Błękit

Cykl: Blue (tom 1)
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Blue
ew_cia

Najgorętsza historia lata! Poczuj wiatr we włosach i zapach słonej wody. Dla szesnastoletniej Iris surfing jest wszystkim. Kiedy na jej drodze staje przystojny i utalentowany surfer, życie dziewczyny nabiera zawrotnego tempa. Podczas niesamowitych wakacji Iris zatraca się w szalonym świecie Zeka i przeżywa namiętną miłość, jakiej nigdy wcześniej nie doświadczyła. Tylko czy Zeke na pewno...

Najgorętsza historia lata!
Poczuj wiatr we włosach i zapach słonej wody.

Tylko czy Zeke na pewno jest taki, na jakiego wygląda? Co skrywa jego tajemnicza przeszłość?
Co się stanie, kiedy Iris będzie musiała poddać próbie nie tylko swój surferski talent, ale i uczucia do Zeka?

źródło opisu: zielonasowa.pl

źródło okładki: zielonasowa.pl

Oficjalna recenzja
ookami książek: 552

Nie do końca typowy romans

Istnieją powieści, które po prostu muszą zostać przeczytane w konkretnej porze roku. Do takich książek zdecydowanie należy „Błękit” Lisy Glass, szumnie określany jako “najgorętszy romans lata”. Kombinacja piaszczystych plaż, wysokich fal i przystojnych surferów rzeczywiście jawi się jako pozycja w sam raz na wakacje, trudno jednak nie zauważyć w tym zestawieniu okazji do natrafienia na najprawdziwszy, klasyczny banał. To jak jest z tymi okładkowymi obietnicami? Godna zaufania obietnica czy chwyt marketingowy?

Znajomość Iris i Zeke’a zaczyna się w sposób żywcem wycięty z romantycznej kliszy. Spotykają się na zajęciach z jogi, na których zostają dobrani w parę na czas ćwiczeń. Szybko okazuje się, że łączy ich coś więcej niż kilkanaście przypadkowych minut spędzonych na dzieleniu maty, bowiem oboje nad życie kochają surfing. Jak to się zazwyczaj zdarza w młodzieńczych historiach miłosnych, o przysłowiowy czas ekranowy szybko zaczynają walczyć między sobą duchy przeszłości w postaci byłych chłopaków, zapomnianych dramatów oraz tajemnic, które tak do końca tajemnicami nie są.

Trzeba powiedzieć jasno: „Błękit” broni się przede wszystkim jako powieść młodzieżowa na lato, skierowana jednak raczej do nieco młodszych, mniej doświadczonych nastolatków lubujących się w niewymagających romansach. Zawiera wszystko, czego taki czytelnik mógłby poszukiwać - przede wszystkim wyraźnie wyczuwalną lekkość pióra. Trzeba przyznać, że książkę pochłania się szybko i bezboleśnie, a dzięki przyjemnemu stylowi autorki lektura okaże się strawna również dla zaprawionych w boju pożeraczy literatury. Ogromnym plusem jest też temat surfingu, wokół którego koncentruje się fabuła powieści. Zazwyczaj o wysokich falach traktują filmy, dlatego przeczytanie książki osadzonej w światku surferów okazało się nowym, ciekawym doświadczeniem.

Jeśli chodzi o bohaterów, nie oczekiwałam zbyt wiele - spodziewałam się typowych dla tego gatunku nastolatków, którzy oprócz codziennych problemów dorastania będą mierzyć się z mniejszymi lub większymi dramatami z przeszłości. W pewnym sensie właśnie to dostałam, jednak muszę przyznać, że mimo swej schematyczności postaci okazały się całkiem sympatyczne. O ile do głównej bohaterki, Iris, mam raczej neutralny stosunek, to Zeke’a naprawdę polubiłam - kiedy już pogodziłam się z jego obowiązkową doskonałością przejawiająca się głównie w nieskazitelnym wyglądzie. Wątek romansowy nie zaskakuje, ale mimo wszystko nie wieje nudą. Wplecione w fabułę dramaty i elementy humorystyczne uprzyjemniają lekturę, idealnie wpasowując się w sielankowy, nadmorski krajobraz.

Chciałoby się rzecz, że „Błękit” to romans „typowy”, ale „nie do końca”. „Typowy”, bo raczej przewidywalny, dość naiwny, w moim odczuciu - zdecydowanie zbyt cukierkowy; „nie do końca”, bo miłosne uniesienia nastolatków zazwyczaj do mnie nie trafiają, a te czytało mi się wyjątkowo lekko i przyjemnie. Wakacyjny klimat z pewnością przypadnie do gustu młodszym, wrażliwym czytelniczkom. Z kolej starsi raczej nie znajdą tu zbyt wiele dla siebie. Mimo to uważam, że również oni nie powinni od razu przekreślać książki Lisy Glass - chociażby dla tej wyjątkowej atmosfery letniej miłości i zapachu morskich fal rozbijających się o brzeg.

Karolina Antczak

książek: 2097
AnnaSikorska | 2018-10-24

Nie ma lepszego sposobu na spędzenie wietrznych i deszczowych jesiennych wieczorów niż w ciepłym domu, pod kocem z kubkiem ciepłego napoju i książką pozwalającą nam na moment przenieść się myślami do tych cieplejszych miesięcy, przypomnieć sobie wakacyjne miesiące, młodzieńcze przygody, minione plany i rozterki. Do takich lektur należy trylogia „Blue” Lisy Glass pozwalająca nam na podróż na piaszczyste plaże Miami słynące ciepłego klimatu, wysokich fal, oraz tłumów utalentowanych surferów. Taki obrazem osobom z mojego pokolenia przywołuje na myśl serial „Słoneczny patrol”. Ale tu mamy młodszych bohaterów, inną tematykę i odmienne cele. Jedno, co łączy trylogię z serialem to piaszczyste, gorące plaże, ciepły ocean i klimat Florydy, na której panuje wieczne lato, a ludzie (nawet jeśli pracują) wydają się być na niekończących się wakacjach.
Akcja wszystkich tomów toczy się wokół Iris i Zaka poznających się na zajęciach z jogi, na których zostają dobrani w parę. Szybko okazuje się, że...

Krainaksiążek | 2018-10-14

Rzadko kiedy się spotyka takie książki, których tematem prócz miłości, jaka rodzi się wokół głównych bohaterów, jest surfing, ta jedna rzecz skłoniła mnie by o wiele chętniej sięgnąć po taką pozycję. Piaszczyste plaże które nagrzane od słońca dają znać naszym stopom, fale, na których nie jeden by chciał stanąć na desce i w taki sposób okiełznać jeden z żywiołów, pokazując tym przy okazji swoją siłę nad przyrodą. Dla Zeke i Iris jest to coś, bez czego nie potrafią żyć, jest to ich pasja, w której w stu procentach się odnajdują i chcą realizować, doskonalić i okiełznywać jeszcze większe fale niż dotychczas. Spotkanie dla tej dwójki jest początkiem również ich uczuć, dla których są w stanie zrobić miejsce w swoich sercach zakochanych przedtem tylko w falach. Obserwujemy dzięki temu ich wspólne losy, które będąc napisane lekkim językiem, sprawiają, że jest to idealna opowieść na wieczór, niewymagająca w żaden sposób, przystępna przez sposób, w jaki jest pisana i prowadzona. Sprawia, że...

Danka_102 | 2018-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Fajna, do poczytania akurat w wakacje, taka na dwa dni.

JuMi | 2018-08-01
Przeczytana: 28 lipca 2018

,,Błękit" to idealna powieść wakacyjna, która wciągnie cię w głęboki, podwodny świat. Jak spędzasz wakacje? Jedziesz w góry, a może zostajesz w domu? Nie ważne. Śmiało mogę stwierdzić, że z tą powieścią te wakacje będą udane. Już po pierwszych kilku stronach na dobre oddasz się pasji i miłości Iris oraz Zeke'a. Ich niesamowite przygody i surferskie osiągnięcia to wszystko o czym można sobie pomarzyć, akurat w wakacje. Niestety, nie ma rzeczy idealnych. Zeke nie jest czystą kartą, ma za sobą trudną przeszłość. Czy uda im się uratować związek? Czy Iris wybierze świat pełen sławy i miłość swojego życia, czy będzie wolała wrócić do domu i poddać się zwykłemu życiu?

Wakacje powoli się kończą, a ty jeszcze nie zacząłeś czytać? Bież się do roboty ;)

MajaBook | 2018-07-04

wkrotce....

Czytaczyk | 2018-03-04
Przeczytana: 04 marca 2018

Dla szesnastoletniej Iris całym światem jest surfing. Dziewczyna szczerze kocha ten fantastyczny, a zarazem niebezpieczny sport. Można by rzec, że plaża jest jej drugim domem. Pewnego dnia Irys natyka się na przystojnego i cenionego surfera - Zeke, który całkowicie ją zauroczył. Połączyła ich miłość do tego samego sportu, a rozdzielić może były chłopak dziewczyny – Daniel, który chce ją odzyskać.

Muszę przyznać, że to dość typowa młodzieżówka. Pomysł na fabułę nie obył się bez wykorzystania utartych schematów. Autorka posługuje się lekkim i przyjemnym piórem, z łatwością wciąga czytelnika w lekturę. Kreacja bohaterów nie jest jakoś bardziej skomplikowana, są stereotypowi i niekiedy irytujący. Jednak zdarzało się tak tylko czasami, w większości wzbudzali moją sympatię. Treść choć przyjemna, to niekiedy bywa zbyt melodramatyczna i naciągana. Mimo tej cukierkowej relacji, autorka potrafiła mnie czasami naprawdę zaskoczyć. Reasumując jest to lekka książka, która umili jeden czy...

Atena0603 | 2018-01-18

Obok tej książki nie można przejść obojętnie, a dzięki znajomym, którzy mnie namawiali ja też się na nią skusiłam i to nie był błąd. Nigdy nie serfowałam, ale może dzięki tej książce nareszcie zacznę.

Crimelpoint | 2017-11-03
Przeczytana: 27 października 2017

Sięgając po tę książkę spodziewałam się, że otrzymam zwykły romans. Jednak mimo wątku miłosnego, który jest na pierwszym planie, otrzymałam również bardzo ciekawą młodzieżówkę.

Przede wszystkim jest tutaj dość duży nacisk kładziony na surfing. Nie jest to młodzieżówka, w której chodzi tylko o wątek miłosny. Hobby bohaterki jest ważnym motywem w tej pozycji i to jest naprawdę świetne.

Dodatkowo mamy tutaj niesamowity klimat lata, który sprawia, że na pewno za nim zatęsknimy. Dlatego lepiej czytać tę pozycję podczas wakacji.

Nie powinniśmy oczekiwać od niej nie wiadomo czego, ale na pewno jest to lekka młodzieżówka, którą się szybko czyta.

lubiaca_dramaty | 2017-11-02
Przeczytana: 31 października 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Błękit" to przyjemna i lekka książka. Czyta się ją bardzo szybko, ponieważ rozdziały nie są długie. Opowiada historię 16-letniej Irys na której drodze pojawia się przystojny Zeke. Połączyła ich pasja do surfingu, który jest bardzo niebezpiecznym sportem. Na drodze do ich szczęścia staje Daniel, były chłopak dziewczyny, który próbuje walczyć o dawną miłość. Wszystko w miarę układa się dobrze, do pewnego momentu, w którym niespodziewanie dochodzi do tragedii. Byłam w tym miejscu gotowa zrezygnować z dalszego czytania. Na szczęście wszystko okazało się w porządku i książka ma szczęśliwe zakończenie :)

Meggi | 2017-10-10
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Cała recenzja: http://bo-w-nich-jest-caly-swiat.blogspot.com/2017/10/bekit-lisa-glass-najbardziej-wakacyjna.html

Błękit Lisy Glass to w głównej mierze leciutki, wakacyjny romans, idealny do pochłonięcia na dworze przez jedno słoneczne popołudnie. Cóż, jest tym, czym docelowo miał być. Jednak poza wątkiem rozwijającego się uczucia możemy zajrzeć za kulisy surfingowego światka. Zobaczyć, jak to wygląda od wewnątrz. Jakoś nie specjalnie interesowałam się tą tematyką, nie mniej jednak świetnie było czegoś o surfingu się dowiedzieć. Choćby o tym, jak wielkie ryzyko podejmują osoby trudniące się tym sportem - nawet upadek z najmniejszej fali może zakończyć się śmiercią.

Możemy dowiedzieć się także, jak wielką cenę można zapłacić za ślepą pogoń za adrenaliną. Co dla mnie było bardzo ciekawe - akcja książki dzieje się na jednej z brytyjskich wysp. Oczywiście to logiczne, że surfingu nie uprawia się tylko na Hawajach czy w Kalifornii. Okazuje się, że da się poganiać fale nawet w...