Drzewo kłamstw

Okładka książki Drzewo kłamstw
Frances Hardinge Wydawnictwo: Czarna Owca literatura młodzieżowa
Data 1. wydania:
2015-05-07
Krzysztof Mazurek
Inne

Faith postanawia odkryć prawdę po zagadkowej śmierci ojca. Przeszukując jego rzeczy odnajduje dziwne drzewo i nietypowe zapiski na jego temat. Drzewo żywi się szeptanymi kłamstwami i owocuje, ujawniając skrywane sekrety...

Niezwykła, zaskakująca i porywająca powieść z mrocznym klimatem. Muszę przyznać, że zrobiła na mnie wrażenie.
Akcja osadzona jest w XIX w., stąd pewne sytuacje, charakterystyczne dla tych czasów, które budziły mój wewnętrzny sprzeciw.
Historia młodej dziewczyny pragnącej jak ojciec, badać i odkrywać zagadki przeszłości, co ze względu na obowiązujące wtedy standardy, budziło dezaprobatę wśród otoczenia.
Autorka wykreowała autentyczną i budzącą sympatię główną bohaterkę. Faith to postać mierząca się szeregiem przeciwności, okazująca ludzką słabość, popełniająca błędy, ale też pomimo chwil zwątpienia, walcząca o prawdę.
Wątek tytułowego drzewa jest intrygujący, tym bardziej... że nie do końca jasny. Opis wrażeń, które odczuwa się w jego obecności i sam sposób działania, tworzy nastrój niepokoju. Funkcjonowanie i pochodzenie drzewa jest zagadkowe, choć bohaterowie mają kilka teorii, pewne kwestie pozostają owiane tajemnicą...
Książka ma to coś... Nie do końca przewidywalna, przyciągająca oryginalnością, barwnymi opisami, nasycona humorystycznymi dialogami, chwilami zaskakuje brutalnością, napięciem i mroczną, tajemniczą aurą.
Jestem nią oczarowana, zagości na dłużej w mojej pamięci. Polecam! 😉

Akcja osadzona jest w XIX w., stąd pewne...

Książka jest bardzo specyficzna. Ciężko powiedzieć, czego się po niej spodziewałam. Na pewno nie czegoś, co okazało się delikatnie zarysowanym thrillerem psychologicznym z elementem fantasy. Klimat może wydawać się ciężki. Książka potrzebuje czasu, żeby się rozkręcić.

Fajna książką dla młodzieży, ale starsi również mogą przeczytać.

Fajna książką dla młodzieży, ale starsi również mogą przeczytać.

Książka jest interesująca i wciągająca. Jedynym minusem, według mnie, jest maniera pisarska, która była trudna w odbiorze. Po jakiś stu stronach, jednak się przyzwyczaiłam. Lektura jest naprawdę dobra i oryginalna. Książka była też zaskakująca i trzymała w napięciu. Polecam.

Autor: Frances Hardinge
Tytuł: Drzewo kłamstw Wydawnictwo: Czarna Owca Premiera: 2017-07-19 Liście były zimne i trochę lepkie. Nie dałoby się ich pomylić z niczym innym. Widziała dokładne odwzorowanie ich kształtów na ilustracji w dzienniku ojca. To była jego największa tajemnica, jego skarb i odkrycie – Drzewo Kłamstw. Teraz należy do niej. Podróż, której on nie dokończył, rozpościera się przed nią jak horyzont. Kiedy ojciec dziewczyny ginie w tajemniczych okolicznościach, Faith postanawia dojść do prawdy. Przeszukując jego rzeczy, odkrywa dziwne drzewo. Drzewo, które żywi się kłamstwami i owocuje, ujawniając skrywane sekrety. Nieprawdy wymykają się Faith spod kontroli, dziewczyna odkrywa, że tam, gdzie kłamstwa zwodzą i mamią, słowa prawdy burzą i niszczą. Nigdy wcześniej nie czytałam książek Frances Hardinge . Zaczynając czytać nie mogłam wcielić się w rolę bohaterów ze względu na odmienny pomysł autorki na przedstawienie fabuły. Zszokował mnie pomysł autorki. Zaczęła ona historię od momentu aktualnego. Moim zdaniem w lekturze został dodany fakt z lekką fantastyką. Zawiera ona w sobie genialną historię, która opisuje życie osób, którzy muszą poradzić sobie z problemami głowy rodziny. Nikt nie wie co się stało, dlatego ciężko jest brać go na poważnie. Szkoda, że historia skończyła się tak szybko, ponieważ poczytałabym o tym jeszcze trochę więcej. Pełno w niej elementów detektywistycznych. Autorka dba o naszą wyobraźnię, ponieważ każdą sytuację czy drobną rzecz opisuje bardzo dokładnie. Przyjemnie czytało mi się tę lekturę. Możemy tutaj przeczytać o determinacji do odkrycia prawdy. Każdy fakty wychodzący na światło dzienne wprowadza nas w osłupienie. Spotkanie z autorką uważam, za udane. Ocena 8/10

Autor: Frances Hardinge

Pewnego dnia, w tajemniczych okolicznościach ginie wielebny Erasmus Sunderly. Córka Faith nie wierzy w oficjalną wersję jego śmierci i postanawia za wszelką cenę rozwikłać zagadkę. Wtedy odkrywa przedmiot badań Erasmusa, drzewo kłamstw. Notatki, latami tworzone przez ojca stopniowo zbliżają ją do poznania prawdy.

Bardzo ciekawą powieść, tajemnicza, czasami przerażająca i pełna zagadkowych sytuacji.

Bardzo ciekawą powieść, tajemnicza, czasami przerażająca i...

Rok 1868. Rodzina pastora Sunderly, słynnego w Anglii przyrodnika, przybywa na wietrzną i ponurą wyspę Vane, aby spędzić tam, wraz z głową rodziny, kilka tygodni na wykopaliskach. Główną bohaterką powieści jest czternastoletnia Faith, córka pastora, która od najmłodszych lat chłonie wiedzę jak gąbka, ma niezwykły bystry umysł i żądzę nauki oraz chęć poznania i zrozumienia świata. Jednak świat Faith nie jest łaskawy dla kobiet. Uznawane za głupsze od mężczyzn, od dziecka szykowanie do jedynej roli jaka im przysługuje: roli żony i matki. Kobiety, która nie może spełnić swoich marzeń, ba, nie powinna ich nawet mieć a całe jej życie powinno się kręcić wokół męża i dzieci. Kiedy więc na jaw wychodzi skandal z udziałem ojca Faith, a on sam ginie w tajemniczych okolicznościach, dziewczyna postanawia wziąć sprawy we własne ręce i odkryć kim tak naprawdę był jej ojciec i jak stracił życie. Pomoże jej w tym tajemnicza roślina przywieziona przez pastora z Chin: drzewo kłamstw, które karmi się nieprawdą aby wydać owoc, który ujawni wszystko to co kryje w sobie świat.
"Drzewo kłamstw" to niezwykłe połączenie literatury młodzieżowej z literaturą piękną i powieścią gotycką. Wraz z bohaterką zostajemy zamknięci na ponurej i zimnej wyspie. Klaustrofobiczny klimat potęgowany jest przez małomiasteczkową społeczność tej ziemi, gdzie każdy wie wszystko o każdym a niewinna plotka i oskarżenie potrafią zniszczyć życie drugiego człowieka, o czym przekonuje się sama Faith. Nastolatka aby odkryć prawdę o swoim ojcu zaczyna grać w niebezpieczną grę, zręcznie manipulując mieszkańcami wyspy.
Autorka pokazuje czytelnikowi jaką siłę ma kłamstwo i do jakich konsekwencji potrafi zaprowadzić. Ukazuje, że żeby dotrzeć do prawdy czasem trzeba przebić się przez siatkę łgarstw a nasza Faith sama się w tym wszystkim zatraca. Jednocześnie niesamowicie nakreśliła postać główniej bohaterki aby pokazać rozwój jej postaci. Faith w trakcie swojego śledztwa odkrywa prawdę o bliskich jej ludziach i o innych postaciach. Odkrywa, że całe życie to gra pozorów a każdy bez wyjątku kłamie na swój temat.
Kolejnym plusem tej książki jest pokazanie małomiasteczkowej społeczności i portrety psychologiczne jej członków. Każda postać w książce jest warta uwagi, każda ma ciekawe cechy i niemalże każda skrywa jakieś tajemnice. Autorka wprowadza nas w ten świat dosyć powoli, na początku akcja toczy się niespiesznie, jednak wraz z dalszym rozwojem fabuły, wydarzenia przyspieszają co sprawia, że czytelnik nie może się od tej powieści oderwać.
Ważnym elementem jest też feministyczny wydźwięk tej historii. Dostajemy tu wachlarz silnych kobiecych charakterów. Każda z kobiet w tej powieści stara się jak najlepiej odnaleźć w świecie, w którym przyszło im żyć. Starają się wyjść poza narzucone im ramy, usiłują przetrwać w świecie zdominowanym przez mężczyzn, którzy uważają je za zbyt głupie i kruche, żeby móc decydować o swoim życiu. Nawet te sprowadzone do roli żon, matek i służących starają się na swój sposób buntować. Największą buntowniczką jest Faith: nie dość, że jej marzeniem jest zostać przyrodnikiem, naukowcem, to jeszcze prowadzi swoje własne śledztwo i próbuje przekonać innych do swoich racji, mimo, że każdy stara się ją sprowadzić do parteru.
Kolejnym atutem tej powieści jest tytułowe drzewo kłamstw. Nadaje ono tej historii magiczny charakter a jego natura skłania do przemyśleń. Dzięki temu historia ta ma wydźwięk metafizyczny i filozoficzny, co podkreślane jest jeszcze pięknym językiem jakim posługuje się Frances Hardinge. A muszę przyznać, że ta pisarka pióro ma znakomite.
A teraz wszyscy idźcie i czytajcie "Drzewo kłamstw" :)

To jest książka która musi trafić do osoby czytającej. Nie będę oszukiwała, żałuję że jest tylko jedna część ponieważ historia mogłaby zostać rozwinięta, ale także z drugiej strony bardzo i się dłużyła. Ostatnie 30 stron przeczytałam tylko, żeby przeczytać. Czy polecam? Tak, ale dla osób które mają dużo czasu i nie spieszą się z czytaniem.

Kupiona w ramach NPRCz. Książka, która okazała się dla mnie hitem! Co mi się w niej podobało:
- pomysł z tytułowym drzewem i jego wykorzystaniem w akcji
- wątki feministyczne i filozoficzne
- wątki kryminalne, detektywistyczne
- portrety postaci, zwłaszcza kobiet
- atmosfera wietrznej i deszczowej wyspy Vane
- a przede wszystkim język narracji - dopieszczony, działający na wyobraźnię, obrazowy i elegancki, a jednocześnie nie ma potrzeby zaglądania do słownika po co drugie słowo.
Powieść jest genialna, moje objawienie! Uwielbiam główną bohaterkę Fran za jej umysł i osobowość. Ta powieść powinna zostać zekranizowana.

Więcej achów zachwytu na:

- pomysł z tytułowym drzewem i jego wykorzystaniem w akcji
- wątki feministyczne i filozoficzne
- wątki kryminalne, detektywistyczne
- portrety postaci, zwłaszcza kobiet
- atmosfera wietrznej i deszczowej wyspy Vane
- a przede wszystkim język narracji - dopieszczony, działający na...

Czternastoletnia Faith jest mądrą i ciekawą świata nastolatką, co niestety jest strasznym przewinieniem w czasach, w których przyszło jej żyć. Kiedy jej ojciec ginie w dziwnych okolicznościach i wszyscy wokół uważają, że to samobójstwo, tylko Faith jest na tyle zdeterminowana i odważna, by dążyć do odkrycia prawdy. Tym bardziej, że wkrótce odkrywa notatnik, prowadzony przez ojca, który rzuca nowe światło na całą sprawę.
Wyrazy uznania należą się autorce za bezmiar wyobraźni. Świetny pomysł z tym drzewem! Mały minusik za wlecząca się akcję na przestrzeni pierwszych stu stron.