Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów

Okładka książki Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów Edward Brooke-Hitching
Edward Brooke-Hitching Wydawnictwo: Rebis Seria: Atlasy Brooke-Hitchinga historia
historia
Atlasy Brooke-Hitchinga
The Phantom Atlas: The Greatest Myths, Lies and Blunders on Maps
Rebis
2017-09-12
2017-09-12
Janusz Szczepański
Janusz Szczepański album sztuka historia sztuki

Geografia fantastyczna

"Atlas lądów niebyłych" jest świetną książką dla bibliofili-detektywów lubujących się w śledzeniu literackich i kartograficznych manipulacji, intryg, zakłamań a także... zwyczajnych pomyłek.

Autor sprawnie nawiguje po morzach i lądach zamieszczonych na mapach będących prawdziwymi arcydziełami kartografii jeśli chodzi o formę, a w zasadzie także o treść, bo czymże są niewielkie powierzchniowo pomyłki przy rzetelnie wykonanej przeważającej większości arkusza mapy.

Bogactwo informacji na temat pochodzenia pomyłek kartograficznych plus szeroki kontekst historyczny i kulturowy tychże to kolejne atuty tej niezwykłej książki, która powinna znaleźć się na regale każdego szanującego się erudyty.

Mało interesujące dla kogoś, kto nie interesuje się kartografią.

Mało interesujące dla kogoś, kto nie interesuje się kartografią.

[+] Ciekawa pozycja opowiadająca o historii (bo w sumie co można więcej powiedzieć?) istnienia nieistniejących lądów w historii kartografii wraz z podanymi przykładami map, autorów tych map i lat opublikowania map, na których owe lądy występują
[+] Mnóstwo zdjęć przedstawiających fragmenty map a czasami nawet całe mapy, w tym drugim przypadku przybliżenia prezentujące omawiany ląd
[+] Dokładne współrzędne omawianych lądów wraz z ich zaznaczeniem na mapie
[+] Przez dużą ilość zdjęć i małą ilość prostego tekstu książkę czyta się naprawdę szybko. Z moim wolnym tempem zajęła mi 7 dni (w tym chodzenie na studia),na spokojnie da się w 3-4
[+] PRZEPIĘKNA okładka
[+] Nie wiem, czy inni to zauważają, ale tak jakby im dalej w las tej książki, to autor pozwala sobie na coraz więcej opinii a czasem nawet na...humor
[+] Zdarza się, że w ramach rozdziału o danym lądzie, autor pozwala sobie opowiedzieć krótko o innych fantomach na mapie, na której ten ląd się znajduje, bądź (głównie lądy arktyczne) przypomina historię danej podróży

[-] Książa wydaje się bardziej POPULARNOnaukowa, niemniej osoby mniej zainteresowane historią a bardziej ciekawostkami mogą się znudzić wymienianiem kolejnych map, na których dany ląd się znalazł
[-] Większość rozdziałów dotyczy wysp; gór, ras czy nieistniejących zwierząt jest tu mało, dla mnie jest to mały minusik, niewpływający na ocenę

Nie jest to wada ani zaleta, ale spoiler fact - spokojnie 70-80% lądów to północny Atlantyk

8/10, książka spełniła moje oczekiwania, ani razu się nie zawiodłem, ani razu nie miałem myśli, że czegoś mi brakuje, albo coś jest ewidentnym kłamstwem, do tego przy każdej dwustronnej mapie mówiłem sobie, że tę chcę mieć na ścianie w pokoju :)

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna książka, opisująca krainy i lądy, które nigdy nie istniały. Często z powodu zwykłego, ludzkiego błędu, czasem w roli "zabezpieczenia antypirackiego", a niekiedy też przez jawną manipulację czy oszustwo. Czyta się lekko i szybko, jedna z moich ulubionych pozycji. Polecam każdemu, nawet jak w szkole nie cierpiał geografii.

Zachęcona "Biblioteką szaleńca" sięgnęłam po "Atlas lądów niebyłych" i dostałam mniej więcej to, czego się spodziewałam: absolutnie przepiękny, opracowany z wielką starannością katalog starych map - doceńmy jeszcze raz, jak dużą kulturą wydawniczą popisał się autor, umieszczając obok zdjęcia mapy powiększony wycinek, na którym widać zarys nieistniejącej krainy, kontynentu, państwa.

Trochę mniej ciekawie było w wersji literackiej, tak to nazwijmy - może zadziałało to, że nigdy nie byłam fanką geografii. Autor skrupulatnie śledzi, kiedy nieistniejące miejsce pojawia się na mapach i komu zawdzięcza swoje istnienie. Nie zawsze są to opowieści pasjonujące - więcej w nich historii zmyśleń, niedopowiedzeń, przeinaczeń, błędów ludzkich i nawarstwiających się nieporozumień.

Do oglądania to wspaniała pozycja, zwłaszcza dla miłośników starych map. Dla tych czytelników, którzy potrzebują melancholijnej lektury na jesień też się nada - co jest bardziej nostalgicznego i co budzi większą tęsknotę niż historia znikania całej wyśnionej krainy...?

Ta piękna książka towarzyszyła mi ponad trzy miesiące, bo jest jedną z tych bardzo wyjątkowych. Uwielbiam wprost mapy, stare mapy, a tu każda strona to niemal raj dla moich oczu, przepiękne reprodukcje wspaniałych prac, prawdziwych dzieł sztuki, odznaczających się niesamowitymi zdobieniami, pięknymi odcieniami rudych brązów, sepii, spłowiałych żółci czy szarości. Przede wszystkim jednak te stare mapy niosą za sobą aurę tajemnicy, świata, którego już nie ma i to dosłownie, bo akurat te mapy przedstawiają lądy, góry, rzeki, które nigdy nie istniały. Niesamowite opowieści o... pragnieniu zapełnienia pustych plam na mapach, bo przecież “coś” tam musi być. Jakże chętnie wielu wierzyło w niesłychane opowieści o najdalszych wyspach, stworach czy zwyczajach odległych plemion. I jakże chętnie ludzie bajdurzyli o tym... szczególnie zapadł mi w pamięć “największy łgarz na Pacyfiku” Benjamin Morrell, który miał szczególny dar do odkrywania wysp nieistniejących – co wynikało z jego zamiłowania do literatury podróżniczej. Niezły był też Georg Psalmanazar, który stał się celebrytą swoich czasów, wmawiając brytyjskiej socjecie istnienie fikcyjnego kraju Formoza i opowiadając fantastyczne historie o tamtejszych zwyczajach, które wzbudzały niemałe emocje (jak prawo męża do zjedzenia niewiernej żony 🤭).
Zadziwia też, jak długo niektóre miejsca widniały na mapach, istnienie wyspy Sandy zweryfikowano dopiero w 2012 roku!
Fascynująca i piękna podróż dla miłośników geograficzno-historycznych ciekawostek. Przepiękny album!

Nie wiem, czy można nazwać ją atlasem, chyba tak. Przedstawione w niej zostały lądy, wyspy, różne stworzenia wodne, które zostały wymyślone przez żeglarzy podróżujących po świecie w dawnych czasach. Wszystko to zostało w bardzo ciekawy sposób opisane i przedstawienie na fotografiach. Każda osoba interesująca się takimi tematami powinna się zainteresować tą książka.

Muszę przyznać, że książka jest pięknie wydana. Mapy i rysunki są nieziemskie. Niemniej jednak zawiodłem się na wielu fragmentach. Zbyt pobieżnie przedstawione. Inne zaś aż nadto szczegółowo. Mimo wszystko kilka fragmentów było ciekawych.

1937

Atlas jest ślicznie wydany, aczkolwiek momentami człowieka boli, gdy patrzy na sposób, w jaki został złożony tekst (brak wyjustowania w połączeniu z ilustracjami znajdującymi się obok wprowadza pewien dysonans). Niestety historie napisane są na jedno kopyto według tego samego schematu, ale nie da się odmówić ogromu pracy i wysiłku, jaki autor włożył w tę pozycję.

Ciekawe historie, plus mega ciekawe mapy!

Ciekawe historie, plus mega ciekawe mapy!

• Do kupienia

Edward Brooke-Hitching Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów Zobacz więcej