Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego

Okładka książki Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Jan Gołębiowski
Małgorzata Fugiel-KuźmińskaJan Gołębiowski Wydawnictwo: MANDO reportaż
reportaż
MANDO
2023-10-11
2023-10-11

Okładka książki Ruiny Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ruiny Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Ścigając zło Rozmowy o zbrodni, śledztwie i karze Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ścigając zło R... Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Opowiem Ci o zbrodni. Historie prawdziwe 4 Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Katarzyna Grochola, Michał Kuźmiński, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska, Jacek Piekiełko
Opowiem Ci o z... Igor Brejdygant, Wo...
Okładka książki Opowiem ci o zbrodni t.3 Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Max Czornyj, Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński, Bogdan Lach, Robert Małecki, Joanna Opiat-Bojarska
Opowiem ci o z... Katarzyna Bonda, Ig...

Czy człowiek rodzi się mordercą? Kto najczęściej zabija i jakie są jego motywy?🤔

Między innymi na te pytania odpowiada w rozmowie z dziennikarką Małgorzatą Fugiel-Kuźmińską jeden z najbardziej znanych w Polsce profilerów - Jan Gołębiowski.

Książka składa się z dwóch części: pierwsza dotyczy pracy profilera kryminalnego, druga zaś - psychologa pracującego z przestępcami.

Wywiad prostuje powszechne wyobrażenia na temat pracy profilera, które wynikają z kultury masowej: filmów czy powieści kryminalnych. Zawiera bardzo dużo ciekawych opowieści, odniesień do prawdziwych śledztw i zagadek kryminalnych, na podstawie których czytelnik dowiaduje się, w jaki sposób tworzone są profile sprawcy do konkretnej sprawy. Bardzo interesujące jest omówienie kwestii poczytalności, chorób psychicznych, przypadków psychopatii i pracy psychologa sądowego.

Myślę, że powyższa tematyka zainteresuje wielu wielbicieli powieści kryminalnych 😉

Jeżeli nie przepadasz za wywiadem jako gatunkiem literackim, to nie rezygnuj z przeczytania tej książki. Jest napisana tak ciekawie i z pasją, że warto przełamać swoje obawy.

Jak to się dzieje, że potrafimy się tak od siebie różnić, a jednocześnie być tak bardzo podobni? Ten taniec pomiędzy podobieństwami, a różnicami jest w pewien sposób istotą profilowania. Tę istotę oraz niuanse próbuje przed nami odkryć Jan Gołębiowski - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich profilerów. Człowiek, którego w zasadzie nic już nie dziwi, choć wciąż wiele zdumiewa. Człowiek, który nie myli lęku ze strachem.

Żeby dojść do sprawcy, trzeba najpierw poznać jego ofiarę. Zrozumieć, czemu ten ktoś chciał ją zabić lub co sprawiło, że musiał. Gołębiowski nie boi się przyznać, że ofiara często przyczynia się do zbrodni, choćby nieświadomie. Nie oznacza to jednak, że jest jej winna. To dwie różne sprawy. Jej sposób bycia, jakiś gest, słowo, mogło sprowokować sprawcę, który odebrał zachowanie ofiary jak byk odbiera machanie mu przed nosem czerwoną płachtą. Z punktu widzenia ofiary, mogło być to nawet coś, co powinno zabójcę odstraszyć. Nie wyszło. Teraz profiler musi zrozumieć, dlaczego.

Gołębiowski odziera ten zawód z aury magii i tajemnicy, którą obrusł przez różnego rodzaju filmy, i seriale. Zdejmuje z tej profesji kostium superbohatera. Ale też, przede wszystkim, pokazuje, czym ta praca jest naprawdę.

Bardzo dobra książka. Jeśli lubisz książki kryminalne i chcesz dowiedzieć się więcej o pracy profilera, to warto ją kupić.

Wywiad rzeka przeprowadzony z jednym z najbardziej doświadczonych profilerów w kraju. W książce znajdziemy ciekawe i właściwie zadawane pytania przez autorkę Małgorzatę Fugiel – Koźmińską, jak również całkiem interesujące i nie raz przerażające odpowiedzi. Przykłady rozmów z zabójcami z życia wzięte, o ich motywacjach i niejednokrotnie problemach które wpłynęły na podjęcie takiej, a nie innej decyzji. Przyjemnie jest wiedzieć w takich sprawach, a ta książka to gwarantuje, bardzo szybko się czyta, treść jest też bardzo łatwo przyswajalna, napisana dostosowanym dla laika językiem. Znajdziemy w niej też nie nie tylko historie przypadków związanych z karierą prof. Gołębiowskiego, ale również niejednokrotnie przekonamy się jak bardzo obciążające psychicznie jest to praca, którą nie każdy mógłby i byłby w stanie wykonywać na co dzień.

Świetna, wciągająca, bardzo łatwo wchodząca do głowy, mnóstwo interesujących informacji, które dodatkowo podane są w przejrzysty sposób. Forma książkowego wywiadu bardzo mi odpowiadała, bardzo szybko się czyta, nie ma mieszania wątków. Bardzo klimatyczna, ma się wręcz w głowie obrazy, o których opowiada profiler.

Polski profiler, współpracujący z policją przy poszukiwaniu przestępców, opowiada o swojej pracy i dotychczasowych doświadczeniach z nią związanych. Książka ma formę wywiadu z Autorką.

Jan Gołębiowski jest autorem m. in. "Umysł przestępcy. Tajniki kryminalnego profilowania psychologicznego", która to jest książką znacznie dłuższą, ale przyjmującą raczej formę podręcznika. Autor tłumaczy w niej na czym polega profilowanie w ogóle, gdzie jest na nie miejsce we współczesnej kryminalistyce i jakie są typy przestępców.

Tutaj, w "Urodzeni mordercy?", podejście do tematu jest luźniejsze. Pełno jest anegdot i wspomnień. Przywoływane są własne doświadczenia z konkretnymi sprawcami, czy opowieści z zamkniętych zakładów psychiatrycznych. Pozycja ma bardziej osobisty wydźwięk, z miejscem na emocje i opinie. Jest mniej konkretnie, za to czyta się łatwiej i przyjemniej. Wiadomo, że przykłady z życia profilera, będą oddziaływać na wyobraźnię czytelnika.

Książkę poznałam w formie audiobooka i spokojnie zastąpiła mi dawkę podcastu kryminalnego.

Na półkach: , , , , , , , ,

Któż z nas nie jest ciekawy, jak wygląda praca profilera.
Książka, pt. "Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego", tematykę dokładnie zgłębia.
Ale w roli głównej jest tutaj człowiek i jego psychika.
Skąd u ludzi bierze się agresja, do czego potrafi doprowadzić?
Dlaczego zabójczyniami stają się także kobiety, pomimo ich wrażliwości?
I pytanie kluczowe, czy każdy może być mordercą?
Książka ta, to wywiad ze znanym polskim profilerem Janem Gołębiowskim, który przeprowadziła Małgorzata Fugiel -Kuźmińska.
Pan Jan pracuje w zawodzie od 2005r. , ma zatem spore doświadczenie w ocenie psychiki przestępców kryminalnych. Na przykładach omawia poszczególne przypadki wykroczeń i zbrodni oraz stara się zrozumieć motywację ludzi, biorących w nich udział.
Profilerów w Polsce jest wciąż za mało, obecnie jest ich 30.

"Profiler przy pracy powinien cały czas monitorować siebie, zaciągać mentalne hamulce, zadawać sobie krytyczne pytania, podważać własne hipotezy, szukać ich słabych punktów, kontrprzesłanek".

A wszystko po to, aby unikać pomyłek w swojej ocenie.
Co oznacza termin zabójstwa uprzywilejowanego?
Jak zostać profilerem i jakie trzeba mieć predyspozycje do tego niełatwego zawodu?
Poznamy także w tej książce, jasne i ciemne strony tego zawodu.
Wciągająca, pełna ciekawostek, objaśnień i odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania -polecam, lektura warta przeczytania📖📙
Za egzemplarz recenzencki dziękuję Wydawnictwu MANDO💝

Któż z nas nie jest ciekawy, jak wygląda praca profilera.
Ale w roli głównej jest tutaj człowiek i jego psychika.
Skąd u ludzi bierze się agresja, do czego potrafi doprowadzić?
Dlaczego zabójczyniami stają się także kobiety, pomimo ich wrażliwości?
I pytanie...

Pracą profilerów i policjantów pasjonuję się od dawna, więc książka w formie wywiadu z chyba najbardziej znanym w Polsce profilerem to dla mnie nie lada gratka. Znajdziemy w niej podstawowe informacje dotyczące profilowania oraz pracy psychologa policyjnego i sądowego. Zaserwowano czytelnikowi dużą dawkę książkowej wiedzy podanej w przystępny sposób i wiele przykładów z kariery współautora. Dobrze, że mam do nadrobienia poprzednie książki pana Gołębiowskiego, bo ta fantastycznie rozbudza apetyt na więcej.

Ciekawa książka o pracy profilera, bardziej przystępna dla przeciętnego czytelnika niż "Umysł przestępcy".

Wnikliwy wywiad pokazujący mechanikę i sposób pracy psychologa policyjnego i profilera. Demitologizacja i sporo technicznych szczegółów.

• Audiobooki
  • Reportaż

Małgorzata Fugiel-Kuźmińska Urodzeni mordercy? Nieznane kulisy pracy profilera. Kto zabija i dlaczego Zobacz więcej