Rejwach

2017-04-10
2017-04-10
historie ludzkie Żydzi Żydzi w Polsce antysemityzm
Inne

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr10 (34) / październik 2020 Karolina Baca-Pogorzelska, Katerina Barushka, Edyta Bryła, Jacenty Dędek, Katarzyna Dędek, Magdalena Felis, Tom Gauld, Mikołaj Grynberg, Roman Gutek, Anna Beata Háblová, Maciej Jakubowiak, Paulina Jóźwik, Zuzanna Kowalczyk, Jarek Kozłowski, Karolina Lewestam, Jędrzej Malko, Marta Rybicka, Janusz Schwertner, Filip Springer, Olga Stehlíková, Daniela Vodáčková, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Karolina Baca-Pogor...
Nadzieja Joanna Bator, Walde...

Historie krótkie, a każda z nich waży tonę. Chciałabym je zrozumieć tak naprawdę, ale to raczej niemożliwe. Żyję w zupełnie innej rzeczywistości, a tuż obok, kilka lat wcześniej lub za jakiś czas ktoś nadal będzie przełykać podobne tragedie. Ta książka zostanie ze mną na zawsze.

Rejwach według SJP to hałas wywołany przez głośne rozmowy, krzyki. W moim przekonaniu, w wyobraźni, jednak nie każdy hałas i głośne krzyki. Na przykład plac targowy, mnóstwo ludzi, wszyscy mówią na raz, przekrzykują się, zachwalają, targują się, sprzeczają; rozgardiasz, zamieszanie – to właśnie jest rejwach, tak go „widzę”.

„Rejwach” Grynberga to trzydzieści jeden króciutkich opowiadań o tym, jak to jest być Żydem we współczesnej Polsce (lata 2010-2017),czasem w Łodzi, ale nie tylko. Są one wszystkie – te dwukartkowe najwyżej opowiadania – zaprzeczeniem rejwachu, bo wszystko odbywa się po cichu, w tajemnicy i konspiracji. Rozmówcy Grynberga mają dość milczenia, ukrywania się, udawania, ale to nie znaczy, że zgodziliby się wystąpić publicznie. Po zagwarantowaniu im anonimowości, zgodzą się porozmawiać z pisarzem psychologiem, ale w cztery oczy i tylko raz.

"Nazywam się Klementyna, ale to jest pseudonim, tylko na użytek naszego spotkania. Mam osiemdziesiąt dziewięć lat i bardzo chcę się z panem spotkać. Może pana zachęci fakt, że mieszkam w Łodzi, a może to, że dalej się tu ukrywam. Mam nadzieję, że pan rozumie, że nie ukrywam się dlatego, bo obrabowałam bank, tylko z zupełnie innego powodu. Jeżeli nie będzie się panu chciało wsiąść w pociąg i przyjechać, zrozumiem. Może jednak skusi się pan na staruszkę i jej historię, której nikomu jeszcze nie opowiedziała? Niech pan przemyśli. Na zachętę dodam, że to będzie nasze pierwsze i ostatnie spotkanie. Czekam".

Żydowskie pochodzenie, kwestia żydowska, holocaust, który dotknął kogoś z dalszej nawet rodziny, to nadal nie są tematy w Polsce neutralne. Przynajmniej dla większości. W przypadku wątpliwości proponuję test. Nowak wyjechał do Niemiec, dostał tam dobrą pracę i postanowił zostać tam na stałe. Jakie emocje czy przemyślenia wzbudza taka informacja? Najprawdopodobniej żadne. Natomiast wiadomość, że Kowalik wyjechał na stałe do Izraela, nie jest odbierana tak samo obojętnie. A przecież to Niemcy, wojna, okupacja, łapanki, obozy, krematoria… Ale to z Kowalikiem musi coś być nie tak. Patrz panie – na dobrego Polaka katolika wyglądał, a teraz do tego Izraela! Jak to ludziom nie można ufać!

"Często latam do Izraela, zawsze z pielgrzymkami. Nikt mnie nie złapie, że coś jest nie tak. Przyłączam się do grup z innych miast i trzymam się na uboczu, co jest w tej sytuacji zrozumiałe.
/…/
Kiedy zbliża się czas powrotu, żegnam się z grupą. Księdzu przewodnikowi mówię – co jest prawdą – że dołączę do pielgrzymki, która pojedzie do Nazaretu. Jadę do rodziny, do Tel Awiwu. Mieszkał tam wujek mojej mamy, ale już nie żyje. Jego dzieci i wnuki to moja najbliższa rodzina. Spędzamy miły tydzień, zanim udam się do miejsca, gdzie dorastał Jezus. Żegnamy się bez scen, bo za rok znowu przyjadę".

Żydowskie pochodzenie powoduje w Polsce wyobcowanie, depresję, poczucie braku więzi. Nawet u kogoś, kto o swoich koligacjach dowiedział się dopiero jako dorosły człowiek. Przecież coś tu jest zupełnie nie tak! Tylko z kim jest „nie tak” – z Polakami czy z Żydami?

I o tym właśnie jest ta książka. Momentami bardziej przejmująca, niż opisy przypadków z czasów Zagłady. Choć po prawdzie w „Rejwachu” nikt nikomu krzywdy nie robi. Chyba nie…

Poruszający cytat: „Ojciec w końcu zrozumiał, że społeczeństwo, które wstydzi się swoich czynów, prędzej czy później zwraca się przeciwko świadkom tych czynów”.

„Rejwach” Grynberga to trzydzieści jeden...

Zbiór bardzo tendencyjny. Zabrakło dystansu i wyważenia. Nie polecam.

Zbiór bardzo tendencyjny. Zabrakło dystansu i wyważenia. Nie polecam.

1966

Cudowny kunszt pisarski. Zbiór opowiastek - bardzo krótkich, bo dwustronicowych - w których autorowi udało się zamknąć tak wiele emocji, jak jakiegoś owada w bursztynie. Czuć swobodę pisarską, narracja jest elastyczna, historie opowiadane ustami różnych ludzi subtelnie różnią się stylistyką i słownictwem, ale pozostając złączone motywem przewodnim, eksploatowanym na różnorakie sposoby i prezentowanym z wielu barwnych kątów.

Jest to książka wzruszająca, czasami przejmująca, ale czyta się ją jednym tchem, chociaż każdy następny rozdział to jakby cios poniżej pasa choć oczekiwany. Polska jawi się jako kraj w którym jednak najtrudniej być Żydem.

Jeśli to jest opowieść fabularna (zmyślona),to sprawia wrażenie historii prawdziwej (raczej historii prawdziwych) o ludziach, będących lub nie żydowskiego pochodzenia. Grynberg nie wybiela Polaków, ani Żydów. Jest obiektywny, choć ze względu na pochodzenie, zdawałoby się to niemożliwe. Z wielkim zainteresowaniem słuchałam kolejnych opowiadań.

Te opowiadania były jak podróż. Od zadumy, poprzez głębokie poruszenie, z przystankami na śmiech. Dla mnie wspaniałe!

Książka o pamięci żydowskiej, tożsamości, zjawisku antysemityzmu.

Książka o pamięci żydowskiej, tożsamości, zjawisku antysemityzmu.

To naprawdę bardzo smutne jak wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu lat są przekazywaną międzypokoleniową, otwartą raną, która wciąż jest posypywana solą polskiego antysemityzmu. W potomkach ocalałych jest wciąż strach i tajemnica.

Najbardziej wstrząsnęła mną opowieść kobiety, która od czasów wojny ukrywała się po dziś dzień. Tak jakby świat miał wciąż ją zaatakować i zgładzić. Nie da się ukryć, że od tamtych czasów wiele się zmieniło- świat złagodniał, ale niestety nie wyzbył się agresji celowanej w stronę odmienności. Boimy się tego, czego nie znamy. Może więc warto opuścić wskazujące palce i pozwolić im rozprostować z ulgą plecy?

Parę opowiadań dało do myślenia (antysemityzm wciąż jeszcze żywy - najgorzej, że nadal uważamy iż postępujemy "cacy"),ale do pierwszego spotkania z Grynbergiem się nie umywa.