Opowiem ci o zbrodni t.3

Okładka książki Opowiem ci o zbrodni t.3
Katarzyna BondaIgor Brejdygant Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Crime+Investigation (tom 3) reportaż
reportaż
Crime+Investigation (tom 3)
Skarpa Warszawska
2020-11-12
2020-11-12
literatura polska opowiadania

Okładka książki Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Max Czornyj, Jan Gołębiowski, Marta Guzowska, Marcel Moss, Marek Stelar, Marcel Woźniak, Łukasz Wroński
Ocena 6,9
Seryjni mordercy Adrian Bednarek, Ma...
Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Ocena 6,9
Awers Adrian Bednarek, Ry...

Kolejny dobry zbiór. Kolejne dowody na to, że czasem najgorsze, najbrutalniejsze, najokrutniejsze historie pisze samo życie, a autorzy kryminałów mają właśnie w nim największe źródło inspiracji.
Abstrahując od tematyki, ciekawe jest obserwowanie jak każdy z autorów inaczej podchodzi do konstruowania fabuły i inaczej zawiązuje akcje.
Polecam!

Polecam!

Trzecia odsłona "Opowiem Ci o zbrodni" ukazała się nakładem innego wydawnictwa, ale zmiana jest zauważalna jedynie w okładce, układ zawartości pozostał taki sam. Tradycyjnie są pewne roszady w gronie autorów i jak dotąd pomysłodawcom udało się zebrać najlepszy skład, może w myśl zasady do trzech razy sztuka.

O wstępie Michała Fajbusiewicza pisać w zasadzie nie ma co, coś takiego mógłby napisać każdy, gdyż niezmiennie mamy tu krótko opisanych pisarzy i sprawy, o których zdecydowali się opowiedzieć.

Choć nie jestem w stanie czytać fikcyjnych wytworów Katarzyny Bondy, to jako reportażystkę bardzo ją cenię. Nie miałam okazji czytać jeszcze jej najnowszego dzieła z literatury faktu, a ponoć tam szerzej opisała sprawę zabójstwa majętnej wdowy. W "Z zimną krwią" zrelacjonowała fakty, o wiele bardziej fascynujący był wywód profilera Bogdana Lacha na ten temat.

Bardzo intrygujące jest opowiadanie "Miłość" autorstwa Wojciecha Chmielarza. I nie chodzi nawet o to jak popaprana jest to historia, ale o sposób w jaki została napisana. Zdecydowanym plusem całego cyklu jest właśnie możliwość rozkoszowania się stylem Chmielarza.

Pióro Roberta Małeckiego również bardzo sobie cenię i tym razem też się nie zawiodłam. "Zimny dreszcz" to takie rasowe opowiadanie, zgrabnie zbudowane, podobało mi się to, że autor wykreował śledczych, którzy po latach wrócili do badania zaginięcia dziennikarki. Jest też wyjątkowe dlatego, że Małecki znał osobiście Aleksandrę Walczak.

"Drugi z grzechów głównych" to opowieść o zabójstwie małżeństwa dentystów opracowana przez Maxa Czornyja. I tutaj, w odróżnieniu od Katarzyny Bondy, zdecydowanie wolę, gdy autor puszcza wodze własnej fantazji niż gdy opiera się na prawdziwych wydarzeniach.

W "Purgatorium" Igor Brejdygant nakreślił poruszającą historię trudnej walki o prawdę o tym, co wydarzyło się w Chłopach. Znałam tę sprawę, ale podobało mi się to, że autor rzucił trochę światła na ignorowane wcześniej aspekty.

"Domator" to nic innego jak streszczenie historii Bogdana Arnolda. Nie dowiedziałam się niczego nowego, a szkoda, bo przy drugim tomie chwaliłam Kuźmińskich za rozwinięcie skrzydeł, widocznie było to jednak krótkotrwałe.

Wciąż zadaję sobie pytanie, dlaczego do tej pory nie miałam okazji przeczytać żadnej powieści Joanny Opiat-Bojarskiej. W stylu tej autorki pasuje mi absolutnie wszystko, widać w nim jej pasję i zaangażowanie. "Nielat" to bezprecedensowy przypadek, w którym ofiara i skazany to jeszcze dzieci.

Myślę, że jest to najlepszy tom, ale mimo to ogólna ocena może być jedynie średnia.

Moje 6/10.

O wstępie Michała Fajbusiewicza pisać w zasadzie nie ma co, coś...

Schemat znany z poprzednich dwóch części - poczytni autorzy kryminałów biorą na warsztat znane sprawy kryminalne, nie są ograniczeni w jakikolwiek sposób formą swojego opowiadania; sama książka stojąca chyba najwyżej poziomem z całej serii. Nie ma tu historii, które jakoś znacznie odbiegają jakością od pozostałych (co miało miejsce w poprzednich odsłonach) - wszystko wydaje się jakoby stało na jednym, wyrównanym, solidnym poziomie. Warto, szczególnie jeśli komuś spodobały się poprzednie dwie części.

Pomysł na realizację bardzo dobry, ale całość przeciętna. Pewnie mój odbiór był właśnie taki, ponieważ wszystkie opisane historie znane były mi już z podcastów, które w odbiorze okazały się być dla mnie dużo bardziej przystępne i wciągające niż ta pozycja.

Bardzo lubię ten cykl i już 4 część czeka u mnie na "kupce wstydu". Zbrodnie, które wydarzyły się obok Nas. Nie zmyślone - prawdziwe. Osoby, które mogły przejść obok i nawet nie byliśmy świadomi, jacy naprawdę są.
Historie jednej chwili, momentu są tu ubarwione przez pisarzy. Jednak w swoich książkach czasem poprzez "pstryknięcie palcem" dają życie postaci mordercy i "malują od zera" całą zbrodnię. Tutaj mają podane to na talerzu...tylko, czy można odkryć, co tak naprawdę, wtedy się zdarzyło? Albo jakie myśli były w głowie mordercy owego dnia?
W fikcji można wszystko...jednak tu fikcja miesza się z prawdą.

Krótkie, ciekawe przedstawienie okoliczności oraz rozstrzygnięcia śledztwa bądź sprawy sądowej głośnych zbrodni. Plusem jest możliwość poczucia charakteru pisania różnych autorów kryminałów, taka zachęta do sięgnięcia po ich książki. Brak zbędnych wtrąceń. Polecam fanom true crime.

Patrząc na wszystkie trzy części serii ,,Opowiem Ci o zbrodni” ta jest najsłabsza. Może wynika to z faktu, że większość historii jest mi znana z innych książek albo z mediów.
Oczywiście nie mówię, że książki nie warto albo nie można przeczytać. Jak dla mnie to jest to książka, taka na zabicie czasu lub nudy...

Większość historii znałam dzięki podcastom Justyny Mazur, ale ta tematyka jest dla mnie tak interesująca, że w ogóle nie czułam się znudzona. Fajnie przeczytać, żeby poznać styl pisania autorów, zdecydowanie będę sięgać po książki każdego z nich.

Bardzo ciekawie przedstawione historie. A ja lubię taką tematykę. Wprawdzie przeczytałam 3 tom tej serii, ale tak mnie zainteresowała, że planuje przeczytać 2 poprzednie tomy. Jestem ciekawa innych historii.

Do tej pory z przedstawionych autorów, miałam okazję zapoznać się z literaturą Katarzyny Bondy i przyznaję, że jej książki oparte na faktach bardziej mnie ciekawią niż chociażby seria o Hubercie Meyerze którą aktualnie na szczęście kończę słuchać.

Prawdziwi ludzie, prawdziwe zbrodnie. Czołowi autorzy kryminałów dostali do swoich rąk akta realnych spraw także historie do nich dopisane są niby wymyślone, ale jakże prawdziwe.

Wojciech Chmielarz Opowiem ci o zbrodni t.3 Zobacz więcej
Michał Kuźmiński Opowiem ci o zbrodni t.3 Zobacz więcej