Okładka książki 444 Maciej Siembieda Patronat LC
Okładka książki 444
Maciej Siembieda Wydawnictwo: Wielka Litera Cykl: Jakub Kania (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Jakub Kania (tom 1)
Wielka Litera
2017-04-26
2017-04-26
dzieło sztuki dziennikarz II wojna światowa Jan Matejko literatura polska obraz powieść sensacyjna śledztwo śmierć thriller

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

A imię jego jest czterysta czterdzieści i cztery

12007 453 6

Lubię, gdy pisarz umiejętnie potrafi utkać ciekawą (fikcyjną) opowieść i jednocześnie wpleść w nią nici prawdziwych wydarzeń historycznych. Zrobić to dobrze i ciekawie nie jest wcale prosto. Ale panu Maciejowi trzeba oddać, że się udało. Mimo że niektóre wątki nieco się ciągnęły (bądź były niekoniecznie ważne dla całości) to ostatecznie czyta się z przyjemnością. Co najważniejsze - historia wciąga tak bardzo, że człowiek sam szuka informacji na temat pewnego obrazu Jana Matejki. A co go łączy z chrześcijaństwem, pojednaniem z islamem i cyfrą 444? Przeczytajcie sami. :)

Dobra zagadka kryminalna przeplatana licznymi wstawkami historycznymi to dla mnie bezapelacyjnie przepis na dobrą lekturę. I tak się własnie dzieje z książkami Macieja Siembiedy.

Autor świetnie wplata w swoją opowieść ciekawe wątki z historii Polski i Europy. W 444 poznajemy historię pewnego obrazu Matejki i jego losy na przestrzeni wieków oraz przepowiednię jaka się z nim wiąże.

Lubię styl Siembiedy i jego sposób pisania powieści historycznych, ale kolejne tomy z Marcinem Kanią podobały mi się bardziej. Tutaj autor nie wyważył jeszcze odpowiednio proporcji pomiędzy historycznym bajaniem a akcją, której było trochę mało.

#6/10 - dobra

Intrygująca, ciekawa fabuła..czyta się bardzo przyjemnie.

Intrygująca, ciekawa fabuła..czyta się bardzo przyjemnie.

Świetna! Autro przedstawia historię skladajaca sie z faktow historycznych i uzupelnia niewiadome wymysłami swojej fantazji. Dawno żadna ksiazka nie pobudzila mych szarych komórek jak ta właśnie.

Pierwszy raz usłyszałem o tej książce już parę lat temu, ale dopiero teraz zdarzyła się okazja, aby ją przeczytać. Miałem nadzieję, że będzie to coś interesującego, ale rzeczywistość przerosła moje oczekiwania.

O spiskowych teoriach dotyczących króla Władysława Warneńczyka było mi oczywiście wiadomo. Ile w tym prawdy, a ile legendy? Na to pytanie pewnie nikt nie jest w stanie udzielić prawidłowej odpowiedzi ze 100% pewnością, ale na podstawie tychże teorii można napisać dobrą książkę i Maciej Siembieda właśnie to zrobił.

Tematyka, styl, klimat, pojawiający się od czasu do czasu sarkazm i czarny humor - wszystko mi się tutaj podobało. Duży plus wypada postawić przy zakończeniu, które jest w zasadzie mocno niedopowiedziane i przez to nieoczywiste. Pojawiają się zarzuty, że to opowieść ustylizowana na "Polski kod Leonarda da Vinci"; ale czy jest w tym coś złego? Fakt, pewne wątki są trochę zbyt mocno podobne, ale całość nic na tym nie traci. Po prostu ja to kupuję i chętnie przeczytałbym więcej książek o zagadkach z naszej historii.

Najsłabsza z dotychczas przeze mnie przeczytanych. Takiego zakończenia się nie spodziewałam. Gdyby nie ono, pewnie dałabym jedną gwiazdkę więcej. Nie zniechęcam się jednak, zwłaszcza, że w pozostałych książkach autor nie zawodzi.

O tym, że niektóre rzeczy są niemożliwe, często decyduje nasz brak wyobraźni.
Od kiedy czytam powieści Macieja Siembiedy ( Wydawnictwo: Wielka Litera) , wiem że mogę liczyć na tego autora, jego książki są połączeniem fikcji literackiej z prawdziwymi wydarzeniami, to połączenie jest jak najbardziej rzeczywiste, oddaje obraz realizmu, a tematyka za każdym razem zadziwia, wprawia w niebywały stupor, nie tylko mierzymy się z kłopotami teraźniejszości, ale tutaj znajdziemy kawał historii, badamy ją, odkrywamy nowe wątki i dowiadujemy się tego czego nie znajdziecie w książkach od historii. Każda z książek pomimo iż zawiera głównego bohatera osadzonego w postaci prokuratora, jest oderwaną opowieścią, wchodzimy w butach w wydarzenia które miały w istocie miejsce, zostały zakopane, zapomniane, lecz autor wplata je wątkami w fabułę, dając niesamowity przedsmak przygody w którą się wpada i zatapia, w postacie, w karty historii. Zagadkowa, pełna ciekawostek, niebanalna opowieść która swój początek miała, ale zacznijmy od początku.

Wypadek Pawła Włodarczyka sprawił że wiele rzeczy zaczęło wychodzić na światło dzienne, przede wszystkim temat z jakim się parał od lat, nie wyjaśniona zagadka pewnego obrazu Jana Matejki. Ten namalował go z myślą o pojednaniu chrześcijaństwa z islamem. Płótno jednak było krótko własnością rodziny, stał się za to najbardziej kradzionym obrazem świata. Paweł postanowił spotkać się z prokuratorem IPN-u, Jakubem Kanią, po to by przedstawić zbierane od lat materiały. Jednak wypadek sprawił, zawarzył na wielu rzeczach, brak dokumentów które rzekomo ktoś ukradł, sprawił że ten postanowił wziąć sprawę w swoje ręce i dowiedzieć się dlaczego obraz ; Chrztu Wareńczyka ; którego notabene zajmowała się Główna Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce, położyła na niej krzyżyk, co było i jest takiego cennego w nim że stajemy się niemal świadkami historii nie tylko powstania obrazu, które miało być orędziem. Jakie fakty zostały ukryte, a jakie wypłynęły na wierzch? Czy na nim wisiała klątwa, proroctwo którego strzegli ci, co mieli w nim jakiś udział, nie tylko hitlerowski grabieżca dzieł sztuki, czy żydowski antykwariusz z Krakowa, kto będzie umoczony z warszawskiego Muzeum Narodowego? Czy Kani uda się rozpracować kolejną aferę? Czym jest liczba 444 - symbolem, a może przepowiednią, kto stoi za tym by ją udaremnić, co grozi Kani?

Świetnie napisana powieść, z lekkością pióra jaka wychodzi z pod ręki autora, nie pozostawia wiele złudzeń że ma się do czynienia z profesjonalną historią która może być nie tylko zagwozdką dla historyków, ale i nie zwykłą przygodą, niezbadanym lądem którego odkrycie sprawia wiele frajdy. Tajemnicza, zagadkowa, zawiera wiele faktów rzeczywistych, dla mnie to zawsze dłubanie w historii, szperanie, szukanie czy fakt staje się realnym namacalnym dziełem, nie tylko fikcji lecz wydarzeń. Główna postać jest inspiracją dla wyobraźni, bo i luzak i fachura w jednej osobie, człowiek który lubi swoją pracę, który nie zostawia nie zakończonych rzeczy na kiedyś, jest niesztampowy i na tle charakterystyki pracy - niebanalny. Osobiście polecam serdecznie każdemu z Was.

O tym, że niektóre rzeczy są niemożliwe, często decyduje nasz brak wyobraźni.

Gdyby zaczynała od tej pozycji czytanie serii, to pewnie nie sięgnęłabym po kolejne tomy. Muszę przyznać, że najmniej mi się podobała ze wszystkich tonów. Jakub Kania jak zwykle świetny i ujmujacy prokurator IPN. Co popsuło wrażenie książki to retrospekcje i wycieczki w przyszłość. Wolałabym, żeby historia skupiła się tylko na przygodach prokuratora-detektywa.

Ciekawa. Polecam.

Ciekawa. Polecam.

Pierwsze część cyklu, średnio do mnie przemówiła... temat ciekawy, jednakże dziwne zakończenie