rozwiń zwiń
Stokrotka

Profil użytkownika: Stokrotka

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 6 godzin temu
1 234
Przeczytanych
książek
1 437
Książek
w biblioteczce
766
Opinii
92 752
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , ,

Właściwie nigdzie nie mogłam znaleźć żadnej informacji o tej książce i na podstawie tytułu założyłam, że będą to wspomnienia łączniczki z powstania warszawskiego. Założenia okazały się błędne, choć akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Autorka, czyli Irena Perkowska-Szczypiorska to komunistka zaangażowana w partyjną działalność i popieranie Rosjan. Co jakiś czas, a właściwie to dosyć często, w narracji pojawiają się kwiatki typu: „Należał do tych towarzyszy, którzy dobrze rozumieli, że miejsce Polski jest wśród przyjaciół Związku Radzieckiego”. Propaganda aż się wylewa, ale jest też świadectwem ówczesnych czasów. Najciekawsze fragmenty to oczywiście te opisujące pobyt w obozie koncentracyjnym Auschwitz, choć i tam autorka nie szczędzi czytelnikom swych komunistycznych wywodów. „Pamiętnik łączniczki” został wydany w 1962 roku i teraz rozumiem, dlaczego nie było wznowień. Gdyby usunąć wszystkie fragmenty propagandowe, powstałaby bardzo dobra, wciągająca i poruszająca książka.

Właściwie nigdzie nie mogłam znaleźć żadnej informacji o tej książce i na podstawie tytułu założyłam, że będą to wspomnienia łączniczki z powstania warszawskiego. Założenia okazały się błędne, choć akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Autorka, czyli Irena Perkowska-Szczypiorska to komunistka zaangażowana w partyjną działalność i popieranie Rosjan. Co jakiś czas,...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: ,

„Zgłoba” to 15. tom cyklu „Lipowo” Katarzyny Puzyńskiej. Serię czytam bardziej z przyzwyczajenia, bez jakiegoś większego zainteresowania. Miały na to wpływ perypetie sercowe głównego bohatera, czyli Daniela Podgórskiego. Miłosny trójkąt ciągnął się przez wiele tomów i przypominał brazylijski czy turecki tasiemiec. Aż tu nagle autorka na końcu najnowszej powieści uchyliła rąbka tajemnicy i zdradziła, że inspirowała się prawdziwą historią. Uuu!

Wracając jednak do samej książki, „Zgłoba” to nie najgorsza część. Zapowiadała się znakomicie. Prolog sięgający 1822 roku i tematu spalenia ostatniej wiedźmy w Polsce. Brzmi interesująco? Zapewne. Wszelkie wydarzenia rozgrywające się w Puszczykowie też należały do tych przyciągających uwagę. Właściwie najsłabiej wypada wątek współczesny, w którym pojawia się znana już czytelnikom para bohaterek Klementyna – Malwina. Najgorsze w moim odczuciu natomiast jest samo wyjaśnienie zagadki i motywacje mordercy. Liczyłam na coś bardziej przekonującego psychologicznie. Mnie propozycja autorki nie usatysfakcjonowała. Czuję niedosyt i lekki zawód. W obecnym kształcie ta seria mogłaby się na tym tomie zakończyć. Nie widzę powodu do kontynuacji.

„Zgłoba” to 15. tom cyklu „Lipowo” Katarzyny Puzyńskiej. Serię czytam bardziej z przyzwyczajenia, bez jakiegoś większego zainteresowania. Miały na to wpływ perypetie sercowe głównego bohatera, czyli Daniela Podgórskiego. Miłosny trójkąt ciągnął się przez wiele tomów i przypominał brazylijski czy turecki tasiemiec. Aż tu nagle autorka na końcu najnowszej powieści uchyliła...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Rachel (Roma) Roth urodziła się w 1926 roku w żydowskiej rodzinie na warszawskiej Pradze. Jej ojciec był znanym i szanowanym dziennikarzem, zaś matka prowadziła sklep z eleganckimi ubraniami. Miała troje młodszego rodzeństwa – dwie siostry i brata. Wraz z wybuchem II wojny światowej jej beztroskie i ustabilizowane życie legło w gruzach.

„Przysięgnij, że przeżyjesz” to opowieść Romy o okupacji w Warszawie, o życiu w getcie i powstaniu, o gehennie i pracy w trzech obozach – Majdanku, Auschwitz, Bergen-Belsen. Tytuł nawiązuje do słów, które autorka usłyszała od jednej z więźniarek po trwającym całą noc apelu. Spędziły je na placu, grzęznąć po kostki w błocie, w towarzystwie trupa powieszonej szesnastoletniej dziewczyny, która próbowała uciec z obozu. Wówczas Roma postanowiła odciągnąć uwagę więźniarek od tragicznego obrazu i zaczęła ze szczegółami opowiadać o tradycyjnym piątkowym wieczorze w swoim domu. Nad ranem jedna z kobiet powiedziała do Romy: „Ja wolności nie doczekam. Skazana jestem na niechybną śmierć. Ale ty jesteś młoda! (…) Przyrzeknij, że przetrwasz tę gehennę i opowiesz całemu światu, co te bestie z nami robiły”. Roma słowa dotrzymała. Powstała przejmująca, wstrząsająca historia nierównej walki o przetrwanie, o każdy dzień, o kęs pożywienia, o zachowanie godności.

To ważna i potrzebna książka, niestety daleko jej do obiektywizmu czy bezstronności. I nie mam tu na myśli niemieckich oprawców. Tych dawno osądzono i wydano wyrok. Dla nich nie ma litości czy usprawiedliwienia. Myślę tu o antypolskiej wymowie opowieści Rachel Roth, która co jakiś czas wtrąca zdania stawiające Polaków w złym świetle. Mało tego, w pewnym momencie autorka zrównuje Niemców i Polaków. Nigdy nie czytałam wspomnień świadka Holocaustu, w których byłoby tyle żalu, nienawiści czy pogardy wobec polskiego społeczeństwa. Jako dowód przytoczę kilka zdań:
„Na ulicy Targowej kilku niemieckich żołnierzy złapało Żydów i dla rozrywki golą im brody (…) kaleczą im twarze przy akompaniamencie wybuchów szalonego śmiechu i sprośnych żartów rozbawionych tym widowiskiem Polaków.”
„Polscy chuligani atakują Żydów w celach rabunkowych. Popierają ich Niemcy.”
„Niemiec, stojący na warcie przy wylocie z getta, rozkazał żydowskiemu chłopczykowi przejść przez bramę wyjściową na aryjską stronę i kazał mu kupić tam kartofle. Polski policjant złapał dziecko i zaczął okładać go razami. Litościwy Niemiec obronił chłopca, wyrywając go z rąk policjanta.”
„Po aryjskiej stronie Polacy w każdym przechodniu upatrują Żyda.”
„Obóz otoczony jest wrogami: Niemcami i antysemicko nastawioną ludnością polską.”
„Cudem uniknęłam czyhających tam na Żydów szmalcowników i polskich gestapowców.”
„Nasze rodziny stracono w komorach gazowych ku satysfakcji większości antysemicko nastawionego społeczeństwa polskiego.”
„Przecież wiadomo, że Polacy nami wzgardzili. (…) gorliwie pomagali hitlerowcom w szatańskich wyczynach.”

Tych cytatów jest o wiele więcej. Ani razu autorka nie wspomina o ludziach, którzy z dobroci serca, z narażaniem życia przechowywali u siebie Żydów, którym przyznano tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata – a na pewno musiała o tym słyszeć. Nie wspomina o szmuglowaniu przez Polaków żywności, a potem broni na teren getta. Jest za to w tej książce fragment, z którego wynika, że w 1943 Polacy żyli sobie beztrosko, polskie dzieci w podskokach i z uśmiechem na ustach biegły z tornistrami do szkoły. Ktoś, kto nie zna polskich realiów podczas II wojny światowej, czytając tę opowieść, pomyśli, że u nas okupacji nie było, a Polacy gremialnie współpracowali z Niemcami, tępiąc Żydów. Rozumiem, że Rachel Roth przeżyła piekło, ale nie ma mojej zgody na fałszowanie rzeczywistości. Dlatego nie przyznam tej książce 8 czy 10 gwiazdek, jak to ochoczo uczynili niektórzy czytelnicy.

Rachel (Roma) Roth urodziła się w 1926 roku w żydowskiej rodzinie na warszawskiej Pradze. Jej ojciec był znanym i szanowanym dziennikarzem, zaś matka prowadziła sklep z eleganckimi ubraniami. Miała troje młodszego rodzeństwa – dwie siostry i brata. Wraz z wybuchem II wojny światowej jej beztroskie i ustabilizowane życie legło w gruzach.

„Przysięgnij, że przeżyjesz” to...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Stokrotka

z ostatnich 3 m-cy
Stokrotka
2024-04-27 12:18:06
Stokrotka dodał książkę Karpie bijem na półkę Teraz czytam, Fantastyka
2024-04-27 12:18:06
Stokrotka dodał książkę Karpie bijem na półkę Teraz czytam, Fantastyka
Karpie bijem Andrzej Pilipiuk
Cykl: Oblicza Wędrowycza (tom 9)
Średnia ocena:
6.9 / 10
1759 ocen
Stokrotka
2024-04-27 11:27:00
Stokrotka ocenił książkę Pamiętnik łączniczki na
4 / 10
i dodał opinię:
2024-04-27 11:27:00
Stokrotka ocenił książkę Pamiętnik łączniczki na
4 / 10
i dodał opinię:

Właściwie nigdzie nie mogłam znaleźć żadnej informacji o tej książce i na podstawie tytułu założyłam, że będą to wspomnienia łączniczki z powstania warszawskiego. Założenia okazały się błędne, choć akcja rozgrywa się podczas II wojny światowej. Autorka, czyli Irena Perkowska-Szczypiorska ...

Rozwiń Rozwiń
Stokrotka
2024-04-26 16:16:26
Stokrotka ocenił książkę Zgłoba na
6 / 10
i dodał opinię:
2024-04-26 16:16:26
Stokrotka ocenił książkę Zgłoba na
6 / 10
i dodał opinię:

„Zgłoba” to 15. tom cyklu „Lipowo” Katarzyny Puzyńskiej. Serię czytam bardziej z przyzwyczajenia, bez jakiegoś większego zainteresowania. Miały na to wpływ perypetie sercowe głównego bohatera, czyli Daniela Podgórskiego. Miłosny trójkąt ciągnął się przez wiele tomów i przypominał brazylijs...

Rozwiń Rozwiń
Zgłoba Katarzyna Puzyńska
Cykl: Lipowo (tom 15)
Średnia ocena:
6.9 / 10
1246 ocen
Stokrotka
2024-04-26 15:46:22
Stokrotka dodał do serwisu książkę Pamiętnik łączniczki
2024-04-26 15:46:22
Stokrotka dodał do serwisu książkę Pamiętnik łączniczki
Stokrotka
2024-04-14 16:47:16
Stokrotka dodał książkę Przysięgnij że przeżyjesz. Majdanek, Auschwitz, Bergen-Belsen na półkę i dodał opinię:
2024-04-14 16:47:16
Stokrotka dodał książkę Przysięgnij że przeżyjesz. Majdanek, Auschwitz, Bergen-Belsen na półkę Przeczytane, Posiadam, II wojna światowa i dodał opinię:

Rachel (Roma) Roth urodziła się w 1926 roku w żydowskiej rodzinie na warszawskiej Pradze. Jej ojciec był znanym i szanowanym dziennikarzem, zaś matka prowadziła sklep z eleganckimi ubraniami. Miała troje młodszego rodzeństwa – dwie siostry i brata. Wraz z wybuchem II wojny światowej jej be...

Rozwiń Rozwiń
Stokrotka
2024-04-09 16:36:18
Stokrotka dodał książkę Drogi Edwardzie na półkę Chcę przeczytać
2024-04-09 16:36:18
Stokrotka dodał książkę Drogi Edwardzie na półkę Chcę przeczytać
Drogi Edwardzie Ann Napolitano
Średnia ocena:
7 / 10
154 ocen
Stokrotka
2024-03-31 15:38:47
Stokrotka ocenił książkę Zło ze wschodu na
5 / 10
i dodał opinię:
2024-03-31 15:38:47
Stokrotka ocenił książkę Zło ze wschodu na
5 / 10
i dodał opinię:

Tom "Zło ze wschodu" zawiera 5 opowiadań - bohaterem 3 jest Robert Storm, 1 - Paweł Skórzewski. Właściwie tylko tytułowa historia przykuwa uwagę. Pozostałe są krótkie i sprawiają wrażenie szkiców czy wprawek pisarskich bez wyraźnej puenty. To chyba najsłabsza część całego cyklu P...

Rozwiń Rozwiń
Zło ze wschodu Andrzej Pilipiuk
Cykl: Światy Pilipiuka (tom 13)
Średnia ocena:
6.7 / 10
544 ocen
Stokrotka
2024-03-26 18:25:09
Stokrotka ocenił książkę Sydonia. Słowo się rzekło na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-03-26 18:25:09
Stokrotka ocenił książkę Sydonia. Słowo się rzekło na
9 / 10
i dodał opinię:

Przyznam, że obawiałam się tej książki. Mój niepokój budziły gabaryty. Duży format, prawie 600 stron, niewielka czcionka. To prawda. „Sydonia” jest nieporęczna w czytaniu, ale to właściwie jedyny mankament.

Dawno nie czytałam niczego, co napisała Elżbieta Cherezińska i zapomniałam, że to...

Rozwiń Rozwiń
2024-03-23 14:48:07
Stokrotka wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-03-23 14:48:07
Stokrotka wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend

Pozytywne. Cherezińska to mistrzyni słowa.

2024-03-22 16:07:37
Stokrotka wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend
2024-03-22 16:07:37
Stokrotka wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend

Jestem w połowie:
Sydonia. Słowo się rzekło

 Sydonia. Słowo się rzekło

ulubieni autorzy [45]

Simon Beckett
Ocena książek:
6,9 / 10
12 książek
3 cykle
2715 fanów
Mieczysław Gorzka
Ocena książek:
7,6 / 10
13 książek
3 cykle
942 fanów
Jude Deveraux
Ocena książek:
6,6 / 10
64 książki
8 cykli
152 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Pani Jeziora Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Chrzest ognia Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Ostatnie życzenie Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Sezon burz Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Czas pogardy Zobacz więcej
Anna Herbich-Zychowicz Dziewczyny z Powstania Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Olga Rudnicka Były sobie świnki trzy Zobacz więcej
Remigiusz Mróz Ekspozycja Zobacz więcej
Anna Herbich-Zychowicz Dziewczyny z Wołynia Zobacz więcej
Marcin Mortka Projekt Mefisto Zobacz więcej
Małgorzata Musierowicz Ciotka Zgryzotka Zobacz więcej
Mag­da­ Knedler Nie całkiem białe Boże Narodzenie Zobacz więcej
Marcin Wroński Morderstwo pod cenzurą Zobacz więcej
Stefan Wroński Dzidek Zobacz więcej
Lee Child Uprowadzony Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 234
książki
Średnio w roku
przeczytane
30
książek
Opinie były
pomocne
92 752
razy
W sumie
wystawione
1 230
ocen ze średnią 6,6

Spędzone
na czytaniu
7 092
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
29
minut
W sumie
dodane
23
W sumie
dodane
18
książek [+ Dodaj]