Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie

Świetne. Spodoba się każdemu zafascynowanemu mitologią słowiańską.

Świetne. Spodoba się każdemu zafascynowanemu mitologią słowiańską.

Słowiańskie demony oraz podania w zupełnie nowej odsłonie polecam.

Słowiańskie demony oraz podania w zupełnie nowej odsłonie polecam.

Mitologia słowiańska stanowiąca przykrywkę do krwawych historii.

Mitologia słowiańska stanowiąca przykrywkę do krwawych historii.

Trochę chaosu, troszkę zaciekawienia udało się tu przemycić się sumarycznie czegoś mi tu zabrakło, głębi i magii. Krótkie opowiadania jednak nie są dla mnie , nie zdarzysz zżyć się z bohaterem i już koniec opowieści.

Po kolei o każdym, potem zbiorczo:

Wszyscy mówią, że opowiadanie Pauliny Hendel "Rem-X" wybija się na tle pozostałych, ale... No mi ono nie siadło. Faktycznie, sama końcówka jest świetna i zdecydowanie ratuje cały tekst, ale cała reszta, zwłaszcza pod kątem stylu, zupełnie mi nie podeszła, a Ida wydawała mi się wyjątkowo irytująca, choć z drugiej strony może tak miało być? Nie wiem, nie jestem fanką niestety. 5/10.

"Sezon na nowożeńców" Anety Jadowskiej - wreszcie tekst tej autorki, w którym podobał mi się styl. Minus niestety za to, że to znów opowiadanie z uniwersum i czuć, że jest tu jakiś większy kontekst, który umyka bez znajomości innych tekstów. Nie powinno mieć to miejsca w samodzielnym opowiadaniu. Ogólnie jednak i tak nie porwało, fajne do połowy, a potem nagle porobione i cała intryga rozwiązana ot tak, do tego bardzo przewidywalnie. 6/10.

"Kukuk" Marty Kisiel - no styl Marty Kisiel i jej humor językowy wylewający się z każdego zdania to ja uwielbiam. Czytałam z ogromną przyjemnością, moim zdaniem Kukuk zdecydowanie wybija się na tle pozostałych tekstów. ALE - coś mi się zdaje, że to też jest tekst z większego uniwersum (chyba?) bo od połowy zewsząd wyzierają niedokończone wątki. Stylizacja językowa momentami też poleciała za daleko. Stąd 8/10.

"Maliny na śniegu" Marty Krajewskiej - na starcie razi kilkukrotny błąd w imieniu bohaterki (Nieradka czy Naradka w końcu?). Widać sporą wiedzę autorki w zakresie historycznych praktyk ludowych i rzemieślniczych, miło się czyta takie teksty. Podoba mi się przekaz, wykonanie nieco mniej, bo krótka forma sprawiła, że stało się nieco zbyt dosłowne. 7/10.

"Dziecina się kwili, matusieńka lili" Agnieszki Kulbat - Wojmir bardzo przypomina wiedźmina. Bardzo. Całość napisana poprawnie, ale za nic nie mogłam się wgryźć i zaangażować na tyle, by obchodziły mnie te postacie. Fabuła też jakaś taka donikąd. 5/10.

"Noc nas tu zastanie" Katarzyny Bereniki Miszczuk - fajny pomysł, ale bohaterowie potwornie irytujący, płytcy i kliszowi. Z utęsknieniem czekam na slashera, w którym nastoletni bohaterowie nie będą bandą idiotów (choć przyznaję, że niestety na górskich szlakach o takich nietrudno). Stylistycznie to opowiadanie podobało mi się najmniej ze wszystkich, uciążliwie dosłowny narrator męczył. Coś tu się też nie powiodło z redakcją i/lub korektą, bo wyłapałam najwięcej powtórzeń i błędów w połączeniach logicznych, błędy językowe też się zdarzyły, np. selfstick zamiast selfie sticka. Poza tym ni cholerę nie zgadza się topografia - bohaterowie wyszli ze Świętej Katarzyny, mówią, że przez kilka godzin nie doszli nawet na Łysicę, podczas gdy idzie się tam około godziny. W planach mieli też Święty Krzyż, na który idzie się około pięciu godzin ze Świętej Katarzyny. Na to drugie faktycznie mogli nie dojść, ale nie ma możliwości, żeby wędrówka od Świętej Katarzyny do Łysicy (na którą nadal nie doszli) trwała od pory obiadowej do godziny dziewiętnastej, nawet w tempie ospałego żółwia. Poza tym o dziewiętnastej w czerwcu jest nadal jasno, więc o tej porze nie zalega jeszcze żaden półmrok, nawet między drzewami. Zabawa konwencją też moim zdaniem się nie udała. 2/10.

"Iskra niebieska" Martyny Raduchowskiej - to z kolei językowo i stylistycznie jest przepiękne. I najbardziej klimatyczne z całego zbioru, wreszcie czuć te tytułowe "legendy słowiańskie". Przyczepić się mogę jedynie tego, że reguły świata przedstawionego okazywały się na bieżąco, jak akurat pasowało do fabuły, oraz tego, że to opowiadanie mogło spokojnie skończyć się wcześniej. Mimo to gotowa byłam uznać je za najlepsze z całego zbioru, ale nie do końca podoba mi się kierunek, w jakim poszła fabuła po połowie, stąd daję 8/10 na równi z opowiadaniem Marty Kisiel.

"Wiedźmi kamień" Jagny Rolskiej - przeczytałam i tyle, zero odczuć. 4/10.

"Noc Kupały w Babiborze" Małgorzaty Starosty - pomysł fajny, dialogi sztuczne. Za dużo podobnych imion postaci - Malwina, Marlena, Monika, Melania. Wszystkie mi się pomyliły. Widzę tu w ogóle umiłowanie aliteracji i tak, jak zwykle bym przyklasnęła, gdyby chodziło o jakąś fajną grę słów, tak w imionach i nazwiskach postaci jest to po prostu mylące (poza wymienionymi powyżej pojawia się jeszcze kilkoro bohaterów o zbliżonych do siebie mianach, a wszyscy mają imię i nazwisko na tę samą literę). Najbardziej podobały mi się opisy obrzędów słowiańskich, ale totalnie nie wiem, o co ostatecznie chodzi w tym opowiadaniu, ani kto jest kim. Widzę w opiniach, że tekst ten nawiązuje do pozostałej twórczości autorki, co tym bardziej mnie drażni, a jednocześnie tłumaczy powstały fabularny chaos. 5/10.

"Na kwiatu urok" Anny Szumacher - a tu z kolei bawiłam się świetnie, drugie po tekście Marty Kisiel opowiadanie, na którym uśmiałam się w głos. "Słowodzicielka" tej autorki w ogóle mi nie podeszła, ale ta historia jest super, czytało się łatwo, bohater angażujący, narracja błyskotliwa. I pomysł też fajny, z rozsądną dozą absurdu (który nasunął mi skojarzenia z "Siódemką" Ziemowita Szczerka). 10/10. Cieszy mnie, że cała antologia, niestety bardzo nierówna, kończy się tak pozytywnie.

Wobec tego po podliczeniu średniej ocen mamy 6/10. I takie też są moje ogólne odczucia, bo poza trzema opowiadaniami (Kukuk, Iskra niebieska, Na kwiatu urok),które podobały mi się bardzo, resztę albo już zapomniałam, albo zapomnę niebawem.

Po kolei o każdym, potem zbiorczo:

Zbiór różnorakich opowiadań. Były opowiadania, które mnie śmieszyły i takie które miały klimat horroru.

To był naprawdę udany zbiór. Praktycznie wszystkie opowiadania mnie zaangażowały i zachwyciły słowiańskim klimatem. A tutaj krótka opinia o każdym z nich:

1. REM-X - Paulina Hendel

Opowiadanie z zaskakującym twistem. Bardzo podobała mi się strona, w jaką poszła ta historia

2. Sezon na nowożeńców - Aneta Jadowska

Dość średnie opowiadanie. Miało potencjał, ale zabrakło mi większego zaangażowania w śledztwo i więcej tropów, bo rozwiązanie uznałam za zbyt proste

3. Kukuk - Marta Kisiel

Marta Kisiel potrafi naprawdę świetnie bawić się piórem i zachwycać formą. To był najmocniejszy element tej historii, bo samo zakończenie pozostawiło niedosyt

4. Maliny na śniegu - Marta Krajewska

Chyba moje ulubione opowiadanie ze zbioru. Ze świetnym klimatem, wyczuwalnymi emocjami i chociaż ogólny zamysł na historię był dość prosty, zostawiło jakieś takie ciepło w moim sercu

5. Dziecina się kwili, matusieńka lili... - Agnieszka Kulbat

Ciekawe i z fajnym przesłaniem, chociaż jak dla mnie zbyt otwarte zakończenie. Ale rozumiem dlaczego autorka się na nie zdecydowała

6. Noc nas tu zastanie - Katarzyna Berenika Miszczuk

To opowiadanie miało ogromny potencjał i w gruncie rzeczy naprawdę mnie zaangażowało, ale kompletnie nie rozumiem decyzji autorki o zamieszczeniu na początku pewnej słownikowej definicji, która zepsuła cały klimat. Gdybym nie zapoznała się z nią wcześniej, cała historia wzbudziłaby więcej emocji i niepokoju, a tak od razu wiadomo jak się skończy

7. Iskra niebieska - Martyna Raduchowska

Historia była naprawdę ciekawa, ale zbyt przeciągnięta. Autorka zawarła zbyt dużo wątków jak na opowiadanie i trochę sztucznie je przedłużała

8. Wiedźmi kamień - Jagna Rolska

Autorka stworzyła naprawdę świetny klimat nadmorskiego miasteczka. Podobało mi się połączenie wierzeń słowiańskich z katolicyzmem.

9. Noc Kupały w Babiborze - Małgorzata Starosta

Niestety, to było chyba najgorsze opowiadanie z tego zbioru. Autorka zdecydowała się nawiązać w nim do postaci znanych z jej twórczości, przez co stworzyła chaotyczną historię bez struktury i zakończenia, które ewidentnie ma nas skierować do jej innych książek. Nie uważam żeby był to dobry wybór w przypadku takiego zbioru. Do tego natłok postaci sprawił, że naprawdę łatwo było się pogubić

10. Na kwiatu urok - Anna Szumacher

Lekkie i zabawne. Idealne zwieńczenie całości

1. REM-X - Paulina Hendel

2. Sezon na nowożeńców - Aneta Jadowska

Dość średnie opowiadanie. Miało potencjał, ale zabrakło mi...

Jak to książki pisane zbiorczo, tak zbiorczo ciężko ją ocenić. Bo niektóre autorki lubię same w ich książkach, innych nie kojarzę. Więc książka momentami była tak ciekawa że nie mogłam się od niej oderwać, a potem były momenty gdy styl mi tak bardzo nie odpowiadał że ledwo docierałam do końca. Podoba mi się bardzo mimo wszystka taka koncepcja, gdy mogę w jednej książce poznać kilka autorów i sięgnąć po ich inne książki.

Fajna. Opowieść ze slasherem najlepsza i Hendel nawet niezła. Reszta to takie dodatkowe opowiastki, ale niespecjalnie pociągają. Jadowska wypada najsłabiej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jedna z lepszych antologii. Bardzo dobrze się bawiłam :) Proszę o więcej!

Jedna z lepszych antologii. Bardzo dobrze się bawiłam :) Proszę o więcej!

• Audiobooki

Agnieszka Kulbat Kwiat paproci i inne legendy słowiańskie Zobacz więcej