Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi

W.A.B.
2024-03-27
2024-03-27
9788383195469

W tak delikatnej materii jak zdrowie psychiczne wybór autorytetów ma ogromne znaczenie. Stąd też chętnie sięgam po książki poparte doświadczeniem, wykształceniem i wiedzą praktyczną. Tu autorka, dr Aleksandra Pięta, spełnia te wymogi. Ma wyksztalcenie w dziedzinie psychiatrii oraz doświadczenie kliniczne dzięki pracy w jednym z największych szpitali psychiatrycznych w Polsce.

Jednak bez obaw, poradnik jest napisany fachowo, z mnóstwem konkretów, lecz w bardzo przystępny i jasny sposób.

Dlaczego warto po niego sięgnąć? Mam wrażenie, że w dbaniu o siebie znacznie więcej uwagi poświęcanej jest zdrowiu fizycznemu, zdrowej diecie, kondycji, byciu fit, a zdrowie psychiczne traktowane jest po macoszemu. Tak jakby nasz dobrostan psychiczny był mniej ważny. A przecież jest zupełnie odwrotnie. Podstawą dobrego samopoczucia pod każdym względem jest to, co dzieje się w głowie.

Stres, wypalenie, smutek, poczucie braku sensu, niska samoocena potrafią nieść za sobą więcej szkód niż niezdrowe jedzenie, czy parę zbędnych kg na plusie .

"Zdrowie psychiczne. Instrukcja obsługi" to przystępny poradnik zwracający uwagę na kondycję psychiczną. Pomaga dostrzegać oznaki kryzysów psychicznych u nas samych, ale również u osób nas otaczających. Pomaga poprawić swój dobrostan, ale też wyciągnąć rękę do osoby w kryzysie.

Uczula na niepokojące oznaki, wyjaśnia jak działać i gdzie można szukać pomocy. A, przede wszystkim, uprzytamnia, że o dobrostan psychiczny trzeba dbać tak samo jak o wszystkie inne aspekty w życiu, a może i bardziej. I tu profilaktyka jest bardzo ważna, bo zawsze łatwiej przeciwdziałać niż leczyć.

Bardzo polecam!

Dla laików jest ok!

Dla laików jest ok!

Książka napisana fachowo, przystępnym językiem. Tłumaczy wiele zagadnień i oferuje pomoc. Takich książek trzeba więcej.

1976

Ta książka odpowiada na podstawowe pytania związane ze zdrowiem psychicznym. Jak poznać, że dzieje się coś niedobrego, gdzie można szukać pomocy, jaką diagnozę można usłyszeć, kim jest psycholog, psychiatra, psychoterapeuta. Jak możemy zadbać o swoje samopoczucie, jak wspierać osoby, które znajdują się w kryzysie psychicznym. Czy psychotropy faktycznie są tak złe, jak niektórzy mówią.

Byłam kiedyś na etapie, w którym, by móc ruszyć dalej, potrzebowałam pomocy specjalisty. Nie wstydzę się o tym mówić. Dla mnie to był objaw mojej siły, nie słabości. Autorka zwraca uwagę na to, że kryzys psychiczny może objawiać się przez sygnały, które wysyła nam nasze ciało, a które bardzo często ignorujemy.

Autorka mówi o kwestiach związanych ze zdrowiem psychicznym w bardzo zrozumiały sposób. Stopniowo wprowadza czytelników do świata związanego z tą kwestią. Nie musicie obawiać się tego, że zarzuci Was specjalistycznym żargonem. Jeśli macie już obeznanie w kwestii zdrowia psychicznego, nie znajdziecie tu raczej nowości. Ta publikacja, moim zdaniem, jest dla osoby, która stoi na rozdrożu i nie wie, co dalej. Dla mnie kwestie, o których mówiła autorka, były dobrze znane, ale nie mam poczucia zmarnowanego czasu, wręcz przeciwnie, raz jeszcze przypomniałam sobie drogę, którą pokonałam, żeby znaleźć się tu, gdzie jestem.

Musimy pamiętać o tym, że to nie rzeczy nas smucą, a to, jak je widzimy. Nikt nie zadba o nasze zdrowie psychiczne za nas. Kiedy boli nas ząb, idziemy do dentysty, ale często człowiek udaje, że nie czuje tego, jak boli go psychika. Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc, nie ma nic złego w chwilowym kryzysie. Nie jest możliwe odczuwanie permanentnego szczęścia. Polecam tę publikację osobom, które chcą wejść do świata związanego ze zdrowiem psychicznym. Jeśli mierzycie się z kryzysem albo ktoś z Waszego otoczenia ma taki problem, ta książka może być dla Was drogowskazem, co robić dalej.

Żyjemy w szalonych czasach - w ciągłym biegu, pod ostrzałem innych, którzy zdecydowanie lepiej niż my wiedzą, jak powinniśmy żyć. Wiele osób mierzy się z kryzysem natury psychicznej. Na szczęście coraz więcej się o tym mówi, choć wciąż niestety niektórym się wydaje, że depresja to objaw lenistwa i wymysł. A tak w ogóle, to powinno się przestać mazać, bo inni mają gorzej....

• Psychologia
  • Rozwój