rozwińzwiń

kryminał, sensacja, thriller
Wielka Litera
2017-04-26
2017-04-26
dzieło sztuki dziennikarz II wojna światowa Jan Matejko literatura polska obraz powieść sensacyjna śledztwo śmierć thriller

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Janusz Onufrowicz, Robert Ostaszewski, Alek Rogoziński, Anna Rozenberg, Maciej Siembieda, Grzegorz Skorupski, Bartosz Szczygielski
Ocena 6,6
Zbrodnia w operze Katarzyna Gacek, Ga...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

A imię jego jest czterysta czterdzieści i cztery

12153 501 6

Powieść “444” Macieja Siembiedy to uczta dla miłośników historii, ponieważ wraz z bohaterami przemierzamy odlegle wieki, począwszy od średniowiecza do przyszłości. Pierwsze rozdziały dotyczące średniowiecza są naszpikowane wieloma szczegółami historycznymi. Niektórych może to zniechęcić, ale jeżeli to przejdziecie, to będzie już z górki. Akcja nabierze tempa, a kolejne fragmenty przepowiedni oraz tajemnica obrazu zafascynuje was. Zabieg z naprzemiennymi rozdziałami przeszłość – teraźniejszość jest rewelacyjny. Dzięki temu lepiej zrozumiecie jak ogromny wpływ na teraźniejszość ma historia. I jak ważne jest wyciąganie wniosków z błędów popełnionych przez przodków.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lektura zapowiadała się dobrze, nawet bardzo! Ciekawy wątek dotyczący obrazu Matejki, tło historyczne. I co? I nic! Mam wrażenie, że rakieta odpaliła, ale nie doleciała. A zakończenie to całkowita porażka! Po co ta futurystyka?! I gdzie tu pojednanie religii chrześcijańskiej i islamu?

Interesująca tematycznie.

Interesująca tematycznie.

Na tyle ciekawa, że raczej sięgnę (kiedyś) po kolejną część i na tyle nudna, że pierwszą tercję męczyłam przez kilka dni. Zakończenie też mało satysfakcjonujące. Biorę jednak pod uwagę fakt, że często pierwsze części serii są, z reguły, najsłabsze.

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony ciekawy pomysł, a z drugiej nuda... Dawno tak długo nie przerabiałem książki. Brak chęci do jej skończenia, masę postaci, każdy etap bardzo płytki i niezachecajacy do odkrywania tajemnic.

Jednak wole 'zwykłe' kryminały autora, aczkolwiek doceniam sznyt historyczny. Zdecydowanie ambitniejszy wydaje się thriller, gdzie zmierzamy przez wieki, prosto do wyjaśnienia tajemnicy. Gdybym zaczęła od tego, pewnie nie sięgnęłabym po inne dzieła Śiembiedy, a warto.

Czyta się dobrze ale za dużo tu fantastyki. Dużo fikcji historycznych. Jest to powieść dla osób, które chcą się oderwać od rzeczywistości i mają otwarty umysł. Nie biorą do siebie tego co tam jest napisane, nie zagłębiają się w to. Nie polecam osobom którzy lubią historię i się nią interesują.

W dawnych czasach zaczytywałem się Panem Samochodzikiem mistrza Nienackiego. Po trzeciej przeczytanej pozycji Macieja Siembiedy czuję, że mógłby on stanąć obok Mistrza. Wiadomo - inne czasy, inne okoliczności, inny wiek czytającego, ale emocje bardzo podobne. Wszystkiego dobrego Panie Macieju, życzę samych dobrych dzieł!

Nuda

Nuda

"444" jest drugą powieścią Macieja Siembiedy z którą miałem okazję przeczytać, a zarazem jedną z bardziej dziwnych jeżeli chodzi o konstrukcję fabuły, ale o tym później.
Powieść skupia się na motywie wybrańca, a dokładniej mówiąc wybrańcach mających według legendy pojednać islam z chrześcijaństwem.
Owi wybrańcy mają ukazywać się co 444 lata, jednak nie wszyscy ludzie są zwolennikami tego pojednania, stąd w swoją historię Siembieda wplątuje dzieje bradztwa Bokira przedstawione nam na przestrzeni wieków, oraz skupia się na obrazie Jana Matejki "Chrzest Warneńczyka" jako istotnym elemencie.
Wracając do tej dziwnej konstrukcji, teoretycznie głównymi postaciami są Kuba i Kasia, jednak w pewnym momencie schodzą oni na dalszy plan, a właściwie znikają z kolejnych stron. Podobnie rzecz dzieje się z antagonistami, świetnie przedstawieni i budzący grozę samą swoją obecnością bracia Semir i Mustafa także długo z nami nie zostaną. Dzieje się tak z prostego powodu, mianowicie autor chce nam ukazać dzieje wszystkich czterech wybrańców, więc musi skakać zarówno w odległe dzieje naszej historii, jak i przenieść się w odległą przyszłość. Mimo takiej konstrukcji przyznają że "444" czytało mi się całkiem dobrze i z całą pewnością będę śledził dalsze losy Kuby Kanii.
To teraz przechodząc do wad, na pewno relacja Kuby oraz Kasi, ich wątek miłosny kompletnie był dla mnie niewiarygodny i zastanawiam się czy w ogóle był konieczny.
Kolejną wadą jest fascynacja autora historią, wyraźnie dało się odczuć że Maciej Siembieda chce nas zasypać ciekawostkami historycznymi, problem w tym że spora ich część nie była istotna dla fabuły.
I na koniec muszę wspomnieć o post scriptum umieszczonym przez autora, dokładniej mam spore zastrzeżenia w części w której odnosi się do futurystycznych rozwiązań technologicznych z wątku ulokowanego w 2332 roku. Mianowicie autor odżegnuje się tu jak może od gatunku literackiego jakim jest fantastyka, stara się tłumaczyć że to nie fantastyka gdyż naukowcy przewidują że kiedyś możliwe może być to czy tamto. Panie Macieju Siembieda, to jest właśnie fantastyka, a dokładniej science-fiction i nie ma nic złego że w swojej historii stara się Pan pożenić różne gatunki literackie, to nawet lepiej o Panu świadczy i o Pana wszechstronności. Domyślam się że to jeszcze pozostałości szkodliwego myślenia jakie szkolnictwo starało się zakorzenić w naszych głowach, że cała fantastyka jest bee, że tylko dzieła wybitne są dobre, że wyższą kultura i tym podobne bzdety. Duża część nowego pokolenia już dawno wyrzuciło do kosza taki sposób myślenia, nawet ja czterdziestolatek uważam że to wymysły starych pryków, a powieści wchodzące we wszystkie gatunki fantastyki mogą być bardziej i interesujące od przestarzałych wypocin tych niby wybitnych autorów. Także więcej wiary w swoją twórczość i proszę by się Pan z niej przed nami nie tłumaczył, tym bardziej że pisze Pan dobre książki.

Owi wybrańcy mają ukazywać się co 444 lata, jednak nie wszyscy ludzie są...

2 663
    1 524