Terapeuci par. Historie z gabinetów

Okładka książki Terapeuci par. Historie z gabinetów Marta Szarejko
Okładka książki Terapeuci par. Historie z gabinetów
Marta Szarejko Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Wydawnictwo Literackie
2024-04-10
2024-04-10
literatura polska terapia rozmowa związek

Z natury jestem introwertykiem i cenię sobie spokój. Często bywa tak, że potrzebuję sporo czasu na nawiązanie głębszych więzi i lubię mieć przestrzeń do tego, aby móc w pełni zaangażować się w relacje z innymi. Myślę, że to właśnie dlatego tak przyciąga mnie literatura, która pozwala mi zagłębić się w najskrytsze zakamarki ludzkich doświadczeń, odkrywając tajemnice i emocje, które są na co dzień ukryte przed światem.

Dzisiaj chciałbym opowiedzieć Wam o książce, która idealnie wpisuje się w te kryteria, ponieważ pozwalała mi wkroczyć w świat różnych par, poznając ich najintymniejsze doświadczenia. Oferowała unikalną możliwość bycia obserwatorem, który może czerpać z perspektyw wielu terapeutów i dawała wgląd w złożoność ludzkich relacji.

"Terapeuci par. Historie z gabinetów" Marty Szarejko to książka, która zmusza do refleksji nad głębią relacji międzypartnerskich. Autorka, korzystając ze swojego doświadczenia dziennikarskiego, prowadzi nas przez labirynt uczuć, problemów i wyzwań, z jakimi mierzą się pary odwiedzające gabinety terapeutyczne.

Książka stawia wiele ważnych pytań. Jak mówić, aby nas słuchano? Dlaczego tak łatwo jest zranić kogoś, kogo kochamy? Co robić, gdy wydaje się, że miłość nie wystarcza? Odpowiedzi, które proponuje Szarejko, nie zawsze są jednoznaczne, ale zawsze skłaniają do głębszego przemyślenia własnych zachowań. Co ważne, książka nie idealizuje terapii. Pokazuje, że nie każda sesja kończy się sukcesem i że rozstanie może być zdrowym rozwiązaniem. To ważna lekcja, że nie każda relacja musi być zachowana za wszelką cenę, a czasem największym sukcesem terapeuty jest pomoc w godnym zakończeniu związku.

Książka zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie ze względu na jej głębokie spojrzenie na dynamikę związków i realia pracy terapeutycznej. Podoba mi się to, jak autorka z szacunkiem i wnikliwością przedstawia historie par, które z różnych przyczyn znalazły się na terapii. Opowieści te, pełne szczerości, ukazują zmagania z problemami, które są uniwersalne i w wielu przypadkach bliskie moim własnym doświadczeniom. Myślę, że ta książka jest nie tylko dla osób w związkach, ale dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące ludzkimi emocjami. To wartościowa lektura, która pozwala spojrzeć na własne życie z nieco innej perspektywy, a przez to – być może – uczynić je nieco lepszym. Ogromna polecajka! Bardzo przyjemna lektura.

'Terapeuci par. Historie z gabinetów' to rozmowy autorki książek, dziennikarki i reportażystki Marty Szarejko z terapeutami par. Dziennikarka w znakomity sposób prowadzi rozmowę. Właściwie to ma się wrażenie, że czytamy tylko odpowiedzi rozmówców.

W książce zostały poruszone bardzo różne tematy:
⚠️ Co dzieje się w parze, zanim trafi do gabinetu terapeuty.
⚠️ Po co łączymy się w pary.
⚠️ O bliskości. O braku poczucia bezpieczeństwa.
⚠️ O ciekawości w związku. Nie można kogoś kochać, bez zaciekawienia tą osobą.
⚠️ O empatii.
⚠️ O miłości. Zdrowy związek potrzebuje równowagi między miłością a nienawiścią.
⚠️ O komunikacji.
⚠️ O przekazach miedzypokoleniowych.
⚠️ O problemach seksualnych. Zaczynamy rozmawiać o seksie, dopiero kiedy staje się problemem.
⚠️ O momencie, w którym pojawia się drugie dziecko. Dlaczego może on powodować kryzys w związku?
⚠️ O parach na emigracji.
⚠️ O problemach par jednopłciowych.
⚠️ O powikłanej żałobie po śmierci dziecka.
⚠️ Czy rozstanie może być celem terapii. Terapeuta może być akuszerem dobrego rozstania.

W wielu miejscach podkreślana jest waga tego, w jakich rodzinach się wychowaliśmy, jaki mamy styl przywiązania. Można nad tym pracować, choć czasem jest to bardzo trudne.

Dzięki tej książce, możemy znaleźć terapeutę, który specjalizuje się w problemie, który dotyczy naszego związku. Lub w ogóle zdać sobie sprawę, że warto poszukać kogoś, kto wesprze naszą relację. Nawet kiedy nie mamy kryzysu, możemy skupić się na tym, aby było lepiej i rozwijać się w parze. Sama wzięłam dla siebie kilka cennych uwag. Bardzo przyjemna książka, choć może zwrócić naszą uwagę na trudności w związku.

Czesto mówi się, że gdy para idzie na terapię, to na pewno się rozstanie. Ale z drugiej strony terapia par przestała być tabu....

Z roku na rok lawinowo rośnie liczba rozwodów. Skraca się również średni czas trwania małżeństw, a równe czynniki sprawiły, że wiele par już nawet nie chce walczyć o związek, tylko od razu decyduje się na rozstanie. Dzieje się tak między innymi dlatego, że omamieni bajkami i miłosnymi historiami uwierzyliśmy, że miłość trwa wiecznie, a jej kulminacją jest małżeństwo lub spłodzenie dziecka. Tyle tylko, że dla wielu jest to właśnie koniec tej słodkiego okresu, kiedy ona jeszcze chce, a on może. Z dnia na dzień do takiego związku wkracza codzienność, zmęczenie, problemy, a wszystko to skutecznie zabija chęć bycia z drugim człowiekiem. I wówczas, trzeba zdecydować – czy pracujemy nad związkiem czy też go kończymy. Możemy ewentualnie z różnych pobudek w nim tkwić męcząc się każdego dnia, ale część par podejmuje jednak decyzję, by zawalczyć o siebie wzajemnie, o bycie razem. Te pary właśnie, prędzej czy później mogą trafić do gabinetów na terapię par.
Jak wygląda taka terapia? Jakie pary najczęściej trafiają na terapię? Z czym się zmagają? Czy terapia pomaga? Te i inne kwestie możemy rozstrzygnąć dzięki książce pt. „Terapeuci par. Historie z gabinetów”, autorstwa Marty Szarejko. Opublikowana nakładem wydawnictwa Literackiego książka, to niezwykle emocjonująca lektura nie tylko dla tych, którzy odczuwają konieczność pracy nad własnym związkiem, którzy przeżywają kryzys, ale również dla tych, którzy chcą zadbać o swój dobrostan, bo choć jest dobrze, to wiedzą, że może być jeszcze lepiej. To również wciągająca lektura dla socjologów, psychologów i innych psychoterapeutów, którzy mogą się zainspirować, przyjąć inną perspektywę bądź zobaczyć, jak pracują ich koledzy.
Książka podzielona jest na czternaście rozdziałów, czyli czternaście wywiadów z terapeutami – czy to pracującymi w parze czy samodzielnie. Każdy z tych rozdziałów posiada inny tytuł – motyw przewodni, który pojawia się w wywiadzie, zaś różnorodność psychoterapeutów, ich temperamentów, podejść sprawia, że kolejne rozdział niezmiennie wciągają i inspirują – zarówno do pracy nad sobą, jak i nad własną relacją. Przeczytamy zatem między innymi o tym, co się dzieje z parą zanim trafi do gabinetu (przez długi czas ma nadzieję),po co tak naprawdę przychodzą, w jaki sposób dobieramy się w pary i czym jest postawa zaciekawienia drugim człowiekiem. Zastanowimy się też, po co właściwie łączymy się w pary, dlaczego dziś wolimy unikać trudu i mamy małą tolerancję na różnice. W książce poruszone zostały również takie tematy, jak sposoby radzenia sobie z brakiem kontaktu emocjonalnego, bliskość, zaciekawienie drugą osobą. Dowiemy się też, dlaczego pary tak szybko się rozstają, czy można kogoś kochać bez zaciekawienia tą osobą, ale również dlaczego brak empatii może być dużym problemem w związku. Poznamy również „techniczne szczegóły” pracy terapeuty par i uzyskamy odpowiedzi na tak nurtujące kwestię, jak to, co jest porażką dla terapeuty par, czy taki zawód przeszkadza czy pomaga w życiu prywatnym, a także czy praca we dwoje jest łatwiejsza i co wnosi do terapii.
Lektura książki nie tylko pozwala podjąć nam decyzję co do ewentualnego podjęcia terapii, ale uwrażliwia nas na drugiego człowieka, na nasze potrzeby, ale również na jakość komunikacji z drugim człowiekiem. Pozwala również zrozumieć, że relacja potrzebuje bliskości, zaciekawienia, ale też dbałości o bliską nam osobę, przy jednoczesnym zachowaniu swojej indywidualności. Z kolei dla osób myślących o psychoterapii w kontekście zawodowym, może pomóc podjąć decyzję o wyborze drogi zawodowej.

• Psychologia
  • 02. Epub?
  • Literatura faktu - felietony i reportaże
  • Związki/rodzina
  • Kupione 2024
  • Chciałbym kupić

Dodaj cytat z książki Terapeuci par. Historie z gabinetów