rozwińzwiń

Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Okładka książki Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe Jacek Dukaj
Okładka książki Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe
Jacek Dukaj Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie fantasy, science fiction
Kategoria:
fantasy, science fiction
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2013-09-04
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-04
Język:
polski
ISBN:
9788308049020
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 (61) sierpień 2023 Izabella Adamczewska, Marek Bieńczyk, Serge Bloch, Katarzyna Boni, Frédéric Boyer, Biserka Ćejović, Piotr Cieśliński, Jacek Dukaj, Jon Fosse, Jerzy Jarniewicz, Ignacy Karpowicz, Andrzej Leder, Renata Lis, Michał Nogaś, Wojciech Orliński, Piotr Paziński, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Salman Rushdie, Przemysław Sadura, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Michał Sowiński, Magdalena Środa, Przemysław Staroń, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Joanna Tokarska-Bakir, Tomasz Ulanowski, Katarzyna Wężyk, Dorota Wodecka, Olga Wróbel
Ocena 7,5
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Znak nr 812 / (1 / 2023) Miłosz Biedrzycki, Grzegorz Bogdał, Nick Bostrom, Roberto Calasso, Diana Dąbrowska, Jacek Dukaj, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Olga Gitkiewicz, Stefan Klemczak, Dominika Kozłowska, Angelika Kuźniak, Anna Mateja, Klaudia Muca, Janusz Poniewierski, Zbigniew Rokita, Agata Sikora, Filip Springer, Adrian Stachowski, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 8,2
Znak nr 812 / ... Miłosz Biedrzycki,&...
Okładka książki Utopay. Przyszłość wystawia rachunek Wojciech Chamier-Gliszczyński, Wojciech Chmielarz, Anna Cieplak, Jacek Dukaj, Paulina Hendel, Miłosz Horodyski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Kosik, Wojciech Kuczok, Wojtek Miłoszewski, Zygmunt Miłoszewski, Daniel Odija, Łukasz Orbitowski, Mateusz Pakuła, Andrzej Pilipiuk, Grażyna Plebanek, Michał Protasiuk, Radek Rak, Anna Rozenberg, Barbara Sadurska, Magdalena Salik, Dominika Słowik, Bartosz Szczygielski, Wit Szostak, Cezary Zbierzchowski, Jakub Żulczyk
Ocena 6,2
Utopay. Przysz... Wojciech Chamier-Gl...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
3 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
90
21

Na półkach:

Dukaj nie zawodzi.
Tym razem mamy cztery opowiadania, pierwsze o tytułowym Xavrasie, stanowiące alternatywną historię Polski, drugie o tożsamości jednostki w kontekście zbrodni i kary, kolejne o tożsamości zbiorowej i teoriach spisku oraz ostatnie - lekko mroczną opowieść o golemie.
Czyta się z przyjemnością. Pierwszy raz poczułem tak mocno, że Dukaj jest z wykształcenia filozofem. Widać to zwłaszcza w tych krótszych formach.
Polecam wszystkim którzy chcą trochę więcej.

Dukaj nie zawodzi.
Tym razem mamy cztery opowiadania, pierwsze o tytułowym Xavrasie, stanowiące alternatywną historię Polski, drugie o tożsamości jednostki w kontekście zbrodni i kary, kolejne o tożsamości zbiorowej i teoriach spisku oraz ostatnie - lekko mroczną opowieść o golemie.
Czyta się z przyjemnością. Pierwszy raz poczułem tak mocno, że Dukaj jest z wykształcenia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
944
135

Na półkach:

Niebanalne. Krótkie, jak na możliwości autora 😁. Aktualne, pomimo wieku.

Niebanalne. Krótkie, jak na możliwości autora 😁. Aktualne, pomimo wieku.

Pokaż mimo to

avatar
356
356

Na półkach:

Nie sposób nie wrócić do Xavrasa przy przedłużającej wojnie się za naszą wschodnią granicą. Gdzieś daleko, nie słychać dzwonów na trwogę, świat wydaje się coraz bardziej przyzwyczajony do codziennych informacjach o zniszczeniach i ofiarach. I być może to czas w którym na Dzikich Polach chodzi jakiś Xavras w którego głowie rodzi się myśl, że nie ma ceny zbyt dużej, nie ma ofiary niewartej poniesienia...

Xavras się nie starzeje. Xavras pokrywa się szlachetną patyną. Xavras wwierca się w mózg sugestywnością, a jednocześnie prowokuje do przemyśleń swoją niejednoznacznością. Dukaj jest tutaj jeszcze miejscami zbyt dosłowny, miejscami jeszcze nieporadny, ale to ciągle ekstraklasa polskiej prozy i w ostatnim ćwierćwieczu znalazło się niewielu pretendentów.

W tym wydaniu znalazło się jeszcze miejsce dla trzech opowiadań. Przed ich przeczytaniem dajcie sobie chwilę oddechu, aż xavrasowe powidoki ulecą spod powiek.

Nie sposób nie wrócić do Xavrasa przy przedłużającej wojnie się za naszą wschodnią granicą. Gdzieś daleko, nie słychać dzwonów na trwogę, świat wydaje się coraz bardziej przyzwyczajony do codziennych informacjach o zniszczeniach i ofiarach. I być może to czas w którym na Dzikich Polach chodzi jakiś Xavras w którego głowie rodzi się myśl, że nie ma ceny zbyt dużej, nie ma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
567
355

Na półkach:

Niebanalna lektura! Historia alternatywna Polski staje się pretekstem do stawiania pytań o granice walki o ideały. Czy zabijanie w imię wolności i patriotyzmu jest usprawiedliwione, a może czyni zabijających zbrodniarzami? Czy dozwolona jest dyskryminacja i manipulacja, a może przeczulenie zbyt wyostrza zmysły adwersarzy, dostrzegających problem tam, gdzie go nie ma? Odpowiedzialność zbiorowa czy indywidualna za zbrodnie przeciw ludzkości, skoro nie da się wyodrębnić spośród sklonowanych przywódców tego pierwszego? Do czego może doprowadzić lepienie własnej tożsamości z mitów i marzeń o wielkości? Dzisiaj nader niepokojąco brzmią wszystkie argumenty, które gloryfikują przemoc, siłę i zbrodnie. Dyskurs filozoficzny i polityczny sprawdza kondycję współczesnego człowieczeństwa.

Niebanalna lektura! Historia alternatywna Polski staje się pretekstem do stawiania pytań o granice walki o ideały. Czy zabijanie w imię wolności i patriotyzmu jest usprawiedliwione, a może czyni zabijających zbrodniarzami? Czy dozwolona jest dyskryminacja i manipulacja, a może przeczulenie zbyt wyostrza zmysły adwersarzy, dostrzegających problem tam, gdzie go nie ma?...

więcej Pokaż mimo to

avatar
328
229

Na półkach:

Jak się niestety spodziewałem książka jest o Polsce a w zasadzie o alternatywnej rzeczywistości ojczyzny, za czym nie przepadam... Jednak po godzince słuchania książka zaczęła mnie wciągać przede wszystkim ze względu na język, bardzo przyjemny, błyskotliwy i dobrze czytany przez Andrzeja Ferencego. Świetne wywody Xsawrasa na temat tego co było przed powstaniem państwa i legend, składających się z przemilczeń i gloryfikacji, które później narastały lub raczej były tworzone na użytek tworu państwowego. Narracja ta uzasadniała powstanie państwa które później bez problemu w ramach stanowionego prawa określa kogo w imię "racji stanu" można zabić. Ogólnie książka jest wspaniałym pretekstem do różnego rodzaju rozważań nad człowiekiem jego relacjom z innymi i tworzeniu narracji (co jest prawdą a co fikcją). Autor bardzo dobrze operuje słowem znakomicie dobierając ton i styl do przekazania treści, fabuły, dygresji.
Drugie opowiadanie w tym zbiorze to Sprawa Rudyka. Równie błyskotliwe i podobnie odsłaniające problemy, nie tak odległego przyszłego świata, w którymi będzie trzeba się zmierzyć w tym wypadku na gruncie wymiaru sprawiedliwości. Filozofia współczesności i niedalekiej przyszłości a może zapowiedź schyłku antropocenu?
Trzecie opowiadanie “Dialog Idei” to fenomenalna dysputa o człowieczeństwie, stereotypach, genetyce, wyścigu cywilizacyjnym i nie tylko…
Czwarte “Gotyk” to mroczne zanurzenie się w kabałę zupełnie oderwane od pozostałych opowiadań złożonych w jeden zbiór na pozór zupełnie niepasujące. Którego obecność w tym zbiorze uzasadnia pointa.

Jak się niestety spodziewałem książka jest o Polsce a w zasadzie o alternatywnej rzeczywistości ojczyzny, za czym nie przepadam... Jednak po godzince słuchania książka zaczęła mnie wciągać przede wszystkim ze względu na język, bardzo przyjemny, błyskotliwy i dobrze czytany przez Andrzeja Ferencego. Świetne wywody Xsawrasa na temat tego co było przed powstaniem państwa i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2312
2134

Na półkach: , ,

Zbiór opowiadań, których łączy kwestia kolektywizmu, moralności, logiki i argumentacji.

Tytułowy Xavras Wyżryn jest zdaje się mocno inspirowany Che Guevarą - wszak ten też zapowiadał wojnę atomową, jeśli ta przysłuży się jego sprawie. Są też inne paralele, wizerunek bohatera mimo bycia zbrodniarzem, sprzedaż koszulek z wizerunkiem i tak dalej. Bohaterowie zadają czytelnikowi pytanie - gdzie jest granica, przed czym się cofnie fanatyk, byle osiągnąć swój cel, a także zderza cele deklarowane z rzeczywistymi i bierze na tapet umiejętność myślenia dalekosiężnego. Większość to dialogi naszpikowane tego rodzaju zagadkami, choć ładnie zatopione w warstwie fabularnej. 9/10 za to opowiadanie.

Sprawa Rudyka - 8/10, świetne ujęcie tematu odpowiedzialności zbiorowej i strony podmiotowej z zupełnie innego kąta w formie stenogramu sądowego, w dodatku rezonujące z popularnym przeświadczeniem, że każdy dyktator ma sobowtórów. Rudyk ma wręcz awatary, niczym Baal w StarGate - kto jest kim, kto jest odpowiedzialny za czyny, jeśli każdy się za niego uważa, każdy klon, mimo że też jest ofiarą? Kiedy zaczyna się ja?

Dialogi Idei - cięższe w odbiorze, swego rodzaju przedstawienie szuryzmu ubranego w racjonalizm oraz szuryzmu odrzucającego wszystko, co się nie mieści w wąskim pojmowaniu świata. Kobieta dobrze odwzorowana jako histeryczny hunwejbin "zdrowego rozsądku", której argumenty sprowadzają się do emocjonalnych sofizmatów, drwin i niemożności podważenia własnego światopoglądu, "bo nie". Znamy takich ludzi. 7/10

Gotyk - bez oceny, zupełnie do mnie nie trafiło, jakby wyrwane z innego świata.

Zbiór opowiadań, których łączy kwestia kolektywizmu, moralności, logiki i argumentacji.

Tytułowy Xavras Wyżryn jest zdaje się mocno inspirowany Che Guevarą - wszak ten też zapowiadał wojnę atomową, jeśli ta przysłuży się jego sprawie. Są też inne paralele, wizerunek bohatera mimo bycia zbrodniarzem, sprzedaż koszulek z wizerunkiem i tak dalej. Bohaterowie zadają...

więcej Pokaż mimo to

avatar
27
27

Na półkach:

Nie porwało mnie, jak na rangę tego pisarza. Troszkę się wynudziłem.

Nie porwało mnie, jak na rangę tego pisarza. Troszkę się wynudziłem.

Pokaż mimo to

avatar
900
10

Na półkach: , ,

Xavras Wyżryn - 7/10 Sprawa Rudyka Z. - 7/10 Przyjaciel Prawdy. Dialogi Idei - 6/10 Gotyk - 1/10

Xavras Wyżryn - 7/10 Sprawa Rudyka Z. - 7/10 Przyjaciel Prawdy. Dialogi Idei - 6/10 Gotyk - 1/10

Pokaż mimo to

avatar
66
55

Na półkach:

Jest to pierwsza książka, a w zasadzie zbiór opowiadań tego autora, jaki miałem okazję przeczytać. Składa się on z 4 historii: "Xavras Wyżryn" - o przywódcy partyzantów w ostatniej dekadzie XX wieku oraz towarzyszącemu mu dziennikarzowi z Ameryki, "Sprawa Rudryka Z." - to protokół z rozprawy zbrodniarza, gdzie głównym wątkiem jest aspekt sobowtórów-klonów tytułowe zbrodniarza, "Przyjaciel Prawdy. Dialog Ideai" - krótka historia o kłótni młodej pary, której głównym tematem jest naród żydowski oraz dylematy na temat poprawności politycznej i logiki. "Gotyk" - grupa spiskowców polskich wynajmuje golema do przeprowadzenia zamachu na Cara.
Opowiadania są pełne dyskusji i dywagacji natury filozoficznej i politycznej. Ja bardzo lubię taką tematyką. Dodatkowo w dwóch opowiadaniach czyli Xavras i Gotyk, nie brakuje akcji. Fajnie było poczytać o Polsce w alternatywnych rzeczywistościach. Jeśli ktoś lubi te klimaty to polecam.

Jest to pierwsza książka, a w zasadzie zbiór opowiadań tego autora, jaki miałem okazję przeczytać. Składa się on z 4 historii: "Xavras Wyżryn" - o przywódcy partyzantów w ostatniej dekadzie XX wieku oraz towarzyszącemu mu dziennikarzowi z Ameryki, "Sprawa Rudryka Z." - to protokół z rozprawy zbrodniarza, gdzie głównym wątkiem jest aspekt sobowtórów-klonów tytułowe...

więcej Pokaż mimo to

avatar
174
56

Na półkach:

Lubię Dukaja za "ciężkie książki". Charakteru nadają im rozważania autora - często filozoficzne, o naturze człowieka lub świata. Zastanawia się on nad problemami, które mogą pojawić się, gdy zmieni się otaczająca nas rzeczywistość. W tym zbiorze opowiadań zmienia się historia. Tytułowy Xavras Wyżryn jest dowódcą wojskowym, który walczy o niepodległą Polskę. W jego świecie nie było jednak odzyskania niepodległości po latach zaborów. Ziemie rosyjskie naznaczone są lokalnymi konfliktami, podczas których liczne narody walczą o wolność. Mamy tu prawdziwy kocioł, radioaktywne tereny z mutantami i Xavrasa Wyżryna. Terrorystycznymi metodami próbuje zrobić wyłom w historii. Ma niebywałe szczęście i jego śmiałe, partyzanckie działania przynoszą sukcesy. Rośnie jego sława i kult. Jaka jest tajemnica jego skuteczności? Telewizja Amerykańska jest tego bardzo ciekawa. Płaci wojskowemu za możliwość filmowania go przez reportera wojennego. Dowódca na żywo pokazuje publiczności krwawe oblicza wojny, bez cenzury. Ma to ogromną oglądalność.
Pozostałe opowiadania również osadzone są w historii alternatywnej, która rodzi pewne dylematy.
Chcecie wiedzieć, czy sobowtór z przeszczepioną psychiką oryginału może odpowiadać przed sądem za czyny dyktatora? A co by się stało, gdyby żydowski Golem przeżył swoich twórców i musiał zarabiać na życie? Czy zmieniłby bieg historii?

Lubię Dukaja za "ciężkie książki". Charakteru nadają im rozważania autora - często filozoficzne, o naturze człowieka lub świata. Zastanawia się on nad problemami, które mogą pojawić się, gdy zmieni się otaczająca nas rzeczywistość. W tym zbiorze opowiadań zmienia się historia. Tytułowy Xavras Wyżryn jest dowódcą wojskowym, który walczy o niepodległą Polskę. W jego świecie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 876
  • Chcę przeczytać
    795
  • Posiadam
    549
  • Ulubione
    58
  • Fantastyka
    55
  • Teraz czytam
    29
  • Chcę w prezencie
    16
  • 2012
    12
  • 2013
    12
  • Audiobook
    11

Cytaty

Więcej
Jacek Dukaj Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe Zobacz więcej
Jacek Dukaj Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe Zobacz więcej
Jacek Dukaj Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także