Milion światów z tobą

Cykl: Firebird (tom 3)
Wydawnictwo: Jaguar
A Million Worlds with You
DoEpic

Trzecia część trylogii FIREBIRD Claudii Grey ‒ bestsellerowej autorki New York Timesa.

Połączenie gorącego romansu z powieścią akcji i science fiction.

Niezwykła podróż po złożonych zakrętach alternatywnych światów i osobowości, gdzie los jest nieunikniony, prawda nieuchwytna, zaś miłość pozostaje największą z tajemnic.

źródło opisu: Wydawnictwo Jaguar, 2018

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
Arnika książek: 2003

Milion razy teen drama

Zakończenie cyklu to niemałe wyzwanie. Próba sprostania rosnącym z tomu na tom oczekiwaniom czytelników, a najlepiej prześcignięcie ich rzadko się udaje, zwłaszcza w przypadku powieści fantastycznych. Claudia Gray niestety nie przełamała tego trendu.

Do historii wracamy dokładnie w momencie, w którym ją przerwaliśmy – kiedy Marguerite wraca do domu po uratowaniu rozszczepionej duszy Paula, jej ciało przejmuje zła wersja z Centrali. Na szczęście ta zagrywka szybko zostaje przejrzana przez Paula właśnie i Zła musi opuścić ten wymiar. Bezzwłocznie wprowadza w życie okrutny plan, który polega na niszczeniu wszechświatów, w których mogą znajdować się odłamki duszy Josie, poprzez mordowanie tamtejszych wersji samej siebie. Nasza Marguerite rusza jej śladem, by spróbować uratować miliony niewinnych istnień.

Pomysł, by rzucać bohaterkę prosto w sytuacje bezpośrednio zagrażające życiu, wydaje się strzałem w dziesiątkę. Czyż jest coś równie emocjonującego jak konieczność błyskawicznego uratowania się z zatopionego samochodu, utrzymania się na linie kilkaset metrów nad powierzchnią ziemi albo wygrzebania się z zasypanego korytarza na wykopaliskach? Tymczasem autorka serwuje nam coraz bardziej pomysłowe okoliczności, w których Marguerite ma zginąć, jednak są one tak kiepsko przedstawione, że nie wzbudzają żadnych emocji. Narracja w tych dramatycznych momentach jest zbyt rozwlekła – bohaterka mimo realnego zagrożenia zwraca baczną uwagę na otoczenie, które szczegółowo opisuje, równie dokładnie przedstawia swoje procesy myślowe, a także z upodobaniem używa zdań wielokrotnie złożonych, przez co napięcie zupełnie siada. Ta pierwsza część książki, która mogła i miała najbardziej ekscytować, niezmiernie nudzi.

Na niekorzyść działają również częste przypomnienia wydarzeń z poprzednich tomów – nie dość, że niepotrzebnie opóźniają akcję, to jeszcze wybijają z rytmu i zabijają tempo. Autorka ewidentnie nie rozumie, na czym polega pisanie cyklu, którego części są ściśle powiązane. Czytanie ich nie po kolei lub wyrywkowo nie ma najmniejszego sensu i żadne wciśnięte w fabułę streszczenia nie pomogą czytelnikowi zorientować się w akcji poprzednich tomów. Najwyżej zirytują osoby, które czytały całość i wiedzą, o co chodzi.

Fabularnie „Milion światów z tobą” jest najgorzej skonstruowana z całej trylogii. Pełno tu niekonsekwencji (zwłaszcza w kwestii tego, czy w jednym ciele mogą jednocześnie przebywać dwie podróżniczki), nielogicznych rozwiązań (przekonanie Caine’ów z Centrali, że ich plan zniszczenia multiwszechświata jest zły – tak po prostu. Serio?) i imperatywów narracyjnych (jeden Theo musi się poświęcić, niezależnie od swojego charakteru, bo tego wymaga akcja). Ponadto Gray niemal całkowicie zignorowała pierwszego antagonistę, Wyatta Conleya – sprowadziła go na margines i szybko wyeliminowała. Zupełnie jakby nie umiała poradzić sobie z prowadzeniem dwóch intryg jednocześnie.

Być może wszystkie te mankamenty byłby do przełknięcia, gdyby bohaterowie zostali lepiej napisani. Autorka popuściła wodze fantazji i za nic mając prawdopodobieństwo psychologiczne, z różnych wersji tej samej osoby stworzyła zupełnie odrębne postacie. Przy czym w zależności od tego, czego wymaga konkretna sytuacja, raz tłumaczy, że to ciągle ten sam człowiek, kiedy indziej podkreśla niezależność jednostek. Natomiast Marguerite wkurza ciągłymi rozważaniami o Paulu, konsekwencjach rozszczepienia i ich przeznaczeniu, przez co powieść z SF staje się kolejną nudną teen dramą.

Finał „Firebirda” rozczarowuje na wielu poziomach. Z intrygującego potencjału pierwszej części nie pozostało nawet wspomnienie. Dobrze, że to już koniec.

Ewa Jemioł

ElaF | 2018-03-31

Choć chaotyczna a zakończenie takie średnie, to bardzo dobrze mi się czytało.

Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2018

Claudia Gray już na samym początku wrzuciła nas w sam środek akcji, jednak w przypadku tego typu książek jest to ogromna zaleta, gdyż niespowolniała wydarzeń nadmiarem opisów z poprzednich tomów i stopniowo zapoznawała nas z dalszą częścią opowieści. Trzeba przyznać, że jej koncepcja na podróżowanie po najróżniejszych światach, - albo tych, w których aktualnie istnieje twoje drugie wcielenie - rozpadania się na milion kawałków - które nawet w małym stopniu nie przypomina cierpienia tych wszystkich bohaterek ckliwych romansów, zaraz po tym, jak zostają porzucone przez swojego chłopaka - oraz samych Firebirdów, które umożliwiają postacią przemieszczać się między swoimi wcieleniami, jest po prostu rewelacyjna i nie sądzę, żeby ktokolwiek mógłby to lepiej wymyślić.

Marguerite to dziewczyna potrafiąca przenosić się do innych wymiarów, a właściwie do światów, w których dzięki podejmowanych przez nią decyzją znajdują się jej pozostałe wcielenia. Za pomocą Firebirda można znaleźć się w...

Alex | 2018-03-03
Przeczytana: 25 lutego 2018

Każda myśl, urzeczywistniona w postaci czynu, ma swoje konsekwencje, nawet jeśli od razu brak jakichkolwiek efektów. Niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale bywa i tak, że musimy stawić czoła swoim krokom z przeszłości i temu co przyniosły. Przyszłość zależy od tego jak będzie reakcja, przeszłości nie da się już poprawić, lecz obecna chwila daje niejedną okazję by zmienić to co okazało się błędem. Ale czy jesteśmy w stanie wykorzystać taką szansę?

Marguerite jest podróżnikiem doskonałym, poznała już wiele alternatywnych światów i wie, że to co wydawało się wspaniałą przygodą i niewyobrażalnym odkryciem ma również mroczniejszą stronę. Ostatnie wydarzenia pokazały jak łatwo naruszyć kruchą równowagę i jakie mogą być tego skutki, jednakże to nic w porównaniu z zamierzeniami Triad. Organizacja ta nie cofnie się przed niczym by urzeczywistnić swój cel, a jej macki sięgają wszędzie i wszystkich. Czy opór kilkorga ludzi jest w stanie zatrzymać machinę mającą przynieść zagładę...

KobieceRecenzje365 | 2018-03-13

Dziś zapraszam Was na recenzję dwóch ostatnich tomów cyklu Firebird Claudii Gray. Recenzje miały być osobne, ale po przeczytaniu tomu drugiego koniecznie musiałam zabrać się za ostatnią część, więc nie było sensu, żebym dwa razy pisała Wam prawie o tym samym. Mam nadzieję, że wiecie, o co mi chodzi ;)

Tym razem moja recenzja będzie inna niż zawsze, bo choć czasami nie opisywałam Wam fabuły, to wklejałam sam opis, a tym razem nie dostaniecie ode mnie nic. Postanowiłam tak zrobić dlatego, że w tych częściach naprawdę dużo się dzieje i na pewno coś bym Wam niechcący zdradziła, a nie taki jest mój zamiar.

Po przeczytaniu pierwszego tomu tego cyklu wiedziałam, że kolejne części będą tak samo świetne, a może i nawet lepsze. I wiecie, co? Tak właśnie było. Autorka stworzyła niesamowitą historię, którą z czystym sumieniem mogę nazwać genialną, perfekcyjną i idealną. Uwielbiam takie książki, które pochłaniają mnie w głąb fabuły i staję się niemym obserwatorem poczynań bohaterów, a przy...

Czytaczyk | 2018-02-19
Przeczytana: 18 lutego 2018

Nastoletnia Margeurite Caine jest córką pary wybitnych naukowców, których celem jest udowodnienie istnienia innych wymiarów, będących alternatywną rzeczywistością. Małżeństwo dokonało niemożliwego i wynalazło Firebird - przyrząd, który przenosi ludzką świadomość do innego wymiaru.
Właśnie przez to niezwykłe urządzenie Margeurite i jej bliscy znaleźli się w poważnym niebezpieczeństwie. Dziewczynie udało się wybrnąć cało z opresji i uratować swoich bliskich, jednak nie mieli okazji cieszyć się długo spokojem. Theo odczuwa skutki rozszczepienia duszy, a przed Margeurite jest zmuszona pokonać Triad i uratować równoległe wszechświaty przed śmiertelnym zagrożeniem.

Claudia Gray stworzyła niebanalną powieść dla młodzieży. Pióro autorki jest lekkie, subtelne i naprawdę przyjemne. Oryginalna i nieprzewidywalna fabuła, pełna jest zaskakujących zwrotów akcji, które oplatają interesujące wątki. Niedopowiedzenia i różnego rodzaju intrygi rozbudzają pełną napięcia ciekawość. Całość jest...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ilość stron: 416
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na stronie wydawnictwa. Wiem, że to trzeci tom, ale nie przeszkadza mit to. Czasami ostatnie części czyta się najlepiej.
„Milion światów z Tobą” to interesujące dzieło. Główną bohaterką jest Marguerite, jej rodzice, którzy są naukowcami. Wynaleźli Firebirda, który służy do przenoszenia się do innych światów, wymiarów. Był to naszyjnik, który Marguerite miała zawsze przy sobie, stanowił rodzinną pamiątkę.
Inni to: Paul – chłopak Marguerite, Theo, Elodie,Colette, Oceane, Gisele, Estee, Amelie, Victoire, Romola czyli Romy.
Przeżywają róże przygody w wielu wymiarach. W każdym dzieje się coś innego. Czyta się dobrze, ale mniejsza ilość stron nie zaszkodziłaby treści. Myślę, że wystarczyłoby około trzystu. Autorka ma ciekawy styl pisania. Znalazłam dwadzieścia cytatów.
Oceniam jako dobrą lekturę.

Oto niektóre cytaty:
„W każdym wszechświecie, w każdym czasie ludziom zdarzało się zrobić...

książek: 2003
Arnika | 2018-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Ania Mróz | 2018-02-01
Przeczytana: 28 marca 2018

♥ Kocham te książki. Są po prostu cudowne. Świetna historia, dobrze dopracowani bohaterowie, non stop akcja, momenty które mogą zaskoczyć, miłość. ♥ Polecam gorąco! ♥

Lenka | 2018-01-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 26 stycznia 2018

W ostatnim tomie także dzieje się wiele. I nie raz autorce udało się mnie zaskoczyć. Myślałam, że wyczerpała już pomysły na tworzenie kolejnych i kolejnych alternatywnych rzeczywistości. Nic bardziej mylnego, w "Milion światów z Tobą" jest ich jeszcze więcej. Są też jeszcze bardziej niesamowite, jedne całkiem realne, kolejne zaskakują nawiązaniami do popularnych filmów i seriali, kilka łączy ze sobą historię i współczesne wyobrażenia o czasach minionych. Jesteś też oczywiście świat nie z tego świata... Cóż, Gray pokazała, że jej wyobraźnia jest niewyczerpana. Moim zdaniem to właśnie największy atut tej trylogii - wielość światów, bezgraniczna fantazja i plastyczne opisy kolejnych miejsc odwiedzanych przez Marguerite, sprawiają, że to trylogia warta uwagi. Podejrzewam, że nawet osoby, które nie są zakochane w sciene fiction zauroczą się tą opowieścią. Autorka sprawnie łączy style i gatunki. W "Firebird" znajdziemy nie tylko sciene fiction w wersji soft, ale też odkryjemy tu elementy...

bookwormpl | 2018-03-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 04 marca 2018

Całość recenzji pod linkiem: http://bookwormpl.blogspot.com/2018/03/63-milion-swiatow-z-toba-claudia-gray.html

Trzecia część trylogii FIREBIRD Claudii Gray - bestsellerowej autorki New York Timesa.
Połączenie gorącego romansu z powieścią akcji i science fiction.
[...]
Dwie poprzednie części trylogii Firebird już wprowadziły nas w skomplikowany świat podróży międzywymiarowych, a co więcej mogliśmy poznać ogromny plan objęcia panowania nad wszystkimi wymiarami. Na pierwszy rzut oka niemożliwe, ale dzięki doskonałemu podróżnikowi wszystko mogłoby okazać się możliwe. Ciężko mi pisać o fabule trzeciej części całkowicie wyzbywając się spoilerów z poprzednich dwóch :) Jednak musicie wiedzieć, że książka zaczyna się dość mocnym akcentem silnie nawiązując do zakończenia 2 części. Niemniej jednak cały zarys fabuły nie ma...