Kamień

Okładka książki Ruiny Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ruiny Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Jan Gołębiowski
Urodzeni morde... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Ścigając zło Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ścigając zło R... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...

z książki na książkę coraz bardziej mnie pisarstwo Kuźmińskich irytuje. o ile w warstwie fabularno-etno-socjologicznej jest to arcyciekawe, o tyle wewnętrzne monologi głównej bohaterki i tandetne sceny erotyczne są nie do ujechania, pomijając już fakt, że nic do historii nie wnoszą. każda z postaci jest wybitnie stereotypowa, już po raz trzeci i nikogo właściwie nie da się tam lubić.

Bardzo dobra.
Opisane wydarzenia mogły się wydarzyć i to chyba przeraża.
Jedynym minusem to zbyt obszerna.

Bardzo dobra.
Opisane wydarzenia mogły się wydarzyć i to chyba przeraża.
Jedynym minusem to zbyt obszerna.

Narazie „Pionek” jest moją ulubioną częścią tej serii, ale historia z „Kamienia” jest bardzo wciągająca. Zakończenie zdecydowanie mnie zaskoczyło. Ogromny plus dla autorów za poruszenie w książce kilku społecznie ważnych tematów.

Brzydka i przerażająca to powieść. Brzydka, bo ludzie są brzydcy. Przerażająca, bo dowodzi, że - pomimo tego, iż twierdzimy zgodnym chórem, iż nie stosujemy stereotypów, że jesteśmy otwarci, że interesuje nas człowiek, a nie jego pochodzenie,., to jest to, drodzy Państwo, gówno prawda. Wielkie gówno i mała prawda.

Powiedzieć o tej książce, że jest to świetny kryminał... to nic nie powiedzieć. Dam sobie obie ręce poobcinać, że nikt z Was, nigdy, czegoś podobnego nie miał nawet w rękach. Nie jest to też powieść obyczajowa. Nie jest to też dzieło socjologiczne ani etnograficzne. "Kamień" nie jest porównywalny z niczym. Z niczym, powiadam.

Z czym kojarzy się nam kryminał? Z trupem, śledztwem, dochodzeniem i wygraną sprawiedliwości.
No, to tego tu nie ma.
Ale kryminał jest. I to zdecydowany.
Czy jest tu też patologia? Oj jest. I to w nadmiarze.
Tylko że według mnie patologia nie kryje się tu w domach z dykty i ubrudzonych dzieciakach, mieszkających w lesie w bardzo wielodzietnich rodzinach. Patologia kryje się w próbie zrzucania całej winy wszechświata na innych - obcych (bez względu na ich narodowość, wygląd, tradycje czy zwyczaje). Patologia tkwi w ślepej wierze w uzdrowicieli, którzy są niejako swoi. Żeby poźniej ukryć własne grzechy, zrzucając winę na innych.

W tej powieści (z braku innego słowa, bo jak wspomniałam "Kamienia" nie da się poorównać z niczym, dotychczas mi znanym.) państwo Kuźmińscy dotykają tego, co nas, "białych obywateli cywilizowanego świata", mierzi, przeraża i odrzuca. Dotykają, sprawdzają, gniotą .

Brzydka to powieść, ale jakżesz potrzebna. Z tym, że nie jest to powieść dla każdego - o ile Ślebodę można poklecać każdemu, o tyle Kamień dotyka tematyki wyrzuconej poza nawias społeczeństwa. Gorali z Zakopanego zna prawie każdy. Niekoniecznie osobiście. Ślebodę można zatem czytać jako kryminał.
Natomiast z Romami (Cyganami) jest inaczej. Niby każdy zna stereotypy. Każdy słyszał i każdy wie. Ale ... ilu z nas zna choć jednego Roma? Miałam niegdyś przyjemność mieszkać w Ochotnicy, gdzie znajduje się jedna z osad cygańskich (co ciekawe - Ci ochotniccy sami siebie nazywają Cyganami i wcale nie czują się obrażeni. I choć mieszkałam tam prawie kilka lat, nie udało mi się (a bardzo chciałam, bo byłam początkującą etnografką z ambicjami :) przekroczyć magicznej bariery swój-obcy.
I to nie jest tak, ze każdy Cygan to złodziej. To tak jakby powiedzieć, ze każdy Polak to pijak. Tylko, że my staramy się bronić przed tymi stereotypami, udowadniamiy że tak nie est (lub olewamy stereotypy, bo jesteśmy u siebie). A Romowie nie są. Nigdzie nie są "u siebie" bo to naród koczowniczy. Wszędzie są obcy (a więc: źli, bandyci, złodzieje i jeszcze kilkadziesiąt inwektyw dałoby się tu dołożyć). My staramy się bronić, a cyganie (Romowie) zamykają się w swoich enklawach.
I nawet w tej opinii, będąc absolutnie przeciwna stereotypom, podzieliłam świat na biały i czarny, "nasz" i Romów. To wielka niesprawiedliwość z mojej strony, ale to tylko świadczy o tym, że Kuźmińscy w Kamieniu piszą samą prawdę. Przykrą, brudną, złą, ale prawdę.

"A szambo płynie dalej"

PS. Dodatkowa gwiazdka (do 10/10) idzie za język romski - w tak idealnych proporcjach użyty w książce. Bez tłumaczeń, bo kontekst oddaje treść. A na stronie autorów tłumaczenie można znaleźć gdyby ktoś bardzo chciał. Ja nie potrzebowałam, choć jedyne słowo, które rozróżniam, to Ederlezi. A i tak jest nie z języka "tych Romów"

PS2. Obawiam się dwóch pozostałych książek Kuźminskich. Kulturę Górali bowiem znam jakoś tam. O wartościach w kulturze cygańskiej też dużo czytałam. Natomiast o kulturze Śląska wiem tyle co nic. Zapewne zupełnie inaczej będzie się czytać książki, które dotyczą przestępstw osadzonych w kulturze nieznanej.

Powiedzieć o tej książce, że jest to świetny kryminał... to...

Książka zaczęła się irytująco, potem autorzy komplikują, poszerzają obraz, tkają całą różnorodną tkankę społeczną oraz emocjonujący wątek kryminalny, także ogólnie oceniam książkę bardzo pozytywnie, mimo początkowej stereotypizacji postaci, końcowej konstatacji, że nic nie da się zrobić/zmienić (sic! czas obrzezania dziewczynek w Afryce trzeba skończyć i czynione jest mnóstwo wysiłków zachodniego świata w tym kierunku, ale skrytykować Romów za małżeństwa dwunastolatek, albo palenie elektrośmieci- to ich kultura, tak żyją, nie wtrącajmy się). Trzeci raz o warstwie seksualnej książki nie będę pisać, może tylko to, że ciężko przebić gwałt z pierwszej części (kobieta mówi nie, ale co tam) wobec tego tu nie jest aż tak źle, wystarczy te mroczne insynuacje pominąć, choć każda pojawiająca się w powieści kobieta, zanim jeszcze poznamy jej imię jest już dość wnikliwie oceniona seksualnie brrr. Ograniczenie się do czystego kryminału działałoby na korzyść serii.

Jestem miło zaskoczona tym cyklem Państwa Kuźmińskich. Chociaż na początku byłam bardzo uprzedzona to dość szybko historia do mnie przemówiła. Osobiście uważam, że spośród trzech części ta pierwsza była najmniej ciekawa. Jednak druga cześć okazała się zdecydowanie na duży plus. Trzecia cześć, czyli „Kamień” jak najbardziej mnie pochłonęła. Ale były momenty, że zaczęłam się gubić. Zbyt dużo historii dzieci przeplatało się naraz. Jednak jak najbardziej polecam tę serię. Polubiłam się z tymi bohaterami.

Trzecia, równie udana jak poprzednie, książka cyklu dotyka problematyki uchodźców oraz napiętych relacji między lokalnymi społecznościami, a Romami mieszkającymi w katastrofalnych warunkach na obrzeżach "cywilizowanego" świata. Warto przeczytać, nie tylko ze względu na dobrze opowiedzianą historię kryminalną ale i ważne tematy, poruszane w książce.

Świetna książka 🥰Oby takich więcej.

Świetna książka 🥰Oby takich więcej.

Cygański klimat książki niespecjalnie mi odpowiada, ale trzeba przyznać, że ta specyficzna społeczność i jej problemy są dobrze przedstawione w powieści. Za język, postacie i układy miedzy nimi, intrygi oraz zwroty akcji jak zawsze najwyższe noty, ale tym razem najbardziej interesował mnie wcale nie morderca, a wątek miłosny! Kuźmińscy moim zdaniem to elita polskiego kryminału i wydaje mi się, że są mocno niedocenieni, a szkoda.

Zaczyna się od znalezienia w romskiej osadzie zwłok pięcioletniego chłopca. Później wątki zaczynają się mnożyć. Wielowątkowa, wielobohaterowa, arcyciekawa! wszystkie detale dopracowane . Wspaniała książka.

• Kryminał