Pusta noc

Cykl: Żniwiarz (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
giovanna

Pierwsza odsłona serii Żniwiarz! Mówią, że demony, zabobony i czary odeszły już do przeszłości. Czy na pewno? Na pierwszy rzut oka Magda jest zwykłą dwudziestolatką. Czas wypełnia jej praca w małej księgarni oraz obowiązki domowe. To jednak tylko pozory, gdyż w wolnych chwilach, zamiast spotykać się z rówieśnikami, Magda tropi upiory rodem ze słowiańskich wierzeń. Z krainy umarłych ucieka...

Pierwsza odsłona serii Żniwiarz!

Mówią, że demony, zabobony i czary odeszły już do przeszłości. Czy na pewno?

Na pierwszy rzut oka Magda jest zwykłą dwudziestolatką. Czas wypełnia jej praca w małej księgarni oraz obowiązki domowe. To jednak tylko pozory, gdyż w wolnych chwilach, zamiast spotykać się z rówieśnikami, Magda tropi upiory rodem ze słowiańskich wierzeń. Z krainy umarłych ucieka najpotężniejsza istota, z jaką żniwiarze kiedykolwiek musieli się zmierzyć. Tymczasem między Magdą a Mateuszem, tajemniczym chłopakiem, który niedawno wprowadził się do miasteczka, zawiązuje się nić sympatii. Dziewczyna pokazuje Mateuszowi świat słowiańskich wierzeń, nie mając pojęcia, że już wkrótce ona i jej przyjaciele znajdą się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Pogromcy słowiańskich upiorów

Są ludzie, którzy nadal widzą to, czego my nauczyliśmy się nie dostrzegać. Którzy wiedzą, co zwiastuje cień, zauważony kątem oka, lęk, ogarniający ludzi w pewnych miejscach, dziwny zapach i niewyjaśnione zmęczenie. Magda należy do tych osób i zrobi wszystko, żeby ochronić siebie i innych przed istotami z zaświatów, zwłaszcza teraz, gdy jej wujek-żniwiarz ZNOWU umarł i nie wiadomo, ile przyjdzie czekać na jego powrót.

Motyw młodych ludzi, którzy posiadają takie czy inne moce, na stałe zamieszkał w literaturze i filmie po sukcesie „Zmierzchu”, „Pamiętników wampirów” czy choćby „Osobliwego domu Pani Peregrine”. W książce „Żniwiarz. Pusta noc” również pojawiają się znane z nich motywy: odmienność prowadząca do poczucia wykluczenia, szukanie zrozumienia, walka ze złem. Jednak odświeżające okazuje się przeniesienie tego schematu na grunt słowiańskich wierzeń, gdzie królują istoty o wiele ciekawsze i dające większe pole do popisu niż lekko już oklepane wampiry. Upiory, zmory, spaleńcy, bezkosty i inne stworzenia nawiedzające strony tej książki pokazują, jak wielki potencjał kryje się w naszej własnej, niedocenianej i popadającej w zapomnienie kulturze.

Ciekawa jest też sama intryga, bo treść książki nie ogranicza się tylko do walki z kolejnymi potworami, ale kryje liczne tajemnice, które aż do końca trudno rozwikłać, co daje w efekcie zaskakujące rozwiązanie. Postać głównej bohaterki również sprawia korzystne wrażenie – nie jest to sztampowa rozchwiana emocjonalnie nastolatka, ale silna młoda kobieta, która zamiast użalać się nad sobą bierze sprawy w swoje ręce. Na tym tle jedynie dialogi i sceny walki nie wypadają dość naturalnie i przekonująco, chociaż trzeba przyznać, że sposoby pokonywania kolejnych stworzeń są bardzo różnorodne. Interesujące okazują się też próby wyjaśnienia niektórych wierzeń, dotarcia do ich początków – w czasach, kiedy zachwycamy się popularną dziś nordycką mitologią i obowiązkową w programach nauczania kulturą Egipcjan, Greków i Rzymian, warto powrócić do własnych korzeni i odkryć bogactwo słowiańskiej kultury.

Paulina Hendel od kilku lat pisze opowiadania dla prasy, ma również na swoim koncie dobrze przyjęty trzyczęściowy cykl „Zapomniana księga”. W jej nowej serii o walczących z upiorami żniwiarzach wkrótce ukaże się: „Żniwiarz. Czerwone słońce”.

Agnieszka Kruk

Lubię wszelkie słowiańskie straszydła - wąpierze, strzygi, południce i wszelkie inne stwory z dawnych wierzeń i zabobonów... Kiedy więc przypadkiem trafiłam na książkę Pauliny Hendel, pomyślałam sobie, czemu nie? Słowiańskie pradawne wierzenia w wersji młodzieżowej - to musi być coś dla mnie;). I nie pomyliłam się - wsiąkłam w ten świat na dobre. Znalazłam też tutaj tak ciekawe istoty jak bezkost, zmora i dziki myśliwy, co mnie niezmiernie uradowało.

Główną osią fabuły nie jest nawet walka żniwiarzy z takimi stworami, ale niebezpieczeństwo, które zaczęło zagrażać samym żniwiarzom ze strony całkiem nieoczekiwanej... I jest to wątek intrygujący i cały czas trzymający w napięciu - ja z każdą kolejną stroną byłam coraz bardziej oczarowana tą powieścią, pomysłem i świetnym wykonaniem.

"Pusta noc" spodobała mi się o wiele bardziej niż tego oczekiwałam, na tyle, że zamierzam nabyć całą trylogię - mam nadzieję, że na trzeci tom nie trzeba będzie czekać bardzo długo... Polecam każdemu,...

wiejskifilozof | 2018-08-31

Okładka
ale fajna

skąd
biblioteka

fabuła
Młoda dziewczyna walczy z demonami.

No i po co mi wampiry.Lalusie z Ameryki.Ja mam nasze Słowianskie demony.ść.
Książka,nie tylko mądra ale i.Prawdziwa,przecież to prawda.Że kościół przejał,wiele tradycji pogańskich.
Lubię demony,zawsze cieszę się.|Na ich książkową obecność.
Bohaterowie bardzo dobrze opisani.
Fajna powie

Magnis | 2018-02-18
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 13 lutego 2018

Pusta noc to pierwszy tom cyklu Żniwiarz napisanego przez Pauline Hendel, po który sięgnąłem z ciekawości. Może ze względu na zainteresowanie rodzimymi książkami wykorzystującymi wierzenia słowiańskie spodziewając się lektury dobrej i napisanej z humorem. Nie wiedziałem czego spodziewać się po niej i był to zarazem pierwszy kontakt z twórczością pisarki. Dlatego miałem pewne obawy przez lekturą, ale gdy tylko zacząłem czytać pojawiła się iskierka nadziei na dobrą powieść z ciekawą historią.
W normalnej świecie nie ma miejsca na gusła i różnego rodzaje stworów z wierzeń słowiańskich. Nic mylnego, bo niektórzy mają nieprzyjemność przekonać się o istnieniu demonów i innych sił czyhających tylko na nieświadomą ofiarę. Na straży stoją Żniwiarze, którzy polują na pojawiające się stwory jakby wyjęte z koszmaru zagrażające ludziom. Dziwne morderstwa i aktywność zwracają uwagę Magdy i jej wuja Filipa, które mogą być przyczyną demonów. Razem będą musieli odkryć prawdę i pokonać przeciwności...

Wybredna Maruda | 2017-09-26
Przeczytana: 26 września 2017

Nie wiem, czy jest ktoś, kto nie zachwycił się okładkami do tej serii. Raz, że intrygujący szkic. Dwa, wycięte litery. MAGIA!

Nie będę kłamać - zaciekawił mnie temat, jaki poruszony został w Żniwiarzu, a jednocześnie obawiałam się, czy polska młoda autorka udźwignie ciężar, jakim było przedstawienie nastoletnim odbiorcom - zapewne - mało znanego im wątku domonologii słowiańskiej i ludowej.
Spoiler: Udźwignęła.

Właściwie ciężko jest jednoznacznie określić, o kim jest ta historia: o Feliksie, żniwiarzu od lat zajmującym się polowaniem na demony, upiory i zoomorficzne zwidy; o Magdzie, jego dwudziestoletniej kuzynce, która chciałaby pójść w ślady wujka, a jednocześnie widzi, jak ciężkie jest życie u boku kogoś parającego się takim zajęciem; a może o samych potępieńcach, ich historii, sposobie funkcjonowania i tworzenia sojuszników? Fabuła na każdej stronie przepełniona jest akcją i nagłymi zwrotami akcji, a nie zaszkodzi to, by między wierszami wyczytać różnorodne tradycje czy...

Jabłuszkooo | 2017-09-30
Przeczytana: 30 września 2017

,,Żniwiarz. Pusta noc'' to genialna historia mocno zaczerpnięta słowiańską demonologią i wierzeniami ludów. Ułożona jest w genialny i bardzo nieprzewidywalny sposób! Ja zakończenia w życiu bym się nie domyśliła. Ta książka jest tak barwna i pełna emocji, że nie da rady spać spokojnie, gdy już się naczyta o tych zmorach, bezkostach i innych upiorach. Autorka odwaliła kawał dobrej roboty. By umilić czas czytelnikowi, wplotła w historię inne wątki, dzięki czemu nie śledzimy historii oczami tylko jednej osoby, mamy wgląd w to, jak sytuacja wygląda z boku. Jest to na pewno trudny zabieg, ale pisarka płynnie i bez żadnych niedociągnięć przeszła przez niego. Ja jestem zachwycona! Co do oprawy graficznej to także brak słów. Naprawdę piękna i porządna! Szkoda, aż dawać ją na półkę. Osobiście polecam ;).

Fragment tekstu pochodzi z mojego bloga, po ciąg dalszy zapraszam tutaj:

lacerta | 2018-07-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Chcę mieć
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Jestem kompletnie oczarowana i zachwycona "Żniwiarzem" Pauliny Hendel. Jest to moje pierwsze spotkanie z autorką i jestem pod wielkim wrażeniem historii, którą stworzyła. Demony, duchy i upiory były mi już znane, ale szczerze mówiąc, dawno nie spotkałam się z ich słowiańską wersją. Pomimo początkowych wątpliwości i niepewności okazało się, że wciągnęłam się w historię niesamowicie.
Bardzo polubiłam bohaterów - upartą i nieposkromioną Magdę, Feliksa z jego ciętym charakterem i skrytego Mateusza. Akcja nie zwalnia ani na sekundę, a mimo tego wciąż chce się więcej tak, że od "Pustej Nocy" wręcz nie można się oderwać. Końcowe strony były dla mnie niesamowitą huśtawką emocjonalną i pomimo tego, że domyślałam się powoli ciągu zdarzeń to nie odetchnęłam dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania.
"Pusta Noc" Pauliny Hendel to niesamowita historia i wspaniała powieść. Polecam każdemu lekturę książka, bo ja, kilka dni po lekturze, wciąż jestem pod ogromny jej...

_kingu_reads | 2018-06-01
Na półkach: 2018', Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2018

Mimo że książki z cyklu „Żniwiarz” zaliczają się do literatury młodzieżowej , której na ogół nie czytam , postanowiłam po nie sięgnąć . Szczególnie do przeczytania zachęcił mnie fakt, że w książkach mamy do czynienia z wierzeniami i obrzędami słowiańskimi-podobnie jak w cyklu „Kwiat Paproci”, który nie ukrywam strasznie mi się podobał.

Wracając do tematu , książka „Pusta noc” opisuje nam wydarzenia jakie mają miejsce w niewielkim mieście o nazwie Wiatrołom . Nasza główna bohaterka – Magda, wiedzie na pozór spokojne i uporządkowane życie , większość swojego czasu poświęca pracy w rodzinnej księgarni , jednak gdy dzień chyli się ku końcowi jej czas wypełnia polowanie…Polowanie na co ? Na wszelkiego typu zmory, bezkosty, upiory i demony. W polowaniu towarzyszy wujkowi Feliksowi , który od lat jest żniwiarzem, czyli osobą odpowiedzialną za pozbywanie się wszystkich nadprzyrodzonych istot z okolicy.

Magda poprzez swoje nietypowe zainteresowania nie posiada zbyt wielu przyjaciół ,...

zielonooka | 2017-05-29
Przeczytana: 27 maja 2017

cóż - moja ocena to b.dobra - może trochę z sentymentu za poprzednią trylogię - może trochę dlatego że bardzo potrzebowałam czegoś bardzo lekkiego co szybko i bezproblemowo się czyta. w każdym razie nie powala jakoś szczególnie ale dam szansę następnej części na pewno :) polecam tym którzy chcą czegoś naprawdę lekkiego z nalotem z polskich wierzeń i guseł.

vicky222 | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Żyjemy w Polsce, która ponad tysiąc lat temu przyjęła chrześcijaństwo. Ostatni tren w książkach młodzieżowych pokazuje, że kilku autorów pamięta o wierzeniach z naszych terenów. Paulina Hendel pokusiła się o napisanie książki odnosząc się do wierzeń słowiańskich. Czy dobrze to wyszło? Zapraszam na recenzję.

Główna bohaterka jest moją imienniczką. Magda to młoda kobieta, która oprócz codzienności (pracy i przyjemności) ma specyficzny dar i niecodzienną rodzinę. Jej wuj jest żniwiarzem odsyłającym upiory z powrotem do świat nieżywych. Natomiast Magda pomaga mu w ich tropieniu. Tytułowy Żniwiarz wraz z Magdą ruszają w dość niebezpieczna drogę. Świetny pomysł na fabułę, nieprawdaż?

Postacie w Żniwiarzu są cudownie a zarazem mrocznie zarysowane. Magda i jej wuj Feliks w ciekawy sposób się uzupełniają osobowościowo. Dziewczyna, mimo dwudziestu lat, bywa infantylna. Nie brakuje jej odwagi i dążenia do celu. Natomiast Feliksa bardzo polubiłam za wszystkie wady i zalety. Przyjemny wujek,...

książek: 1921
Sherry | 2017-09-25
Przeczytana: 24 września 2017

O TYM CO KRYJE POLSKA NOC

Jakie cuda, dziwy i zmory kryje słowiańska mitologia? Paulina Hendel czerpiąc garściami z rodzimych legend i opowieści, wprowadza nas w sam środek nie-do-końca-zwyczajnego życia dwudziestoletniej Magdy, a tym samym udowadnia, że interesujące historie mogą czaić się tuż za rogiem.

Pisarze coraz częściej sięgają po inspirację do legend i mitologii, miło jest zatem zobaczyć, że również rodzimi autorzy wykorzystują bogactwo ukryte w wierzeniach ludowych i otwierają przed czytelnikami drzwi do czegoś tak bliskiego, a równocześnie dalekiego człowiekowi XXI-ego wieku. Paulina Hendel stworzyła wyjątkowy świat, w którym koszmary spotykają rzeczywistość, przynosząc krwawe ofiary, ale również obrońców nieświadomych niebezpieczeństwa ludzi - Żniwiarzy. Tak się składa, że jednym z nich jest wuj głównej bohaterki powieści - Magdy.

Przede wszystkim warto tu zaznaczyć, że sam koncept powieści od początku zapowiadał się interesująco. Słowiańskie demony, polujący na nie...