Kwietniowa czarownica

W.A.B.
2015-09-09
2002-05-10
Halina Thylwe

Ta historia jest magiczna i wieloznaczna,a jednocześnie wydaje mi się momentami być bardzo realistyczna i dosłowna. Tak pisać potrafią nieliczni ale M. Axelsson na pewno należy do grona autorów, którzy umieją zaczarować słowa.
Już wiecie, że pani Majgull to jedna z moich ulubionych autorek bowiem choć opowiada o sprawach trudnych, robi to z niezwykłym wyczuciem, niczego...

Książka o trudnych sprawach, trudnym dzieciństwie. Losy 4 porzuconych dziewczynek i relacje pomiędzy nimi, jedna z nich upośledzona, każda odczuwa wstyd, ... historia straszna, bolesna. Książka powoli odkrywa karty, prawdę, rozwiązanie. Cierpi się razem z bohaterkami książki. Pozostaje w pamięci na długo.

Cztery siostry, każda inna o poplątanej przeszłości i osobowości. Nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny i wszystko ma gdzieś swój początek, a to, co się wydarzyło rzuca cień na to, co jest teraz. Żadna z książek Majgull Axelsson nie należy do łatwych, to nie jest książka, której treść się zapomina.

Powieść o braku przynależności i poczucia bezpieczeństwa. Skandynawską literaturę, z którą dotychczas się zetknęłam, przenika smutek, ogromna tęsknota za sacrum i ciepłem rodzinności. Główne bohaterki niewiele łączy, dużo dzieli, ale nawet to, co łączy jest źródłem bólu a nie radości. Baśniowość mnie nie przekonuje - to ucieczka od transcendencji. Mimo dużego artyzmu i...

Niestety, nie dla mnie.

Na półkach: , , , , ,

Fantastycznie napisana, magiczna opowieść. Cztery siostry, cztery życia. Na trzy adopcyjne siostry spogląda czwarta, niepełnosprawna dziewczyna posiadająca nadprzyrodzone zdolności.

Magiczna i emocjonalnie bezkompromisowa; wzrusza, dotyka, targa.
Poza tym świetnie napisana, na pewno do tej autorki jeszcze wrócę.

Szwecja-lata pięćdziesiąte.
Cztery kobiety-cztery historie.
Christina,Margareta i Birgitta otrzymują krótkie listy które budzą wspomnienia.
"Niektóre wspomnienia trzeba zostawić w spokoju.Są delikatne jak pajęczyna,nie znoszą ani myśli ani słów.Trzeba się zadowolić tym że od czasu do czasu pojawią się w nagłym przebłysku świadomości."
Różnie potoczyły się ich losy,jednak...

1971

Od tej książki zostałam fanką twórczości Axelsson. Na pewno trzeba się troszkę przyzwyczaić do stylu pisania, do fabuły i do języka. Ja się "wdrożyłam" i polecam.

Szybko o książce zapomnę. Mimo wielu dobrych opinii jakie o niej czytalam na mnie nie zrobiła wrażenia. Przyznam się że długo ja 'meczyłam'.

1 743
    1 283