Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Inne wydania

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny – oto wydarzenia, jakich świadkiem jest czytelnik opowiadań Jacka Dukaja. Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i...

Xavras Wyżryn i Gotyk, a także teksty najnowsze Przyjaciel prawdy i Sprawa Rudryka Z. pokazują, jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i potworem...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Wojciech Gołębiewski | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Po raz drugi recenzuję utwór Dukaja, a tym pierwszym był "Wroniec', któremu dałem 8 gwiazdek. Teraz mamy zbiór opowiadań, a ściśle "Xavrasa Wyżryna" wzbogaconego trzema krótkimi utworami.
Pierwsze strony książki pochłaniam w tempie ruszającej ze stacji lokomotywy Tuwima, bo wizja Europy w 1996 roku, w 8 roku wojny, gdy w 1982, trzy dni po JEGO ??? śmierci skradziono na bocznicy "atomówkę", z Amerykaninem Smithem, który udaje Żyda Jachima Weltzmanna i beznarodowcem, Ślązakiem Witschko (40-50 lat), super przemytnikiem, wymaga wzmożonego ukrwienia mojego mózgu w celu percepcji oryginalnej alternatywnej rzeczywistości.
Nie obejmuję jeszcze całości koncepcji Dukaja, a czytając e-booka obawiam się problemów z odnalezieniem interesującego fragmentu, przeto pozwalam sobie już teraz wynotować sformułowanie, które bardzo mnie pasuje (s. 53):
„....ten zestaw imion* z Sienkiewicza, mieli tu przed wiekiem takiego pisarza,...

ishara | 2016-11-03
Przeczytana: 24 października 2016

Moje drugie (po Córce Łupieżcy)spotkanie z Dukajem i przyznaję, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie wiem dlaczego, ale wyobrażałam sobie Xavrasa jako kogoś na kształt Wiedźmina, walczącego z potworami z przyszłości a tu taka niespodzianka! Akcja toczy się wprawdzie w (alternatywnej) przyszłości, jednak Xavras nie walczy z mutantami z innych wymiarów, a o wolność swojej ojczyzny - Polski. Jest to książka przegadana, której osią są rozmowy dziennikarza z bojownikami jak i z samym Xavrasem. Bardzo wciągająca lektura, wymagająca skupienia i niepodzielnej uwagi. Gorąco polecam książkę w postaci audiobook'a, czytaną przez Adama Ferencego, który w pełni oddał klimat powieści. Dodatkowo oprócz historii Xavrasa, tom zawiera 3 dalsze opowiadania, równie zajmujące jak tytułowa historia.

Marek Adamkiewicz | 2015-01-06

Podszedł mi chyba każdy z zawartych w zbiorze tekstów. Sam "Xavras" chwyta wizją świata i charyzmatycznym głównym bohaterem, skłania do refleksji nt. moralności, patriotyzmu i terroryzmu. Zajmuje większą część tomu i jest jego najlepszą częścią.

Pozostałe opowiadania, choć są dużo krótsze, to ciężko je traktować jedynie jako dodatek. Każde się czymś wyróżnia i nie można powiedzieć, by były jedynie zapchajdziurami zwiększającymi objętość książki. "Sprawa Rudryka Z." to przede wszystkim niebanalny pomysł w dosyć łatwo przyswajalnej formie. "Przyjaciel Prawdy" sprawnie łączy naukowe spojrzenie z fantastycznymi teoriami o rasie, z kolei "Gotyk" miażdży mrocznym i ciężkim klimatem oraz pokazem bezpardonowej brutalności.

Było warto.

tivrusky | 2013-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 08 września 2013

Wszyscy lubimy wyraźnych i charakterystycznych bohaterów - charyzmatycznych, odważnych, pewnych siebie - postaci, których osobowość niejednokrotnie stanowi największy plus czytanych książek. Trzymają nas przy sobie i za sprawą jakiegoś dziwnego magnetyzmu przyciągają, nie pozwalają iść spać bez przeczytania choćby jednego rozdziału więcej. I pan Dukaj w tworzeniu takich postaci niejako się specjalizuje - Hieronim Berbelek, którego przemiana czyni z niego postać wyjątkową, Benedykt Gierosławski - pełen słabości, wątpliwości i dziwnych idei, które początkowo wywołują uśmiech, a po tysiącu stron Lodu są już oczywistością, do której się przywiązujemy. Zuzanna Klein, zestaw postaci z Kraju Niewiernych - tak - jesteśmy przyzwyczajeni do mocnych i wyraźnych postaci u Dukaja - Xavras Wyżryn w tę falę wpisuje się jak najbardziej, kto wie - być może prześcigając niejednego z wymienionych bohaterów.

Zaczyna się od naszkicowania realiów książki. W dużym skrócie - Polska znajduje się w...

Urshana | 2013-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2013
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Moja przygoda z Jackiem Dukajem rozpoczęła się kilka lat temu od lektury ogromnej, fascynującej i pozostawiającej niezatarty ślad w odbiorcy - od "Lodu". I zamarzło. Potem było jeszcze kilka spotkań, między innymi z niezwykłymi "Innymi pieśniami", zgromadzenie na półce większości tego, co autor napisał i niespieszne sięganie od czasu do czasu po kolejną pozycję. Bo przecież trzeba przeczytać wszystko, to oczywiste, a z drugiej strony należy sobie dawkować tę przyjemność, to też jest wiadome. Tym razem wybór padł na debiutancki utwór książkowy - "Xawrasa Wyżryna", który czytałam w uzupełnionym o kilka kolejnych opowiadań zbiorku Wydawnictwa Literackiego. I czytało mi się to bardzo dobrze, zwłaszcza powieść o Xavrasie.

Tom składa się z czterech utworów, rozgrywających się w alternatywnych rzeczywistościach - "Xavras Wyżryn" (to historia Polski, a w tle świata, który ma zupełnie inne oblicze w 1996 roku, po przegranej kilkadziesiąt lat wcześniej wojnie polsko - bolszewickiej),...

Adam | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Ponoć Jacek Dukaj jest utalentowany. Świadczy o tym fakt wydania w serii której podtytuł brzmi " znakomite dzieła najciekawszych współczesnych polskich pisarzy", aż 15 tomów jego książek. Przy czym seria liczyć ma 33 tomy. W tejże serii Lem zasłużył na 9 tomów. Resztę dostali Orbitowski, Brzezińska, Piskorski, Twardoch...
Po raz kolejny zatem sięgnąłem po Dukaja i po raz kolejny okazuje się że nie potrafię go czytać.
Cholera, no nie mogę go polecać ☹ . Pomysły ma fajne, ale wykonanie jest jakieś takie drażniące.
PS. Biorę jeszcze pod uwagę, że to może coś ze mną jest nie tak. No czemu go nie doceniam???

Widelec | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Wspaniała książka, o niebanalnej fabule, alternatywna wersja historii przedstawiona w Xavrasie jest niezwykle interesująca i zastanawiająca, ale to nie jedyny plus tej książki. Opowiadanie "Przyjaciel prawdy" jest poprowadzone w bardzo ciekawy sposób - jako rozmowa dwóch osób i porusza niemniej ciekawy temat antysemityzmu. Opowiadanie "Sprawa Rudryka Z." przedstawia bardzo ciekawą koncepcję klonowania ludzi i wynikających z tego konsekwencji. Natomiast opowiadanie "Gotyk" w bardzo pomysłowy sposób nawiązuje do "Kordiana". Wcześniejsza znajomość dramatu J. Słowackiego zapewni o wiele większe wrażenia podczas czytania "Gotyku".
Za całość - 9/10, gorąco polecam

Krzysztof_g | 2013-10-28
Na półkach: Przeczytane, Inne

Jest tu kilka tekstów i różnie je oceniam. Xavras to bardzo mocna, trochę postapokaliptyczna i patriotyczna opowieść - daję 7, za proces Rudryka daję 10 bo czułem się jakbym czytał jakiś zagubiony tekst Lema. Antysemita zasługuje na 9 ze względu na błyskotliwość i poczucie humoru. Natomiast Gotyk mi średnio podszedł, ale dawno nie czytałem tak sugestywnych, mrocznych opisów - powiedzmy 6. Tak więc udało mi się ustalić jakąś ocenę wspólną ;)

Trojka | 2012-10-08
Przeczytana: 07 października 2012

Główną powieść tego krótkiego zbioru czytałem z zapartym tchem. To co mnie urzekło to bezwzględna, brutalna i brudna rzeczywistość tego alternatywnego świata. Czytając czytelnik może odczuć wrażenie jakby sam przemierzał lasy wraz z partyzanckim oddziałem Wyżryna. Filozoficzne dysputy pomiędzy głównym bohaterem a Wyżrynem, napominają nam o sensie osiągania celów za wszelką cenę. Czy ja, jako Polak, poszedłbym za Wyżrynem czy go potępił? Takie pytanie musi sobie zdać każdy po przeczytaniu tego dzieła.

Pozostałe opowiadania z lekkim zacięciem filozoficznie-ideologicznym, jednak słabiej wypadają na tle Xavrasa.

Łukasz | 2014-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2014

Xavras Wyżryn to fikcja narodowa w pełnym znaczeniu tych słów. "Patriotyzm eksperymentalny", opowiadanie które zawdzięcza swoją wyjątkowość wspaniałej grze na zarówno tym, czym Polacy zwykle się szczycą jak i na narodowych przywarach. Do tego jak to u Dukaja obok wspaniałego światotworzenia otrzymujemy solidną dawkę sensownych przemyśleń i różnych punktów widzenia. Samo opowiadanie błyszczy też zakończeniem, które sprawia, że nagle inaczej postrzegamy wydarzenia jak i głównego bohatera.

Oprócz Xavrasa znalazły się tu jeszcze trzy inne króciutkie opowiadania. Są one naprawdę niewielkie, aczkolwiek stanowią smakowity deser po daniu głównym i nie wyobrażam sobie teraz lektury Xavrasa nie uzupełnionej nimi.

Wszyscy fani Dukaja być może powinni dodać jeszcze gwiazdkę do oceny - choć są to opowiadania dość proste a i gier językiem nie ma tu tyle co w innych tworach Pana Jacka, wciąż czuć, że to Dukaj, a samo to jest już znakiem jakości na polskim rynku fantastyki.