Strategia Błękitnego Oceanu

Wydawnictwo: MT Biznes
Blue Ocean Strategy
poradniki

Firmy od dawna angażują się w otwarte konkurowanie w pogoni za trwałym, zyskownym wzrostem. Walczą o przewagę nad konkurencją, toczą boje o udział w rynku i starają się różnicować ofertę.Jednak w dzisiejszych przepełnionych konkurentami branżach, wynikiem takiego konkurowania jest jedynie czerwony ocean rywali walczących o kurczącą się pulę zysków. W książce podważającej wszystko, o czym sądziliśmy, że jest naszą wiedzą na temat tego, co jest potrzebne do osiągnięcia strategicznego sukcesu, autorzy twierdzą, że podczas, gdy większość firm konkuruje w takich czerwonych oceanach, strategia ta z niewielkim i coraz mniejszym prawdopodobieństwem może doprowadzić do zyskownego wzrostu w przyszłości.Opierając się na badaniach 150 posunięć strategicznych obejmujących ponad stuletni okres i trzydzieści branż, Kim i Mauborgne twierdzą, że firmy, które osiągną wiodącą pozycję w przyszłości odniosą swój sukces nie dzięki zwycięstwu na konkurentami, lecz przez stworzenie błękitnych oceanów bezspornej przestrzeni rynkowej, będącej doskonałym środowiskiem dla wzrostu. Takie posunięcia strategiczne, określane mianem innowacji wartości prowadzą do wielkich skoków wartości zarówno dla firm, jak i ich klientów, pozostawiając rywali w tyle i uwalniając nowy popyt. Strategia... stanowi systematyczne podejście do czynienia konkurencji nieistotną. To książka zmieniająca ramy myślenia autorzy prezentują sprawdzony schemat analityczny i zestaw narzędzi do skutecznego stworzenia i zajęcia błękitnych oceanów. Badając szerokie spektrum posunięć strategicznych w przeróżnych branżach, wskazują na sześć reguł, które powinna zastosować każda firma, chcąca z powodzeniem stworzyć i zrealizować strategię błękitnego oceanu. Te sześć reguł pokazuje, jak zrekonstruować granice rynku, jak koncentrować się na szerokiej wizji, sięgać poza istniejący popyt, właściwie ustalić sekwencję strategiczną, przezwyciężyć przeszkody organizacyjne i wbudować w strategię jej realizację.

Krzysiek | 2015-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 15 stycznia 2015

Inspirująca książka, która łamie strereotyp tradycyjnego zarządzania strategicznego koncentrując się na wizji i nowych horyzontach a nie ciągłej walce z konkurencją. Dużo ciekawych, realnych przykładów.

moneygrabbing | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Bardzo fajna książka. Szybko się czyta i jest łatwa w przyswojeniu.
Polecam każdemu, kto ma firmę lub chce założyć.
Również coś dla siebie znajdą osoby odpowiedzialne za rozwój w firmie.
Typowa książka biznesowa.

Sebastian | 2018-09-28
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Na początku czytania książki porównanie błękitnego i czerwonego oceanu wydawało mi się głupie i bez sensu, ponieważ granica między jednym a drugim stylem biznesu wydawała mi się płynna i nie czułem tej różnicy. Z czasem kiedy zagłębiałem się w lekturę książki przestałem myśleć o granicach obu oceanów, skupiłem się na tym co autor chce nam przekazać o błękitnym oceanie. Autor pokazuje nam chociażby na przykładach z życia wziętych jak stosować strategie błękitnego oceanu. Na przykładzie szefa Policji Nowojorskiej autor przedstawia nam skuteczne zastosowanie strategii błękitnego oceanu. Bratton szef policji w NYC wprowadza przełom w jej szeregach, jest kreatywny i przekonuje swoich przełożonych do swoich racji.
Książka inspiruje do działania, ja myślę, że warto ją przeczytać i zacząć stosować błękitne strategie w swoim biznesie.

emilijanna | 2018-09-14
Na półkach: 2018, Przeczytane

Totalnie nie z mojej branży więc czytało mi się niełatwo, choć napisana jest chyba dość lekko jak na ekonomię. Nie wiem jak się ma do całości wiedzy w tym zakresie, ale jeśli ktoś sie w ogóle nie interesuje, a chciałby podnieść konkurencyjność własnych działań (firmy, organizacji pozarządowej, pozycji na rynku pracy) to lektura obowiązkowa (+ własna wyobraźnia, wiadomka).

Zzyciaksiazek | 2015-07-27
Przeczytana: lipiec 2013

Jaki jest sposób na rozkręcenie skutecznego i dochodowego biznesu? Lub jak utrzymać rentowność prowadzonej działalności? Głowią się nad tym prezesi firm, dużych i małych, jak i osoby poważnie myślące o własnym biznesie. “Strategia błękitnego oceanu” podsuwa rozwiązania, które mogą okazać się pomocne w odpowiedzi na powyższe pytania.

“Błękitny ocean” to nowa przestrzeń, nieoblegana przez konkurencję, gdzie szansa na odniesienie sukcesu i zysk jest o wiele większa. Generalnie zasada sprowadza się do tego: korzystaj z dobrych pomysłów innych, eliminuj ich wady i wprowadzaj nowatorskie rozwiązania.

Oczywiście, słuchanie audiobooka opartego na książce Chan Kim’a i Mauborgne’a nie sprawi, że od razu stworzysz projekt na miarę wielkiego biznesu. “Strategia błękitnego oceanu” pokazuje na konkretnych przykładach (np. Cirque du Soleil), jak przebiegało tworzenie nowatorskiego i innowacyjnego przedsięwzięcia. Dostarcza wielu cennych wskazówek i tematów do rozważań. Wzbogacająca...

felipee86 | 2016-07-27
Przeczytana: 30 listopada 2015

Niestety mocno zawiodłem się tą pozycją. Liczyłem na więcej konkretów, a większość książki to kręcenie się w kółko. To bardziej przedstawienie tematu - problemu - ale brakuje konkretnego rozwinięcia i nakierowaniu na jego rozwiązanie.

poppo | 2016-07-27
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Bardzo ważna pozycja porządkująca wiedzę i pomagająca w zbudowaniu strategii promowania marki i, konsekwentnie wzrostu sprzedaży.

Adrian Anntor | 2015-11-24
Przeczytana: 18 listopada 2015

Fenomenalna książka o tematyce biznesowej. Kompletny poradnik jak stworzyć firmę która jest bezkonkurencyjna na rynku

Artur Klemencki | 2014-02-08

Osoby zainteresowane marketingiem powinny przeczytać tę książkę. Polecam również właścicielom firm.

Qulturasłowa | 2016-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2016

Z roku na rok przedsiębiorstwa muszą zmagać się z coraz większą konkurencją, zaś nasycenie rynku powoduje, że poszczególne firmy przestają różnić się od siebie ofertą produktową. Co w takim razie można zrobić, by nie tylko przetrwać na rynku, ale by rozwijać swoją działalność? Jakie działania podjąć, by nie czuć oddechu konkurencji na plecach? Dotychczas firmy często obierały strategię kosztową, jednak wszystkie wdrażane rozwiązania tak naprawdę w dłuższej perspektywie czasu nie przynosiły oczekiwanych rezultatów. Tu potrzeba czegoś więcej, niż tylko gaszenia pożaru, czegoś więcej, niż pływania po czerwonym oceanie pełnym pułapek. Konieczne jest wypłynięcie na szerokie wody niebieskiego oceanu, a nawet … stworzenie go!
O tym, jak wdrożyć tę niezwykłą strategię, która odmieni los naszej firmy, która wyprowadzi nas z zatoki na głęboką wodę i sprawi, że konkurencja pozostanie daleko z tyłu pisze wspaniały duet – W. Chan Kim oraz Renée Mauborgne, profesorowie strategii i zarządzania w...