Pępowina. Tom 1

Tłumaczenie: Katarzyna Tubylewicz
Seria: Kolekcja Jubileuszowa W.A.B.
Wydawnictwo: W.A.B.
Moderspassion
kobieta, matka, macierzyństwo
Ambrose

Inne wydania

"Może jest tak, że wyobcowanie rodziców zagnieżdża się w dziecku, że czyni je obcym dla samego siebie i całego świata. Tak jak było kiedyś z moją matką i jak zawsze będzie z moją córką". Jak duży mamy wpływ na swoje życie? Czy sami siebie stwarzamy, czy może nasz los jest z góry przesądzony? Małe szwedzkie miasteczko. Jesienny sztorm. Nadciąga powódź. Grupa mieszkańców znajduje schronienie w...

Małe szwedzkie miasteczko. Jesienny sztorm. Nadciąga powódź. Grupa mieszkańców znajduje schronienie w restauracji Minny. Z czasem aż trudno uwierzyć, że to przypadek ułożył listę przepełnionych trwogą gości. Restauracja staje się dla nich więzieniem. Schwytani w pułapkę, z godziny na godzinę coraz bardziej rozpaczliwie wypatrują ratunku. Stres wyzwala w nich skrajne emocje, uwalnia demony przeszłości, na jaw wychodzą coraz mroczniejsze tajemnice.

W swojej najnowszej powieści Axelsson pokazuje, jak głęboko potrafią tkwić rany zadane w dzieciństwie. Nie chcąc powtarzać błędów rodziców, niektóre dorosłe matki wychowują swoje dzieci dokładnie na odwrót w stosunku do tego, jak same były wychowywane – czym wyrządzają im jeszcze większą krzywdę. Opowiedziana w "Pępowinie" historia stanowi dowód na to, że nadmiar miłości może być równie katastrofalny w skutkach jak jej brak.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

| 2014-06-17
Przeczytana: 17 czerwca 2014

Generalnie o tym,że to kobiety są za wszystko odpowiedzialne i,że nie łatwe mają życie.Że to na barkach kobiet leżą przede wszystkim obowiązki dotyczące zachowania i funkcjonowania relacji między rodziną.
Jak zwykle Axelsson kreśli bardzo wyraziste portrety kobiet - czasem wręcz mnie odpychały,czasami rzeczywiście współczułam bohaterkom.Nie jest to wesoła tematyka,myślę,że większość rodzin nie jest tak dysfunkcyjna,jak to ukazuje autorka.Przeczytałam z przyjemnością,ponieważ te kwestie są mi bliskie i zwracam uwagę na tytuł - w pełni oddaje istotę rzeczy.

beata | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

To już kolejne moje spotkanie z nieszczęśliwymi bohaterkami Axelsson. Bo u Axelsson nie ma szczęśliwych ludzi, każdy nosi w sobie jakąś mroczność, swoje piekło… Dzieciństwo dalekie od beztroskiej radości, ból odrzucenia, traumatyczne relacje matek i córek. Nieszczęśliwe dziewczynki wyrastają na nieszczęśliwe kobiety, które wychowują nieszczęśliwe dziewczynki, które…

Axelsson niezwykle umiejętnie tworzy wnętrza swoich bohaterek, które są kalką wnętrz ich matek. Bo Axelsson z uporem porusza kwestię „dziedziczenia”. Miłości, ciepła, poczucia bezpieczeństwa, samotności - bo przecież „nie można dać komuś czegoś, czego samemu nigdy się nie miało.” W „Pępowinie” pojawia się dodatkowo, przekazywany z matki na córkę, wstyd z naznaczenia słowem „dziwka”. I ten wstyd połączony ze strachem, że słowo to może być „przekazane” dalej, stanie się jednym z głównych czynników prowadzących do tragedii.

Czy możliwe jest przecięcie tego łańcucha dziedziczenia? Czy świadomie postępując odwrotnie...

Ag2S | 2013-05-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Jednym słowem – rewelacja!!!

Nie wiem dlaczego, ale bałam się przeczytać jakąkolwiek książkę Majgull Axelsson. Miałam wątpliwości do tego stopnia, że gdy tylko kończyłam jakąś powieść, brałam do ręki „Kwietniową czarownicę” czy „Dom Augusty”, patrzyłam na okładkę i odkładałam na półkę z myślą jeszcze nie teraz, to trudna książka, nie mam odpowiedniego humoru na jej czytanie, może później, przy następnej okazji. Jednak gdy zobaczyłam „Pępowinę” w zapowiedziach, tytuł i opis tak mnie zaintrygował, że postanowiłam poznać w końcu Autorkę i od razu po zakupie, nie odłożyłam książki na półkę tylko zaczęłam czytać.

Wiele spodziewałam się po tej książce, stawiałam jej wysoko poprzeczkę i z czystym sumieniem stwierdzam, że nie potrzebnie się obawiałam, bo Axelsson jest świetną pisarką i obserwatorką, wykreowane przez Nią postaci stają się bliskie naszemu sercu, a sytuacje, w jakich przedstawieni są bohaterowie, otwierają nam oczy na wiele istotnych spraw.

Książka wydaje mi się bardzo...

allison | 2013-07-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 29 lipca 2013

"Pępowina" to książka zmuszająca do refleksji, obok której trudno przejść obojętnie.

Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, mimo iż czyta się ją szybko i z zapartym tchem.
Autorce udało się w przekonujący i bardzo emocyjny sposób opisać skomplikowane, bolesne, dramatyczne relacje między rodzicami i dziećmi (oraz między małżonkami).

Po odłożeniu powieści na półkę zdałam sobie sprawę, że nie ma w niej ani jednej postaci szczęśliwej i spełnionej, jednak niektóre wątki niosą nadzieję na lepsze jutro. I na tym na pewno też polega siła "Pępowiny", tym bardziej, że autorka nie popada w nielicznych optymistycznych fragmentach w sentymentalizm czy banał.

To proza momentami mocna, momentami liryczna, wzruszająca i poruszająca do żywego.
Polecam wszystkim, którzy szukają w literaturze czegoś więcej niż tylko ckliwych historii z obowiązkowym i przewidywalnym happy endem.

Isadora | 2013-04-12
Na półkach: Powieść, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 12 kwietnia 2013

"Może nie jesteśmy wspaniałe, ty czy ja. Żadna z nas nie dorasta do owej bajecznej wspaniałości, którą udajemy, ale to nie ma znaczenia, bo nikt przecież nie dorasta. (...) Ale w naszym życiu miałyśmy jednak wielkie szczęście. Dano nam urodzić dzieci i trzymać je blisko siebie. Kochałyśmy je... Na przekór wszystkim swoim niepowodzeniom."

Szwedzka pisarka Majgull Axelsson znana jest z tego, że swoją prozą kaleczy, zadaje ból. Tematyka, jaką podejmuje w swoich powieściach, jest szczególnie bliska nam, kobietom; poruszając się w kruchym gąszczu relacji międzyludzkich analizuje charakter więzi łączących pokolenia kobiet, a czyni to w sposób, który niemal mimochodem wystawia naszą równowagę emocjonalną na wielką próbę, który niepostrzeżenie wpycha nas w skórę bohaterów każąc wraz z nimi głęboko przeżywać ich traumę, analizować motywy postępowania, poprzez cierpienie poznawać samego siebie. Axelsson nie ma zwyczaju oszczędzać czytelnika, niczego nie owija w bawełnę. Prostymi słowami...

Jeżynka | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 30 października 2016

Zabierając się za kolejną książkę Majgull Axelsson wiedziałam że nie czeka mnie lektura prosta, łatwa i przyjemna. Autorka w swoich książkach pod płaszczykiem nieskomplikowanych historii o życiu przemyca niezwykle pogłębiony portret współczesnej kobiety. I niestety nie jest to kolorowy obrazek ale surowa prawda pokazująca jak więzi rodzinne, emocje które towarzyszą nam w dzieciństwie czy relacje międzyludzkie w jakich przyszło nam dorastać, wpływają na nasze dorosłe życie.

"Pępowina" to opowieść o miłości: jej nadmiarze i braku. To historia o relacjach matka - dziecko. Niezwykle refleksyjna, smutna i niestety pełna prawdy.
Minna po śmierci matki, jako nastolatka, przeprowadza się do swojej ciotki Sally. Po latach emocjonalnego chłodu i wyobcowania to tam znajduje rodzinne ciepło. Była dzieckiem z wpadki a jej matka po zajściu w ciąże zyskała w okolicy miano puszczalskiej, podobnie jak babka której dwie córki miały różnych ojców.
Minna robi wiele aby odciąć się od przeszłości...

kasandra_85 | 2013-04-20
Przeczytana: kwiecień 2013

Paula | 2013-10-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 01 października 2013

Nie bardzo wiem co napisać o tej książce, na pewno jest warta przeczytania, nie jest lekką i łatwą lekturą. Autorka znakomicie opisała uczucia ludzi, którzy byli ze sobą w bardzo bliskich relacjach, mąż-żona oraz rodzice-dziecko. Tak blisko spokrewnieni ze sobą ludzie mogą być dla siebie obcy, nie znać lęków tej drugiej osoby, albo przeczuwać że coś jest nie tak ale udawać ze strachu że życie okaże się wtedy takie nieidealne. Pewne okazuje się jedno, że kompleksy,błędy wychowawcze i obawy przekazywane z pokolenia na pokolenie w końcu swoje żniwo będą zbierać.

Lilian | 2015-11-04
Na półkach: Przeczytane, 7_Axelsson
Przeczytana: 04 listopada 2015

No i chyba czuję się rozczarowana. Tym razem nawet nie mogę napisać, że to nie moje klimaty, bo akurat taka ciężką atmosferę książek lubię. Z trudną tematyką , bez ckliwych zakończeń i wymuszonych momentów wzruszeń ... więc dlaczego nie ?

Nie przekonało mnie przedstawienie tematu, drażnił Miedziany Anioł a problemy jakie miały główne bohaterki jakieś takie na siłę pogłębione, przerysowane. Miałam wrażenie, że autorka obsesyjnie wymusza ten tragizm , czasami proste rzeczy urastały do rangi dramatu. Po prostu nie byłam w stanie uwierzyć w te historie (no może poza niektórymi momentami związanymi z alkoholizmem i ich wpływem na najbliższe otoczenie).

Aneczka | 2013-05-17
Przeczytana: 16 maja 2013

Główna bohaterka powieści Minna po śmierci swojej matki przeprowadza się do cioci Sally, właścicielki dobrze prosperującej restauracji. Ojciec Dag pracuje w telewizji, ale oficjalnie nie uznał swej jedynej córki, podobnie jak babcia nie uznała swej wnuczki. Byli przedstawicielami bogatej rodziny z tradycjami i nie mieli zamiaru komplikować sobie życia.

Sally staje się matką dla Minny, a zarazem przyjaciółką, zapewnia jej o niebo lepsze warunki życia niż miała w domu rodzinnym, otrzymuje własny pokój, porządne ubrania, jada regularnie posiłki. Ciocia umiera na raka płuc pozostawiając cały majątek, zarówno dom, jak i restaurację swej siostrzenicy. Minna jest samotną matką Sofii, która jej wydaje się idealna, piękna i zdolna, jednak do czasu. Bezwarunkowa miłość doprowadziła do nieszczęścia. Hasło przewodnie Minny to "Precz! Z drogi! Won!". Kiedy niewygodne dla niej myśli pojawiały się w głowie wprowadzając ją w rozdrażnienie powtarzała je jak mantrę.

Marguerite to aktorka w...