4-godzinny tydzień pracy. Nie bądź płatnym niewolnikiem od 9.00 do 17.00

Okładka książki 4-godzinny tydzień pracy. Nie bądź płatnym niewolnikiem od 9.00 do 17.00 Timothy Ferriss
Timothy Ferriss Wydawnictwo: MT Biznes poradniki
poradniki
The Four Hour Work Week
MT Biznes
2008-01-01
2008-01-01
Anita Doroba

Lekturę zarzuciłem po ok. stu stronach. Potem przekartkowałem. Zbiór porad. Irytująca narracja "co to nie ja". Nawet jeśli autorowi się udało i ma rację, to jednak treść przedstawiona nachalnie. Jestem przekonany, że można to lepiej przedstawić i lepiej inspirować.

Książka przedstawia koncept skalowalnej pracy, która automatycznie genuruje zyski kiedy my nic nie robimy. Praca ma służyć zarabianiu pieniędzy, a nie ma być celem samym w sobie. Autor zachęca do korzystania życia w pełni, a nie wiecznej pogoni za pieniędzmi, karierą czy czekaniem aż się w końcu dorobimy. Sam koncept jest przełomowy i mimo wieku książki wciąż innowacyjny, ponieważ przekonanie "teraz będę zapieprzać, by potem odpoczywać" jest wiecznie żywe. Próba wytłumaczenia konceptu i dlaczego nie warto się zapracowywać na śmierć jest główną zaletą tej książki i według mnie warto po nią sięgnąć tylko z tego powodu.

Książka ma dużo minusów. Wielu osobom nie będzie odpowiadał styl bycia autora, pewnie oceniany w polskich realiach za zbyt pewny siebie. Jest też coraz mniej aktualna ze względu na zmieniający się świat, biznes i dostępne narzędzia. Zawiera mnóstwo narzędzi dostosowanych do realiów amerykańskich, prawdopodobnie większość z nich nie jest nawet aktualnych. Pod koniec też już mnie męczył mainsplaining autora, który wie najlepiej, że jedyna słuszna droga w życiu to podróże.

Mimo wielu minusów uważam za wartą zapoznania się, przede wszystkim ze względu na główny koncept.

Dobre, jest sporo świetnego contentu, ale i sporo badziewskiego zapychacza. Podczas lektury trzeba oddzielić jedno od drugiego, żeby cos wynieść oraz mieć przyjemność z czytania.

To była droga przez męki.

To była droga przez męki.

Hej, czytałeś tę zajebistą książkę o tym, jak żyć jak król, pracując tylko 4 godziny tygodniowo? Nie? To czego czekasz, leć do księgarni albo ściągnij z neta, bo to jest coś, co zmieni Twoje życie na zawsze. Serio, nie żartuję. Ta książka to nie jest jakaś nudna porada od jakiegoś nudziarza, co ma więcej kasy niż rozumu. To jest prawdziwa rewolucja w sposobie myślenia i działania. Autor to gość, co sam zrobił to, o czym pisze. On nie pracuje według zegarka, on robi to, co lubi, kiedy chce i gdzie chce. On nie siedzi w biurze, on podróżuje po świecie, poznaje nowe kultury i ludzi, uczy się nowych rzeczy i realizuje swoje pasje. I Ty też możesz tak żyć, jeśli zastosujesz jego cztery proste kroki: Definicja, Eliminacja, Automatyzacja i Wyzwolenie. Brzmi fajnie, co? No to czekaj, bo to nie wszystko. Ta książka jest pełna ciekawych historii, przykładów i ćwiczeń, które pomogą Ci wdrożyć te zasady w praktyce. To nie jest książka, którą czyta się raz i odkłada na półkę. To książka, która zmienia życie. Polecam ją każdemu, kto chce żyć pełniej, szczęśliwiej i bogaciej. 🌟🌟🌟🌟🌟

No dobra, może trochę przesadziłem. Ta książka nie jest idealna. Ma też kilka minusów, które muszę Ci powiedzieć, żebyś nie był potem zawiedziony. Po pierwsze, niektóre rady autora są trochę naiwne, nierealistyczne, albo po prostu nieetyczne. Nie wszystko, co on robi, można zrobić bez konsekwencji. Nie każdy pracodawca da Ci pracować zdalnie, nie każdy biznes da się zautomatyzować, nie każdy kraj da się zwiedzić bez problemów. Po drugie, niektóre historie i przykłady są trochę przerysowane, albo po prostu nieprawdziwe. Nie daj się nabrać na te bajki o tym, jak autor zarobił miliony, nauczył się japońskiego w tydzień, albo został mistrzem tanga. To są tylko chwyty marketingowe, żeby sprzedać więcej książek. Po trzecie, niektóre ćwiczenia i pytania są trochę głupie, albo po prostu nudne. Nie musisz robić wszystkiego, co autor Ci każe. Nie musisz pisać listów do siebie, robić testów osobowości, albo zadawać sobie filozoficznych pytań. To są tylko sposoby, żeby zająć Ci czas i odwrócić uwagę od tego, co naprawdę ważne.

No i na koniec, największy minus tej książki: jest po prostu za długa. Serio, kto ma czas, żeby czytać ponad 300 stron o tym, jak nie pracować? Ja bym wolał poświęcić ten czas na coś innego, co sprawia mi przyjemność. Albo na coś, co przyniesie mi korzyść.

Mam nadzieję, że moja recenzja Ci się spodobała, albo przynajmniej rozbawiła. Jeśli tak, to daj mi znać, polub, skomentuj, udostępnij, zasubskrybuj, albo co tam jeszcze robicie na tych forach. A jeśli nie, to trudno, nie można dogodzić wszystkim. 😜

Podoba mi się to jak książka kwestionuje pewne życiowe „prawdy”. Warte przemyślenia podejście do życia. Jest też kilka praktycznych rad, jak się do tego zabrać. Amerykański styl opowieści typu: „czego to ja nie zrobiłem i jakie moje życie jest bogate”, tutaj akurat całkiem spoko pasuje. Natomiast duża część książki to też praktyczne porady dostosowane do amerykańskiego odbiorcy lub mocno zestarzałe, gdzie autor podaje np. że jakaś wycieczkę można zrealizować bardzo tanio - i tam cena w dolarach na 2004 rok. Także pod względem szczegółów to książka nie jest najlepsza. Ale szczerze mówiąc to nie są one w niej takie istotne. Przeczytałem to co uznałem za wartościowe i bardzo mi się podobało oraz w jakiś sposób czuje, że wpłynęło na postrzeganie przeze mnie rzeczywistości - także na plus :)

W 2014 była całkiem aktualna i dobrą pozycją. Obecnie nie wiem czy siągnąłbym jeszcze raz.

Mimo tego, że lubię książki o takiej tematyce to już dawno tak się nie zmęczyłam. Czytając kolejne strony bardzo chciałam żeby książka już się skończyła.

🌍📚 Pragniesz uwolnić się od szarej rutyny i w pełni cieszyć się życiem? Marzysz o podróżach, niezależności finansowej i spełnianiu marzeń? Ta książka to klucz do realizacji Twoich pragnień - 4-godzinny tydzień pracy, czyli recepta na wolność!

🏖️ Odkryj sekrety strategii, która pozwoliła tysiącom ludzi uciec od wyścigu szczurów. Nie bądź niewolnikiem czasu, przeczekując całe dnie w biurze. Przestań czekać na emeryturę, zacznij żyć już teraz!

💡 Opisując zasadę Pareta 80/20 i zasady Parkinsona, autor otwiera drzwi do nowej rzeczywistości. Skup się na tym, co naprawdę przynosi efekty, a reszta sama się poukłada. Odkryj jak przenieść swój biznes do internetu i zarabiać więcej, jednocześnie pracując mniej!

🚀 Ta książka to inspiracja, która sprawi, że zaczniesz zastanawiać się nad sensownością tradycyjnych modeli pracy. Wykorzystaj zasady reklamy, negocjacji i marketingu, by osiągnąć sukces bez nadmiernego wysiłku.

💼 Nie rezygnuj ze swoich marzeń - autor udowadnia, że osiągnięcie miniemerytury, czyli stylu życia, o jakim marzysz, jest możliwe dla każdego! Niezależność finansowa i podróże to rzeczywistość, na którą zasługujesz.

🔑 Przygotuj się na pełen akcji przewodnik po życiu i biznesie. Nie bój się wyzwań i wyjdź ze swojej strefy komfortu. Ta książka to także lekcja etyki i życiowych wartości, które są równie istotne, co sukces zawodowy.

🌟 Czas odmienić swoje życie. Przyłącz się do tysięcy ludzi, którzy już odkryli tajemnice 4-godzinnego tygodnia pracy i zdobywają wolność! Ta pozycja to rewolucyjny przewodnik dla tych, którzy marzą o życiu na swoich zasadach.

#4GodzinnyTydzieńPracy #Wolność #SpełnianieMarzeń #Podróże #NieZależnośćFinansowa #Strategia #Biznes #Inspiracja #Miniemerytura #SensŻycia #Zmiana #Etyka #Sukces #Reklama #Negocjacje #Marketing #WartościŻyciowe #Przewodnik #Odkrywanie #Przyszłość #Czytanie #KsiążkaKtórąPolecamy #ZacznijŻyć #NowyRozdziałŻycia

Autor przyznaje się w niej, że właściwie metodą na sukces i osiągnięcie 4-godzinnego tygodnia pracy jest napisanie książki jak osiągnąć sukces.

• Rozwój osobisty
  • Biznes
  • Poradniki

Timothy Ferriss 4-godzinny tydzień pracy. Nie bądź płatnym niewolnikiem od 9.00 do 17.00 Zobacz więcej