Terror

Okładka książki Terror Przemysław Piotrowski
Okładka książki Terror
Przemysław Piotrowski Wydawnictwo: Videograf Cykl: Radykalni (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Radykalni (tom 1)
Videograf
2017-04-26
2017-04-26
Radykalni islam terror Koran Piotrowski

Pierwsza część nie urzekła mnie jakoś mocno, jednak na pewno wrócę do serii.

W połowie książki sprawdziłem w którym roku była pisana :)
Oby tak nakreślona przyszłość nigdy nas nie spotkała...

Pierwsza część nie urzekła mnie jakoś mocno, jednak na pewno wrócę do serii.

W połowie książki sprawdziłem w którym roku była pisana :)
Oby tak nakreślona przyszłość nigdy nas nie spotkała...

Dwie gwiazdki wpadły za merytoryczne przygotowanie autora w kwestii islamu, a konkretniej zasady abrogacji (unieważnienia). Drugie dwie dodałam za sam fakt poruszenia problemu narastającej fali radykalizacji islamskich imigrantów i ich potomków w krajach Europy Zachodniej. Tak, wiem, byłam hojna.

Ale poza tym moim skromnym i niewątpliwie stronniczym zdaniem autor musi się jeszcze wiele nauczyć jeśli chodzi o budowanie napięcia narracyjnego i charakteryzacji bohaterów. Nie wiem czy to było zamierzone czy nie, ciężko czasem powiedzieć, ale zdziwiłam się z lekka dlaczego protagoniści traktowali kobiety w tak samo protekcjonalny sposób jak ich arabscy przeciwnicy. Może to wyjaśni się w drugiej części którą i tak mam zamiar przeczytać.

Ale poza tym moim skromnym i niewątpliwie stronniczym zdaniem autor musi...

Mroczna wizja przyszłości Europy. Mimo że to fikcja literacka to daje do myślenia. Wiele czynników tej tykającej bomby już mamy... Duża ilość faktów jak i objaśnienia odnośnie religii przybyszów z krajów arabskich. Widać że autor zgłębił temat i zrobił kawał dobrej roboty. Po lekturze tej książki jestem fanem autora. Zabieram się za kolejną część bo będzie się działo.

Książka ciekawa i bardzo na czasie. Niestety że względu na tematykę będzie ostro atakowana przez zwolenników poprawności, już teraz widuje komentarze jasno wskazujące że ich autor nawet do książki nie zajrzał.

Mocne kino akcji, - tak najkrócej napisałbym o filmie.
Książka jednak to coś więcej niż film, bo wzbudza głębszą refleksję i dłużej zapada w pamięć.
Tu mamy temat, który od ładnych kilku lat elektryzuje i wzbudza strach wśród Europejczyków. Rozlewający się Islam, ze swoim chorym i barbarzyńskim fanatyzmem religijnym.
Moim zdaniem; prędzej niż rebelia, czy wręcz wojna (armie europejskie nie mogą rekrutować muzułmanów),nastąpi coś podobnego jak w powieści Houellebecqa - "Uległość"; czyli lokalne wygrane demokratyczne wybory przez arabów, a biali wybiorą konformizm.
Drastyczne sceny, napięcie, zmienność akcji, wyraziste postacie i bardzo dobry czytający - Marcin Popowski.
Jeszcze zdanko, pomiędzy dwoma facetami, które mi bardzo przypadło do gustu: " Nie płaczą tylko ci, co nie mają sumienia".

Mocne kino akcji, - tak najkrócej napisałbym o filmie.
Moim zdaniem; prędzej niż rebelia, czy wręcz wojna (armie...

Kuba, student z Polski, spędza szalony czas w słonecznej Hiszpanii. Początek książki to sielski opis relacji mężczyzny z nową partnerką, piękną Nawal. Kobieta o arabskich korzeniach totalnie skradła serce Kuby. Ich szczęście sięga zenitu  kiedy okazuje się, że spodziewają się dziecka. Niestety ich radość nie trwa długo. Piękny obrazek rozpada się w pył, gdy o Nawal upominają się jej ojciec oraz bracia, islamscy radykaliści. Spotkanie kończy się tragedią. Główny bohater, wraz z przyjacielem, Michałem, muszą wyruszyć w szalenie niebezpieczną podróż przez ogarniętą nienawiścią Europę.

Równolegle dostajemy od autora obraz świata dziesięć lat po tych wydarzeniach. Świat ogarnia nieprawdopodobny chaos, a wojna w imię religii zdaje się znajdować u swego szczytu. Przedstawiona tu wizja przyszłości napawa lękiem, zwłaszcza, że nie wydaje się wcale abstrakcyjna. Muzułmanie, stanowiący do tej pory mniejszość w Europie, przejęli stery i niszczą istniejący dotąd świat.

Kiedy zaczynałam czytać tę książkę, nabrałam obaw, że będzie to ociekający rasizmem wywód. Okazało się jednak, że autor, na podstawie dziejących się w świecie wydarzeń, stworzył wizję przyszłości, która rzeczywiście może się ziścić, jeśli władza trafi w ręce ludzi opętanych nienawiścią i rządzą ustawienia całej ludzkości na swoją modłę. Widzimy tu okrucieństwa, jakich w imię Allaha dopuszczają się skrajnie radykalni wyznawcy Islamu. Jednak moim zdaniem śmiało możnaby podstawić w to miejsce każdą inną religię. Nie chodzi tu bowiem o wyznanie, a o postawę człowieka, o zaślepienie. "Radykalni" to obraz świata, w którym możemy się znaleźć  jeżeli nie dopuścimy do głosu tolerancji, szacunku dla inności i prawa drugiego człowieka to życia po swojemu.

Początek książki był dla mnie trudny do przebrnięcia. Styl, sposób w jaki autor opisywał wydarzenia i postaci, delikatnie mówiąc, nie był najwyższych lotów...Na szczęście wraz z rozwojem wydarzeń także ten aspekt poszedł do przodu. Ciężko było oderwać się od lektury, bo bardzo chciałam wiedzieć, czy ta historia ma szansę na happy end. I cóż...koniecznie muszę zabrać się za czytanie kontynuacji...🙂

Zaczyna się od mokrego snu incela o skrzywdzonej, uległej Arabce, zakochanej w jego twardym jak kamień polskim x., a dalej jest jeszcze prymitywniejszy syf. Smutne, ilu komentujących tutaj nieszczęśników nie zdaje sobie sprawy, jaką żenadą jest traktowanie takiej szmiry poważnie.

Temat na książke bardzo ważny, ale wykonanie już dużo gorsze.

Temat na książke bardzo ważny, ale wykonanie już dużo gorsze.

Ludzie sami chcą żyć w kłamstwie. Książka po za fabułą niestety jest całkowitą prawdą. Może ludzie w końcu się obudzą bo inaczej bez wątpienia będzie to książka nie przygodowo sensacyjna ale dokumentalna. To co jest w niej opisane już się dzieje na tym etapie.

Zmyliły mnie wysokie oceny, ale książka jest dla mnie beznadziejna, napisana na poziomie literackiego żłobka.

• Audiobooki