Człowiek ilustrowany

Seria: Nowa Fantastyka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
7,22 (214 ocen i 24 opinie) Zobacz oceny
10
13
9
35
8
38
7
65
6
40
5
13
4
7
3
3
2
0
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Illustrated Man
data wydania
ISBN
8372554013
liczba stron
247
język
polski
dodał
Ahuramazda

Jest takie miejsce, gdzie fantastyka spotyka się z grozą, Marsjanie z lwami na sawannie, misjonarz ze sztucznym człowiekiem, deszczowa dżungla z ognistymi kulami, a koniec świata z innym końcem świata. Miejscem tym jest skóra Człowieka Ilustrowanego. Człowiek Ilustrowany zabiera widza - i czytelnika - w podróż do niezwykłych światów, obcych, a jednocześnie dziwnie znajomych, odległych, a...

Jest takie miejsce, gdzie fantastyka spotyka się z grozą, Marsjanie z lwami na sawannie, misjonarz ze sztucznym człowiekiem, deszczowa dżungla z ognistymi kulami, a koniec świata z innym końcem świata. Miejscem tym jest skóra Człowieka Ilustrowanego. Człowiek Ilustrowany zabiera widza - i czytelnika - w podróż do niezwykłych światów, obcych, a jednocześnie dziwnie znajomych, odległych, a przecież leżących na wyciągnięcie ręki, ukrytych w słowach - i tatuażach.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (562)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 554
LelandLester | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane

„Człowiek ilustrowany” pochodzi z 1951 r. (zaledwie) Rok po wspaniałych i niezapomnianych „Kronikach marsjańskich”. Oba tytuły to, teoretycznie, „zbiory luźno ze sobą powiązanych historii”, zaś w praktyce, stwierdzenie to o wiele bardziej tyczy się omawianego „Człowieka…”. Niewątpliwie (większą) spójność „Kronik” odbieram jako kolejną ich zaletę, natomiast w przypadku tegoż zbioru opowiadań, nie jest to ani przewaga ani słabość. Może warto też zwrócić uwagę na tytuł, a konkretnie na jego szyk, który podkreśla wyjątkowość owego podmiotu (człowieka), niczym pociąg pospieszny lub wyjście awaryjne.

Bradbury bardzo lubi rakiety, Marsa też, trochę mniej Wenus, zaś najmniej lubi… swoich współbraci. Jednak to ich osadza w rolach głównych, pastwiąc się nad nimi jakże efektywnie i efektownie. Chociaż na końcu zostawi tlący się płomyk nadziei.

Sawanna 5
Kalejdoskop 7
Na wozie 8
Droga 5
Człowiek 7
Długi deszcz 5,5
Rakieciarz 7
Ogniste balony 8,5-9
Ostatnia noc przed końcem...

książek: 832
nigrum | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadamy
Przeczytana: 04 listopada 2013

Niekoniecznie z własnej woli ostatnio napotykam wciąż na swej czytelniczej drodze na książki z motywem przewodnim „ ghost story „ . Różnią się one nieco od popularnego motywu powieści grozy tym , że dusze te nie zamieszkują dziwnych opactw, zamków, chat itp. Historia ma swoje głębokie zakorzenienie w rzeczywistości, a widmowa postać jest wręcz jej uzupełnieniem. Takie spostrzeżenie mogę przypisać do ostatnio przeczytanej przez mnie książki Raya Bradbury’ ego „ Ilustrowany człowiek”. Jest to zbiór opowiadań , którego głównym spoiwem są martwe istoty powracające do świata by spełnić ważną, przypisana im odgórnie role. Przeważnie niosą one ze sobą coś , co jest nieuniknione , zrozumienie istoty prawdy . Bezpieczeństwo również nabiera inny odcień , bardziej zagadkowy, jednak współgrający z samą niematerialną osoba. Rzeczywistość zostaje zamieniona na coś odpowiedniejszego – pewną płaszczyznę linearną do punktu zwrotnego w życiu każdego bohatera.
Raya Bradbury’ ego znamy przede...

książek: 1058
słoneczko | 2016-10-20
Przeczytana: 19 października 2016

Klasyka sci-fi.
Książka napisana ponad 60 lat temu.
„Człowiek Ilustrowany zabiera czytelnika w podróż do niezwykłych światów, obcych, a jednocześnie dziwnie znajomych, odległych, a przecież leżących na wyciągnięcie ręki, ukrytych w słowach - i tatuażach”.
Opis w pełni oddaje przesłanie jakie autor chciał nam przekazać. Zmusza do refleksji.
Ciekawy zbiór opowiadań. Jak to zwykle bywa, są lepsze i gorsze.
Dla mnie najciekawsze to: „Sawanna”, „Człowiek”, „Betoniarka”, "Długi deszcz".
Może tym razem książka nie zrobiła na mnie takiego wrażenia, jak wtedy gdy przeczytałem ją po raz pierwszy 20-30 lat temu.
Warto przeczytać.

książek: 400
Marta | 2018-03-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2018

Bradbury to Szeherezada opowieści, człowiek iluzjonista czarujący słowem! Książka Człowiek ilustrowany jest powieścią złożoną z opowiadań, autor naprawdę prezentuje nowatorski i świeży pomysł na snucie opowieści. Stanowczo po 451 stopni Fahrenheita jest to jego najlepsza pozycja. Tutaj fantastyka spotyka się z grozą. Bradbury opowiada swoje małe dzieła sf niczym malarz tworzący soczysty obraz! Opowiadania ukazują nam możliwe drogi, którymi podąża przyszłość jednak są one tak mroczne, że lepiej nie iść taką drogą. Uwielbiam tego pisarza, dla mnie to absolutny artysta pisanego słowa. Polecam!

książek: 523

Mój debiut na gruncie science-fiction. Dotychczas zupełnie nie pociągała mnie literatura tego typu, gdyż bardzo niesprawiedliwie zakładałam, że to jest pusta rozrywka sortu romansideł, która nie wnosi nic poza chwilowymi emocjami wywołanymi akcją.
Cieszę się, że jednak dałam szansę tej nowej jakości w moim czytelniczym świecie i to dzięki Bradbury'emu.
Tom składający się z kilkunastu krótkich opowiadań skupia się na człowieczeństwie doby rozwoju cywilizacyjnego. Opowiadania ukazują przede wszystkim poczucie osamotnienia w obliczu wszechobecnego postępu technologicznego, ale także nieugiętość i brak elastyczności natury ludzkiej u której podwalin znajduje się egoizm i żądze, jakie uzewnętrzniają się nawet w okolicznościach zagrożenia istnienia całej rasy ludzkiej (najprawdopodobniej odwrotnie proporcjonalnie są one tym bardziej potęgowane). Jednak ludzie to nie tylko negatywne cechy. Bradbury pokazuje nam również piękno prostych czynności i niewielkich wzruszeń, których stabilność w...

książek: 496
Noemi | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane, 2013

Znakomita. Wspaniale uzupełnia się z historiami z "Kronik Marsjańskich".
Bradbury znów z wyczuciem balansuje na granicy makabry i refleksji, którą tylko on potrafił wykreować w ten sposób.
Trudno wybrać ulubione opowiadanie, mogę tylko zdradzić, że ponownie przewija się wątek pana Poe, na chwilę pojawiają się Marsjanie, a podboje ludzi ukazane są z nieco mniej korzystnej dla nich strony...

książek: 425
MaiTakeru | 2014-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2014

Męczyłam się z tym zbiorem opowiadań długo, bo jest on niestety strasznie wtórny względem wcześniejszych "Kronik marsjańskich" tego samego autora. Co dziwniejsze, styl pisarza był w "Człowieku.." dużo gorszy niż w "Kronikach..."; miejscami zebrane tu teksty powiewały mi wręcz pretensjonalnością. Nie wiem, co się stało Bradbury'emu - może ta książka została po prostu napisana w zbyt krótkim okresie czasu. W dodatku zdecydowana większość opowiadań była niesamowicie przewidywalna, a kilka naprawdę dobrych pomysłów zostało zwyczajnie zmarnowanych (np. "Przybysz").

Nie zmienia to jednak faktu, że da się tu znaleźć parę naprawdę dobrych tekstów. Najlepszym opowiadaniem jest bez dwóch zdań "Kalejdoskop", polecam też "Długi deszcz" czy "Człowieka". Ogólnie rzecz biorąc, najciekawsze teksty są umieszczone na samym początku zbiorku, przez co czytelnik nastawia się na znacznie lepszą całość, a potem niestety musi zmuszać się do dokończenia książki.

Zdecydowanie nie polecam na pierwszy...

książek: 2099
Czarnoskrzydła | 2015-09-06
Na półkach: Przeczytane, Fantasty
Przeczytana: 06 września 2015

Na początku może się wydać, że to tylko bajka dla dzieci, później jednak dostrzega się w niej coś jeszcze. Głębie i rozważania filozoficzne nad dobrem, złem, końcem świata i wieloma innymi, ważnymi tematami

książek: 1160
Hari_Seldon | 2017-04-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

Opinia na podstawie anglojęzycznego wydania.
Zbiór opowiadań science-fiction autorstwa Raya Bradbury’ego, twórcy takich klasyków jak „451 stopni Fahrenheita” czy „Kroniki Marsjańskie”. Wszystkie utwory zawarte w tej książce łączy opowieść ramowa o tytułowym ilustrowanym człowieku – mężczyźnie z kilkunastoma tatuażami, z których każdy przedstawia inną historię.

Pierwszym z „tatuaży” jest „Sawanna”, która opowiada o nowym wynalazku w życiu pewnej rodziny – bardzo interaktywnej formy telewizji, od której stopniowo coraz bardziej uzależniają się dzieci. Widać tu wyraźną satyrę na popularną w czasach autora telewizję, jednakże obecnie utwór dalej jest aktualny, jeżeli potraktujemy Internet jako nowe źródło uzależnienia młodych ludzi. Bardzo podobało mi się zakończenie – pojawiła się tu swego rodzaju zmiana gatunkowa z science-fiction na groteskowy horror. Bardzo dobry start zbioru.

Druga opowieść jest o wiele poważniejsza w tonie. „Kalejdoskop” opowiada o ostatnich chwilach załogi...

książek: 685
Czarna_Sarna | 2013-09-12
Na półkach: Przeczytane, Antologie
Przeczytana: wrzesień 2013

Moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Co mogę powiedzieć? Pewnie bluźnię, ale uznawanie takich pisarzy za klasyków dodaje mi otuchy jako niedoszłej pisarce.
Z 21 opowiadań ani jedno nie jest dobre, wszystkie utrzymują się na wyższym lub niższym poziomie słabości. Co ciekawe, wszystkie mają te same wady - wydają się bardziej szkicami, rusztowaniem pod pod godne uwagi perełki. W 21 przypadkach zakończenie psuje cały potencjał utworzonej wizji, jak na przykład w "Ilustrowanym Człowieku". To trochę tak, jakby ktoś lody czekoladowe polał musztardowym sosem.
Drugą słabą stroną są dialogi. Są tak autentyczne jak zdjęcia modelek poddane retuszowi w Photoshopie. Nie wnoszą ulistnienie nic.
Jedyne, co mogę pochwalić, to lekki sposób prowadzenie narracji. To prawda, że autor w kilku słowach potrafi stworzyć ładny obrazek (tak jak głosi hymn pochwalny na odwrocie).
Jednakże cieszę się, ze przeczytałam tę książkę. Teraz, jeśli ktoś mnie spyta, o czym pisze Bradbury, odpowiem, że o życiu...

zobacz kolejne z 552 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Przemijanie w literaturze

To takie smutne, wszystko takie smutne; przeżywamy nasze życie jak idioci, a potem umieramy. Przygnębiające słowa na smutny dzień. Literackie refleksje o przemijaniu zainaugurował Charles Bukowski.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd