Ciężkie próby

Cykl: Czerwień (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
The Trials
The

DRUGI TOM DOKONAŁEJ TRYLOGII SCIENCE FICTION. Fascynujący obraz wojen w bliskiej przyszłości, w których nanotechnologia i sztuczne inteligencje decydują o losach żołnierzy, bitew i konfliktów. „Ani kroku wstecz, tylko naprzód”. Porucznik James Shelley i jego Oddział Apokalipsy walczyli o sprawiedliwość, kiedy przeprowadzili nieoficjalną misję o kryptonimie „Brzask”. Po powrocie do Ameryki...

DRUGI TOM DOKONAŁEJ TRYLOGII SCIENCE FICTION.
„Ani kroku wstecz, tylko naprzód”.

Porucznik James Shelley i jego Oddział Apokalipsy walczyli o sprawiedliwość, kiedy przeprowadzili nieoficjalną misję o kryptonimie „Brzask”. Po powrocie do Ameryki stają przed sądem wojskowym. Pragną ujawnić korupcję wśród elit politycznych i biznesowych, ale nie jest to takie proste. W kraju, który wciąż dochodzi do siebie po nuklearnym zamachu terrorystycznym z Dnia Komy, sala sądowa staje się kolejnym polem bitwy.

Kiedy społeczeństwo obiegają wieści o tajemniczej zbuntowanej sztucznej inteligencji zwanej Czerwienią, narasta nowa fala przemocy, a Shelley znowu znajduje się w samym centrum wydarzeń. Nękany przez wrogów postanawia działać. Czy jednak sam podejmuje decyzje, czy manipuluje nim Czerwień? I czy ma to jakieś znaczenie, kiedy miliony ludzi mogą zginąć w wojnie jądrowej?

źródło opisu: Rebis

źródło okładki: Rebis

Izabela Pycio | 2017-05-25
Przeczytana: 25 maja 2017

"Ani kroku wstecz, tylko naprzód."

Ciekawie podana przygoda czytelnicza, przyszły świat militarnych zmagań, gdzie wysoko rozwinięta technologia, specjalistyczna robotyka i będąca w powszechnym użyciu zaawansowana sztuczna inteligencja, stają się sprzymierzeńcami w walce o utrzymanie wpływów i dominację na planecie. Zmieniają się geograficzne i techniczne uwarunkowania funkcjonowania społeczeństw, lecz natura człowieka wciąż obciążona jest bagażem mrocznych umiejętności i ciemnych właściwości. Walka o porządek i sprawiedliwość podszyta łamaniem prawa, tworzeniem teorii spiskowych i wzorowaniem się na pozornie wartościowych autorytetach. Jak w tej nieustannej wojnie, nuklearnym terroryzmie, bombowych zamachach, kryzysie gospodarczym, zniszczonym środowisku naturalnym, ogromnej przepaści dzielącej społeczne warstwy, odnaleźć się ma pojedyncza jednostka?

W drugim tomie już więcej dowiadujemy się o Czerwieni, jej wyjątkowej sile rażenia drzemiącej w inwigilacji, swobodnym dostępie do...

Hrosskar | 2017-04-21
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Pierwszy tom trylogii Czerwień - Misja „Brzask” okazał się być bardzo interesującą książką z dynamiczną akcją, która wykorzystuje elementy nanopunku, czyli połączenia zaawansowanej nanotechnologii z ludzkim mózgiem. Dlatego z nie mniejszym entuzjazmem usiadłem do lektury drugiego tomu , czyli Ciężkich prób, ale niestety nie we wszystkim spełnił on moje oczekiwania.

Porucznik James Shelley po udanej misji „Brzask” wraca do kraju, który dochodzi do siebie po nuklearnym zamachu terrorystycznym z Dnia Komy. On, jak i jego żołnierze, muszą odpowiedzieć za działania podjęte w nieautoryzowanej i nielegalnej misji, której celem było postawienie przed międzynarodowym sadem Thelmy Sheridan, potentatki z branży zbrojeniowej. Pragną ujawnić korupcję wśród elit politycznych i biznesowych, więc sala sądowa staje się ich kolejnym polem bitwy. Tymczasem, w całych Stanach Zjednoczonych wciąż dochodzi do ataków terrorystycznych, mających na celu zniszczenie serwerów i sieci komunikacyjnych. Jest...

Marcin | 2017-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2017

Jeżeli myśleliście, że w drugim tomie złapiecie oddech po tomie pierwszym to nic z tego. Porucznik James Shelley po udanej misji „Brzask” razem z zespołem wraca do kraju i staje przed sądem, dla zwykłych obywateli są bohaterami ale dla rządu stanowią problem. Proces kończy się (nie zdradzę wyroku) a ekipa podejmuje pracę dla tajnej organizacji która pomagała im w pierwszym tomie. Akcja zagęszcza się i niestety zespół ponosi straty. Naprawdę dobrze napisana książka która wprowadza nas w świat rozbudowanych sztucznych inteligencji, manipulacji ludzkim zachowaniem oraz rozwojem techniki wojskowej (egzoszkielety, broń która jest dedykowana konkretnej osobie tak aby w innych rękach była tylko maczugą) akcja tym razem będzie nasz rzucać po całym świecie a nawet w kosmos. Poprawna, dobrze napisana, zabieram się za tom trzeci.

Sławomir | 2017-05-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 maja 2017

Niewielki progres w porównaniu do tomu pierwszego. Tak niewielki, że w sumie nie ważący na ocenie. Mam wrażenie, że tak naprawdę autorka sama nie wie jaką chce nam opowiedzieć historię. Książka kompletnie nie trzyma w napięciu, brak tu jakiś szczególnie porywających scen walki. Brak skupienia i zawiązywania wątków prowadzącego do wielkiego finału.
Czytać się czyta ale nie sposób się choć na chwilę nawet zachwycić czymkolwiek.
Przeczytałem raczej z poczucia obowiązku.
Jak ktoś nie musi to szkoda czasu i pieniędzy.

Katrina | 2017-07-20
Przeczytana: 11 czerwca 2017

Po poprzedniej misji, oddział Shelley’ego nie zostaje przywitany w USA z otwartymi ramionami. Świat jest u schyłku wojny nuklearnej, a ekipa, która próbowała go ratować, sądzona jest jak złoczyńcy. Przy tym Shelley nie potrafi pozbyć się uczucia, że chyba wyczerpał swój limit szczęścia do końca życia...

Z „Ciężkimi próbami” mam mały problem. Bo niby kontynuacja trzyma poziom. Niby fabuła jest przemyślana. Niby świat przedstawiony jest ciekawy. Ale w praktyce czegoś tej książce zdecydowanie brakuje.
Tak samo, jak „Czerwień”, tak i „Ciężkie próby” są wręcz napisane od linijki. Czyste, klarowne, „doskonałe” – i wydaje mi się, że to jest właśnie największa bolączka tej trylogii. Teoretycznie pasuje to do świata przedstawionego, ale taki sposób pisania po prostu po jakimś czasie męczy.
Zwłaszcza, że fabularnie „Ciężkie próby” jednak wypadają słabiej, niż poprzedni tom. Gdy autorka wrzuciła nas do tego świata po raz pierwszy był świeższy, ciekawszy: teraz ciągniemy stare już wątki....

Daniel Taberski | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Drugi tom "Czerwieni" jest - jak dla mnie - książką mocno nierówną. Mniej więcej po połowie przeplatają się fragmenty bardzo dobrze napisane w dłużyznami. Ale końcówka zdecydowanie na plus, więc raczej po trzeci tom sięgnę.

Zajcew | 2017-07-03

Cała recenzja wraz z komentarzem dostępna jest na YouTube:

Katarzyna Sidor | 2017-07-30
Piiiii | 2017-07-18