Śmierć kolekcjonera

Okładka książki Śmierć kolekcjonera Agnieszka Pietrzyk
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Śmierć kolekcjonera
Agnieszka Pietrzyk Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Komisarz Kamil Soroka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Komisarz Kamil Soroka (tom 1)
Czwarta Strona
2016-04-13
2016-04-13

Zbrodnia w afekcie?

Po emocjonującej licytacji pewnych papierów wartościowych ginie jeden z kolekcjonerów, jak się wkrótce okaże ofiar jest więcej. Czy zagadkowe zgony coś łączy? Czy komisarz Soroka odniesie spektakularny sukces?

Moja przygoda z twórczością autorki rozpoczęła się od tytułu "Zostań w domu", nie wiedziałam wtedy że to część jakiejś serii, książka bardzo mi się spodobała, więc postanowiłam przeczytać poprzednie.

"Śmierć kolekcjonera" wciągnęła mnie od samego początku. Bardzo spodobał mi się sposób w jaki autorka przedstawia każdą z postaci, stopniowo każdy zyskuje jakąś "twarz", bez zbędnie rozwleczonych historii.
Sama zagadka kryminalna czy raczej jej rozwiązanie nie było ani zbyt łatwe do rozwiązania ani przewidywalne.
Ja oceniam tę książkę dość dobrze, różni się zdecydowanie od tej, którą przeczytałam jako pierwszą, ale przecież to dobrze, bo każda z tych historii jest inna. Ciekawe dla mnie jest odkrywanie początków współpracy Soroki z panią prokurator Mileną Łempicką - Krol.
Z pewnością wkrótce przeczytam kolejny tom z tej serii.
Polecam.

Bardzo mi się ta książka podobała i z chęcią sięgam po drugą część.
Przede wszystkim bohaterowie robią tu robotę. Ciekawie wykreowani, różni, wiarygodni.
Sama historia dobra, zabrakło mi zakończenia jednego wątku, ale może będzie coś o tym dalej.
Polecam.

Bardzo mi się ta książka podobała i z chęcią sięgam po drugą część.
Polecam.

Czy samobójstwo dwojga staruszków i zabójstwo kolekcjonera papierów wartościowych oraz recepcjonistki z hotelu w Elblągu może być powiązane?
Staruszkowie wiszą w oknie swojego mieszkania, kolekcjoner i recepcjonistka zostali znalezieni w pokoju hotelowym.
Śledztwo prowadzą prokurato Milena Łempicka-Krol i komisarz policji Kamil Soroka. Mają co najmniej kilku podejrzanych i trudne zadanie przed sobą. Który z nich zabił?
Jest to pierwsza część serii. Serdecznie polecam.

Najpierw przeczytałam drugi tom z cyklu pt." Porwanie". I w sumie dobrze, był lepszy od "Śmierci kolekcjonera". I pewnikiem wówczas nie sięgnęłabym po kolejna książkę autorki. Może jest to spowodowane tematyką kolekcjonerską , która zupełnie mnie nie pociąga i nie interesuje. A może ślamazarną akcją i brakiem burzy emocji, a w zasadzie brakiem jakichkolwiek emocji. A motyw mordercy, który poznajemy na końcu ani nie zaskoczył, ani nie zadziwił. Dobrze, że kolejna książka jest lepsza. To rokuje, że autorka coraz lepiej sobie radzi w kryminalnych okowach.

O tej książce już chyba wszystko zostało napisane, więc stwierdzę jedynie, że zgadzam się z większością komentujących - czyta się dobrze do pewnego momentu, a później to... ech.

Książka, którą początkowo byłem zachwycony i rozważałem nawet 10/10, a potem zaczęły się takie rzeczy, że nawet rozważałem 4/10. Mam wrażenie, że powieść zaczęła być pisana z pewną koncepcją, która później uległa przeobrażeniu. Początek to typowy kryminał skupiony na śledztwie i to bardzo dokładnym śledztwie - po pierwszych kilkudziesięciu stronach miałem wrażenie, że będziemy mieli tutaj szczegółowy opis wielu elementów dochodzenia i byłem tym zachwycony. Zwłaszcza, że zagadka była związana z kolekcjonowaniem, a więc też ciekawy obszar, wokół którego można fajnie poprowadzić akcję.

I to oczywiste, że nie da się utrzymać tego stanu za długo i trzeba wtrącić pewne wątki poboczne oraz życie prywatne bohaterów. Tego oczekują czytelnicy i to normalne, natomiast problem jest taki, że one zostały wtrącone za szybko i w nierównym tempie. Mam wrażenie, że po napisaniu pewnej części powieści autorka oceniła, że trzeba coś dodać i zaczęła dodawać to nagle. A potem wpadła na pomysł ciekawych rozwinięć wątków i też skupiła się na tym, trochę zapominając o głównej akcji. Może jeszcze zbyt brutalny i faktycznie nie dało się tego inaczej poprowadzić, ale mam wrażenie, że można było to pomieszać i np. wcześniej wprowadzić postać Patryka. Żeby tego było mało, zakończenie sprawy ma miejsce w sumie na kilkunastu ostatnich stronach, prawie przy końcu książki i napięcie miałoby na wykresie kształt impulsu Diraca - nagły wzrost i równie nagły spadek. Nie podobało mi się to - sprawiło wrażenie, że kończyła się założona liczba stron i nagle trzeba było finalizować akcję.

Żeby jednak nie było tak źle, to faktycznie w momentach śledztwa ta książka jest bardzo ciekawa. Bohaterowie też są ciekawi i nie wszyscy są tym, za kogo się podają - jedną postać wręcz znienawidziłem, natomiast dobrze, że autorka nadała mu pewnej głębi. Wreszcie, faktycznie tutaj różne tropy podrzucane tu i ówdzie nie są zapominane i mają swoje odzwierciedlenie w fabule.

Gdyby tylko lepiej zrównoważyć tempo fabuły i wątki, to byłoby zdecydowanie lepiej.

45/52

45/52

Ha, styl, miejsce, koncepcja prowadzenie narracji podoba mi się, nie powiem że nie, dlatego sięgnę po kolejny tom serii, ale wiecie, że po takim wstępie będzie ale ;-).
Ale komisarz to jakiś dewiant, sorry ale trudno kibicować psychopacie, sposób prowadzenia śledztwa przez policję i prokuraturę - śmiech na sali, sprawa samobójstw-nierozstrzygnięta itp. itd. Trudno traktować ten kryminał jako coś więcej niż wprawkę.

Wielu moich przedmówców napisało to samo, co ja zamierzam napisać. Dobrze się czytało do pewnego czasu. Ciekawy świat został przedstawiony w powieści. Kontrast eleganckiego sędziego i karka Łukasza też był interesujący.
Zdecydowanie za dużo tu o śledczych: skłonnościach Soroki, problemach Mileny i po co ten ich "romans"?? Ja rozumiem, że śledczy to też ludzie i mają różne, nazwijmy to elegancko, zaburzenia, ale nie chce mi się o tym czytać. W pewnym momencie relacje w zespole śledczym przesłoniły dochodzenie.
Zakończenie do niczego. Prawie nic się nie wyjaśniło. Co z Szulcami? Jeśli w książce było wyjaśnienie a ja się go nie doszukałam, to znaczy, że było słabo napisane :(.
Widzę potencjał na więcej

Troche chaotyczna, pewne watki jakby zapomiane albo czytelnik sam ma sie domyslesc dlaczego tak to sie dzieje .

• Audiobooki

Agnieszka Pietrzyk Śmierć kolekcjonera Zobacz więcej