Wojna

Tłumaczenie: Michał Gołkowski
Cykl: Antymir (tom 2) | Seria: Fabryczna Zona
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Już myśleli, że mają zwycięstwo w zasięgu ręki. Wiedźmak dostał się do Zagubionego Miasta, a oni deptali mi po piętach. Tylko skąd mieli wiedzieć, że miasto jest tylko nieistotnym punktem przerzutowym, a szaman wybiera się o wiele, wiele dalej? „Dalej” – czyli dokąd w ogóle? Czy może być coś jeszcze bardziej tajemniczego, zakazanego i nieznanego, niż owiane legendami centrum...

Już myśleli, że mają zwycięstwo w zasięgu ręki.

„Dalej” – czyli dokąd w ogóle? Czy może być coś jeszcze bardziej tajemniczego, zakazanego i nieznanego, niż owiane legendami centrum Sektora?

Okazuje się, że tak. Były żołnierz Garsteczka, zabójca i najemnik Czerwony Kruk oraz uwięziony w ciele mutanta Chemik już wkrótce też to zrozumieją.
Zrozumieją – ale nie pojmą.

Bo czegoś TAKIEGO po prostu nie mogli się spodziewać.

Świetnie zarysowane sylwetki różnych postaci, nie tylko tych pierwszoplanowych; ciekawa fabuła, mimo obfitego korzystania ze schematów; żywy, iskrzący i daleki od uniwersyteckiego, choć pozbawiony wulgarności język; atrakcyjny humor; udana atmosfera powieści. To solidnie napisana książka rozrywkowa, taka, którą się chłonie – jak płuca wytrwanego biegacza chłoną smogowe opary. Nie ma tu miejsca na niespokojne eksperymenty literackie, jest przyjemność lektury i szybkie przewracanie kartek w poszukiwaniu ulubionego ciągu dalszego.

Granice.pl

źródło opisu: http://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=7730753361...»

Nozomi | 2018-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2018

Stalkerski klimat pierwszego tomu został zastąpiony przez coś w rodzaju SF. Nie mam nic przeciwko dobremu SF, ale tutaj przeszkadzał mi koszmarny pseudonaukowy bełkot produkowany przez Chemika. Natomiast plusy książki są dwa: Garsteczka i jego humor oraz Czerwony Kruk (który w tym tomie zostaje jeszcze "ulepszony"). No i oczywiście jeszcze jeden ogromny plus: jak zawsze genialne i brawurowe tłumaczenie Michała Gołkowskiego.

Wkp | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

NIEZŁA GARSTECZKA

Współczesna fantastyka rosyjska nigdy nie kupiła mojego serca. Od zawsze ceniłem dokonania pisarzy radzieckich na tym polu, jednak na nich moje zainteresowania się kończyły. Po serię „Metro 2033” sięgnąłem przed laty tylko dlatego, że dostałem ją w prezencie – i tak, jak się spodziewałem, czekało mnie rozczarowanie. Owszem, całość była nieźle napisana, bez literackich ambicji, ale i bez zbędnego wodolejstwa; taki typowy popowy produkt. Jednak przy okazji okazała się mało oryginalna, ale przy okazji był źle poprowadzony i śmieszący ciągłym rozwiazywaniem akcji za pomocą deus ex machiny, co tylko dowodziło, że pisarz nie panował nad swoim dziełem. W skrócie był to typowy współczesny produkt dla mas, które nie mają żadnych oczekiwań. Czemu o tym wspominam? Bo choć od premiery pierwszego tomu „Metra” trochę lat już minęło, rosyjska fantastyka nadal tkwi w tej samej, postapokaliptycznej niszy i „Wojna” stanowi kolejne z dzieł tego typu. Niezłe, ale niestety nic poza...

Sylwka | 2017-07-19
Przeczytana: 02 lipca 2017

Od mojego ostatniego spotkania z Garsteczką i Chemikiem minęły dopiero trzy miesiące, a już zdążyłam zatęsknić za tym niecodziennym duetem. Oczywiście zaraz po premierze musiałam obejść się smakiem, gdyż mój ślubny zarezerwował sobie czytanie jako pierwszy, ale gdy tylko Wojna wróciła z powrotem na półkę, od razu znalazła się na moim czytelniczym celowniku. :)

Tam gdzie kończy się Wstęga, zaczyna się Wojna. ;)

Garsteczka, Chemik i Czerwony Kruk wskakują w portal i wyruszają w pogoń za Wiedźmakiem. Chłopaki są już tuż za nim, gdy okazuje się, iż tak naprawdę Zagubione Miasto, do którego zmierzają, jest tylko kolejnym punktem na trasie podróży. Do trójki pościgowej dołączają niedawno poznani, „żądni krwi” Wiedźmaka – młodziutki Tosza i Prorok, który swą mową słynnego Jodę przypomina. ;)

"Wrota do świata diabelskiego nie w muzeum się kryją, a tam, skąd wóz żelazny przybył. Latarnia to Klucz, a „oko” było jego ostatnią częścią. Odstępca ma go teraz w ręku, więc musimy spieszyć się,...

Czytnik | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Bardzo dojrzała kontynuacja przygód Garsteczki i Chemika. Garsteczka wchodzi, w swej erudycji na bardzo wysokie poziomy, a Czerwony Kruk na kolejny level Supermana - jest naprawdę interesująco. Bohaterowie nabywają głębi a książka nowych wątków. Historia zaskakuje i zachęca do części trzeciej.

Saladyn | 2017-08-10

Moje pierwsze wrażenie po rozpoczęciu lektury „Wojny” to olbrzymie zdziwienie, jak tom drugi spójnej historii może tak bardzo różnic się klimatem od poprzedniego. Na tym etapie dobrze znałem postacie, świat i jego niuanse, ale takiego rozwoju wypadków nie przewidziałem. Wstęga była „mocno stalkerska”, tutaj pojawiają się klimaty kosmiczne, miejscami mocno kojarzące się z twórczością Lovecrafta (przynajmniej mi) oraz poniekąd z Lodową Cytadelą (także wydaną przez Fabrykę Słów pod szyldem Fabryczna Zona).

Garsteczka, Chemik i Kruk zdecydowanie wpakowali się w kabałę. Problem przerasta nawet tak wszechstronnie utalentowaną drużynę. Światło dzienne ujrzą nowe fakty, a nasi bohaterowie będą bardzo szybko musieli odnaleźć sie w nowej sytuacji. To będzie misja z ograniczeniem czasowym, co brzmi dziwnie biorąc pod uwagę anomalie pojawiające się w książce.

W pamięć najbardziej zapadły mi klimatyczne lokacje. Czytałem różne historie z różnorakimi opisami, ale tutaj naprawde czuje się tą...

Hipis | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Jak pierwsza część była solidną, "stalkerską" historią, tak druga jak dla mnie to przegięcie. Dzieje się, owszem, jest dużo "tajemniczych" zagrywek fabularnych, ale od połowy autor popłynął już za ostro - no chyba, że miało to być z przymrużeniem oka... W opowiadanie wkrada się miejscami chaos, wątków jak mrówków - w dodatku takich, które za chwilę gasną i nic nie wnoszą - no i całość podstawy fabularnej zaczyna robić się już dla mnie zbyt absurdalna.

Damian | 2017-08-18

2 gi tom przygód Garsteczki, Chemika i Czerwonego Kruka wzniósł fabułę na jeszcze wyższy poziom niż pierwszy. Jak już pisałem przy t.1 taka wersja zony - racjonalna i oparta na fundamentach opierających się o prawa fizyczne, a nie magii, dzięki czemu jest pełnoprawnym sci - fi, a nie jałowym fantasy - podoba mi się i przemawia do mnie najbardziej.
Od książki nie mogłem się oderwać, tak akcja gnala do przodu, a bohaterów szczerze polubiłem gdyż tak byli wyraźiści!
Pod koniec pięknie zostało ukazane jak religia wypatrza ludzi oraz naukową prawdę prowadząc do złych decyzji mimo przekonania o właściwym postępowaniu.

StefanGJ | 2017-11-24
Przeczytana: listopad 2017

Zabrałem się za drugi tom mając w pamięci poprzedni, typowo "zonowski". No z małymi odstępstwami. Zostałem mile zaskoczony. Autor odchodzi od kanonu i nakreśla nowy "antymir". Mogą posypać się gromy od niektórych czytelników, że przesadzona, mało "science", prosta fabuła, niebywała akcja rodem z Hollywood (zabili go i uciekł) - ale lepiej nich Garsteczka nie tyka filozofii i pozostanie prostym, sympatycznym "karkiem"... Polecam.

Дaniel | 2017-07-07

Ten uczuć, gdy jesteś u celu, a tu wszystko się delikatnie mówiąc komplikuje.
Bezpośrednia kontynuacja "Wstęgi" wciąga czytelnika w tajemnice, które z każdym rodziałem, w mojej opinii, powodują jeszcze większy zament w głowie i nie są tym czym się z początku wydaje, ale nie będę spoilerować.
Książka pozytywnie mnie zaskoczyła i naprawdę już nie mogę się doczekać kontynuacji.

iminfectedpl | 2017-08-15

Wydawałoby się, że wszystko za chwilę się skończy, a misja Garsteczki, Chemika i Czerwonego Kruka zostanie szybko i bezboleśnie wykonana. Tak się jednak nie stało. Po dotarciu do Zaginionego Miasta wszystko zaczęło się komplikować. Od samego początku całą trójkę czekają kłopoty, a to dopiero początek. Wiedźmak ma plan wyruszyć dalej, jednak nikt nie wie po co i dlaczego. Kiedy prawda wychodzi na jaw, okazuje się, że los ludzkości wisi na włosku i tylko Garsteczka wraz ze swoimi towarzyszami mogą temu zaradzić.

Kolejny tom przygód Garsteczki i Chemika autorstwa Andrieja Lewickiego, to niesamowita mieszanka akcji, humoru i ciekawych, wciąż rozwijających się wątków. Po raz kolejny będziemy mieli okazję znaleźć się u boku niestrudzonych bojem towarzyszy, którzy wyruszają w obce i niebezpieczne miejsca, by dorwać Wiedźmaka. Czy kontynuowanie historii było dobrym pomysłem? Jasne!

Cała historia rozpoczyna się dokładnie w tym momencie, w...