Wydawnictwo: Wielka Litera
Michelle

Uwaga! Nowe nazwisko w polskim thrilerze. Przepowiednia ukryta w obrazie Jana Matejki może odmienić losy świata i twoje… W 1881 r. Jan Matejko maluje “Chrzest Warneńczyka”, który wkrótce stanie się najczęściej kradzionym polskim płótnem. Pasjonującą rozgrywkę o “Chrzest” toczą m.in: hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, żydowski antykwariusz z Krakowa oraz dyrektor Muzeum Narodowego. Dlaczego?
Tajemnicę obrazu tropi prokurator IPN Jakub Kania. Wpada na trop związku płótna Matejki z islamską przepowiednią arby, według której – co 444 lata czterech wybrańców zyska szansę pojednania islamu z chrześcijaństwem. Jednym z nich jest polski król Władysław Warneńczyk, któremu pojednanie się udało, ale tylko na trzy dni, zanim nie zerwano pokoju w Segedynie. Czy Jakub Kania zdoła wyjaśnić zagadkę obrazu i stawić czoła współczesnej organizacji islamskiej, która zrobi wszystko, aby udaremnić spełnienie przepowiedni?

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/zapowiedzi/id,166/444.html

źródło okładki: www.wielkalitera.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Rewelacyjna polska odpowiedź (choć może nieco spóźniona, ale cóż począć) na „Kod Leonarda da Vinci” Dana Browna.
Naszym rodzimym Robertem Langdonem jest młody, a już zdolny prokurator IPN Jakub Kania.
W roli Leonarda da Vinci wcielił się poczciwy Krakus – Jan Matejko, a Opus Dei zastąpiło tajne bractwo muzułmańskie Bokira. Nie poszukują oni jednak po całym Rzymie i okolicach Świętego Graala, lecz starają się zapobiegać pojednaniu wyznawców islamu i chrześcijan.

Jak przystało na Autora z nad Wisły cała, licząca sobie ponad 1000 lat intryga, nie może się obyć bez polskich wątków, a nawet śmiem twierdzić, że stanowią one znakomitą jej większość.
Razem z narratorem przenosimy się zarówno w czasie, jak i przestrzeni starając się odkryć, jaki przekaz kryje się w najczęściej kradzionym dziele Mistrza Jana - „Chrzcie Warneńczyka”.
Przepowiednia mówi bowiem o potomku szlachetnego, a nawet królewskiego rodu, który zrodzony z dwóch religii ma doprowadzić do pojednania wyznawców nauk Jezusa...

Izabela Pycio | 2017-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2017

"Z detektywistyczną skrupulatnością kilkakrotnie obejrzał scenę uwiecznioną przez Matejkę, a potem przestudiował każdy jej centymetr kwadratowy... Nie dostrzegł niczego nadzwyczajnego."

Wciągająca i fascynująca powieść, napisana z rozmachem i dbałością o szczegóły, wiele wątków, mnóstwo postaci, mocna intryga. Podobały mi się wyraziste profile bohaterów wzbogacone ciekawymi i zadziwiającymi informacjami odnośnie ich przeszłości. Dzięki temu lepiej rozumiemy ich postawy z dłuższej perspektywy, nawiązujemy silniejszą nić sympatii i chętniej odkrywamy kolejne odsłony ich losów. Wędrowanie po różnych okresach historii, od końca dziesiątego wieku, aż po dalekie wybieganie w przyszłość, mnogość zagadkowych i frapujących zdarzeń, spiskowa teoria dotycząca jagiellońskiego obrazu, skrywana przez wieki tajemnica, niebezpieczna i niosąca przesłanie śmierci prawda. Autor obrazowo przedstawia rzeczywistość, zgrabnie angażuje czytelnika w rozwój akcji, sprytnie zajmuje pasjonującą grą w snucie...

zolzowata_franca | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Możliwość zrecenzowania przedpremierowo powieści "444" Macieja Siembiedy sprawiła mi dużo radości. Najgorsze było to, że ciągle w czytaniu przeszkadzały mi obowiązki przedświąteczne, a od "444" tak trudno było się oderwać.

Paweł Włodarczyk to mierny dziennikarz, zajmujący kiepskie stanowisko (mimo wysługi lat), w jednej z warszawskich gazet. Ginie w wypadku samochodowym, w zderzeniu z tirem, jadąc na spotkanie z prokuratorem Jakubem Kanią, któremu chciał przedstawić historię tajemnicy związanej z obrazem Jana Matejki "Chrzest Władysława Warneńczyka". Śmierć Pawła Włodarczyka nie jest przypadkowa. To zabójstwo na zlecenie, wykonane przez wyznawcę islamu, albańskiego kierowcę.
Jakub Kania, to szanowany prokurator z IPN-u.. Przeprowadza dogłębne śledztwo, które naprowadza go na przepowiednię arby, mówiącą o wybrańcach pojawiających się co 444 lata, zrodzonych z dwóch religii, którzy mają pojednać islam z chrześcijaństwem. Przepowiednia ta ma być ukryta na obrazie Jana Matejki. W...

Blasphemer | 2017-05-24

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak ocenić tą książkę – oto jest pytanie! Reklamowana jako polska wersja „Kodu Da Vinci”, z czym absolutnie się nie zgodzę. Jeśli miałbym już to do czegoś porównać – tu popuszczam własne wodze wyobraźni – to do książek Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku. W miarę udany mix powieści przygodowo-sensacyjnej z dużą domieszką historii w tle (ale tylko do pewnego czasu); tak wygląda chyba najlepsze określenie trzech Czwórek.
Powieść ma momenty, że można ją oceniać pozytywnie. Podobało mi się śledztwo prowadzone przez Jakuba Kanię, mozolne ale i konsekwentne poczynania prowadzące do odczytania ‘Kodu Matejki’ (który finalnie nie ma absolutnie nic wspólnego z przepowiednią arby!). To na pewno ciekawsze oblicze powieści.
Z drugiej strony jednak wątek Kani kończy się tak ni z gruszki ni z pietruszki, że przez chwilę myślałem że coś przeoczyłem. Prowadzi on śledztwo, nagle bach! – gość już jest w Izraelu, i to wszystko! Czegoś wiążącego stanowczo tu zabrakło. Kolejna rzecz która mi się...

Wkp | 2017-04-13

KOD MATEJKI

Polski „Kod Leonarda da Vinci” – to brzmi chwytliwie, choć czy na pewno dobrze? Dan Brown może i pisze bestsellery i potrafi stworzyć dobrze skonstruowane, ciekawe oraz wciągające fabuły, jednak o walorach literackich jego powieści lepiej jest nie rozmawiać. „444”, mimo iż do tytuły podchodziłem ostrożnie, ciekawiło i zachęcało. I nie żałuję, że sięgnąłem po powieść Siembiedy, bo choć lekka, to naprawdę przyjemna i wciągająca historia przygodowo-sensacyjna, w której nie brak humoru i bardzo ciekawych faktów historycznych.

Paweł Włodarczyk był nikim, upadły dziennikarz, były alkoholik, zatrudnienie, a i to z litości, znalazł w jednej z popularnych gazet, jednak na najniższym z możliwych stanowisk – nazywając rzecz po imieniu siedzi w piwnicy i zajmuje się działem dokumentacji prasowej. To on wpada na trop tajemnicy, która od wieków kryje się w obrazie Jana Matejki „Chrzest Władysława Warneńczyka”. Kiedyś, jeszcze w czasach studenckich, jego ówczesna narzeczona...

RECENZJA PREMIEROWA

Premiera: 26.04.2017

„– Moim zdaniem, to sam obraz jest kodem. Prowadzi do przepowiedni, a ta do idei pojednania chrześcijaństwa z islamem. Bardzo karkołomnej idei. Dla niej kradziono i ukrywano Chrzest Warneńczyka. I jeśli zabijano z powodu obrazu, to też dla niej. Idea potrafi zawładnąć umysłami, a najbardziej niebezpiecznym miejscem na ziemi jest ludzki mózg. (…) Chrzest Warneńczyka wiąże się z czymś, co jest nie do pomyślenia. Z pokojem między światami przekonanymi, że ich religie są wrogie.” – fragment książki.

Debiutancka powieść Macieja Siembiedy „444” od pierwszych stron emanuje mocą przyciągania czytelnika, głodnego wyjaśnienia tajemniczego tytułu, który mnie w pierwszej kolejności przywiódł na myśl mickiewiczowskie „a imię jego czterdzieści i cztery”. Siembieda zabiera nas w fascynującą podróż literackim wehikułem czasu, dzięki któremu przemierzamy historię świata i Polski od roku 1000 po rok 2332, zatrzymując się co 444 lata od daty startowej i...

Nelyt | 2017-04-23
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Dziennikarz Paweł Włodarczyk nie należy do najlepszych w swoim fachu, wygryźli go młodzi i spadł na najniższy szczebel redakcji. Zajmuje się zapomnianą sprawą sprzed lat - zaginięcia obrazu Jana Matejki "Chrzest Władysława Warneńczyka". Przez lata uzbierał wiele dowodów i tyle samo swoich przypuszczeń i teraz pragnie przekazać je dalej. Kontaktuje się z Jakubem Kanią prokuratorem w IPN-ie. Kiedy jest już w drodze na spotkanie z Kanią ginie w wypadku. Obraz prowadzi do przepowiedni, według niej co 444 lata ma się pojawić wybraniec, który będzie mieć szansę pojednać dwie religie - islam i chrześcijaństwo. Czy prokuratorowi uda się rozwikłać zagadkę tajemniczego obrazu? Dlaczego w to wszystko jest wplątana islamska grupa Bokira, która nie chce dopuścić do odnalezienia obrazu Matejki?

Książka "444" jest dobrze napisana, przez co znakomicie się ją czyta, a dodam, że ma ponad 500 stron. Jest to książka sensacyjna i wyczuwa się w niej napięcie. Jednakże trochę dodałabym do niej parę...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Maciej Siembieda nazywany jest polskim Danem Brownem ze względu na swoją pierwszą książkę "444", która jest jego debiutem na polskim rynku wydawniczym. Nareszcie mamy coś nowego w świecie polskiego thrillera! Bynajmniej nie chodzi mi tu o nazwisko autora, który rozpoczyna swoją karierę, ale doskonale skonstruowaną intrygę z nawiązaniem do prawdziwych wydarzeń historycznych i najbardziej tajemniczego obrazu Jana Matejki. Brzmi ciekawie, prawda? Połączenie powieści kryminalnej, sięgnięcie po historyczne fakty i konfrontacja ze współczesną sytuacją społeczno-polityczną - to jest to, czego do tej pory nie mieliśmy. Dlatego właśnie zdecydowałem się przeczytać i zrecenzować tę książkę, którą wydało Wydawnictwo Wielka Litera. Jak wiadomo, Dan Brown jest jednym z najpoczytniejszych autorów, głównie za sprawą "Kodu da Vinci". Maciej Siembieda może nim być ze względu na "444", książki inspirowanej prawdziwą historią tajemniczego obrazu Matejki.

Czym jest owa liczba "444"? Istnieje...

Kasia Sobańska | 2017-05-04
Przeczytana: 03 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Skojarzenia z Danem Brownem jak najbardziej na miejscu. Jednak o ile u Browna czuć było ten dreszczyk emocji i tajemnicy to tutaj go zabrakło. Jakub Kania to niestety nie Robert Langdon :/ Autora, jak dla mnie, za bardzo poniosła wyobraźnia. Ostatnia część książki to już po prostu stek bzdur! Biedronki? Serio!? Ciągłe przenoszenie akcji w czasie było dezorientujące. Niby tajemnica, a tak do końca nie wiadomo o co chodzi, za to uderza brak dynamiki i napięcia. Niebezpieczeństwa i akcji nie da się wyczuć, jest za to niepotrzebny romans. Książka nie wywarła na mnie takiego efektu jaki oczekiwałam. Poprawnie i bezpiecznie napisana, nic ponad to. Ktoś, kto szuka czegoś innowacyjnego, jak to swego czasu było u Browna, może poczuć się rozczarowany. Autor nie przekroczył żadnych granic i nie wyszedł poza normy.

WielkiBuk | 2017-04-26
Przeczytana: kwiecień 2017

Co prawda powieść „444” oparta jest o nieco uproszczony schemat fabularny szeroko eksploatowany współcześnie w powieści sensacyjno-przygodowej, ale tym samym jest ona zrozumiała dla wszystkich, przystępna i zachęcająca do lektury dla czystej przyjemności. Tutaj baśń łączy się z historią, tajemnica z kłamstwem, a kluczem do odkrycia rozwiązania zagadki jest narodowe dziedzictwo, tak intrygująco wykorzystane, by idealnie sprostać swojej roli przekaźnika tajnej wiedzy. Maciej Siembieda wykreował pełną rozmachu fabułę, z polskim twistem, rozciągającą się całe lata wstecz i w przyszłość, dając dość niekonwencjonalną wizję wydarzeń, które nastąpią. Bywa zabawnie, bywa mrocznie i jak to w powieściach tego typu czasami mocno na wyrost, ale nie ma co ukrywać – tak musi po prostu być.

Patronaty tygodnia

Historia podbojów Boya-Żeleńskiego, biografia Konwickiego, powieść wyróżniona Premio Nacional de la Crítica, kolejne książki Olgi Rudnickiej i Remigiusza Mroza, przemyślana, głęboko poruszająca historia miłosna i reportaż o współczesnym ojcostwie – m.in. takie książki można znaleźć w tym tygodniu na półkach z nowościami w księgarniach. Po jakie tytuły warto sięgnąć? Sprawdźcie!