Rejwach

Wydawnictwo: Nisza
Jaga

Autor wybitnej książki non-fiction, zatytułowanej Oskarżam Auschwitz, tym razem ukazuje nam się jako twórca fabuł, 30 opowieści o losie Żydów we współczesnej Polsce. Nie jest są to, jak znamy Grynberga, opowieści ani optymistyczne, ani wesołe, bo część jego bohaterów neguje swoją tożsamość, część ją ukrywa, część opowiada antysemickie żarty. Pamięć drugiego i trzeciego pokolenia powraca u niego w całkowicie nowych formach, Grynberg przyzwyczaił nas już do tego, że mówi rzeczy, których wolelibyśmy nie słyszeć, pokazuje, że pamięć żydowska wciąż może zaskakiwać.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Sanny | 2017-05-01
Przeczytana: 01 maja 2017

Zdecydowanie zbyt krótkie...
"Rejwach" to kilka wycinków z relacji drugiego i trzeciego pokolenia Ocalonych. Chociaż ja nazwałabym ich Zagubionymi. Jak to u Grynberga, nie ma optymistycznych i trywialnych tekstów. Są fragmenty wypowiedzi, fragmenty historii i opowieści. Każda okraszona pesymizmem i tym, wysublimowanym "czarnym humorem".
Jeśli szukasz nadziei, ta książką Ci ją da... Ale to nie będzie to, czego szukasz.
Jeśli szukasz pomocy - nie znajdziesz jej w niej, za to znajdziesz kolejne pytania.
Jeśli szukasz pogody ducha, to znajdziesz, ale będzie to śmiech przez łzy.

Ta książka nie jest sztampowa, stanowi sprzeczność sama w sobie. Więcej nie warto pisać, lepiej po prostu ją (znowu) przeczytać.

Maria | 2017-05-20
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Nie da się czytać jednym haustem, ale i odłożyć nie można na długo. Łzy i śmiech przez łzy.
Mikołaj Grynberg zadaje nam pracę domową tą książką.

jotzeto | 2017-05-21
justyna432-13 | 2017-05-21