Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć

Okładka książki Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć Gary Keller, Jay Papasan
Okładka książki Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć
Gary KellerJay Papasan Wydawnictwo: Galaktyka poradniki
poradniki
Galaktyka
2013-10-23
2013-10-23

Ocena dotyczy pierwszych sześciu rozdziałów książki, może przeczytam coś dalej, ale trochę szkoda mi czasu. Na koniec szóstego rozdziału czarę goryczy przelał fragment "Nie będziesz musiał szukać sukcesu. Znajdzie cię sam, jeśli tylko (...)". Oczywiście chodzi o słuchanie się autora, ale to nawet nie jest istotne. Po prostu nienawidzę takiego coachingowego wciskania kitu. Już książka "Reguła 80/20" R. Kocha (na którą powołuje się autor) była przegadana i cierpiała na syndrom "mam młotek, więc wszystko wygląda jak gwóźdź", ale przy tym przekazywała jakąś wartościową myśl i autor miał trochę pokory. W "Jednej rzeczy" też jest wartościowa myśl (nomen omen jedna),ale niestety pokory brak, sukces (to słowo pojawia się bardzo często) jest właściwie równoważny ze stosowaniem się do wskazówek autora, narracja jest budowana na wyłącznie pozytywnych przykładach, ba, na przykładach osób które odniosły spektakularny sukces. W wątpliwy sposób autor próbuje zaaplikować swój młotek do świata biznesu, gdzie jasne że patrząc wstecz może się okazać, że firma zarabia głównie na jednym produkcie, ale tworząc firmę nie wiadomo co nim będzie, więc może nie warto się trzymać tylko jednej rzeczy (co jest de facto rezygnacją z dywersyfikacji inwestycji)? Może jest gdzieś jakaś granica filozofii "jednej rzeczy", za którą przestaje się ona sprawdzać? Nie spodziewam się znaleźć odpowiedzi na te i podobne trudne pytania, bo ta książka to propaganda, a w propagandzie wszystko musi być proste.
PS. Rzuciłem jeszcze okiem na to, co mnie ominęło. Podpis rys. 13 utwierdza mnie w moim ostatnim stwierdzeniu: "(...) działanie determinuje rezultaty". Kurtyna.

W tej tematyce oceniam wysoko, bo dostałam to, czego oczekiwałam. Ta pozycja i "Esencjalista" dobrze wpłynęły na moje podejście do organizacji czasu.

Główna idea zawarta w książce czyli skupianie się na jednej najważniejsze rzeczy jest bardzo kusząca i przekonuje mnie. Ta idea jest zawarto w pierwszych kilku rozdziałach. Kolejne rozdziały krążą wokół innych tematów nie do końca powiązanych. Odnosi się wrażenie jakby większość tytułu była tylko zapełniaczem. Autor miał świetny pomysł na książkę ale idea była tak zwięzła że trzeba było na siłę powymyślać coś żeby jakoś zapełnić kartki. Jest podanych mnóstwo przykładów ludzi którzy odnieśli sukces: Einstein, Bill Gates, Carnegie i dopasowywanie ich do swoich teorii. Aż jestem zdziwiony że zabrakło Edisona bo przecież Edison jest ulubionym przykładem w tego typu książkach. Przykłady te nie zagłębiają się w historię tych ludzi tylko są takimi naiwnymi napomknięciami. Przecież każdy zna te nazwiska i wystarczy o nich napomknąć żeby uzyskać większą wiarygodność.

Niektóre porównania są tak infantylne jak dla dziecka z podstawówki np duże często jest złe np. duży zły wilk w czerwonym kapturku. Tak dziwnego połączenia i porównania to jeszcze nie widziałem. Chyba w tym momencie autor na prawdę nie miał lepszego pomysłu jak zacząć rozdział. Wilk był duży bo mały wilczek nie wzbudził by strachu w bajce ale to nie znaczy że duże jest złe, bardzo dziwny pomysł żeby duży i zły miały być synonimami co utrzymuje autor. Po takim stwierdzeniu Gary Keller udowadnia że duże nie zawsze jest złe, trudno powiedzieć o co mu chodziło. Czy chciał stworzyć teorię z którą potem się rozprawia czy badał jak bardzo można robić idiotę z czytelnika.

Przytoczone zostały zasada pareto gdzie 80% efektu uzyskuje się 20% nakładu sił i zasada według której siła woli się wyczerpuje. Te dwie rzeczy były wartościowe poza główną ideą książki. Cała reszta to wodolejstwo.

Dawno nie czytałam książki, w której zaznaczałam tak wiele fragmentów. Wypisałam sobie kilkadziesiąt cytatów, które do mnie trafia i motywuje do działania, do których z pewnością będę wracać.
Bardzo podobała mi się sekcja "Ważne wnioski", w której autorzy zawierali esencję rozdziału w formie krótkiego podsumowania.

Książka jest idealną pozycją dla osób, które chcą skupić się na jednym, konkretnym celu i które chcą wykluczyć ze swojego dnia przeróżne rozpraszacze. Autorzy pomagają także w priorytetyzowaniu zadań do wykonania, aby osiągnąć zamierzony plan. Ta pozycja poprzez zadawanie trafnych pytań pozwala także odnaleźć czytelnikowi tę tytułową jedną rzecz.

Książka jest idealną pozycją dla osób, które chcą skupić...

Wytłumaczenie produktywności i zaangażowania w formie skupienia się na realizacji zadań w oparciu o to, że najważniejsza powinna być jedna rzecz. Jedna czynność w każdym dniu jest najważniejsza, podobnie jak i jedna rzecz w każdym jednym zadaniu - ich realizacja ma wyczyścić przedpole do realizacji następnych zadań.
Poza tym autor opisuje, jak w tym kontekście powinnismy ukształtować sobie nawyk jednej rzeczy, jak nie dać się rozpraszać itp.
Jak dla mnie trochę banalna, można byłoby ja napisać w formie trochę dłuższego artykułu.

Poza tym autor opisuje, jak w tym kontekście powinnismy...

Autor wskazuje na błędy popełniane przez ludzi którzy odnoszą porażkę podczas prób zrobienia czegoś co mogłoby im przynieść sukces.

Podkreśla, że należy skupić się na tytułowej jednej rzeczy, żeby zakończyć zadanie z sukcesem, co jest konsekwencją konieczności porzucenia myśli o wielozadaniowości. Multitasking przedstawiony jest jako przeceniana umiejętność której mit działania najpewniej zawdzięczamy wydłużającej się liczbie zadań w dobie nowoczesnego świata, pomimo tego, iż doba nieustannie trwa 24 godziny.

Książka mocno przypomina mi Esencjalistę, jednak tam autor stawiał bardziej na stronę duchową, a tu mowa jest o biznesie.

Zabrałem się do lektury tej książki od razu po "Esencjaliście", więc pozycji o bardzo zbliżonej tematyce. "Jedna rzecz" moim zdaniem jest o wiele lepsza. Treść trafiła do mnie o wiele mocniej, jest lepiej napisana. Czuć, że autor i wydawca przemyśleli wydanie jej od samego początku do końca i jest to niezwykle udany projekt. Przyjemnie się czyta, łatwo zapamiętać szczegóły. Widać, że samo tworzenie "Jednej rzeczy" odbywało się w zgodzie z koncepcją, którą autorzy starają się przekazać czytelnikowi.

Poradnik jak wiele innych na rynku.

Poradnik jak wiele innych na rynku.

Myśl przewodnia książki elektryzująca. Znika niestety w gąszczu banałów, manipulacji i odstręczającego "języka sukcesu".

W dzisiejszym świecie, gdzie robienie wiele rzeczy na raz jest „normą”, a często wręcz wymogiem – autorzy zadają pytanie „Jaką JEDNĄ rzecz mogę zrobić, ale taką, że gdy zostanie zrobiona wszystko inne stanie się prostsze albo nieistotne?”.
Do tego wskazują krok po kroku jak znaleźć odpowiedzi na ww pytanie, jak wygospodarować czas na rzeczy ważne, jak i dlaczego warto planować. Podpowiadają jak określić co jest dla nas tak naprawdę ważne, że warto walczyć o swoje marzenia, pragnienia, pasje, że nie musimy robić właściwie wszystkiego ALE wszystko co właściwe.
Zasadę opisaną w książce można wykorzystać do zmiany nawyku, wyrobienia nowego nawyku, osiągnięcia celu. Czemu pytania są ważne? Ponieważ odpowiedzi zależą od trafności pytania. Jeśli chcesz znaleźć odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie sięgnij po tę książkę i skup się na celności pytania.

• Rozwój osobisty
  • Poradniki
  • Rozwój

Gary Keller Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć Zobacz więcej