Pusta noc

Okładka książki Pusta noc Paulina Hendel
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Pusta noc
Paulina Hendel Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Żniwiarz (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Żniwiarz (tom 1)
Czwarta Strona
2017-05-10
2017-05-10
fantasy dla młodzieży literatura polska paranormal romance romans paranormalny Słowianie tradycja uczucie wierzenia zabobon
Inne

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Pogromcy słowiańskich upiorów

841 1 265

Lekka i przyjemna książka, w sam raz dla kogoś, kto chcę miło spędzić wieczór przy lekturze. Ja po przeczytaniu pierwszej części, z chęcią sięgnę po kolejny tom
Na plus:
+ ciekawie i interesująco przedstawiona mitologia słowiańska, a że tego nie jest bardzo dużo, to nie tłamsi fabuły
+ realia i klimat polskiej wsi są oddane bardzo dobrze
+ główna bohaterka, dobrze zaprezentowana i poprowadzona

Na minus:
- mam takie małe zastrzeżenie, co do spójności żniwiarzy, raz są przedstawiani jako bardzo mocni, a jak przychodzi co do czego to różnie to bywa. Momentami kuł mnie też ich brak domyślności.

Na plus:
+ realia i klimat polskiej wsi są oddane bardzo dobrze
+ główna bohaterka, dobrze...

Książka stała się dla mnie bardziej ciekawa dopiero pod koniec. Niestety przewidziałam w jakimś stopniu zakończenie, jednak jeden z zwrotów akcji mnie zaskoczył przez co napewno przeczytam drugi tom. Styl podania przyjemny, w końcu można czegoś więcej dowiedzieć się o mitologi słoweńskiej bo niestety w szkołach niczego nie dowiadujemy się .

Ogólnie książkę czytałam długo, ale to raczej przez brak czasu (i abonamentu), ale jak już czytałam, to mocno się wciągałam. Podobało mi się, że postacie były żywe i widać było, że czas idzie razem z nimi - rozwijały się i miały swoje charaktery. Opisy sytuacji i spotkania z Nawimi były żywe i emocjonujące. Podobało mi się, że autorka przeplatała sprawnie wątki, przez co nie było nudy. Podobało mi się przedstawienie cyklu życia Żniwiarza, odczucia, bardzo dużo szczegółów odnośnie rytuałów na Nawich, ale też o postaciach i ich nawykach. Podobały mi się relacje i to, że autorka sprytnie odwraca naszą uwagę, mącąc nam w głowach. Jeśli chcecie trochę odpocząć od mądrych książek i zanurzyć się trochę w świat jak z Vaesena (system gry fabularnej) w nowoczesnych czasach to mogę z ręką na serduszku polecić.

Bardzo dobra powieść młodzieżowa o tematyce mitologii słowiańskiej. Świat dawnych wierzeń został ukazany bardzo przystępnie i zachęca do tego, aby dalej zagłębiać się w lekturę.

Lubię książki o prasłowiańskich wierzeniach. Sięgnęłam po Żniwiarza sugerując się ocenami. Tom 1-jestem rozczarowana, spróbuje przeczytać 2 tom może autor się rozwinął?

Słowiańskie wierzenia, tajemnicze miejsca i przerażające demony. To wszystko i jeszcze więcej znajdziecie w pierwszym tomie serii "Żniwiarz" autorstwa Pauliny Hendel.
Fabuła książki jak i kreacja postaci jest zdecydowanie na plus. Do tego zagadkowy przeciwnik i dobrze stworzony wątek miłosny. To wszystko sprawia, że warto po tej książkę sięgnąć.
Jedynym drobnym minusem są bardzo podobne do siebie walki z demonami. Choć już ich różnorodność i wiele gatunków pokazanych nam przez autorkę zdecydowanie na plus.
No i zakończenie pełne emocji i tak dobre, że natychmiast chce się czytać kontynuację tej obiecującej serii.

Jedynym drobnym minusem są...

Bardzo wartka akcja, ciekawy klimat oraz intrygujący pomysł sprawiają, że ciężko się oderwać. Obowiązkowo biorę się za dalsze tomy!

Bardzo lubię opowieści o demonach i upiorach (a w szczególności te z wierzeń dawnych Słowian), dlatego kwestią czasu było spotkanie z twórczością Pauliny Hendel.

"Pusta noc" to pierwsza odsłona serii Żniwiarz. Główna bohaterka Magda to tylko pozornie "normalna" dwudziestolatka. Od dziecka widzi i czuje "rzeczy" nie z tego świata. Jej wujkiem jest Feliks, żniwiarz, który tropi słowiańskie demony i wysyła je w zaświaty. Nic nie może jednak wiecznie trwać...
Podczas jednej z akcji żniwiarz zostaje otruty demonicznym jadem i umiera. Magda w oczekiwaniu na nowe wcielenie Feliksa postanawia przejąć "rodzinny biznes". Czy podoła nowej roli? Przekonacie się sięgając po "Pustą noc".

Hendel napisała książkę z ciekawą fabułą i naprawdę wartką akcją. Dzieje się dużo, szybko, a demoniczny trup ściele się gęsto. Bohaterowie są z krwi i kości (od niektórych poczujesz nawet zapach zgniłego mięsa i dezodorantu - ciekawe połączenie nie ma co), naszkicowani poprawnie.

Książka sama w sobie była bardzo przyjemna w odbiorze, jednak miałam co do niej większe oczekiwania. Nie czułam dreszczyku emocji i książkowego głodu, którego spodziewam się od pierwszego tomu serii. Mimo tego niedosytu daję szansę kolejnym częściom, by mnie mile zaskoczyć.

"Pustą noc" polecam zarówno fanom wierzeń słowiańskich, jak i osobom lubiącym delikatną fantastykę w wydaniu młodzieżowym.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Na półkach: , , , ,

Generalnie wow. Dawno nie czytałam nic polskiego, a tym bardziej niczego horrorowego. Było to ciekawe doświadczenie.

Spodobały mi się motywy ze słowiańskiej mitologii, aczkolwiek liczyłam, że będzie więcej o samej mitologii. Generalnie brakowało mi trochę opisów, ale może to moje przyzwyczajenie z fantastyki. Na szczęście ewentualne braki opisów nadrabia akcja, dużo akcji, już od początku cały czas się coś dzieje - bardzo mi się to spodobało.

Muszę przyznać, że jako osoba nie czytająca tego rodzaju powieści, a czytająca "Pustą noc" głównie wieczorami i przed snem, naprawdę czułam mroczny klimat i nawet lekki dreszczyk, kiedy miałam iść w ciemnościach do toalety, a byłam świeżo po jakiejś akcji z upiorem.

Niestety wielu rzeczy, szczególnie końcówki, łatwo można było się domyślić.

Książkę czyta się bardzo lekko i szybko. Naprawdę, nie wiem nawet, kiedy ją pochłonęłam, sama się przeczytała.

Oddała bym dusze za tą książkę. Cudowna polska fantastyka w klimacie słowiańskich wierzeń. Pojawiają się niespodziewane zwroty akcji. Nie można się oderwać w tej książce nie ma dobrego momentu żeby skończyć nawet jak zaczyna się kolejny rozdział.
Polecam serdecznie całą serie.
Paulina postarałaś się, od bardzo dawna żadna seria tak mnie nie ruszyła. :)

Polecam serdecznie całą serie.
Paulina postarałaś się, od bardzo dawna żadna seria tak mnie nie ruszyła. :)