Według łotra

Okładka książki Według łotra Adam Wiśniewski-Snerg
Okładka książki Według łotra
Adam Wiśniewski-Snerg Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Wydawnictwo Literackie
1978-01-01
1978-01-01
barabasz świat alternatywny

Początek zapowiadał mi się ciekawie ale już środek i końcówka jakieś deliryczne jezusostwo pomieszane z poplątaniem manekinów, atrap i pogubionych ludzi.

Dickowe, klimatyczne połączenie Truman Show z Jesus Christ Superstar. Dodaję do ponownego przeczytania.

Pięć ostatnich dni życia Carlosa Onteny, który pewnego poniedziałku, po przebudzeniu, okazał się być człowiekiem. I od razu zrobił się samotny, bo więcej widział i więcej rozumiał (ale nie wszystko, tylko więcej, niż wszyscy inni).

Tytuł jest spojlerem, więc to, jak skończy Carlos Ontena, po prostu się wie - jest jednym z dwóch łotrów, skazanych na ukrzyżowanie. Do końca nie wiadomo tylko, czy tym, co uwierzył i „dziś jeszcze będzie w Niebie”.

Historia opowiadana w pierwszej osobie, toteż czytelnik widzi, czuje i rozumie tylko to, co rozumie, czuje i widzi narrator. Resztę musi wydedukować sobie sam, już po skończeniu książki.

Jeśli należycie do ludzi „poszukujących prawdy i skłonnych do pogłębienia swej wiedzy” – będziecie mieli o czym myśleć.

Między innymi o tym, żeby uważać o co się prosi.
Bo może być dane (uchowaj Boże...!).

"Według łotra" jest krótką pozycją, napisaną lekkim stylem. Z początku fabuła wydaje się banalna, ale z czasem autor odkrywa przed czytelnikiem tajemnice świata. Książka w niezwykle ciekawy i oryginalny sposób opowiada jedną z historii stojących u podstaw naszej cywilizacji.
Pozycja na góra kilka dni, lecz polecam.

Pozycja na góra kilka dni, lecz polecam.

Papierowi ludzie. Widz jako demiurg. Świat jako wielka dekoracja filmowa. Tylko śmierć jest realna.

Myślę, że Snerg-Wiśniewski urodził się o 30 lat za wcześnie. Skoro 40 lat temu opisał niemalże dzisiejszy świat symulakrów, to jaką sprawiedliwość wymierzyłby mu, gdyby pisywał dziś?

Są książki, które czytane po latach, przemawiają mocniej - nie tylko dlatego, że rzeczywistość jest inna. „Według łotra” do nich należy. I dziś niepokoi jeszcze bardziej niż wtedy…

Snerg, skrzywdzony przez polonistkę w okresie egzaminu dojrzałości, nie byłby sobą, gdyby nie wylał żali i tym razem na karty powieści w niezbyt wysublimowany sposób. Niestety, za szalenie ciekawymi konceptami Wiśniewskiego w pakiecie idzie i rzeczona trauma, której pokłosiem są tu i ówdzie powciskane deklaracje żalu pełne pretensji do świata, w zasadzie na tle reszty będące grafomańskimi wynurzeniami. Koliduje to z subtelnie, z wolna odkrywanymi elementami snergowskiej imaginarium, czy filozofii. Ot, jest sobie zawiła (choć pozornie się taka nie wydaje) i oryginalna intryga, a tu nagle krótka przerwa na cios w głowę tablicą z napisem “świat jest niesprawiedliwy”, czy “szkoły niczego nie uczą”.

A szkoda, bo mogła to być najlepsza powieść w dorobku Snerga, przewyższająca "Robota". Może i z resztą tak nawet być. Solipsystyczny koszmar w jakim tkwi główny bohater jest konceptem, który nie daje mi spokoju, wierci dziurę w głowie, nie dając o sobie zapomnieć. Czy subiektywizm jego "przebudzenia" dla nas jest bardziej obiektywny? Czy poznanie i wreszcie śmierć jest mu pisane, w ogóle osiągalne?

Jedno u Wiśniewskiego jest pewne. Absolutu nie ma. "Widz" nie jest wszechmocny; nie jest Bogiem, a kolejnym szczeblem na drabinie gradacji bytów zgodnie ze snergowską Teorią Nadistot. Teleologiczny wydźwięk historii Płowego Jacka jest tylko pozorny, markowany i jako trawestacja Ewangelii stanowi tylko jęk zawodu, skargę na deterministyczny charakter ludzkiej wizji świata i tęsknoty do tejże.

Carlos ostatecznie nie może być pewien niczego, ani własnej podmiotowości, ani nawet swojego końca, a wydarzenia z ostatnich dni tylko wzmagają niepewność co do interpretacji rzeczywistości przez głównego bohatera.

"Nowy dzień powitał Carlosa nieoczekiwanymi zmianami – przedmioty w łazience okazały się być atrapami, tak samo żywność. Zastanawiając się nad przyczyną zmiany, bohater po pierwsze myśli o figlu wyrządzonym przez jakiegoś znajomego. Szybko jednak przekonuje się, że przemiany rozciągnęły się na całą otaczającą rzeczywistość. Domy czy elementy przyrody to często obiekty powycinane z dykty, a sami ludzie – to zwykle manekiny. Zwykle – bo zdarza się jednak, iż Carlos napotyka jakąś żywą postać. To nowe życie – bo poza otoczeniem, z manekina w żywą, organiczną istotę zmienił się również sam główny bohater – stanowi to dla niego nie lada zagwozdkę. I choć rozwikłanie zagadki wydaje się być dość szybkie, okazuje się, że zarówno przed Carlosem jak i przed czytelnikiem, odsłaniają się coraz to nowe poziomy zrozumienia świata..."

Cała opinia na stronie:

Powieść trochę zbliżona w zamyśle do jego debiutanckiego i genialnego Robota.
Pojawia się znowu koncepcja nadistot i choć na początku tajemnica mocno wciagała i akcja toczyła się dość żwawo, to niekiedy dość mocno uderzał brak pełnej logiki i coś tam zgrzytało. Do tego wrzucenie w to wszystko analogii do mitu o Jezusie był dla mnie nie do przełkniecia.

Powieść trochę zbliżona w zamyśle do jego debiutanckiego i genialnego Robota.

Przeczytałbym ją jeszcze raz. Interesująca książka jakże interesującego autora, a dokładnie Adama Wiśniewskiego. Polecam zapoznać się z jego biografią chociażby na Wikipedii. Książka jest przeznaczona dla ludzi, którzy potrafią spojrzeć bardziej filozoficznie na nasz świat, ponieważ samo dzieło jest jedną wielką metaforą i nawiązaniem do problemów współczesnego świata, a także do... Biblii. Polecam każdemu otwartemu umysłowi. Moim zdaniem Snerg jest ojcem gatunku polskiego Science-fiction.

"Trudno mi było uwierzyć, że ta sama sublimacja, która podniosła moją świadomość i ciało do poziomu rzeczywistej egzystencji, skazywała mnie jednocześnie na samotność i na bliską śmierć w warunkach życia niemożliwych do zniesienia"

Abstrahując od rzeczywistej fabuły książki, ten konkretny fragment skupia w sobie całą problematykę pierwszej części, prowokując jednocześnie pytania, których sens nie jest wcale taki oczywisty. Czy wyższy stopień samoświadomości pomiędzy dekoracjami, manekinami a "prawdziwymi" ludźmi jest wadą czy zaletą? Na jakiej podstawie jesteśmy w stanie to określić? Jaka jest cena wiedzy, której wszyscy poszukujemy? Czy będziemy w stanie znieść skutki jej zrozumienia, jednocześnie nie zatracając zupełnie radości z tego, co czyni nasze życie prawdziwie ludzkim? I wreszcie: czy warto być świadomym wszystkich procesów, które wpływają na nasze doczesne życie? Wnioski mogą być niepokojące, ale właśnie taka jest ta książka - niepokojąca.

• Science Fiction
  • Biblioteczka