Tak będzie prościej

Wydawnictwo: Rebis
dasio72

W 1993 roku zabójstwo przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia jest sensacją. Cała Jelenia Góra plotkuje o skarbach, które zgromadził, i o przyjaźni z zamordowanym byłym premierem Piotrem Jaroszewiczem. Dla policji kluczem do sprawy jest jednak homoseksualizm ofiary. Tymczasem dochodzi do kolejnych zagadkowych morderstw, a śledztwo prowadzi w góry, do karkonoskich schronisk i tropem przemytników na przejścia graniczne. Czy w grę wchodzi przemyt, a może powiązania z Jaroszewiczem, tajne archiwa i złoto, które Niemcy wywieźli z Wrocławia w ostatnich dniach wojny? Gdy podejrzanego udaje się w końcu namierzyć w środowisku homoseksualistów, wtedy okazuje się, że…

Osnuta na faktach powieść doskonale ukazuje też społeczną rzeczywistość czasów przemiany ustrojowej, kiedy to milicja z dnia na dzień stała się policją, dawni funkcjonariusze służb bezpieczeństwa nadal mieli wiele do powiedzenia, a zwykli ludzie starali się znaleźć swoje miejsce w nowym systemie.
Przemysław Semczuk (ur. 1972), dziennikarz, publicysta. Jego reportaże ukazują się w „Newsweeku” „Wprost”, „Focus Historia”, „Wysokich Obcasach Extra”, a także w „Gościu Niedzielnym”. Autor książek Zatajone katastrofy PRL, Czarna wołga: kryminalna historia PRL, Maluch. Biografia, Magiczne Dwudziestolecie, Wampir z Zagłębia oraz Kryptonim Frankenstein.

źródło opisu: rebis.com.pl

źródło okładki: rebis.com.pl

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1665

Będzie dobrze

Polski kryminał to oryginalna, samodzielna marka. Europejskie dzikie państwa środka mają swój styl. Każdy tutaj kręcił wałki, oszukiwał, kiwał, jak mógł. Prywaciarze, cinkiarze, badylarze – to oni stworzyli ten wykantowany do bólu rewir. Kryminał na kryminale, jak w „Misiu”, jak w filmach Barei. Przemysław Semczuk w swojej powieści „Tak będzie prościej” wraca do czasów transformacji, czasów pierwszej wolności i opowiada, w jakiej atmosferze rodziła się „wolna Polska”.

Kanwą akcji tej powieści jest autentyczna historia morderstwa przewodnika sudeckiego Tadeusza Stecia, zbrodni, która do dziś nie została wyjaśniona. W tę historię wplata się polityka, a także wątek homoseksualny. Tadeusz Steć oprócz działalności turystycznej zajmował się handlem antykami pochodzącymi z nielegalnych źródeł. Fakty i fikcja w tej niewyjaśnionej do dziś sprawie łączą się w powieści w mieszankę motywów znanych z seriali i powieści milicyjnych z PRL-u, a sprawa sięga znanej i wciąż niewyjaśnionej historii morderstwa komunistycznego premiera Jaroszewicza i jego żony. Novum jest tutaj to, że mamy epokę przełomu, transformacja ustrojowa nabiera rozpędu i wchodzi w swoją pełną fazę – raj dla tych, którzy nie boją się ryzyka.

To Przemysławowi Semczukowi udało się najlepiej – sportretować, jak stare ściera się z nowym, jak komunistyczna Polska nie bez trudu ustępuje nowemu światu gospodarki rynkowej, gdzie liczy się refleks i brak skrupułów. Każdy chce tutaj dostać swój kawałek z tortu, jakim jest odchodząca do lamusa historii komunistyczna Polska, a najbardziej chcą na tym skorzystać ci, którzy byli do tej pory u władzy. Oni nie dadzą się tak łatwo odstawić na boczny tor.

Jak każda dobra powieść sensacyjna „Tak będzie prościej” nie pozostaje do końca tylko prozą gatunkową. Jest to także odważna jak na dzisiejsze standardy powieść obyczajowa. Semczuk w kontekście swojej historii świetnie portretuje środowisko homoseksualne z początku lat 90. i daleki jest w tym od poprawności politycznej. Książce wychodzi to tylko na dobre, bo czytelnik może zobaczyć, czym w istocie było to środowisko, jak dużo miało wspólnego ze światem przestępczym i jak budowało swoją pozycję w wolnorynkowej Polsce. Nie byli to wcale wiecznie krzywdzeni i potulni geje – kozły ofiarne. Byli to ludzie, którzy potrafili być twardsi i bardziej bezwzględni od innych, walczący bez skrupułów o swoje. W obecnej epoce poprawności politycznej takie podejście to rzecz wyjątkowa.

„Tak będzie prościej” to ciekawe połączenie kryminału z reportażowym ujęciem świata. Wszystko tu wypada wiernie i dzięki tej dziennikarskiej uczciwości czytelnik głęboko zanurza się w autentyczny polski krajobraz sprzed ćwierć wieku. Jest to książka dla tych, którzy lubią świat retro z epoki demoludów, i dla tych, którzy już dziś pytają – jak wtedy było naprawdę?

Sławomir Domański

Olena | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Jeśli lubicie przygody porucznika Borewicza z serialu „07 zgłoś się”
i sensacyjne zagadki kryminalne z tzw. Archiwum X, a przy tym
z rozrzewnieniem wspominacie lata 90. – sięgajcie po powieść Semczuka.

„Tak będzie prościej” to całkiem zgrabne połączenie kryminału z reportażem. Autor sięgnął po niewyjaśnioną sprawę morderstwa z 1993 roku w Jeleniej Górze, którego ofiarą był słynny na Dolnym Śląsku przewodnik górski.
Z dziennikarskim zacięciem nie tylko odtworzył dramatyczne wydarzenia sprzed lat (wątek szpiegowski, tajne służby i skarby III Rzeszy w tle z pewnością podniosą ciśnienie u czytelników), ale ciekawie opisał polskie realia niedługo po upadku komuny, jak zmieniła się specyfika pracy policjantów
i celników, a także sytuacja osób homoseksualnych.
Najlepsza scena: rozkręcanie auta z kontrabandą na przejściu granicznym.
Minus za nijakie kreacje niektórych bohaterów. Fikcyjna postać komisarza Ciszewskiego wypadła strasznie blado. Po odłożeniu książki właściwie nie pamięta...

emindflow | 2018-07-30
Przeczytana: 29 lipca 2018

Ta książka to taki literacki odpowiednik seriali paradokumentalnych albo dawnych telewizyjnych programów Fajbusiewicza. Ani to powieść kryminalna ani reportaż. Dlaczego Semczuk zdecydował się na taką właśnie formułę wie tylko on sam.
Szkoda, bo niewyjaśniona do dziś zagadkowa śmierć karkonoskiego przewodnika jest sama w sobie interesującym tematem, natomiast próba nadania temu wydarzeniu fabularnej formy w z góry skazana była na porażkę, bo cóż to za kryminał, w którym nie ujęto, a przynajmniej nie wykryto mordercy.
Autor, będący uznanym dokumentalistą, o wiele lepiej czuje się w obszarze faktów i te fragmenty książki są zdecydowanie najlepsze. Ze szczególnym zainteresowaniem czytałem wątki dotyczące przemian ustrojowych na terenie Dolnego Śląska, zarówno tych tuż powojennych , jak i tych po 1989 r.
Reasumując – połączenie bardzo ciekawej części dokumentalno-obyczajowej ze słabym, niedopracowanym wątkiem kryminalnym nie mogło skończyć się sukcesem. Da się to, oczywiście, bez...

almos | 2018-07-09
Przeczytana: 08 lipca 2018

Pierwszy kryminał dziennikarza piszącego dotychczas reportaże historyczne. Rzecz dzieje się w Jeleniej Górze i okolicach w 1993r. i dotyczy sprawy zabójstwa przewodnika sudeckiego. Ciekawe jest tło obyczajowo-historyczne książki, słabością mnogość wątków i dłużyzny. Poza tym autor nie potrafił się zdecydować czy pisze fabularyzowany reportaż czy kryminał. Ale w sumie nieźle.

Dziennikarz, który dotychczas pisał dobre reportaże sądowo-kryminalne, m.in. o sprawie wampira z Zagłębia, popełnił pierwszy kryminał. Rzecz dzieje się w Jeleniej Górze i okolicach w styczniu 1993r., a sprawa toczy się wokół morderstwa znanego przewodnika sudeckiego. Ponieważ denat był homoseksualistą, mamy też sporo wątków gejowskich. Pojawiają się też tropy związane z poszukiwaniem skarbów, ukrytych jakoby przez hitlerowców w okolicach Jeleniej Góry pod koniec wojny.

Z pewnością siłą książki jest dobre przedstawienie tła obyczajowego, widać reporterską przeszłość Semczuka. Świetny jest na przykład opis...

byrcyn11 | 2018-10-23
Przeczytana: 23 października 2018

Kryminalna mieszanka faktów i fikcji napisana przez reportera - to czuć.
Dlatego brakowało mi trochę polotu, finezji, wyrazistszych dialogów; choć scenka z przejścia granicznego, podczas przeszukiwania samochodu - jest świetna.
Lata 90-te, to czas gwałtownych zmian i wiele osób nie mogło się w nich odnaleźć. Dobrze opisuje to autor, jak również podziemie środowiska gejowskiego, czy na nowo sformatowanej Policji. Jest też dreszczyk związanych z górami i wiele informacji o Karkonoszach.
Kto czuje te klimaty, temu polecam.

Kasia | 2018-07-31

*www.naczytniku.blogspot.com*

„Tak będzie prościej”, to w dużej mierze obraz Polski lat 90 XX wieku z całym wachlarzem ówczesnego kombinatorstwa, umiejętności zdobywania rzeczy teoretycznie niedostępnych, zakulisowych rozmów, układów i układzików. Autor poszedł jeszcze dalej. Pokazał środowisko homoseksualne biorąc pod lupę niewyjaśnioną do dzisiaj sprawę zabójstwa Tadeusza Stecia, bardzo znanego przewodnika sudeckiego i autora wielu publikacji związanych z tematyką górską. Splata fikcję z rzeczywistością, przedstawia kawał historii związanej ze Śnieżką i portretuje osoby tam pracujące. Tę część powieści, będącą żonglerką faktami, czytałam z wielkim zainteresowaniem.

Inna, wcale nie gorsza, odsłona powieści, to kryminał. Bardzo klimatyczny, mogący z powodzeniem zostać zekranizowany jako kontynuacja serialu „07 zgłoś się”. Policja prowadzi śledztwo dotyczące morderstwa mężczyzny. Wiele poszlak sugeruje, iż bliskie mu było środowisko homoseksualistów. Tropy prowadzą na Śnieżkę i na...

Anachronist | 2018-10-19
Przeczytana: 19 października 2018

Skoro to ma być proste to proszę bardzo, miła i schematyczna recenzja.

Co mi się podobało:

Lokalizacja. Dużo ciekawych informacji o Karkonoszach i, ogólnie, Sudetach Południowych - to regiony w których często bywałam i bywam więc czytało się z zainteresowaniem. Opisy warunków atmosferycznych, które czasem panują na Śnieżce i w okolicach były bardzo rzetelne. Dobrze się stało że autor nie ograniczył się do granic Polski i pozwolił czytelnikom wyjechać także do Czech, na krótko ale zawsze.

Wątki historyczne. Mowa o historiach z tak zwanych ‘terenów odzyskanych’, które przed drugą wojną należały do Niemiec a potem zostały przyznane Polsce – już nie jeden pisarz zrobił na nich karierę bo materiał jest w większości super sensacyjny.

Sama zagadka kryminalna była zadziwiająco wielowątkowa a każdy z jej członów zapowiadał się ciekawie chociaż nie wszystkie zostały rozwinięte.
Niektóre sceny, takie jak przeszukanie samochodu na przejściu granicznym między Czechami i Polską na Okraju,...

SpadłoMizRegała | 2018-10-08

Bycie tak zwanym „orwellowskim rocznikiem” nie daje gwarancji tego, że człowiek pamięta, co działo się w latach 80-tych. Jako przedstawicielka tego właśnie pokolenia, wyciągam z zakamarków mojej pamięci szczątkowe wspomnienia o tym, czym żyliśmy wówczas. My, Polacy. Z wielką ochotą i niezwykłą przyjemnością zaczytuję się w literaturze, która przywołuje w mojej głowie zatarte obrazy, przypomina wydarzenia będące tematami rozmów dorosłych przy stole, do którego nikt mnie nie zapraszał z uwagi na mój wiek. Pamiętam jak rodzice wpatrywali się w ekran naszego Rubina, by za chwilę zakłócić spikera własnymi komentarzami. Przed moimi oczami przewijają się jakieś sceny, ale często nie potrafię ich w żaden sposób połączyć. Pomagają mi w tym książki.

Przemysław Semczuk dał się już poznać czytelnikom jako pisarz wykorzystujący swój reporterski fach do tworzenia fikcji. Fabuły swoich książek (poza typowymi reportażami) opiera na prawdziwych historiach, miksując fakty z licentia poetica....

„Tak będzie prościej” Przemysława Semczuka to niezwykle ciekawe połączenie kryminału, powieści społecznej oraz mini przewodnika historycznego po Karpatach w jednym.

Autor książki jest dziennikarzem i publicystą. Jego reportaże drukowane są między innymi w „Newsweeku”, „Wprost” oraz „Wysokich Obcasach Extra”. Publikacje książkowe, które do tej pory wydał związane są z powojenną historią naszego kraju. „Tak będzie prościej” to moje pierwsze spotkanie z tym autorem. Mam jednak w planach sięgnięcie po poprzednie utwory dziennikarza.

Najnowsza powieść Przemysława Semczuka dotyczy głośnego zabójstwa popularnego sudeckiego przewodnika Tadeusza Stecia. Sprawa szybko stała się sensacją, szczególnie, że przewodnik tworzył wokół siebie różne legendy, które miały sugerować jego przyjaźń z brutalnie zamordowanym byłym premierem Piotrem Jaroszewiczem, rzekome ogromne zbiory zabytkowych monet i starodruków. Nie bez znaczenia był również fakt, że Steć był homoseksualistą. Szczególnie w roku...

kawa | 2018-09-20

Coś poszło nie tak. Zapowiadało się interesująco, ale musiałam książkę odłożyć. Nie mogłam się połapać w ilości bohaterów. Co rusz wyskakiwał jakiś nowy, nie wiadomo skąd.
Temat ciekawy, ale wykonanie nie przekonało mnie.

Wunderfuchs | 2018-06-15

Przykro mi, ale nie mogę wystawić tej książce wysokiej oceny, chociaż bardzo cenię Przemysława Semczuka za jego niesamowite książki z gatunku literatury faktu (szczególnie za Marchwickiego i Knychałę). Zarzutów mam kilka i są one poważne.
Ale na początku może co mi się podobało - jest tutaj kilka ładych obrazków z lat dziewięćdziesiątych. Giełda samochodowa. Dom Śląski. Śnieżka. Bardzo dobra sekwencja wycieczki policjantów na Śnieżkę w czasie złej pogody (szkoda, że fabularnie po nic). Trochę ciekawostek na temat Dolnego Śląska. Ale to tyle. Ale opowiadanie historii w powieści to nie kilka skoków króliczych z miejsca na miejsce, od anegdoty do anegdoty, ale pieczołowite budowanie napięcia. A tego tu zabrakło.
To przede wszystkim nie jest powieść, tylko szkic, z którego mogłaby powstać powieść, szkoda, że nie powstała. Bohaterowie pozbawieni są jakiejkolwiek charakterystyki. O głównym śledczym Ciszewskim (przez większość książki nie mogłam nawet zapamiętać jak ma na imię, dobrze,...