Supernawyk. Odzyskaj spontaniczność i ciekawość świata

Okładka książki Supernawyk. Odzyskaj spontaniczność i ciekawość świata Mike Rucker
Okładka książki Supernawyk. Odzyskaj spontaniczność i ciekawość świata
Mike Rucker Wydawnictwo: Feeria poradniki
poradniki
Feeria
2024-04-10
2024-04-10

Jest to bardziej obszerna książka, która dostarczy nam pewne badania. Pojawiły się tam również punkty, z którymi nie da się nie zgodzić, między innymi przekonanie o zabawie w wieku dorosłym.

Pojawiają się wątki wspomnianych zabaw, pracy i jej etyki (pracuj ciężko i jeszcze ciężej),czy statystyki, którymi się kierujemy zamiast działania na własnych warunkach. Książka dostarcza tyle rozwiniętych tematów, że się tego nie spodziewałam. Nie spodziewałam się, że będzie aż tyle rzeczy, które będę mogła wskazać palcem i powiedzieć "o, znam to skądś!". Kto w końcu nie zna uczucia porównywania się z kimś ze znajomych?

Kiedy sięgnęłam po tę książkę, nie zauważyłam, jak szybko czas zleciał. Jeśli interesują was tematy związane z motywacją (tutaj to zdrowa motywacja, a nie pseudo poradnik),to jestem pewna, że wam się spodoba.

Tematy są głównie oparte na zabawie - czerpaniu przyjemności z życia. Na przykład, podam krótki cytat: "Nauka jest zabawą – jeżeli dotyczy ścieżki, którą sami sobie wybraliśmy".

Gdybyście chcieli sięgnąć po rady, to ta pozycja jest odpowiednia. Jednak polecam spisywać sobie najważniejsze punkty, ponieważ jest dość dużo słów, opisów i wyjaśnień, przez co trzeba nieco się zagłębić, aby dokopać się do rad. I oczywiście nie wszystkie są uniwersalne, bo to zależy od osoby. Jednak na pewno coś wyniesiecie z tej książki, zupełnie jak ja. Ps, pojawia się również wątek dla rodziców.

Kiedy sięgniecie po tę książkę, jak wspomniałam, przygotujcie sobie notes i zapiszcie przykłady, które mogłyby was dotyczyć. Wyselekcjonowałam te, które mogą dotyczyć mnie osobiście, w tym przykładowo "Nie pracuj, kiedy nie pracujesz". Niby proste, ale nie każdy wpadnie na to sam z siebie. Czasem potrzeba usłyszeć to od kogoś, a czasem przeczytać.

Książka zdecydowanie jest na plus.

o przeczytaniu „Supernawyku” ciężko jest mi jednoznacznie określić czym jest tak książka.

Jedni powiedzą poradnik – bo przecież autor uczy nas jak korzystać z życia, jak znaleźć w nim dodatkowy czas na zabawę, gdyż właśnie zabawa jest głównym bohaterem tej książki. Drudzy powiedzą książka obyczajowo-biograficzna, dlatego, że autor opisuje w niej swoje życie, co skłoniło go do szukania sposobu na zmianę podejścia do swojego życia.

W trakcie odkrywania kolejnych stron książki poznajemy ludzi, z którymi ten niesamowicie pozytywny „gość” spotkał się w trakcie zbierania informacji do książki. Tak… Mike Rucker poświęcił wiele ostatnich lat na to, aby badać życie, badać je pod względem czerpania z niego wielu radości.
I wiecie co? Udało mu się. Długo nie czytałem tak pozytywnej historii. Autor naprawdę wygrał życie. Jest mega pozytywnym człowiekiem i co najważniejsze swoim podejściem do zabawy zaraża wszystkich wokół.
Osobiście zmieniłem spojrzenie na wiele sytuacji, z jakimi spotykam się w swoim codziennym życiu. Zacząłem analizować swój czas w trakcie dnia i również starać się tak ułożyć mój plan aby znaleźć choć odrobinę wolności na zabawę z rodziną, przyjaciółmi czy po prostu w samotności odetchnąć od trudów codzienności.
Wiem, że nie jest to kryminał, horror czy thriller. Ale po przeczytaniu wielu mrocznych historii ta książka zadziałała na mnie jak żelowy opatrunek położony na oparzoną skórę. Poczułem się bardzo przyjemnie. … Dokładnie – ta książka jest lekarstwem, lekarstwem na nudę, lekarstwem na brak radości w życiu i wszechobecne wypalenie.

Zastanawiasz się, czy zabawa jest w życiu potrzebna? A może czujesz, że wypalenie zawodowe puka do Twych drzwi?
W tej książce znajdziesz przekonujące dowody naukowe oraz historie z życia autora na to, jak ważna i niezbędna jest zabawa. Otrzymasz propozycje taktyk i technik, dzięki którym wprowadzisz ją do swojej codzienności i być może nie otworzysz drzwi wypaleniu zawodowemu.
Autor podpowiada, jak wprowadzić elementy zabawy w miejscu pracy. Są rozdziały dotyczące zabawy oraz dzieci, które są jej doskonałymi nauczycielami. Poczytamy o korzyściach płynących ze spędzania czasu z dziećmi: od odmłodzenia, przez mentalne przeniesienie do dzieciństwa, aż po nawiązanie satysfakcjonującej relacji z pociechami.
Książka utwierdza w przekonaniu, że pielęgnowanie w sobie ciekawości świata wzmacnia szanse na przeżywanie radości i zachwytu oraz zdobywanie życiowej mądrości, a postawiony cel jest łatwiejszy do osiągnięcia, kiedy powiąże się go z przyjemnością. Autor przypomina również o tym, że to, co głośno wypowiadamy może nas uskrzydlić lub podciąć skrzydła już o poranku.
Jest też rozdział o śmierci. Wyczytałam, że jej świadomość nakwierowuje naszą uwagę na zabawę, popycha naprzód i wskazuje, by doceniać chwile szczęścia życiu. Nic odkrywczego, ale dobrze sobie o tym przypominać.
Treść książki świadczy o szerokiej wiedzy autora. Dużą ilość zawartych w niej informacji dobrze jest czytać z przerwami. Dać sobie czas na przemyślenia.
Bardzo byłam ciekawa, co mi da ten poradnik. Podpowiedział sposoby na częstsze robienie tego , co wywołuje na mojej twarzy uśmiech i wprawia mnie w dobry nastrój.
Polecam ten poradnik osobom chcącym czerpać więcej radości z każdego dnia i tym, które chcą się uchronić przed wypaleniem zawodowym.

Książka pełna rzetelnych badań, które udowadniają, że zabawa jest nie tylko wartościowa, ale wręcz niezbędna do prawidłowego funkcjonowania człowieka.

Autor opisuje w niej, jak rozbudzać naszą ciekawość (która zwiększa szanse na przeżywanie radości),i jak się bawić… dobrze, czyli czerpać z zabawy tyle pozytywnych aspektów, ile się da. Podaje też masę przykładów, strategii i pomysłów, jak wdrożyć zabawę w swoje życie.

Według mnie to połączenie rzetelnej książki popularnonaukowej z poradnikiem na temat self-care. Dla mnie zestaw idealny ♡

Co podobało mi się w lekturze:

★ Masa badań! Nawet ćwiczenia do samodzielnej pracy zostały poparte badaniami!

★ Dużo praktycznych wskazówek, np. Model PLAY, który pomoże nam wprowadzić więcej zabawy w nasze codzienne życie, nie zmniejszając przy tym naszej produktywności (idealny dla wymówki „nie mam czasu na zabawę”).

★ Temat social mediów, które często niweczą korzyści, jakie możemy czerpać z dobrej zabawy. Autor wspomniał nawet, że robienie zdjęć podczas zabawy (i co gorsza, publikowanie ich na SM od razu po ich wykonaniu) sprawia, że doświadczanie obecnej fantastycznej chwili traci na swej wartości. Oczywiście nie oznacza to, że mamy przestać fotografować czy nagrywać miłe momenty, które przeżywamy. Po prostu… zdjęcie potrawy zrobione z 10 perspektyw może nie jest nam aż tak potrzebne, a wrzucenie jej na Insta może poczekać do wieczora – tymczasem cieszmy się smakiem jedzenia i towarzystwem 😉

★ Poruszenie tematu tego, jak cenne i potrzebne są nam bliskie więzi między ludzkie i (realny) kontakt z drugim człowiekiem. Zauważcie, jak często podczas dobrej zabawy towarzyszą nam ludzie ♡

★ Lekki i często żartobliwy styl pisania autora. To dla mnie bardzo ważne, bo dzięki nie czułam się przesycona naukowymi treściami i przeczytałam książkę z ciekawoscią do ostatniego wyrazu! ♡

Po książkę miałam okazję sięgnąć w ramach współpracy reklamowej ( barterowej) z Wydawnictwem Feeria.
Czy uważasz, że zabawa to coś złego i przeznaczona jest tylko dla najmłodszych?
Ta książka pokazuje, że wcale tak nie jest. Zabawa, czyli tytułowy Supernawyk powinna dotyczyć wszystkich, niezależnie od tego ile kto ma lat. Autor odczarowuje negatywne znaczenie zabawy w dorosłym życiu, podsuwa pomysły jak to zrobić, by żyjąc, nikomu nie szkodzić i dobrze się bawić.

Już na wstępie padają ciekawe słowa z którymi się zgadzam- ludzie w życiu poszukują szczęścia. Jest ono zagadką. Dla każdego z nas jest ono czymś innym, inne rzeczy sprawiają nam radość.

W dorosłym życiu zabawa nie jest już tak beztroska jak w dzieciństwie. Jest ona raczej narzędziem służącym Nam do rozrywki czy oderwania się od trudów codziennego dnia.

Niezależnie od wieku powinniśmy rozwijać w sobie ciekawość, zmniejsza ona szansę na nudę. Ciekawość też jest zabawą.

Autor zachęca, aby poświęcać czas również na swoje negatywne emocje i myśli, pomogą nam one lepiej docenić dobre chwile. Ból i rozpacz są w porządku. Nie zawsze musimy mieć uśmiech na twarzy.

Bardzo polecam tę książkę, czytało się lekko, Dr Mike'a Ruckera potraktowałam jak dobrego kolegę. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, autor niczego nam nie narzuca, podpowiada tylko co możemy zrobić, aby rozładować napięcie, wzmocnić poczucie własnej wartości, znajdować przyjemność w małych rzeczach i cieszyć się życiem, ponieważ nigdy nie wiemy ile tego czasu nam zostało.

Czy uważasz, że zabawa to coś złego i przeznaczona jest tylko dla najmłodszych?

Czy zabawa jest zarezerwowana tylko dla najmłodszych? Czy obarczeni codziennymi obowiązkami znajdujemy chwilę przyjemności dla siebie?

Autor zwraca uwagę na brak zabawy w naszej codzienności. Wydarzenia dziejące się w jego życiu popchnęły go do napisania poradnika jak czerpać radość z życia. Przez porady, jak i praktyczne zadania w przemyślany sposób próbuje w nas wykształcić nawyk zabawy, okazję do czerpania radości z każdego dnia. Zachęca nas do zredukowania niektórych naszych obowiązków, oczywiście nie mamy teraz porzucić wszystkiego i żyć tylko zabawą, jednak namawia, abyśmy spróbowali wprowadzić trochę urozmaicenia. Opowiada nam nie tylko o znaczeniu zabawy i spontaniczności w dorosłym życiu, ale również jak dane wartości włączyć do naszej codzienności, by wykonywanie obowiazków było przyjemne, co na pewno wzbogaci nasze życie w przyszłości. Wskazuje również w ciekawy sposób jak oddawać się zabawie, aby wpłynąć na nasz rozwój i jak dzięki pozytywnym doświadczeniom dokonywać lepszych wyborów.

Zawarte są tu historie ludzi, którzy zmienili swoje życie dodając więcej zabawy do kazdego dnia, z którego powinniśmy wygospodarować min. 2 godziny dla siebie na rozrywkę. Znajdziemy tu też mnóstwo dowodów naukowych popierających tezę o pozytywnym wpływie takiej zmiany na nasze życie.

Na plus jak najbardziej ogrom wiedzy autora. Na pewno nie jest to książka lekka do przeczytania w jeden wieczór. Masę informacji tu zawartych należy chłonąć z przerwami na przemyślenia i przypomnienie sobie czy faktycznie doceniamy chwile szczęścia w naszym życiu. Nie do końca polubiłam się ze stylem pisania autora, co spowodowało, że miejscami czytanie szło mi topornie. Jednak czytając tę książkę zaczęłam zastanawiać się nad własnym podejściem do życia.

Ten poradnik pokazuje jak częściej robić rzeczy, które wywołują na naszej twarzy uśmiech i wprawiają nas w dobry nastrój. Polecam osobom chcącym czerpać więcej radości z każdego dnia.

W tej książce znajdziemy przekonujące dowody naukowe oraz historie z życia autora na to, jak ważna i niezbędna jest zabawa. Dostaniemy także taktyki i techniki, dzięki którym wprowadzimy ją do swojej codzienności. Co jakiś czas pojawia się ramka 'galeria najzabawniejszych' przywołujaca przykłady zabawy z biografii znanych ludzi.

Czym w ogóle jest zabawa? Jest angażowaniem się w przyjemne doświadczenia, nastawiona na działanie, prospołeczna, autonomiczna i niezwykła. Wzór na dobrą zabawę to samodeterminacja + nauka.
Zabawa to magia, dzięki której problemy dnia codziennego stają się łatwiejsze do wytrzymania.

Opsiana jest także jako antidotum na wypalenie zawodowe. Autor podsuwa pomysły jak wprowadzić jej elementy w miejscu pracy. Inne rozdziały dotyczą zabawy oraz dzieci. One są jej doskonałym źródłem oraz najlepszymi nauczycielami. Korzyściami, spędzania tak czasu z dziećmi, dla rodziców są między innymi odmłodzenie, mentalne przeniesienie do własnego dzieciństwa oraz nawiązanie bardziej satysfakcjonującej relacji z potomkiem.

Pielęgnowanie w sobie ciekawości wzmacnia nasze szanse na przeżywanie radości i zachwytu oraz zdobywanie życiowej mądrości. Praktykowanie jej sprawia, że jesteśmy bardziej odporni, a także pomaga zachować młodość ducha. Każdy cel jest łatwiejszy do osiągnięcia, kiedy powiążemy go z przyjemnością.

Na końcu znajdziemy rozdział o śmierci. Choć wydaje się to poważnym tematem, jej świadomość nakwierowuje naszą uwagę na zabawę i popycha nas naprzód, by nie żałować nie zrobionych rzeczy.

To co, spróbujesz odzyskać spontaniczność i wzbudzić w sobie ciekawość świata? Baw się dobrze 🤗

Czym w ogóle jest zabawa? Jest angażowaniem...

• LEGIMI
  • LEGIMI - DO PRZECZYTANIA