Ciężkie próby

Rebis
2017-04-11
2017-04-11
Mirosław P. Jabłoński

Okładka książki Nowa Fantastyka 464 (05/2021) Steven Barnes, Tomasz Kaczmarek, Minsoo Kang, Linda Nagata, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Nibedita Sen
Nowa Fantastyk... Steven Barnes, Toma...
Okładka książki Nowa Fantastyka 464 (05/2021) Steven Barnes, Tomasz Kaczmarek, Minsoo Kang, Linda Nagata, Agnieszka Osikowicz-Chwaja, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nibedita Sen
Nowa Fantastyk... Steven Barnes, Toma...
Okładka książki Nowa Fantastyka 442 (07/2019) Neil Gaiman, Linda Nagata, Jewgienij T. Olejniczak, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Karl Schroeder, Paula Wanarska
Nowa Fantastyk... Neil Gaiman, Linda ...

Druga część czerwonej trylogii Lindy Nagaty mocno poszerza świat z pierwszej odsłony cyklu, gdzie większość akcji toczyła się na polu bitwy i w głowach głównych bohaterów.

Najmocniejszy punkt "Ciężkich prób" to właśnie krajobraz postapokaliptycznych Stanów Zjednoczonych, wstrząsanych aktami terroru i bezprawia, gdzie faktyczną władzę sprawują kosmicznie bogaci oligarchowie i opłacane przez nich oddziały szturmowe.

Samą fabułę (spisek niczym z serialowego Prison Breaka - to nie komplement;) trudno traktować inaczej niż jako pretekst do wrzucania Shelleya w coraz bardziej ryzykowne akcje. To nie wada, bo dzięki sensacyjnemu zmysłowi Lindy Nagaty, czyta się to wszystko jednym tchem. "Próby" nie przynoszą za to wiele nowego w kwestii technologii w porównaniu z "Czerwienią".

Końcówka książki to już prawdziwy odlot. Liczę, że autorka na koniec cyklu totalnie wdepnie gaz do dechy i postawi na dobrą zabawę, bo to chyba o to w tym wszystkim chodzi.

Szczerze jestem zdziwiona opiniami negatywnymi na temat tej pozycji. Mnie się bardzo podobała i musiałam od razu zanurzyć się w następnej części ;)

Może to wina tłumaczenia - nie wiem, w oryginale tę część i następną czyta się wspaniale :)

Część pierwsza porwała mnie początkiem, ale niestety nie rozwinęła tego potencjału dalej. Za to część druga jest bardzo równa, jeśli chodzi o prezentowany dla mnie poziom. Zaczyna się dobrze i ten poziom trzyma do samego końca. Ponownie nie brakuje tu ciekawych przemyśleń i trafnych uwag. Kim się stajemy, jeśli zostanie nam odebrany podstawowy czynnik, który określa nas w naszych oczach? Jak odnaleźć się w sytuacji, w której nie widzieliśmy się nigdy, a w której zostawiliśmy postawieni? Dla mnie tytułowe Ciężkie próby tyczą się właśnie walki z własnymi ograniczeniami i psychiką. Dodatkowym smaczkiem jest cała otoczka i klimat książki.

Drugi tom "Czerwieni" jest - jak dla mnie - książką mocno nierówną. Mniej więcej po połowie przeplatają się fragmenty bardzo dobrze napisane w dłużyznami. Ale końcówka zdecydowanie na plus, więc raczej po trzeci tom sięgnę.

Jeżeli myśleliście, że w drugim tomie złapiecie oddech po tomie pierwszym to nic z tego. Porucznik James Shelley po udanej misji „Brzask” razem z zespołem wraca do kraju i staje przed sądem, dla zwykłych obywateli są bohaterami ale dla rządu stanowią problem. Proces kończy się (nie zdradzę wyroku) a ekipa podejmuje pracę dla tajnej organizacji która pomagała im w pierwszym tomie. Akcja zagęszcza się i niestety zespół ponosi straty. Naprawdę dobrze napisana książka która wprowadza nas w świat rozbudowanych sztucznych inteligencji, manipulacji ludzkim zachowaniem oraz rozwojem techniki wojskowej (egzoszkielety, broń która jest dedykowana konkretnej osobie tak aby w innych rękach była tylko maczugą) akcja tym razem będzie nasz rzucać po całym świecie a nawet w kosmos. Poprawna, dobrze napisana, zabieram się za tom trzeci.

Po poprzedniej misji, oddział Shelley’ego nie zostaje przywitany w USA z otwartymi ramionami. Świat jest u schyłku wojny nuklearnej, a ekipa, która próbowała go ratować, sądzona jest jak złoczyńcy. Przy tym Shelley nie potrafi pozbyć się uczucia, że chyba wyczerpał swój limit szczęścia do końca życia...

Z „Ciężkimi próbami” mam mały problem. Bo niby kontynuacja trzyma poziom. Niby fabuła jest przemyślana. Niby świat przedstawiony jest ciekawy. Ale w praktyce czegoś tej książce zdecydowanie brakuje.
Tak samo, jak „Czerwień”, tak i „Ciężkie próby” są wręcz napisane od linijki. Czyste, klarowne, „doskonałe” – i wydaje mi się, że to jest właśnie największa bolączka tej trylogii. Teoretycznie pasuje to do świata przedstawionego, ale taki sposób pisania po prostu po jakimś czasie męczy.
Zwłaszcza, że fabularnie „Ciężkie próby” jednak wypadają słabiej, niż poprzedni tom. Gdy autorka wrzuciła nas do tego świata po raz pierwszy był świeższy, ciekawszy: teraz ciągniemy stare już wątki. Brakuje czegoś nowego, co znów zainteresowałoby nas tym światem. Bo tu cały czas przewija się to samo. Nuki mogą wybuchnąć, więc trzeba temu zaradzić. A by temu zaradzić, trzeba jechać na kolejne samobójcze misje. Jednocześnie autorka daje nam kolejny wątek romantyczny, który mógłby wypaść dobrze, ale szczerze mówiąc, nie zrobił na mnie żadnego wrażenia.
Jeśli w książce umiera bohater, którego znam już jakiś czas, bo od poprzedniego tomu i nawet mnie to nie obchodzi, bo w gruncie rzeczy nie wiem, kim on jest to jest to kolejny spory problem. Kolejny – bo i na to cierpią „Ciężkie próby”. Postacie umierają, a ja, jako czytelnik, mam to głęboko w czterech literach. Ledwo wiem, kim ta osoba była, nie wspominając o jej charakterze: bohaterowie drugoplanowi naprawdę trochę tu leżą. Shelley to dalej fajny facet, podobnie jak Delphi jest fajną babką, a którą poznajemy tu bardziej, ale pozostałe postacie to mięso armatnie. Nic mniej, nic więcej.
Mimo, że jest to science-fiction „Ciężkie próby” czyta się dość szybko. Mimo małej czcionki w około czterdzieści minut potrafiła przeczytać ponad sto stron, gdy nie miałam nic lepszego do roboty. Problem pojawiał się, gdy już coś takiego miałam. W takim przypadku powieść mnie do siebie nie ciągnęła, a czytałam ją trochę z przymusu, w trakcie czując sprzeczne ze sobą emocje. Z jednej strony jedna część mnie krzyczała: „To JEST porządnie napisana i wydana książka, trzeba to docenić i się tym cieszyć.”, a druga – „Tylko co z tego, skoro masz to w czterech literach, bo cię to nudzi?”.
Nie umiem nie docenić pracy włożonej w tę książkę oraz faktu, że oceniając obiektywnie to jest nie najgorsze science-fiction. Jednak choć pewnie sięgnęłabym po tom trzeci, gdybym go miała to nie mogę zaprzeczyć temu, że „Ciężkie próby” wypadają po prostu gorzej od „Czerwieni”. To nie jest książka, która znalazłaby się w moich ulubieńcach, gdybym szykowała taką listę. Niestety.

Z „Ciężkimi próbami” mam mały problem. Bo niby kontynuacja trzyma...

Cała recenzja wraz z komentarzem dostępna jest na YouTube:

Cała recenzja wraz z komentarzem dostępna jest na YouTube:

Niewielki progres w porównaniu do tomu pierwszego. Tak niewielki, że w sumie nie ważący na ocenie. Mam wrażenie, że tak naprawdę autorka sama nie wie jaką chce nam opowiedzieć historię. Książka kompletnie nie trzyma w napięciu, brak tu jakiś szczególnie porywających scen walki. Brak skupienia i zawiązywania wątków prowadzącego do wielkiego finału.
Czytać się czyta ale nie sposób się choć na chwilę nawet zachwycić czymkolwiek.
Przeczytałem raczej z poczucia obowiązku.
Jak ktoś nie musi to szkoda czasu i pieniędzy.

Czytać się czyta ale nie...

"Ani kroku wstecz, tylko naprzód."

Ciekawie podana przygoda czytelnicza, przyszły świat militarnych zmagań, gdzie wysoko rozwinięta technologia, specjalistyczna robotyka i będąca w powszechnym użyciu zaawansowana sztuczna inteligencja, stają się sprzymierzeńcami w walce o utrzymanie wpływów i dominację na planecie. Zmieniają się geograficzne i techniczne uwarunkowania funkcjonowania społeczeństw, lecz natura człowieka wciąż obciążona jest bagażem mrocznych umiejętności i ciemnych właściwości. Walka o porządek i sprawiedliwość podszyta łamaniem prawa, tworzeniem teorii spiskowych i wzorowaniem się na pozornie wartościowych autorytetach. Jak w tej nieustannej wojnie, nuklearnym terroryzmie, bombowych zamachach, kryzysie gospodarczym, zniszczonym środowisku naturalnym, ogromnej przepaści dzielącej społeczne warstwy, odnaleźć się ma pojedyncza jednostka?

W drugim tomie już więcej dowiadujemy się o Czerwieni, jej wyjątkowej sile rażenia drzemiącej w inwigilacji, swobodnym dostępie do informacji, jednak wciąż jawi się ona jako nieodgadniona zagadka, niewidzialna i niewykrywalna dla kluczowych uczestników zdarzeń. Przebijają się prawdopodobne motywy szczególnego zainteresowania Czerwieni przedstawicielami władzy, funkcjonariuszami rządu i wojskowymi oficerami, lecz czy faktycznie pozyskiwane obrazy nie kryją kolejnych warstw zafałszowań i kłamstw? Zastanawiającym elementem pozostaje sposób działania Czerwieni, rzeczywiste możliwości ingerowania w kierunek toczących się zdarzeń, struktura działania na poszczególnych kontynentach, a przede wszystkim tożsamość osób kierujących i służących jej działaniom. A może to w pełni samodzielny i niezależny byt?

Głównym bohaterem jest James Shelley, porucznik Sił Lądowych USA, żołnierz połączonej grupy bojowej, określany pseudonimem Lew Czarnego Krzyża. Szybko przebiegającym intrygującym zdarzeniom przyglądamy się właśnie z jego perspektywy, uczestniczymy w tajnych misjach i nietuzinkowych wyzwaniach. Postać, która nie jest jednoznaczna i sztywno przyporządkowana do tylko pozytywnych cech i doskonałych umiejętności. Podoba mi się kreacja bohatera przyjmująca odcienie dobra i zła, potrafiąca zaskoczyć niekonsekwencją w zachowaniu, niekiedy naiwnością w spojrzeniu na relacje między ludźmi czy niespotykaną wśród żołnierzy niesubordynacją, walcząca z groźnym i bezwzględnym przeciwnikiem, ale również targana przez próbę właściwej interpretacji zmieniających się nieustannie okoliczności w otaczającej rzeczywistości.

Dynamicznie prowadzona akcja. Wiele szczegółowo opisanych walk, militarnych osiągnięć, wysoko wyspecjalizowanych rodzajów broni. Chętnie poznajemy kolejne odsłony wciągającej fabuły, świetnie odnajdujemy się w wykreowanym wojskowym i bitewnym klimacie. Efektowne sensacyjne akcje, toczące się na ulicach miast, w budynkach, podziemiach, statkach morskich i powietrznych. Tajne organizacje, pozakonstytucyjne siły, zagmatwane spiski, szeroka fala korupcji w polityce i biznesie, dowody ukrywane za klauzulą najwyższej poufności, zacieranie zbiorowej pamięci ludności przez nowe skandale i wyreżyserowane incydenty, eliminacja niewygodnych celów. Równolegle, aspekt skuteczności akcji przeprowadzanych przez sprawnie funkcjonującą grupę żołnierzy, wzajemne osłaniających się, zjednoczonych celem, zaufaniem i oddaniem.

bookendorfina.pl

"Ani kroku wstecz, tylko naprzód."

oKŁADKA
MROCZNA
SKĄD
BIBLIOTEKA
FABUŁA
TOM 2

MOJA OPINIA
SMUTNY JESTEM,BO LICZYŁEM NA WIĘCEJ.nUDNE TO JEST.NIE DLA MNIE TE EGZOSZKIELETY.
TE KARABINY.kOŃCZĘ TOM 3.
NIE CHCĘ,ALE MUSZEM.

oKŁADKA
MROCZNA
SKĄD
BIBLIOTEKA
FABUŁA
TOM 2

MOJA OPINIA
TE KARABINY.kOŃCZĘ TOM 3.
NIE CHCĘ,ALE MUSZEM.

• Sci-fi