Okładka książki 4-godzinne ciało. Niezwykły poradnik jak szybko zrzucić wagę, stać się niedoścignionym kochankiem i superczłowiekiem
Timothy Ferriss Wydawnictwo: Laurum poradniki
poradniki
The 4-Hour Body: An Uncommon Guide to Rapid Fat-Loss, Incredible Sex, and Becoming Superhuma
Laurum
2011-11-09
2011-11-09
Magda Witkowska
odchudzanie seks porady sport bieganie

Kilka dobrych rozdziałów. Propagowanie większej świadomości w zakresie nawyków żywieniowych na pewno nie jest czymś złym. Dość ciekawe rozdziały o ćwiczeniach i planach treningowych. Można kwestionować wszystko, bo pan Ferriss używa siebie jako doskonałego przykładu pokazującego, że prezentowane metody działają. Sporą część książki można by po prostu wyciąć, nieprzydatne anegdoty z życia autora, promocja niektórych produktów itp.

Gdybym nie usłyszał o tej książce z polecenia, to bym się za nią nie zabrał - już sam tytuł jest clickbaitowy. Postanowiłem spróbować częsci przedstawionych tu rad. Innych w życiu nie spróbuję, bo uważam je za zbyt ekstremalne lub nawet szkodliwe. Spora część książki to dowody anegdotyczne. Mimo wszystko można znaleźć tu ciekawe informacje - szczególnie ty wynikające z testowania i mierzenia wszystkiego przez autora.

Książkę można traktować bardziej jako konkretny podręcznik niż kilka wskazówek. Jeżeli w całym szumie dobro-złych rzeczy okazuje się pod koniec dnia, że wszystko jest złe dla zdrowia...Przychodzi 4 godzinne ciało i pokazuje drogę krok po kroku z wszystkimi wskazówkami co robić a czego unikać. Inna kwestia: droga opisana w książce faktycznie działa.
- Spory minut wynika bardziej z daty publikacji niż chęci autora. Niektóre badani i informacje zostały zmienione na przestrzeni lat i są one nieaktualne.

- Spory minut wynika...

Myślę, że każda osoba, która interesuje się poprawą zdrowotną swojego ciała znajdzie coś dla siebie. Oprócz tego można znaleźć w tym tomie ekstremalne metody, dzięki którym można m.in. zdobyć szczupłą sylwetkę, nabrać dużej ilości tkanki mięśniowej lub wytrzymywać pod wodą kilka minut bez oddychania. Ponadto, każdy rozdział ma w sobie co najmniej jedną interesującą historię ludzi uprawiających sport i stosujących te metody.

Bardzo słaba książka. Autor, mimo powoływania się wielokrotnie na dostęp do badań naukowych i klinicznych, jak widać nie miał nigdy nic wspólnego z tym w praktyce. Nauka tak nie działa. Nie można wziąć jednego spośród stu badań, w którym wyszedł jakiś sensowny wniosek i na tej podstawie oprzeć całe swoje rozumowanie. Albo jeszcze gorzej - opierać wnioskowanie tylko na własnym doświadczeniu. U mnie działa, to u Ciebie też będzie. Zadziałało u kulturysty - śmiało, może używać tego przeciętny zjadacz chleba. Autor twierdzi, że właśnie taka zbędna (wg niego) ostrożność hamuje rozwój. Jasne, tylko niech każdy z nas zada sobie pytanie: czy chcielibyśmy żyć w świecie, w którym lekarz mówiłby nam: No tak proszę Pana/Pani, no jest taki jeden lek, ale w sumie to testowałem tylko na panu Kaziu, nie biorę za to żadnej odpowiedzialności, to co? Może Pan/Pani spróbuje? Wnioski o skuteczności i bezpieczeństwie czy to leku, diety, czy dotyczące innej sfery życia tworzy się na podstawie wielokrotnym powtarzaniu tego samego eksperymentu i uzyskaniu tego samego wyniku, a nie jednokrotnym przeprowadzeniu eksperymentu - bez grupy kontrolnej - i tworzeniu na tej podstawie daleko idących wniosków. Bo (o zgrozo!) pełno w książce zaleceń typu "ćwicz DOKŁADNIE 80 sekund". Rozumiem, że autor porównał i dowiódł statystycznie istotnej różnicy pomiędzy ćwiczeniem 80 sekund i 79 sekund, 80 sekund i 81 sekund itd. skoro z taką pewnością kładzie takie wnioski? Jako matematyk oraz osoba pracująca z badaniami klinicznymi oceniam książkę jako posiadającą zerową wartość edukacyjną. Autor w żadnym punkcie mnie nie przekonał. Uważam również, że testowanie na własnym organizmie na dłuższą metę nikomu nie wyjdzie na dobre.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Uczucia po książce bardzo mieszane.

Zacznę od tego co mi się podobało: bardzo szczegółowo i przejrzyście opisane ćwiczenia, wiele takich, które można wykonać bez zapisywania się na siłownie i setek "specjalnych" zajęć mających na celu poprawę sylwetki, zdrowia i kondycji.

Nieco zawiodło mnie anegdotyczne przedstawianie dowodów - rozumiem, że jeśli komuś jakaś substancja czy tryb życia pomogło, to poleca to innym - ale ludzki organizm jest tak królewsko skomplikowany, różnimy się pod tak wieloma względami, że wzorowanie się na tego rodzaju przykładach jest po prostu naiwne. Autor przyznaje, że testował wiele rzeczy na sobie, ale mimo wszystko należy do takich rzeczy podchodzić bardzo ostrożnie i z dużą dozą sceptycyzmu.

Jeżeli chodzi o badania, na które autor się powołuje, jest to oczywiście duży plus, ale znowu: nauka tak nie działa. Nie wyciągamy jednego czy dwóch badań z jakiegoś roku na wierzch, by na tej podstawie wyciągać tak daleko idące wnioski jak autor, ale raczej przeglądamy całą meta-analizę, przykładowo z ostatnich 15 lat. Jeżeli 80-85% badań potwierdza naszą hipotezę, oraz wykluczymy konflikt interesów, dopiero wtedy możemy zalecać ludziom dany typ diety bądź trybu życia. Nie wolno popadać w skrajności żywieniowe, ponieważ naprawdę może się to ŹLE skończyć!

To, co zirytowało mnie w poradniku najbardziej, to masa linków do innych stron, zwłaszcza takich sprzedających wszelkiej maści suplementy (nikogo nie zdziwi, że są to głównie strony, na których zarabia autor), co oczywiście było by jeszcze do zaakceptowania, nastomiast absolutnie nie do zaakceptowania w moim odczuciu jest zachęcanie do kupna substancji, o których wiadomo obecnie z dużą dokładnością, że nie pomagają (a czasem wręcz szkodzą), jako cudowne specyfiki - mówię tu chociażby o słynnej l-glutaminie (osoby posiadające wiedzę w tym temacie będą wiedzieć o co chodzi), w przypadku której wykazano brak wpływu na jakiekolwiek parametry organizmu u chcącego poprawić sylwetkę. (Chodzi oczywiście o zdrowego człowieka ze zbilansowaną dietą, w niektórych przypadkach lekarz może zalecić jej suplementację, ale to tylko konkretne sytuacje!)

Książkę warto przejrzeć, ale podchodziłbym do niej ostrożnie.

Uczucia po książce bardzo mieszane.

Na półkach: , , , ,

No tak. Tim Ferriss. Teoretycznie - ciekawa książka, ilość chwytliwych rad przyprawiająca o zawrót głowy. Niemniej pod tym lukrem kryje się coś, czego autor nie ukrywa, a mianowicie że wszystkie rady biorą się z jego własnych testów (i chwała mu za to), nie z ogólnej wiedzy medycznej. Nie wiem czy warto, aby zwykły zjadacz chleba się na nich wzorował. I raczej nie będzie, bo pozycja jest naszpikowana tematami suplementacyjnymi i ogólnymi wspomagaczami. Czasami wręcz nie mogłam się pozbyć wrażenia, że Tim opisuje swoich sposorów.

Co mi się jednak najbardziej nie spodobało, a nawet wydało śmieszne w "4-godzinnym ciele", to etos amerykańskiego bohatera, który z niczego, z zera, stał się kimś. Taki trochę Rocky Balboa naszych czasów. Tim bowiem nie umiał uprawiać seksu, pływać, biegać, ćwiczyć ani nawet powoli jeść. Za to w ramach testów nauczył się wszystkiego - w swoim krótkim życiu i okresie testowania (nie wiem, może 10 lat w sumie?). I stał się w tym najlepszy. Trochę go z tym poniosło ;)

Ocena nie tyle za walory literackie (są bez znaczenia), ile za skuteczność. Zalecona dieta działa cuda!! Polecam serdecznie: stosować, trzymać się kurczowo zaleceń i... cieszyć rewelacyjnymi wynikami już po kilku miesiącach! :D

Żywienie slowcarb, maksymalnie efektywne ćwiczenia przy minimalnym wysiłku, rola zimna i wiele innych tematów, nad którymi warto się z pewnością pochylić a może i przetestować na sobie. Mnie ta pozycja zmotywowała do pewnych zmian...

Przyjemna książka, lecz nieco już przestarzała w kwestiach suplementacji.
Należy przyznać, że Tim jest prawdziwym wariatem w tym co robi, ale robi to dobrze.

Przyjemna książka, lecz nieco już przestarzała w kwestiach suplementacji.

Timothy Ferriss 4-godzinne ciało. Niezwykły poradnik jak szybko zrzucić wagę, stać się niedoścignionym kochankiem i superczłowiekiem Zobacz więcej