Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Rajd atomowy na Moskwę, proces jednej dwunastej tyrana, eksperyment racjonalnego antysemity, kabalistyczny Spisek Koronacyjny - oto wydarzenia, których świadkiem jest czytelnik opowiadań Jacka Dukaja. Teksty te pokazują jak zanika granica między wojną a terroryzmem, rozumem i wiarą, człowiekiem i narodem, bohaterem i potworem...

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Opinie czytelników (2000)
słoneczko | 2017-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2017

Kolejny polski pisarz fantastyki, który mnie zaciekawił (po Piekarze, Pilipiuku, Grzędowiczu, Ćwieku, Ziemiańskim) i postanowiłem zapoznać się z jego twórczością.
Moja pierwsza książka Dukaja.
Wrażenia, po przeczytaniu pierwszej książki czasami rzutują na ocenę innych książek autora.
Plusy:
- ciekawe wizje świata alternatywnego;
- pokazanie Polski w strefie wojny, po przegranej kilkadziesiąt lat wcześniej wojnie polsko - bolszewickiej1920 roku
- świetnie pokazana postać Xavrasa Wyżryna, z jego dylematami moralnymi i niesamowitą charyzmą;
- pokazanie różnych obliczy moralności i patriotyzmu;
- uzmysłowienie nam jak cienka jest granica pomiędzy patriotyzmem i terroryzmem (czy atak atomowy na Moskwę to terroryzm, czy walka o niepodległość);
Minusy:
- zbyt wiele filozoficznych dyskusji pomiędzy bohaterami;
- czasami może zbyt drastyczny opis tortur, czy zabijania.
Dobre, chociaż nie rewelacyjne pozostałe opowiadania: „Sprawa Rudryka Z”, „Gotyk”, „Przyjaciel Prawdy”- każde poruszające...

książek: 2075
Wojciech Gołębiewski | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Po raz drugi recenzuję utwór Dukaja, a tym pierwszym był "Wroniec', któremu dałem 8 gwiazdek. Teraz mamy zbiór opowiadań, a ściśle "Xavrasa Wyżryna" wzbogaconego trzema krótkimi utworami.
Pierwsze strony książki pochłaniam w tempie ruszającej ze stacji lokomotywy Tuwima, bo wizja Europy w 1996 roku, w 8 roku wojny, gdy w 1982, trzy dni po JEGO ??? śmierci skradziono na bocznicy "atomówkę", z Amerykaninem Smithem, który udaje Żyda Jachima Weltzmanna i beznarodowcem, Ślązakiem Witschko (40-50 lat), super przemytnikiem, wymaga wzmożonego ukrwienia mojego mózgu w celu percepcji oryginalnej alternatywnej rzeczywistości.
Nie obejmuję jeszcze całości koncepcji Dukaja, a czytając e-booka obawiam się problemów z odnalezieniem interesującego fragmentu, przeto pozwalam sobie już teraz wynotować sformułowanie, które bardzo mnie pasuje (s. 53):
„....ten zestaw imion* z Sienkiewicza, mieli tu przed wiekiem takiego pisarza,...

Fidel-F2 | 2018-10-03

Pozycja zawiera mikropowieść Xavras Wyżryn i trzy opowiadania. Zrezygnowano, i słusznie, z Zanim noc, poprzedniego towarzysza tytułowego utworu.

Ponieważ dodatkowe opowiadania są tylko trzy, postaram odnieść się do każdego z nich z osobna.

Xavras Wyżryn
Historia alternatywna, rok 1996. Polska przegrała wojnę 1920, Piłsudski zapisał się w historii jako wyjątkowy idiota. Polska partyzantka znów próbuje powstania w nadziei odzyskania państwowości. Sytuacja geopolityczna naszego regionu jest mocno skomplikowana.
Rzecz napisana bardzo sprawnie, dialogi brzmią wyjątkowo naturalnie, mimo wielu wtrąceń filozoficznych rytm narracji nie zwalnia, nie faluje, czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Pióro świetne, jędrne.
Można tu zauważyć nawiązanie do Jądra ciemności Conrada i dyskurs z bohaterem romantycznym z pozycji mocno opozycyjnej. Dukaj wyraźnie pokazuje, że różnica pomiędzy bohaterem a bandytą/terrorystą wynika wyłącznie z położenia punktu widzenia. A wszystkie te narodowe...

ishara | 2016-11-03
Przeczytana: 24 października 2016

Moje drugie (po Córce Łupieżcy)spotkanie z Dukajem i przyznaję, że spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie wiem dlaczego, ale wyobrażałam sobie Xavrasa jako kogoś na kształt Wiedźmina, walczącego z potworami z przyszłości a tu taka niespodzianka! Akcja toczy się wprawdzie w (alternatywnej) przyszłości, jednak Xavras nie walczy z mutantami z innych wymiarów, a o wolność swojej ojczyzny - Polski. Jest to książka przegadana, której osią są rozmowy dziennikarza z bojownikami jak i z samym Xavrasem. Bardzo wciągająca lektura, wymagająca skupienia i niepodzielnej uwagi. Gorąco polecam książkę w postaci audiobook'a, czytaną przez Adama Ferencego, który w pełni oddał klimat powieści. Dodatkowo oprócz historii Xavrasa, tom zawiera 3 dalsze opowiadania, równie zajmujące jak tytułowa historia.

tivrusky | 2013-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 08 września 2013

Wszyscy lubimy wyraźnych i charakterystycznych bohaterów - charyzmatycznych, odważnych, pewnych siebie - postaci, których osobowość niejednokrotnie stanowi największy plus czytanych książek. Trzymają nas przy sobie i za sprawą jakiegoś dziwnego magnetyzmu przyciągają, nie pozwalają iść spać bez przeczytania choćby jednego rozdziału więcej. I pan Dukaj w tworzeniu takich postaci niejako się specjalizuje - Hieronim Berbelek, którego przemiana czyni z niego postać wyjątkową, Benedykt Gierosławski - pełen słabości, wątpliwości i dziwnych idei, które początkowo wywołują uśmiech, a po tysiącu stron Lodu są już oczywistością, do której się przywiązujemy. Zuzanna Klein, zestaw postaci z Kraju Niewiernych - tak - jesteśmy przyzwyczajeni do mocnych i wyraźnych postaci u Dukaja - Xavras Wyżryn w tę falę wpisuje się jak najbardziej, kto wie - być może prześcigając niejednego z wymienionych bohaterów.

Zaczyna się od naszkicowania realiów książki. W dużym skrócie - Polska znajduje się w...

Marek Adamkiewicz | 2015-01-06

Podszedł mi chyba każdy z zawartych w zbiorze tekstów. Sam "Xavras" chwyta wizją świata i charyzmatycznym głównym bohaterem, skłania do refleksji nt. moralności, patriotyzmu i terroryzmu. Zajmuje większą część tomu i jest jego najlepszą częścią.

Pozostałe opowiadania, choć są dużo krótsze, to ciężko je traktować jedynie jako dodatek. Każde się czymś wyróżnia i nie można powiedzieć, by były jedynie zapchajdziurami zwiększającymi objętość książki. "Sprawa Rudryka Z." to przede wszystkim niebanalny pomysł w dosyć łatwo przyswajalnej formie. "Przyjaciel Prawdy" sprawnie łączy naukowe spojrzenie z fantastycznymi teoriami o rasie, z kolei "Gotyk" miażdży mrocznym i ciężkim klimatem oraz pokazem bezpardonowej brutalności.

Było warto.

Czy cel uświęca środki? Jaki cel i jakie środki? I czy gwarancja powodzenia albo świadomość, że innymi środkami nie da się celu osiągnąć, wpływają jakoś na odpowiedzi na te pytania? Jak daleko można się posunąć w walce o Ojczyznę? Gdzie postawić granicę między patriotyzmem a bestialstwem? Czym bojownik o wolność różni się od terrorysty? Czy w ogóle się różni? Co tak naprawdę się liczy: przestrzeganie reguł i jakaś ludzka przyzwoitość, czy może tylko skuteczność?
Nie dostaniemy odpowiedzi. Dukaj stawia tylko pytania, ustami bohaterów przedstawia niejakie argumenty na poparcie tej czy innej racji, ale sam ich nie wartościuje. Zostawia z tym czytelnika samego.
Oczami zagranicznego korespondenta obserwujemy oddział partyzantów/terrorystów i ich charyzmatycznego, ale i cynicznego dowódcę.
Straszne. Ale i piękne w swej bezpośredniości. Niewygodne prawdy lśnią w brudzie niezakłamanej rzeczywistości.
Xavras Wyżryn 10/10

Na czym polegają idee sprawiedliwości i kary? Kogo i za co można lub...

Urshana | 2013-08-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-book, 2013
Przeczytana: 05 sierpnia 2013

Moja przygoda z Jackiem Dukajem rozpoczęła się kilka lat temu od lektury ogromnej, fascynującej i pozostawiającej niezatarty ślad w odbiorcy - od "Lodu". I zamarzło. Potem było jeszcze kilka spotkań, między innymi z niezwykłymi "Innymi pieśniami", zgromadzenie na półce większości tego, co autor napisał i niespieszne sięganie od czasu do czasu po kolejną pozycję. Bo przecież trzeba przeczytać wszystko, to oczywiste, a z drugiej strony należy sobie dawkować tę przyjemność, to też jest wiadome. Tym razem wybór padł na debiutancki utwór książkowy - "Xawrasa Wyżryna", który czytałam w uzupełnionym o kilka kolejnych opowiadań zbiorku Wydawnictwa Literackiego. I czytało mi się to bardzo dobrze, zwłaszcza powieść o Xavrasie.

Tom składa się z czterech utworów, rozgrywających się w alternatywnych rzeczywistościach - "Xavras Wyżryn" (to historia Polski, a w tle świata, który ma zupełnie inne oblicze w 1996 roku, po przegranej kilkadziesiąt lat wcześniej wojnie polsko - bolszewickiej),...

Adam | 2016-12-13
Przeczytana: 13 grudnia 2016

Ponoć Jacek Dukaj jest utalentowany. Świadczy o tym fakt wydania w serii której podtytuł brzmi " znakomite dzieła najciekawszych współczesnych polskich pisarzy", aż 15 tomów jego książek. Przy czym seria liczyć ma 33 tomy. W tejże serii Lem zasłużył na 9 tomów. Resztę dostali Orbitowski, Brzezińska, Piskorski, Twardoch...
Po raz kolejny zatem sięgnąłem po Dukaja i po raz kolejny okazuje się że nie potrafię go czytać.
Cholera, no nie mogę go polecać ☹ . Pomysły ma fajne, ale wykonanie jest jakieś takie drażniące.
PS. Biorę jeszcze pod uwagę, że to może coś ze mną jest nie tak. No czemu go nie doceniam???

Widelec | 2014-04-28
Przeczytana: 27 kwietnia 2014

Wspaniała książka, o niebanalnej fabule, alternatywna wersja historii przedstawiona w Xavrasie jest niezwykle interesująca i zastanawiająca, ale to nie jedyny plus tej książki. Opowiadanie "Przyjaciel prawdy" jest poprowadzone w bardzo ciekawy sposób - jako rozmowa dwóch osób i porusza niemniej ciekawy temat antysemityzmu. Opowiadanie "Sprawa Rudryka Z." przedstawia bardzo ciekawą koncepcję klonowania ludzi i wynikających z tego konsekwencji. Natomiast opowiadanie "Gotyk" w bardzo pomysłowy sposób nawiązuje do "Kordiana". Wcześniejsza znajomość dramatu J. Słowackiego zapewni o wiele większe wrażenia podczas czytania "Gotyku".
Za całość - 9/10, gorąco polecam

zobacz kolejne z 1990