snerg, fantastyka

Inne wydania

Bohaterami powieści są ludzie zniewoleni własnymi wizjami, żyjący w świecie urojonym, niepotrafiący się ze sobą porozumieć ani nawet odnaleźć punktów stycznych między własnymi złudzeniami. Napisana w konwencji alegoryczno-fantastycznej Arka jest dziełem pozostawiającym odbiorcy dużą swobodę intreptretacyjną, co pozwala odczytywać ją na różne sposoby i smakować jej rozmaite warstwy - od parodostycznej aż po psychologiczno - moralistyczną.

Ambrose | 2012-07-17
Przeczytana: 08 lipca 2012

Burzliwy rejs przez morze monad

Adam Wiśniewski Snerg to postać tyleż zagadkowa, co mało znana, szczególnie młodszym czytelnikom. Urodzony w 1937 roku w Płocku pisarz, a oprócz tego fizyk samouk i myśliciel, gdy zdobył już pewien rozgłos literacki, przez długi czas pieczołowicie ukrywał swoją tożsamość. Karierę pisarską zaczął z wysokiego C – jego powieściowy debiut Robot do dziś uchodzi za najwybitniejsze dzieło Snerga, został również ogłoszony najlepszą książką polskiej SF w powojennym trzydziestoleciu.

Proza Adama Wiśniewskiego jest bardzo charakterystyczna, przez niektórych uważana za trudną w odbiorze. Jest ona gęsto poprzeplatana autorskimi, bardzo oryginalnymi, teoriami samego Snerga dotyczącymi otaczającej nas rzeczywistości, psychologii. W Robocie pojawia się Teoria Nadistot, w omawianej Arce Teoria Bezpieczeństwa. Snerg jest także twórcą decentryzmu, koncepcji artystycznej, zgodnie z którą znaczeniowy środek danego obrazu powinien być umieszczany poza jego właściwymi...

atimere | 2015-08-13

Byłam kompletnie zaskoczona kiedy natknęłam się na książki tego autora. Absolutnie genialna wizja świata, tak realna i nierealna zarazem. Szczerze przyznaję, że podejrzewałam autora o schizofrenię po przeczytaniu tej książki.

kipog | 2011-12-11
Przeczytana: 11 sierpnia 2011

Świetna książka. Jak u Snerga jak zwykle nie wiadomo do końca o co chodzi! Pisana w pierwszej osobie - dzięki temu klimat odrealniony zyskuje na wiarygodności. Spora dawka surrealizmu i melancholii. Cała ksiażka dzieje się na statku - tak więc to świetna lektura nad morze!

Michał Kulik | 2015-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Książka o wariatach. Miałem wrażenie, że pisana również przez wariata. Nie polecam.

| 2015-03-13

Gumbas | 2012-10-07