Tuzin tajemnic. 12 niezywkłych zagadek kryminalnych

Okładka książki Tuzin tajemnic. 12 niezywkłych zagadek kryminalnych Clémentine Beauvais, Susie Day, Julia Golding, Frances Hardinge, Caroline Lawrence, Sally Nicholls, Kate Pankhurst, Robin Stevens, Katherine Woodfine, praca zbiorowa
Okładka książki Tuzin tajemnic. 12 niezywkłych zagadek kryminalnych
Clémentine BeauvaisSusie Day Wydawnictwo: Dwukropek literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Mystery and Mayhemw
Dwukropek
2019-09-25
2019-09-25
Magda Witkowska
kryminał śledztwo detektyw literatura dla dzieci literatura młodzieżowa przygoda zagadki

Ocena od mojego syna 8 a ja dałabym chyba 6 - nie wciągnęły mnie te opowiadania

Ocena od mojego syna 8 a ja dałabym chyba 6 - nie wciągnęły mnie te opowiadania

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Szybko się czyta. Polecam

Książka fantastyczna. Aż po przeczytaniu chce się chwycić za lupę i szukać śladów zbrodni...

W zasadzie poza dwoma ostatnimi opowiadaniami, nie warta czytania. Słabe to jak szkolne wypracowania. Szkoda.

Na niektórych się dosyć rozczarowałam, ale ostatnie najlepsze.

Na niektórych się dosyć rozczarowałam, ale ostatnie najlepsze.

Wydawnictwo Dwukropek dla mnie jedno z najlepszych wydawnictw, jeżeli chodzi o książki dla dzieci/młodzieży, ponieważ każdą, jaką mam przyjemność recenzować zapada głęboko w pamięć oraz wywołuje rumieńce na policzkach u mojej córki jak np. dzisiejsza recenzja „Tuzin tajemnic. 12 niezwykłych zagadek kryminalnych”, a gdzie jeszcze tyle przede mną w Ich ofercie.

Jakie dziecko nie lubi zagadek? Ile to za dzieciaka bawiliśmy się w detektywów? Ja np. uwielbiałam bawić się w policje i złodziei i szukać winnych. Ale to stare dzieje, teraz bawię się z moją córką w podobne zabawy. Nie wiem jak wy, ale ja jestem osobą niecierpliwą i jak mam ciekawą książkę to żałuję, że nie umiem szybciej czytać, bo chciałabym szybko poznać zakończenie i tutaj właśnie ta pozycja jest dla mnie wprost idealna.

Przedstawiam wam „Tuzin tajemnic”, czyli 12 opowiadań posegregowane w czterech kategoriach:
- Zdarzenia niemożliwe
- Zaginięcia psów
- Opowieści z trucizna w tle
- W zamkniętym kręgu

Każde ma po 6 opowiadań różnych autorów jak np. Katherine Woodfine poznaliście ją u mnie z recenzji „Pozytywka”. Każdej nocy przed snem czytałam z Helenką po jednym opowiadaniu i miałyśmy taką metodę, że zanim doszliśmy do końca obstawiałyśmy zakończenie. Nie ważne jest, kto wygrał, ale ile nam przy tym dała radości. Dziękuję Wydawnictwu Dwukropek za możliwość zrecenzowania tej pozycji, ponieważ na długo będzie gościła w naszym domu, a powrócimy do niej na pewno. Kochani mam też dla was sposób na ciekawe zajęcie dzieciaków np. podczas zlotów rodzinnych itp.
Ta książka to jak już wiecie szybkie opowiadania, które każdy polubi, ale też np. zbieracie dzieciaki w grupkę i czytacie im jakąś zagadkę, a ten, kto szybko zgadnie zakończenie wygrywa coś fajnego. Opowiadania nie są trudne, ale bardzo ciekawe. Jest mnóstwo zastosowań dla tej książki, więc tylko brak wyobraźni może nas ograniczać. Muszę też podkreślić, że w książce nie ma nic drastycznego, co mogłoby zgorszyć nasze pociechy, więc kochani rodzice nie martwcie się. Ta pozycja idealnie nadaje się dla chłopców jak i dziewcząt. Jeżeli macie jakieś szkraby w rodzinie to warto taką książkę mieć albo zaopatrzyć na przyszłość. Książka nie zając nie ucieknie. Moja Helenka ma już w swojej ofercie kilka takich, które zrozumie dopiero za kilka lat zrozumie, ale ja już przyszykowałam jej biblioteczkę w ciekawe pozycje.

Jakie...

„Tuzin tajemnic” to zbiór krótkich opowiadań podzielonych na działy. Mamy tutaj zbiór wielu pisarzy tworzących książki dla dzieci młodzieży lecz nie pogardzą nimi także starsze pokolenia. Takie właśnie oczekiwania miałam gdy podchodziłam do lektury, niestety ostatecznie poczułam się jakbym była jednym z drogowych robotników, który wpadł w ciepły asfalt.

Książka zapowiada się bardzo ciekawie, sama okładka przyciąga do lektury, która będzie w stanie wyprowadzić nas w kryminalne odłamy literatury. Niestety „Tuzin tajemnic” zawiodło mnie i to wyjątkowo mocno. Byłam przygotowana na zupełny majstersztyk, który rozwali mój umysł na milion maleńkich części i pozostawi w porządnym szoku z zadowolenia na ostatnich stronach książki. Nie ma co tu za dużo mówić o fabule. Co tak naprawdę autor potrafi stworzyć i rozwinąć na niespełna czterdziestu stronach? Z bólem serca muszę odpowiedzieć na to pytanie – nic. Niektóre w opowieści zaczynały się dość owocnie i były w stanie doprowadzić do porządnych plonów lecz zazwyczaj wszystko obumierało po kilku kolejnych stronnicach. Pozycja jest bardzo nierównomierna oraz skacze poziomem przez to ile osób dołożyło się do jej napisania. Mimo to „Tuzin…” miał swoje lepsze jak i gorsze chwile, niestety te drugie przeważały.

Wykreowanie bohaterów i możliwość utożsamienia się z nimi upadło na samo dno bez możliwości odbicia się od niego. Przesadne opisy wnętrz, przyrody jak i innych dosłownie epizodycznych bohaterów miało chociaż nikłe szanse jednakże ostatecznie i w tym zbiorze opowiadań podupadły. Choć chciałbym polecać Wam tą książkę nie mogę zrobić tego. Jest to zdecydowanie nie wykorzystany literacki potencjał, który mógłby się zamienić w dobrą i intrygującą antologię kryminalną lecz nie autorzy nie poradzili sobie. Z wielką niechęcią, nie polecam.

Książka zapowiada...

Postanowiłam przeczytać tę książkę by sprawdzić czy faktycznie nadaje się dla młodego czytelnika. "Tuzin tajemnic" to książka z zagadkami dla dzieci. Uwagę już od początku przykuwa okładka - jakoś trzeba przecież zachęcić młodego czytelnika by sięgnął właśnie po tę książkę. W środku znajdziemy 12 opowiadań. Są one podzielone na cztery grupy: zdarzenia niemożliwe, zaginięcia psów, opowieści z trucizną w tle oraz w zamkniętym kręgu. Akcja opowiadań jest rozgrywaa się na przestrzeni różnych wieków - od XVIII wieku, aż do współczesność. Wielkim plusem jest to, że jest to książka faktycznie dla dzieci o dzieciach. Detektywami w każdym opowiadaniu są właśnie dzieci. Niech Was nie zwiedzie opis z okladki "dwanaście straszliwych zbrodni..." W rzeczywistości nie są one takie straszne. Owszem są tu morderstwa, ale pominięto wszystkie drastyczne opisy, bardziej skupiono się na szczegółach, które mają najmłodszym pomóc w rozwiązaniu sprawy. Oprócz morderstw są jeszcze historie o oszustwach i kradzieżach. Młodzi bohaterowie wykazują się wyobraźnia i zwracają uwagę na to, czego nie są w stanie dostrzec dorośli.
Myślę, że mimo iż jest to pozycja dla dzieci, to starszym też przypadnie do gustu. Czyta się dobrze, szybko. Niektóre historie naprawdę wciągają. Co prawda niektóre rozwiązania szybko się nasuwają, inne natomiast nie.
Jak najbardziej można tę pozycję polecić dla młodych detektywów. Myślę, że będą się dobrze bawić przy takiej lekturze.

Tym razem nie oceniałam całej książki, tylko pojedyncze opowiadania, a następnie policzyłam ich średnią. Teraz postaram opowiedzieć po trochę o każdym z nich.
Ps. Mam nadzieję że ktoś to przeczyta bo naprawdę dużo się przy tym napracowałam. Życzę miłego dnia/ wieczoru/ południa /popołudnia/ przedpołudnia :).
1. Pierwsze opowiadanie opowiada o młodej dziewczynie - Emily - jej ojcu i jego najlepszym przyjacielu. Muszą odkryć kto zamordował pewną panią w zamkniętym na klucz pokoju. - 10/10
2. W drugim opowiadaniu jest historia Bernice, której ktoś zniszczył kostium. Spróbują ją rozwiązać Minnie, Flora i Sylvie. - 8/10 Moim zdaniem bohaterki za szybko znalazły rozwiązanie, brakło mi tez czegoś za co można by to nazwać kryminałem. Jak dla mnie to zwykła powieść detektywistyczna dla młodszych.
3. Trzecie opowiadanie, przedstawia nam wuja Luciana, który w spadku każdemu ze swoich bliskich dał szkatułkę z prezentem i poprosił o otworzenie na osobności. Potem okazuje się, że brat zmarłego zostaje zamordowany. Drzwi
były jednak zamknięte od środka. - 9/10 Zagadka zbyt oczywista i dodatkowo trochę pogmatwany początek. Styl pisania autorki natomiast jest bardzo wciągający.
4. Pewnej pani z Diabelskiego Zaułka zaginął pies. w pobliżu grasują kojoty, więc nie wiadomo co spotkało biednego futrzaka. Sprawę próbuje rozwiązać Darcy. Co odkryje? Czy właścicielka zobaczy swojego ukochanego pupila?- 9/10 Wszystko byłoby nawet dobre, gdyby nie urwane zakończenie. Chciałabym żeby było tam coś więcej napisane.
5. Tym razem historia opowiada o diabelskim psie, który nawiedza rodzinę Baskerville'ów odkąd jeden z ich przodków go ,,wywołał". Teraz czas zwrócić się o pomoc do Ruchu Oporu Potworów. Czy oni zdołają rozwiązać tą zagadkę?- 10/10 Co tu dużo mówić? Fantastyczna zagadka!
6. Historia zaginionego psa pewnej zamożnej rodziny. - 7/10 Kompletnie mi się nie spodobała. Strasznie poplątane były także drobne pomyłki w tłumaczeniu.
7. Ben - młody chłopiec na posyłki - pomagający w pracy panu Corkowi, w uwiecznieniu Londynu z lotu balonu. Salomon Cork zostaje jednak zamordowany w zagadkowy sposób - w napadzie szału wypada z balonu. O przestępstwo zostaje posądzona Susan, przyjaciółka Bena. Postanawia on udowodnić że policjanci się mylą i uratować Susan- 10/10 Wspaniała historia, mało oczywista i przyjemnie napisana.
8. W ósmym opowiadaniu, spróbujemy dowiedzieć się jak najwspanialszy ananas miał w sobie nawóz i wija?, który zaatakował narzeczonego Elizy. Postaramy razem z bohaterami oczyścić z winy ich przyjaciela Sama podejrzanego o to przestępstwo - 10/10 Miła i ciekawa historia.
9. Morderstwo, w którym są podejrzani wszyscy, nawet żona zamordowanego. Znalezione ciało monsieur Pierre'a i cała lista podejrzanych, a wszyscy z alibi. Lecz prawda jest taka, że ktoś z nich jest mordercą. - 9/10 Ciekawe opowiadanie, naprawdę mi się spodobało. Jedyna co mnie zastanawia to czemu policjant postanowił wziąć niedouczoną dziewczynę zamiast pomocnika, który wymiotował na widok zwłok - a trzeba zaznaczyć, że przy ciele byli tylko 10 minut.
10. w tym opowiadaniu został ukradziony naszyjnik. Podejrzani- wszyscy. Aresztowany został nie winny człowiek czy też policja słusznie postąpiła. Jaka może być prawda? - 9/10 Wszystko super tylko to urwane zakończenie, eh co tu mówić? Czegoś tam na końcu zabrakło.
11. W tym opowiadaniu również został ukradziony naszyjnik. Podejrzani też są wszyscy , ale tylko jedna osoba ukradła perły Kitty Shaw. - 10/10 Bardzo fajne opowiadanie.
12. Czy mieliście tak, że odwiedził was ktoś, kto tak jakby was nie odwiedził? Zagmatwane co? Właśnie z taką zagadką ma się zmierzyć James. najpierw kogoś obsługujesz, odprowadzasz do pokoju a potem on znika, tak jakby go nie było. Pytanie brzmi czy to był: sen, duch a może morderstwo? - 10/10 a jeśli bym mogła to nawet 10001/10. Najlepsze opowiadanie z tyloma niewiadomymi, wspaniała zagadką. Po prostu najlepsze.

1. Pierwsze opowiadanie opowiada o młodej dziewczynie - Emily -...

Książka nie przypadła mi do gustu, ponieważ nie lubię krótkich detektywistycznych opowiadań

• Kryminały
  • Dla dzieci