opowiadania, science-fiction
Paweł

Wyższe racje - zbiór opowiadań fantastyczno-naukowych autorstwa Janusza A. Zajdla w wyborze Marka Oramusa, wydany przez Wydawnictwo Poznańskie w 1988 r. w serii "SF". Zawiera opowiadania: Awaria Sami Woda życia Adaptacja Chrzest bojowy Gra w zielone Dokąd jedzie ten tramwaj? Satelita Bunt Czwarty rodzaj równowagi ...et in pulverem reverteris Feniks Psy Agenora Studnia Towarzysz podroży Skok...

Zawiera opowiadania:

Awaria
Sami
Woda życia
Adaptacja
Chrzest bojowy
Gra w zielone
Dokąd jedzie ten tramwaj?
Satelita
Utopia
Wyższe racje
Prognozja

Pete489 | 2014-07-16

Ogromny wybór perełek wśród polskich opowiadań s-f.

Jako jeden z niewielu, Zajdel potrafi w bardzo zwięzłej formie przedstawić naprawdę świetne pomysły. A trzeba dodać, że jego idee są bardzo oryginalne, ciekawe, niepokojące a niekiedy i zabawne.

Czyta się świetnie, stymuluje zarówno wyobraźnię jak i umysł. Niejeden koncept Zajdla zadomowił się w mojej głowie na długo po lekturze, aby mącić mój spokój i jeszcze długo potem utrzymać mnie w odmiennych światach przedstawionych.

Gorąco polecam!

Katia | 2016-04-09
Przeczytana: 31 marca 2016

Janusz A. Zajdel to zdecydowanie jeden z moich ulubionych autorów opowiadań fantastyczno-naukowych. Na szczególną uwagę zasługują tu opowiadanie z nurtu fantastyki socjologicznej. Przedstawione mechanizmy jakim podlegają hipotetyczne społeczeństwa (np. opowiadanie Gra w zielone) niezwykle trafnie wytykają hipokryzje władz rządzących tak często spotykaną wśród obecnych przywódców państwowych czy religijnych. Jako specjalista w zakresie fizyki jądrowej autor miał możliwość dbania o szczegóły techniczne w opisie zjawisk fizycznych, czy wynalazków. W twórczości Janusza Zajdla stale obecny jest nurt ostrzegająco-refleksyjny, który mówi o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, katastrofach ekologicznych. Autor stawia pytanie o przyszły kształt naszej Planety jak również o to, dokąd dąży nasza cywilizacja. Twórczość Janusza Zajdla z powodzeniem można polecić każdemu, nie tylko fanom literatur s-f.

Karo | 2015-09-12
Przeczytana: 12 września 2015

Jak już nie jeden raz wspominałam, kocham tego autora. Genialne, dobitne, fantastyczne opowiadania! Oczywiście z większością tekstów już miałam do czynienia w innych tomach jego książek, ale i tak warto było powtórzyć sobie ich treść.

Czy jest jakiś autor w XXI wieku, który mógłby dorównać panu Zajdlowi?

Lenka | 2014-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Z tej książki przeczytałam opowiadanie:
"Satelita" (21.01. 2014 r. )

Mel | 2015-04-24
Na półkach: SF/Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 17 kwietnia 2015

Według mnie, najciekawsze opowiadania to:
Awaria
Woda życia
Bunt
Towarzysz podróży
Tam i z powrotem
Ferma
Wyższe racje
Zabawa w berka- moje ulubione opowiadanie ;) Na koniec autor podał kilka wersji zakończenia. Jak kto woli ;)

Piotruszka | 2014-12-08
Przeczytana: 04 października 2014

Męczyłem troszkę książkę, lub ona mnie. Od wciągających kawałków po bełkot, który opuszczałem. Zbiór opowiadań, jedne warto inne nie, ale o tym dowiadujesz sie po przeczytaniu.

Smigacz | 2016-12-03
Przeczytana: 13 listopada 2016

Niesamowite jak Zajdel 40 czy 50 lat temu potrafił skutecznie przewidzieć przyszłość.

Nadinne | 2012-12-31

Klasyczne opowiadania sf. Utrzymane w nadzwyczajnym stylu autora!

freetibet | 2012-07-28
Przeczytana: 22 lutego 1998

Absolutnie najlepszy zbiór opowiadań S-F! Zajdel to mistrz zaskakujących i niepokojących puent.

Jasnowidzka | 2011-10-05
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

W porządku. Obszerny zbiór opowiadań, bardzo odważny.