Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Inne wydania

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny – oto wydarzenia, jakich świadkiem jest czytelnik opowiadań Jacka Dukaja. Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i...

Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i potworem...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Po raz drugi recenzuję utwór Dukaja, a tym pierwszym był "Wroniec', któremu dałem 8 gwiazdek. Teraz mamy zbiór opowiadań, a ściśle "Xavrasa Wyżryna" wzbogaconego trzema krótkimi utworami.
Pierwsze strony książki pochłaniam w tempie ruszającej ze stacji lokomotywy Tuwima, bo wizja Europy w 1996 roku, w 8 roku wojny, gdy w 1982, trzy dni po JEGO ??? śmierci skradziono na bocznicy "atomówkę", z Amerykaninem Smithem, który udaje Żyda Jachima Weltzmanna i beznarodowcem, Ślązakiem Witschko (40-50 lat), super przemytnikiem, wymaga wzmożonego ukrwienia mojego mózgu w celu percepcji oryginalnej alternatywnej rzeczywistości.
Nie obejmuję jeszcze całości koncepcji Dukaja, a czytając e-booka obawiam się problemów z odnalezieniem interesującego fragmentu, przeto pozwalam sobie już teraz wynotować sformułowanie, które bardzo mnie pasuje (s. 53):
„....ten zestaw imion* z Sienkiewicza, mieli tu przed wiekiem takiego pisarza,...

ishara | 2016-11-03
Przeczytana: 24 października 2016

Moje drugie (po Córce Łupieżcy)spotkanie z Dukajem i przyznaję, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie wiem dlaczego, ale wyobrażałam sobie Xavrasa jako kogoś na kształt Wiedźmina, walczącego z potworami z przyszłości a tu taka niespodzianka! Akcja toczy się wprawdzie w (alternatywnej) przyszłości, jednak Xavras nie walczy z mutantami z innych wymiarów, a o wolność swojej ojczyzny - Polski. Jest to książka przegadana, której osią są rozmowy dziennikarza z bojownikami jak i z samym Xavrasem. Bardzo wciągająca lektura, wymagająca skupienia i niepodzielnej uwagi. Gorąco polecam książkę w postaci audiobook'a, czytaną przez Adama Ferencego, który w pełni oddał klimat powieści. Dodatkowo oprócz historii Xavrasa, tom zawiera 3 dalsze opowiadania, równie zajmujące jak tytułowa historia.

Marek Adamkiewicz | 2015-01-06

Podszedł mi chyba każdy z zawartych w zbiorze tekstów. Sam "Xavras" chwyta wizją świata i charyzmatycznym głównym bohaterem, skłania do refleksji nt. moralności, patriotyzmu i terroryzmu. Zajmuje większą część tomu i jest jego najlepszą częścią.

Pozostałe opowiadania, choć są dużo krótsze, to ciężko je traktować jedynie jako dodatek. Każde się czymś wyróżnia i nie można powiedzieć, by były jedynie zapchajdziurami zwiększającymi objętość książki. "Sprawa Rudryka Z." to przede wszystkim niebanalny pomysł w dosyć łatwo przyswajalnej formie. "Przyjaciel Prawdy" sprawnie łączy naukowe spojrzenie z fantastycznymi teoriami o rasie, z kolei "Gotyk" miażdży mrocznym i ciężkim klimatem oraz pokazem bezpardonowej brutalności.

Było warto.

tivrusky | 2013-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 08 września 2013

Wszyscy lubimy wyraźnych i charakterystycznych bohaterów - charyzmatycznych, odważnych, pewnych siebie - postaci, których osobowość niejednokrotnie stanowi największy plus czytanych książek. Trzymają nas przy sobie i za sprawą jakiegoś dziwnego magnetyzmu przyciągają, nie pozwalają iść spać bez przeczytania choćby jednego rozdziału więcej. I pan Dukaj w tworzeniu takich postaci niejako się specjalizuje - Hieronim Berbelek, którego przemiana czyni z niego postać wyjątkową, Benedykt Gierosławski - pełen słabości, wątpliwości i dziwnych idei, które początkowo wywołują uśmiech, a po tysiącu stron Lodu są już oczywistością, do której się przywiązujemy. Zuzanna Klein, zestaw postaci z Kraju Niewiernych - tak - jesteśmy przyzwyczajeni do mocnych i wyraźnych postaci u Dukaja - Xavras Wyżryn w tę falę wpisuje się jak najbardziej, kto wie - być może prześcigając niejednego z wymienionych bohaterów.

Zaczyna się od naszkicowania realiów książki. W dużym skrócie - Polska znajduje się w...

Urshana | 2013-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2013
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Moja przygoda z Jackiem Dukajem rozpoczęła się kilka lat temu od lektury ogromnej, fascynującej i pozostawiającej niezatarty ślad w odbiorcy - od "Lodu". I zamarzło. Potem było jeszcze kilka spotkań, między innymi z niezwykłymi "Innymi pieśniami", zgromadzenie na półce większości tego, co autor napisał i niespieszne sięganie od czasu do czasu po kolejną pozycję. Bo przecież trzeba przeczytać wszystko, to oczywiste, a z drugiej strony należy sobie dawkować tę przyjemność, to też jest wiadome. Tym razem wybór padł na debiutancki utwór książkowy - "Xawrasa Wyżryna", który czytałam w uzupełnionym o kilka kolejnych opowiadań zbiorku Wydawnictwa Literackiego. I czytało mi się to bardzo dobrze, zwłaszcza powieść o Xavrasie.

Tom składa się z czterech utworów, rozgrywających się w alternatywnych rzeczywistościach - "Xavras Wyżryn" (to historia Polski, a w tle świata, który ma zupełnie inne oblicze w 1996 roku, po przegranej kilkadziesiąt lat wcześniej wojnie polsko - bolszewickiej),...

Widelec | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Wspaniała książka, o niebanalnej fabule, alternatywna wersja historii przedstawiona w Xavrasie jest niezwykle interesująca i zastanawiająca, ale to nie jedyny plus tej książki. Opowiadanie "Przyjaciel prawdy" jest poprowadzone w bardzo ciekawy sposób - jako rozmowa dwóch osób i porusza niemniej ciekawy temat antysemityzmu. Opowiadanie "Sprawa Rudryka Z." przedstawia bardzo ciekawą koncepcję klonowania ludzi i wynikających z tego konsekwencji. Natomiast opowiadanie "Gotyk" w bardzo pomysłowy sposób nawiązuje do "Kordiana". Wcześniejsza znajomość dramatu J. Słowackiego zapewni o wiele większe wrażenia podczas czytania "Gotyku".
Za całość - 9/10, gorąco polecam

Krzysztof_g | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Inne

Jest tu kilka tekstów i różnie je oceniam. Xavras to bardzo mocna, trochę postapokaliptyczna i patriotyczna opowieść - daję 7, za proces Rudryka daję 10 bo czułem się jakbym czytał jakiś zagubiony tekst Lema. Antysemita zasługuje na 9 ze względu na błyskotliwość i poczucie humoru. Natomiast Gotyk mi średnio podszedł, ale dawno nie czytałem tak sugestywnych, mrocznych opisów - powiedzmy 6. Tak więc udało mi się ustalić jakąś ocenę wspólną ;)

Trojka | 2012-10-08
Przeczytana: 07 października 2012

Główną powieść tego krótkiego zbioru czytałem z zapartym tchem. To co mnie urzekło to bezwzględna, brutalna i brudna rzeczywistość tego alternatywnego świata. Czytając czytelnik może odczuć wrażenie jakby sam przemierzał lasy wraz z partyzanckim oddziałem Wyżryna. Filozoficzne dysputy pomiędzy głównym bohaterem a Wyżrynem, napominają nam o sensie osiągania celów za wszelką cenę. Czy ja, jako Polak, poszedłbym za Wyżrynem czy go potępił? Takie pytanie musi sobie zdać każdy po przeczytaniu tego dzieła.

Pozostałe opowiadania z lekkim zacięciem filozoficznie-ideologicznym, jednak słabiej wypadają na tle Xavrasa.

Łukasz | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Xavras Wyżryn to fikcja narodowa w pełnym znaczeniu tych słów. "Patriotyzm eksperymentalny", opowiadanie które zawdzięcza swoją wyjątkowość wspaniałej grze na zarówno tym, czym Polacy zwykle się szczycą jak i na narodowych przywarach. Do tego jak to u Dukaja obok wspaniałego światotworzenia otrzymujemy solidną dawkę sensownych przemyśleń i różnych punktów widzenia. Samo opowiadanie błyszczy też zakończeniem, które sprawia, że nagle inaczej postrzegamy wydarzenia jak i głównego bohatera.

Oprócz Xavrasa znalazły się tu jeszcze trzy inne króciutkie opowiadania. Są one naprawdę niewielkie, aczkolwiek stanowią smakowity deser po daniu głównym i nie wyobrażam sobie teraz lektury Xavrasa nie uzupełnionej nimi.

Wszyscy fani Dukaja być może powinni dodać jeszcze gwiazdkę do oceny - choć są to opowiadania dość proste a i gier językiem nie ma tu tyle co w innych tworach Pana Jacka, wciąż czuć, że to Dukaj, a samo to jest już znakiem jakości na polskim rynku fantastyki.

Malwinoos | 2015-07-03

Zbiór opowiadań Dukaja ogólnie wywarł na mnie bardzo dobre wrażenie. Niby lekka lektura, ale zostawia po sobie wiele do myślenia. Obraz teoretycznej III Wojny Światowej (bez wspomnienia o pierwszej czy drugiej) i polskiej partyzantki, a raczej bardziej międzynarodowej, jest naprawdę mega. Plus wartka akcja, plus dobre pióro i genialna kreacja głównej postaci - Xavrasa Wyżryna. Ma się po przeczytaniu takie dziwne wrażenie realności tego scenariusza.

Reszta opowiadań też niczego sobie, drugie i trzecie bardzo groteskowe i przewrotne, ale na pewno nie puste w przekazie. Ostatnia historia nic nowego nie wniosła, podobną historię dopiero co czytałam, coś mi się wydaje, że niestety była bardzo mocno wzorowana na opowiadaniu Dukaja.

Polecam, bo to nie tylko dobra, polska fantastyka. To jest po prostu bardzo dobra lektura, mądra w przekazie i do tego poczytna, Słowami dwoma - inteligentna rozrywka.