Kwietniowa czarownica

Aprilhäxan
literatura piękna
2015-09-09
Halina Thylwe

Powieść o braku przynależności i poczucia bezpieczeństwa. Skandynawską literaturę, z którą dotychczas się zetknęłam, przenika smutek, ogromna tęsknota za sacrum i ciepłem rodzinności. Główne bohaterki niewiele łączy, dużo dzieli, ale nawet to, co łączy jest źródłem bólu a nie radości. Baśniowość mnie nie przekonuje - to ucieczka od transcendencji. Mimo dużego artyzmu i...

Niestety, nie dla mnie.

Na półkach: , , , , ,

Fantastycznie napisana, magiczna opowieść. Cztery siostry, cztery życia. Na trzy adopcyjne siostry spogląda czwarta, niepełnosprawna dziewczyna posiadająca nadprzyrodzone zdolności.

Magiczna i emocjonalnie bezkompromisowa; wzrusza, dotyka, targa.
Poza tym świetnie napisana, na pewno do tej autorki jeszcze wrócę.

Szwecja-lata pięćdziesiąte.
Cztery kobiety-cztery historie.
Christina,Margareta i Birgitta otrzymują krótkie listy które budzą wspomnienia.
"Niektóre wspomnienia trzeba zostawić w spokoju.Są delikatne jak pajęczyna,nie znoszą ani myśli ani słów.Trzeba się zadowolić tym że od czasu do czasu pojawią się w nagłym przebłysku świadomości."
Różnie potoczyły się ich losy,jednak...

Od tej książki zostałam fanką twórczości Axelsson. Na pewno trzeba się troszkę przyzwyczaić do stylu pisania, do fabuły i do języka. Ja się "wdrożyłam" i polecam.

Szybko o książce zapomnę. Mimo wielu dobrych opinii jakie o niej czytalam na mnie nie zrobiła wrażenia. Przyznam się że długo ja 'meczyłam'.

Jestem pod dużym wrażeniem zdolności pisarskich pani Axelsson! Książka... bardzo oddziałuje na emocje, trudno się od niej oderwać. Jest wręcz nieco bezlitosna, z tym niesamowicie realnym, wiarygodnym opisem postaci, ich perypetii życiowych, rozterek, myśli... Gdyby nie adnotacja, że jest to powieść fikcyjna, byłabym skłonna uwierzyć, że jest oparta na faktach!
Każda kobieta...

Nigdy nie uwalniamy się od przeszłości. Traumatyczne przeżycia w latach dzieciństwa i wczesnej młodości w ogromnym stopniu kształtują naszą psychikę w wieku dojrzałym. Ta książka,jak i wszystkie książki Axelsson które do tej pory przeczytałam, jest właśnie o tym. Jest o ludziach pokaleczonych przez traumatyczne dzieciństwo. Jakże często też zdarza się i tak, że odebranie...

Axelsson to jedna z moich ulubionych autorek. Pisze o trudnych rzeczach, nic u niej nie jest czarno-białe. Można się zgadzać z bohaterkami lub nie, nie narzuca swojego zdania. Ma doskonałe pióro, a w "Kwietniowej czarownicy" dołożyła też element baśniowy, który nadaje smaczku. O takich książkach można rozmawiać godzinami.
Polecam. Tę i inne książki tej autorki (te, których...

Dyskusje

1 688