Trzeci etnokyrminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich. W romskiej osadzie na Sądecczyźnie znaleziono martwego chłopczyka o jasnej karnacji i włosach koloru pszenicy. Wkrótce policja odkrywa, że mieszka tam blondwłosa dziewczynka… Między Romami a ich sąsiadami od lat zbiera się na burzę. Teraz napięcie sięga zenitu. Anka Serafin na prośbę policji próbuje nawiązać kontakt z Romami. Mierzy się z...

Trzeci etnokyrminał Małgorzaty i Michała Kuźmińskich.

Anka Serafin na prośbę policji próbuje nawiązać kontakt z Romami. Mierzy się z murem milczenia i własnymi wyobrażeniami o roli antropologa. Tymczasem dziennikarz śledczy Sebastian Strzygoń jednym kamieniem porusza medialną lawinę. Narasta lęk, niezrozumienie i wrogość.
Jakie jeszcze tajemnice kryje społeczność tej z pozoru sielskiej krainy? Co jest faktem, a co uprzedzeniem? I czy kogoś obchodzi jeszcze prawda, gdy rozkręca się spirala nienawiści?

źródło opisu: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/kryminaly/kamien

źródło okładki: https://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie/oferta/kryminaly/kamien

„Czy przyjęłaby pani uchodźców?” takie pytanie usłyszałam dwa miesiące temu od przesympatycznego starszego pan, który akurat pastwił się nad moimi trzema nerwami w górnej piątce. I teraz zagwozdka. Odpowiedzieć wg własnego sumienia, czy skłamać i nie dać mu pretekstu do pokazania jak bardzo bolesne może być leczenie kanałowe :).
Odpowiedziałam, że owszem, przyjęłabym rodziny z dziećmi uciekające przed wojną, nawet te niechrześcijańskie, i nieważne czy z Ukrainy, czy innego kraju. Przyjęłabym samotne matki, bądź sieroty, bo wojna nie jest i nie powinna być dla dzieci. I gdyby kiedykolwiek przyszło mi znaleźć się na ich miejscu, to również chciałabym zostać przyjęta i traktowana jak człowiek. Oczywiście podkreśliłam, że inne kryteria powinny być dla uchodźców ekonomicznych, ale w tym momencie chyba nie miało to dla niego już większego znaczenia. Na szczęście znieczulenie było na tyle mocne, że nie mogłam odczuć jego ewidentnej niechęci co do mojej szczerości.

Tak samo jest z...

Doris28 | 2017-06-19
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Nie mogę zrozumieć, dlaczego o Kuźmińskich tak mało się mówi. Nie napotykam wywiadów z nimi w internecie, z głównych stron księgarni nie krzyczą do mnie ich książki. A może po prostu mam pecha? Mam nadzieję, bo cykl o Ance i Sebastianie zasługuje na rozgłos i reklamę. Na naszym rodzimym rynku (co tam rodzimym, na rynku w ogóle!) książki Kuźmińskich zdecydowanie wybijają się ponad przeciętność. Nie-zwykłe kryminały, świetnie napisane, dotykające wielu problemów społecznych, relacji międzyludzkich, no i te niezwykle trafne obserwacje rzeczywistości... W ich historie po prostu się wierzy, a bohaterowie są tak dopracowani i realni ze swoimi słabościami i wadami, że człowiek zastanawia się, czy za każdym z nich nie stoi jakiś rzeczywisty pierwowzór. Nie inaczej jest z "Kamieniem", który w moim mniemaniu nie tylko dorównuje poprzednim częściom cyklu, ale jest nawet lepszy. W tej historii nic nie jest tym, czym się wydaje, a autorzy skutecznie wodzą nas za nosy do ostatniej strony....

tree | 2017-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2017

Dziesięć gwiazdek to za mało. Cała kryminalna Skandynawia może się schować i uczyć od Kuźmińskich jak się pisze kryminały :)
Doskonały, fantastyczny, genialny !

V1t4lis | 2017-06-23
    Sekret Kroke
    Klątwa Konstantyna
    Śleboda
Kryminał może być literaturą. Wywiad z Małgorzatą i Michałem Kuźmińskimi

Małgorzata i Michał Kuźmińscy opowiadają o swoim najnowszym etnokryminale, „Kamieniu”, o pisaniu we dwójkę i o komplikowaniu czytelnikom wizji świata.

Patronaty tygodnia

Wykwintna proza o Patricku Melrose i jego relacji z despotycznym ojcem, historia psychopatycznego Ogrodnika i jego kolekcji motyli oraz – to tylko niektóre z książek, które w najbliższych dniach ukażą się pod naszym patronatem. Sprawdźcie, jakie tytuły znajdziecie w księgarniach!