dziennikarka Wincentyna Zwyczajna-Takajakty dostaje od naczelnego nietypowe zadanie. Ma znaleźć temat godny pierwszej strony „New York Timesa”. Jak to zrobić skoro pomysłu brak? Wincentyna, jak na zaradną dziennikarkę przystało, udaje się w poszukiwaniu tematu do miejscowości o bardzo ciekawej nazwie Czarna Dupa.

„Czarna Dupa to jest zupełnie niemalownicza miejscowość, szara i ponura, położona zupełnie niedaleko Końca Świata. Otoczona mokrym i wilgotnym lasem od strony północnej, bagnistymi, torfowymi łąkami od strony południowej. Na zachodzie rozciąga się Ogromna Depresja i Wielki Dół, a na wschodzie rozlewa się Morze Łez.” Opis brzmi znajomo? Nie raz pewnie zdarzyło Ci się tak jak i mnie oraz autorkom Magdalenie Witkiewicz i Marzenie...

Marta | 2018-07-15
Na półkach: Rok 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 15 lipca 2018

Czyta się ekspresowo to taki lekki poradnik dla kobiet w wieku dojrzałym typu książeczek dla nastolatek "zniszcz ten dziennik". Jak dla mnie wszystko o czym czytałam są to rzeczy oczywiste ponieważ z psychologią miałam trochę do czynienia.Jednak warto czasem przypomnieć sobie niektóre wątki naszej egzystencji by przypadkiem nie dostać się do czarnej D. Z pewnością dobra książka dla tych co mają doła i warto mieć ją na półce tak na wszelki wypadek gdybyśmy kiedyś zabłądzili i trafili do Czarnej Dupy to w tym poradniku możemy szukać recepty na wydostanie się z niej.

Anna-mojeksiążki | 2018-04-15

GPS szczęścia to książka inna niż wszystkie, które do tej pory miałam w rękach - a było ich naprawdę wiele... To mega ogromny zastrzyk pozytywnej energii, który otrzymujesz. Grupa osób, które stworzyły tą książkę, zasługują na Nobla :) :) :) A mówię tutaj o Magdalenie Witkiewicz, polskiej pisarce, która wzrusza i bawi, o Marzenie Grochowskiej, coachu i terapeucie, która mówi prostym i zrozumiałym, a jakże mądrym językiem, o Joannie Zagner-Kołat, która zrobiła ze zwykłego tekstu książkę, której nie chce się okładać - ilustracje są fantastyczne ! Oraz o matce tego projektu, a właściwie o rodzicach - mówię tutaj o Ani i Tomku Sekielskim, których Wydawnictwo Od Deski Do Deski wydało tę GPS szczęścia. Ja, wszystkim tym osobom, serdecznie dziękuję za mój przewodnik do szczęścia, który od teraz będzie mi towarzyszył "na dobre i złe".
W tej książce wyczuwa się, że dla nich praca to przyjemność - a o tym w życiu chodzi :)

GPS szczęścia to swoisty przewodnik duchowy i mentalny jak wydostać...

noodla_books | 2018-07-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 16 lipca 2018

W życiu jeśli nawet masz w nim bałagan, to ty decydujesz kiedy go uporządkujesz. Przeczytanie tego poradnika zajęło mi chwilkę. NIE WIEDZIAŁAM, ŻE TO JEST PORADNIK! Okładka znajoma, książka była w planie. Rozczarowania jednak nie było. Całkiem ciekawa pozycja warta przeczytania. Pośmiewna i poważna. Autorki w sposób prosty i komediowy chcą pokazać możliwości wyjścia z tzw. Czarnej Dupy.
„Nawet jak twój świat się zatrzymał, to ziemia dalej się kręci”.
Mieszkańcy miasteczka w/w to osoby zmagające się ze swoimi codziennymi problemami, takimi jakie i my mamy. Znajdziecie tam kilka podpowiedzi, które zmuszają nas do refleksji nad swoim codziennym życiem, nad chwilami tymi dobrymi, i tymi mniej przyjemnymi. Ostatnio ktoś podzielił się opinią, że nie czyta już poradników bo czuje się jakby sam wiecznie szukał pomocy. Jak sięgnę pamięcią to jedyny poradnik jaki czytałam dotyczył wychowania dzieci. Udało mi się z niego wpleść w życie jedną „komendę” dla dziecka. „-Maks! Liczę do trzech (i...