rozwińzwiń

Kamień

Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Ruiny Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ocena 0,0
Ruiny Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Jan Gołębiowski
Ocena 7,0
Urodzeni morde... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Ścigając zło Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ocena 7,6
Ścigając zło R... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Ocena 6,6
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1081 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
119
119

Na półkach:

z książki na książkę coraz bardziej mnie pisarstwo Kuźmińskich irytuje. o ile w warstwie fabularno-etno-socjologicznej jest to arcyciekawe, o tyle wewnętrzne monologi głównej bohaterki i tandetne sceny erotyczne są nie do ujechania, pomijając już fakt, że nic do historii nie wnoszą. każda z postaci jest wybitnie stereotypowa, już po raz trzeci i nikogo właściwie nie da się tam lubić.

z książki na książkę coraz bardziej mnie pisarstwo Kuźmińskich irytuje. o ile w warstwie fabularno-etno-socjologicznej jest to arcyciekawe, o tyle wewnętrzne monologi głównej bohaterki i tandetne sceny erotyczne są nie do ujechania, pomijając już fakt, że nic do historii nie wnoszą. każda z postaci jest wybitnie stereotypowa, już po raz trzeci i nikogo właściwie nie da się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
734
619

Na półkach:

Bardzo dobra.
Opisane wydarzenia mogły się wydarzyć i to chyba przeraża.
Jedynym minusem to zbyt obszerna.

Bardzo dobra.
Opisane wydarzenia mogły się wydarzyć i to chyba przeraża.
Jedynym minusem to zbyt obszerna.

Pokaż mimo to

avatar
35
33

Na półkach:

Narazie „Pionek” jest moją ulubioną częścią tej serii, ale historia z „Kamienia” jest bardzo wciągająca. Zakończenie zdecydowanie mnie zaskoczyło. Ogromny plus dla autorów za poruszenie w książce kilku społecznie ważnych tematów.

Narazie „Pionek” jest moją ulubioną częścią tej serii, ale historia z „Kamienia” jest bardzo wciągająca. Zakończenie zdecydowanie mnie zaskoczyło. Ogromny plus dla autorów za poruszenie w książce kilku społecznie ważnych tematów.

Pokaż mimo to

avatar
266
255

Na półkach: ,

Brzydka i przerażająca to powieść. Brzydka, bo ludzie są brzydcy. Przerażająca, bo dowodzi, że - pomimo tego, iż twierdzimy zgodnym chórem, iż nie stosujemy stereotypów, że jesteśmy otwarci, że interesuje nas człowiek, a nie jego pochodzenie,., to jest to, drodzy Państwo, gówno prawda. Wielkie gówno i mała prawda.

Powiedzieć o tej książce, że jest to świetny kryminał... to nic nie powiedzieć. Dam sobie obie ręce poobcinać, że nikt z Was, nigdy, czegoś podobnego nie miał nawet w rękach. Nie jest to też powieść obyczajowa. Nie jest to też dzieło socjologiczne ani etnograficzne. "Kamień" nie jest porównywalny z niczym. Z niczym, powiadam.

Z czym kojarzy się nam kryminał? Z trupem, śledztwem, dochodzeniem i wygraną sprawiedliwości.
No, to tego tu nie ma.
Ale kryminał jest. I to zdecydowany.
Czy jest tu też patologia? Oj jest. I to w nadmiarze.
Tylko że według mnie patologia nie kryje się tu w domach z dykty i ubrudzonych dzieciakach, mieszkających w lesie w bardzo wielodzietnich rodzinach. Patologia kryje się w próbie zrzucania całej winy wszechświata na innych - obcych (bez względu na ich narodowość, wygląd, tradycje czy zwyczaje). Patologia tkwi w ślepej wierze w uzdrowicieli, którzy są niejako swoi. Żeby poźniej ukryć własne grzechy, zrzucając winę na innych.

W tej powieści (z braku innego słowa, bo jak wspomniałam "Kamienia" nie da się poorównać z niczym, dotychczas mi znanym.) państwo Kuźmińscy dotykają tego, co nas, "białych obywateli cywilizowanego świata", mierzi, przeraża i odrzuca. Dotykają, sprawdzają, gniotą .

Brzydka to powieść, ale jakżesz potrzebna. Z tym, że nie jest to powieść dla każdego - o ile Ślebodę można poklecać każdemu, o tyle Kamień dotyka tematyki wyrzuconej poza nawias społeczeństwa. Gorali z Zakopanego zna prawie każdy. Niekoniecznie osobiście. Ślebodę można zatem czytać jako kryminał.
Natomiast z Romami (Cyganami) jest inaczej. Niby każdy zna stereotypy. Każdy słyszał i każdy wie. Ale ... ilu z nas zna choć jednego Roma? Miałam niegdyś przyjemność mieszkać w Ochotnicy, gdzie znajduje się jedna z osad cygańskich (co ciekawe - Ci ochotniccy sami siebie nazywają Cyganami i wcale nie czują się obrażeni. I choć mieszkałam tam prawie kilka lat, nie udało mi się (a bardzo chciałam, bo byłam początkującą etnografką z ambicjami :) przekroczyć magicznej bariery swój-obcy.
I to nie jest tak, ze każdy Cygan to złodziej. To tak jakby powiedzieć, ze każdy Polak to pijak. Tylko, że my staramy się bronić przed tymi stereotypami, udowadniamiy że tak nie est (lub olewamy stereotypy, bo jesteśmy u siebie). A Romowie nie są. Nigdzie nie są "u siebie" bo to naród koczowniczy. Wszędzie są obcy (a więc: źli, bandyci, złodzieje i jeszcze kilkadziesiąt inwektyw dałoby się tu dołożyć). My staramy się bronić, a cyganie (Romowie) zamykają się w swoich enklawach.
I nawet w tej opinii, będąc absolutnie przeciwna stereotypom, podzieliłam świat na biały i czarny, "nasz" i Romów. To wielka niesprawiedliwość z mojej strony, ale to tylko świadczy o tym, że Kuźmińscy w Kamieniu piszą samą prawdę. Przykrą, brudną, złą, ale prawdę.

"A szambo płynie dalej"

PS. Dodatkowa gwiazdka (do 10/10) idzie za język romski - w tak idealnych proporcjach użyty w książce. Bez tłumaczeń, bo kontekst oddaje treść. A na stronie autorów tłumaczenie można znaleźć gdyby ktoś bardzo chciał. Ja nie potrzebowałam, choć jedyne słowo, które rozróżniam, to Ederlezi. A i tak jest nie z języka "tych Romów"

PS2. Obawiam się dwóch pozostałych książek Kuźminskich. Kulturę Górali bowiem znam jakoś tam. O wartościach w kulturze cygańskiej też dużo czytałam. Natomiast o kulturze Śląska wiem tyle co nic. Zapewne zupełnie inaczej będzie się czytać książki, które dotyczą przestępstw osadzonych w kulturze nieznanej.

Brzydka i przerażająca to powieść. Brzydka, bo ludzie są brzydcy. Przerażająca, bo dowodzi, że - pomimo tego, iż twierdzimy zgodnym chórem, iż nie stosujemy stereotypów, że jesteśmy otwarci, że interesuje nas człowiek, a nie jego pochodzenie,., to jest to, drodzy Państwo, gówno prawda. Wielkie gówno i mała prawda.

Powiedzieć o tej książce, że jest to świetny kryminał... to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3678
3621

Na półkach:

Książka zaczęła się irytująco, potem autorzy komplikują, poszerzają obraz, tkają całą różnorodną tkankę społeczną oraz emocjonujący wątek kryminalny, także ogólnie oceniam książkę bardzo pozytywnie, mimo początkowej stereotypizacji postaci, końcowej konstatacji, że nic nie da się zrobić/zmienić (sic! czas obrzezania dziewczynek w Afryce trzeba skończyć i czynione jest mnóstwo wysiłków zachodniego świata w tym kierunku, ale skrytykować Romów za małżeństwa dwunastolatek, albo palenie elektrośmieci- to ich kultura, tak żyją, nie wtrącajmy się). Trzeci raz o warstwie seksualnej książki nie będę pisać, może tylko to, że ciężko przebić gwałt z pierwszej części (kobieta mówi nie, ale co tam) wobec tego tu nie jest aż tak źle, wystarczy te mroczne insynuacje pominąć, choć każda pojawiająca się w powieści kobieta, zanim jeszcze poznamy jej imię jest już dość wnikliwie oceniona seksualnie brrr. Ograniczenie się do czystego kryminału działałoby na korzyść serii.

Książka zaczęła się irytująco, potem autorzy komplikują, poszerzają obraz, tkają całą różnorodną tkankę społeczną oraz emocjonujący wątek kryminalny, także ogólnie oceniam książkę bardzo pozytywnie, mimo początkowej stereotypizacji postaci, końcowej konstatacji, że nic nie da się zrobić/zmienić (sic! czas obrzezania dziewczynek w Afryce trzeba skończyć i czynione jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
211
97

Na półkach:

Jestem miło zaskoczona tym cyklem Państwa Kuźmińskich. Chociaż na początku byłam bardzo uprzedzona to dość szybko historia do mnie przemówiła. Osobiście uważam, że spośród trzech części ta pierwsza była najmniej ciekawa. Jednak druga cześć okazała się zdecydowanie na duży plus. Trzecia cześć, czyli „Kamień” jak najbardziej mnie pochłonęła. Ale były momenty, że zaczęłam się gubić. Zbyt dużo historii dzieci przeplatało się naraz. Jednak jak najbardziej polecam tę serię. Polubiłam się z tymi bohaterami.

Jestem miło zaskoczona tym cyklem Państwa Kuźmińskich. Chociaż na początku byłam bardzo uprzedzona to dość szybko historia do mnie przemówiła. Osobiście uważam, że spośród trzech części ta pierwsza była najmniej ciekawa. Jednak druga cześć okazała się zdecydowanie na duży plus. Trzecia cześć, czyli „Kamień” jak najbardziej mnie pochłonęła. Ale były momenty, że zaczęłam się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
485
265

Na półkach: , , ,

Trzecia, równie udana jak poprzednie, książka cyklu dotyka problematyki uchodźców oraz napiętych relacji między lokalnymi społecznościami, a Romami mieszkającymi w katastrofalnych warunkach na obrzeżach "cywilizowanego" świata. Warto przeczytać, nie tylko ze względu na dobrze opowiedzianą historię kryminalną ale i ważne tematy, poruszane w książce.

Trzecia, równie udana jak poprzednie, książka cyklu dotyka problematyki uchodźców oraz napiętych relacji między lokalnymi społecznościami, a Romami mieszkającymi w katastrofalnych warunkach na obrzeżach "cywilizowanego" świata. Warto przeczytać, nie tylko ze względu na dobrze opowiedzianą historię kryminalną ale i ważne tematy, poruszane w książce.

Pokaż mimo to

avatar
130
64

Na półkach:

Świetna książka 🥰Oby takich więcej.

Świetna książka 🥰Oby takich więcej.

Pokaż mimo to

avatar
375
106

Na półkach: , ,

Cygański klimat książki niespecjalnie mi odpowiada, ale trzeba przyznać, że ta specyficzna społeczność i jej problemy są dobrze przedstawione w powieści. Za język, postacie i układy miedzy nimi, intrygi oraz zwroty akcji jak zawsze najwyższe noty, ale tym razem najbardziej interesował mnie wcale nie morderca, a wątek miłosny! Kuźmińscy moim zdaniem to elita polskiego kryminału i wydaje mi się, że są mocno niedocenieni, a szkoda.

Cygański klimat książki niespecjalnie mi odpowiada, ale trzeba przyznać, że ta specyficzna społeczność i jej problemy są dobrze przedstawione w powieści. Za język, postacie i układy miedzy nimi, intrygi oraz zwroty akcji jak zawsze najwyższe noty, ale tym razem najbardziej interesował mnie wcale nie morderca, a wątek miłosny! Kuźmińscy moim zdaniem to elita polskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
143
88

Na półkach:

Zaczyna się od znalezienia w romskiej osadzie zwłok pięcioletniego chłopca. Później wątki zaczynają się mnożyć. Wielowątkowa, wielobohaterowa, arcyciekawa! wszystkie detale dopracowane . Wspaniała książka.

Zaczyna się od znalezienia w romskiej osadzie zwłok pięcioletniego chłopca. Później wątki zaczynają się mnożyć. Wielowątkowa, wielobohaterowa, arcyciekawa! wszystkie detale dopracowane . Wspaniała książka.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 385
  • Chcę przeczytać
    797
  • Posiadam
    243
  • 2019
    28
  • 2018
    27
  • 2021
    26
  • 2020
    25
  • 2020
    23
  • Kryminał
    20
  • Teraz czytam
    19

Cytaty

Więcej
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Kamień Zobacz więcej
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Kamień Zobacz więcej
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Kamień Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także