6 powieści młodzieżowych na Międzynarodowy Dzień Młodzieży

LubimyCzytać
12.08.2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży redakcja lubimyczytać.pl i Ciekawostek Historycznych życzy młodszym czytelnikom kolejnych stosów do przeczytania i samych dobrych powieści. A dla tych, którzy szukają ciekawych powieści młodzieżowych mamy aż 6 niesamowitych pozycji. Od klasyki Wellsa po słowiańskie demony. A wy jakie powieści młodzieżowe polecacie?

6 powieści młodzieżowych na Międzynarodowy Dzień Młodzieży

Jak miło powitać czytającą młodzież! Na wstępie, z okazji Waszego Dnia, życzę książek, które zawładną Waszą nieskończoną fantazją, bohaterów, z którymi przeżyjecie mrożące krew w żyłach przygody oraz takich tytułów, które sprawią, że na czas czytania zapomnicie o smartfonach. Z autopsji wiem, że sporo jest dobrych książek, które tak potrafią wciągnąć w swój świat, że każdy inny przestaje istnieć. Niestety dużo też jest literatury, która jest przeciętna i zła, więc szanujcie swój czas i wybierajcie sobie książki, które Was interesują, które po prostu lubicie czytać. Należę do tych osób, które wyznają zasadę 30%. Jak po przeczytaniu około 30% książki, zupełnie mnie do niej nie ciągnie, to zamykam i odkładam na wirtualną półkę „niedoczytane”. Szkoda życia na kiepskie książki, no chyba że są lekturami. Na to już nic nie poradzicie. Trzeba się przemęczyć i poznać kanon, aby wiedzieć co nam się podoba, a czego wolimy unikać. Tak, kanon lektur trzeba znać. Wtedy można o książkach z czystym sumieniem dyskutować. Polecę Wam tytuł, który może już znacie – jak nie z lektury, to z jej ekranizacji. To klasyczna powieść science fiction, która pokazuje nam jak zachowują się ludzie – społeczeństwo i jednostki – w obliczu inwazji z kosmosu, która grozi zagładą ludzkości. Kto wie, może warto przeczytać, co może nas czekać, jak okaże się, że jakieś wrogie jednostki jednak istnieją w kosmicznej przestrzeni… Przeczytajcie „Wojnę światów” H.G.Wellsa i to koniecznie w wydaniu z ilustracjami Henrique Alvima Correi (wydawnictwo Vesper) - przepiękne. Na tę książkę na pewno nie szkoda czasu. Udanego Dnia Młodzieży!

Bardzo lubię książki młodzieżowe – uważam, że to prawdziwa sztuka, trafić do młodego odbiorcy, szczególnie gdy ten odbiorca zmaga się z okresem burzy i naporu. Cenię sobie te tytuły, które nie poprzestają na łatwej rozrywce, lecz oferują coś więcej, a nierzadko też nie stronią od trudnych tematów. Kształtowanie własnej tożsamości, zadawanie sobie pytań o to, kim jesteśmy (i, co ważniejsze, podejmowanie próby odpowiedzi!) jest też ważnym tematem książek Suzanne Collins. Czytałam je jeszcze zanim do kin wszedł hit z Jennifer Lawrence (który w dużej mierze zapewnił jej popularność) i cieszyło mnie, że na rynek trafiła książka z tak charyzmatyczną główną bohaterką, którą jest dziewczyna.

Reklama

W tych powieściach zawarto oczywiście porządną dawkę rozrywki – w końcu co igrzyska, to igrzyska! Dla mnie jednak najważniejsza jest w nich droga, jaką przebywa główna bohaterka, skonfrontowana z koniecznością stawania w obronie słabszych. Najpierw młodszej siostry, później uczestników krwawych rozgrywek, następnie zaś uciśnionego ludu Panem. Katniss z jednej strony chce podjąć walkę, z drugiej jednak pragnie być po prostu zwyczajną dziewczyną. Fascynujące jest obserwowanie jej stopniowej próby akceptacji sytuacji, której nie może zmienić – czasem przecież okazuje się, że siłę i spełnienie daje nam wybór tej trudniejszej, pełnej wyzwań ścieżki.

Kiedy ostatni raz czytałem powieści młodzieżowe? Oj, no nie ma się co oszukiwać: dłuższą chwilę temu. Pamiętam na szczęście, że na regale w półkotapczanie (pełniącym również rolę biurka i gablotki na modele samolotów mojego brata) mieliśmy książkę „Szkolny lud, Okulla i ja” Edmunda Niziurskiego. Czytałem ją parokrotnie, pierwszy raz na pewno będąc młodszym od książkowych bohaterów: Żaby, Obary, Męckich i Złośliwego Miecia. Oni, tak mi się wydaje, musieli być w 7 czy 8 klasie. Ja byłem dopiero mniej więcej w połowie edukacji w szkole podstawowej, w klasie czwartej. Ich przygody wydawały mi się wówczas strasznie dorosłe, a co za tym idzie: niedostępne dla mnie, jedenastolatka.

Szkolne perypetie są w każdym pokoleniu takie same. Gdy czytałem niedawno z synem książki o przygodach Tomka Łebskiego, to miałem wrażenie, że zmieniło się tylko tło historyczne. Pozmieniały się młodzieżowe ksywki, a zamiast gazetek ściennych, są dzisiaj wyświetlacze multimedialne, smartfony i laptopy. Rozterki, uczucia i przygody młodzieży są niezmienne. Warto sięgnąć po Niziurskiego: trochę młodsi, aby zobaczyć, że historia zatacza koło; a ta starsza młodzież, by odświeżyć sobie stare, dobre czasy.

Przyznam się szczerze, że od dłuższego czasu nie mam już styczności z powieściami młodzieżowymi. Zresztą już w gimnazjum wolałam zakopywać się w różnego rodzaju kryminałach i to właśnie one najbardziej kojarzą się mi z tym okresem. Oczywiście na moich półkach pojawił się Harry Potter, niedokończona przeze mnie seria „Gone”, ale również „Filary ziemi” w starym wydaniu mojego taty, bo po obejrzeniu z nim serialu zwinęłam mu je z półki i czytywałam do późna. Bo choć moja rodzina książkami stoi, to każdy z nas zaczytuje się w zupełnie innym gatunku. I tak moja siostra, która uwielbia powieści młodzieżowe, próbowała mnie już przekonać do: „Darów Anioła” - poległam przy trzeciej części, „Maybe someday” odłożyłam po 20 stronach, a gdy wspomniała o „Szóstce wron”, uciekłam gdzie pieprz rośnie.

W końcu przestała mi polecać kolejne tytuły, a ja zakopałam się w swojej strefie komfortu. Wyszłam z niej w tym roku, dzięki powieściom Katherine Arden. „Niedźwiedź i słowik”, choć nie zachęcał mnie okładką, pojawiał się coraz częściej w książkowych serwisach społecznościowych. Więc gdy w końcu się przełamałam i rozsiadłam na kanapie, to nie wstałam z niej, dopóki nie skończyłam. Historia Wasi wciąga bezgranicznie. Razem z nią podróżowanie po średniowiecznej Rusi jest wręcz magiczne. To historia, która wciąga bez reszty, zresztą podobnie jak drugi tom, czyli „Dziewczyna z wieży”.

Ostatecznie sprezentowałam ją mojej siostrze i choć odgrażała się, że porzuci ją po kilku stronach jak kiedyś ja jej ulubione powieści, to wiem, że nie będzie w stanie. Bo każdy nieco zagubiony nastolatek znajdzie w Wasi wzór do naśladowania, że nie zawsze trzeba się podporządkować czyimś oczekiwaniom, a będąc sobą, na swojej drodze znajdzie się więcej przygód, niż jakbyśmy podążali wyznaczoną przez kogoś trasą.

„Maresi” pokochał niemal cały Instagram, zalewając go niemal wszędzie – trzeba szczerze przyznać – piękną, czerwoną okładką. Przed czytaniem książek, które są „wszędzie”, zazwyczaj wzbraniam się rękoma i nogami, ale ostatni egzemplarz leżący na półce podczas Poznańskich Targów książki zdawał się już przeznaczeniem.

Czerwony Klasztor to miejsce, w którym każdy człowiek o dobrych intencjach znajdzie schronienie i zostanie otoczony opieką przez Pramatkę. Jednak na wyspie uczą się i dorastają wyłącznie dziewczęta, dla których mimo rozłąki z rodziną, to miejsce jest bezpieczną przystanią i szansą na lepsze życie… do czasu aż zjawia się Jai. Ciągnąca się za nią przeszłość sprowadza na mieszkanki wyspy Mens tragedię. Mimo brutalności, jaką w sobie nosi ta historia, to Maresi jest cudowną powieścią o prawdziwym siostrzeństwie.

Reklama

To jedna z młodzieżówek, która zachwyci nie tylko grupę docelową, ale i starszych czytelników. Cieszę się, że obecnie powstaje wiele międzypokoleniowych książek z serii young adult z mądrym i dającym „coś więcej” więcej zakończeniem – przesłanie, refleksję, siłę do działania i wiarę we własne wartości i przekonania. Tymczasem, mnie czekają jeszcze dwie części Kronik Czerwonego Klasztoru, po które sięgnę w wolnej chwili z wielką przyjemnością.

Jako koordynatorka redakcji Ciekawostek Historycznych chciałam polecić tytuł, który chociaż subtelnie nawiąże do historii. Nic tak bowiem nie „zaraża” miłością do tej dziedziny, jak porządna, fascynująca i wciągająca literatura dla młodszych czytelników. Okazuje się bowiem, że historia to nie tylko nudne daty, ale również wspaniałe mity, pasjonujące wierzenia i ludzie z krwi i kości!

Ostatnio przeżywamy kolejną falę popularności rodzimych wierzeń i tradycji, chętnie więc sięgamy po nawiązania słowiańskie. Cyklem osadzonym w takich właśnie realiach jest „Żniwiarz” Pauliny Hendel. W serii ukazało się 5 niesamowitych opowieści, które powinny usatysfakcjonować młodych czytelników zafascynowanych bestiariuszem rodem z „Wiedźmina”.

Pod pretekstem opowieści młodzieżowej zapoznajemy się z fascynującym światem słowiańskich demonów, który rozbudza ciekawość i wciąga nas w wir przygód już od pierwszych stron. Okraszone humorem przygody bohaterów zachęcają do zgłębienia tajemnic wierzeń naszych przodków.

Jeśli cykl Wam się spodoba i zechcecie uzupełnić swoją wiedzę o religii Słowian, zapraszam również do lektury przygotowanego przeze mnie zestawienia Uwielbiasz „Wiedźmina”? Przeczytaj najlepsze książki związane z wierzeniami i kulturą Słowian.

Przyjemnej lektury!

[kk]

Reklama

komentarze [20]

Sortuj:
71
59
16.08.2020 21:08

Skoro nikt nie polecał nic z naszego kraju to będę zaszczycony móc być tym jedynym orzeszkiem....

Rafał Dębski "Żelazny Kruk" tomy 1-3 Polecam z całego serca! <3


858
62
15.08.2020 10:42

Ja ostatnio dobrze się bawię, wyszukując fajne młodzieżowki dla syna znajomego. Moja lista:
 Czarny Staw Czarny Staw
 Gregor i tajemne znaki Gregor i tajemne znaki
 Piasek Raszida Piasek...

więcej

17
12
13.08.2020 18:55

Myślę, że młodzieży lubiącej historię starożytną spodoba się cykl o młodym Marcusie:

 Walka o wolność Walka o wolność

 W służbie Cezara W służbie Cezara

 Syn Spartakusa Syn Spartakusa

więcej

79
6
13.08.2020 16:00

Ja to się przyznam że w wieku młodzieńczym nigdy nie sięgnąłem po literature młodzieżową ale od razu (wieku 14 lat) zabrałem się za czytanie Cyklu Inkwizytorskiego.


1000
64
13.08.2020 11:32

Mimo że do młodzieży się już nie zaliczam, to wciąż lubię wracać do literatury młodzieżowej. Wspomniane wyżej "Igrzyska śmierci" z zapartym tchem czytałam nocami i wciąż czekam na lekturę, która wciągnie mnie równie mocno w swój świat. Książki Katherine Arden oraz "Żniwiarza" wciąż jeszcze mam na półce do przeczytania.

Z mojej strony polecam książki Johna Greena. Poza...

więcej

221
81
13.08.2020 11:04

Zastanawiające... Przecież Międzynarodowe Dni Młodzieży to wydarzenie chrześcijańskie, a tymczasem wśród proponowanych książek przeważają historie o duchach, czarach i demonach. Czemu niby miał służyć ten artykuł, bo ja szczerze nie rozumiem. Czy już nie ma żadnych chrześcijańskich książek dla młodzieży, które można by polecić?


79
6
13.08.2020 16:06

Dopóki chrześcijanin nie wzywa prawdziwych demonów to może sobie czytać o wyimaginowanych duchach czy demonach.


514
107
14.08.2020 10:43

1. Wydaje mi się (mogę się mylić), że nie chodzi tutaj o DNI Młodzieży, ale o DZIEŃ Młodzieży ustanowiony przez ONZ w 1999 r.

2. Książki fantasy to nie tabliczki Ouija i można w nich poczytać o wspaniałych przyjaźniach, pierwszych miłościach, ale też o poważniejszych sprawach jak np. w ,,Szóstece Wron'', gdzie eksplorowane są: zaburzenia psychiczne, żałoba, fanatyzm oraz...

więcej

221
81
14.08.2020 19:01

Faktycznie, możliwe, że chodzi o Międzynarodowy Dzień Młodzieży, który - według internetów - jest obchodzony 12. sierpnia. Niemniej jednak ilość ezoterycznych propozycji trochę szokuje.


514
107
14.08.2020 19:12

No, to już zależy od punktu widzenia ;) jeszcze raz polecam ,,Głos w wietrze'', o ile dobrze pamiętam główna bohaterka zalicza się do młodzieży, a nawet jeśli nie, to i tak warto przeczytać i można się zainspirować :)


531
210
12.08.2020 23:38

Większość książek, które czytam to powieści młodzieżowe ;) Uwielbiam je po prostu :)
 Prawo Mojżesza Prawo Mojżesza i  Pieśń Dawida Pieśń Dawida polecam!


1553
632
12.08.2020 20:22

Kogo zaliczyć do młodzieży? To bardzo pojemne określenie.
Po namyśle dodałabym  Wojna, która ocaliła mi życie Wojna, która ocaliła mi życie.
To bardziej dla piętnastolatków, ale dwudziestolatki też mogą przeczytać i coś dla siebie z niej wynieść.
I coś bardziej uniwersalnego, ale o...

więcej

1119
48
12.08.2020 18:06

Dodałabym  Listy do utraconej Listy do utraconej:)


1553
632
12.08.2020 20:15

Czytałam i wyjątkowo pozytywnie ta powieść mnie zaskoczyła.


531
210
12.08.2020 23:36

Jedna z moich ulubionych! ❤️


4010
3770
12.08.2020 17:46

Greg Weisman World Of WarCraft Travel Wędrowiec


zgłoś błąd