Droga do piekła

Tłumaczenie: Halina Thylwe
Wydawnictwo: W.A.B.
Långt borta från Nifelheim
Ag2S

UWAGA!!! Książka została wcześniej wydana pod tytułem "Daleko od Niflheimu". „Sądzę, że powinniśmy czytać tylko ten rodzaj książek, które nas ranią i przeszywają… Potrzebujemy książek, które wpływają na nas jak katastrofa, które głęboko nas zasmucają, jak śmierć kogoś, kogo kochaliśmy bardziej niż siebie samych, jak wygnanie go do lasu z dala od kogokolwiek, jak samobójstwo. Książka musi być...

UWAGA!!! Książka została wcześniej wydana pod tytułem "Daleko od Niflheimu".

„Sądzę, że powinniśmy czytać tylko ten rodzaj książek, które nas ranią i przeszywają… Potrzebujemy książek, które wpływają na nas jak katastrofa, które głęboko nas zasmucają, jak śmierć kogoś, kogo kochaliśmy bardziej niż siebie samych, jak wygnanie go do lasu z dala od kogokolwiek, jak samobójstwo. Książka musi być siekierą dla zamarzniętego morza wewnątrz nas”.
F. Kafka
Czterdziestokilkuletnia Cecylia jest pracownikiem szwedzkiej ambasady na Filipinach. Katastrofa – wybuch wulkanu Pinatubo – zmienia gwałtownie jej życie i skłania do rozrachunku z przeszłością: latami dzieciństwa i młodości w szwedzkim miasteczku, nieudanym małżeństwem, pracą charytatywną w Indiach, śmiercią matki. Tłem tej doskonale skomponowanej, zaskakującej głębią psychologiczną powieści jest skomplikowana sytuacja społeczna i polityczna Filipin oraz losy uwikłanych w nią ludzi. Droga do piekła, wydana po raz pierwszy w 1994 roku, to powieściowy debiut Axelsson, nagrodzona między innymi prestiżową nagrodą Moy Martinson.

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

PABLOPAN | 2015-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2015

Co kryje się za fasadą naszych uśmiechniętych przyjaźnie twarzy? Mnóstwo emocji, wspomnień (tych dobrych i złych), namiętności, ambicji, miłości i nienawiści. Podobnie jest w przypadku bohaterki "Drogi do piekła", Cecylii Lind - pierwszej sekretarz ambasady Szwecji. Ze swojej pracy na Filipinach nie przywiozła wspomnień o rautach i spotkaniach na szczycie - wręcz przeciwnie, w głowie ma obrazy nieszczęść i tragedii. Początkowo nie mogłem doszukać się sensu, książka wydawała się bez ładu i składu, z czasem jednak dałem się ponieść narracji i zostałem pochłonięty układaniem puzzli, które tak przecież uwielbiam. Elementami były fragmenty życia Cecylii, a odkrywane stopniowo wkrótce zaczęły składać się na spójny obraz. Książka nie należy do łatwych, nie jest odprężająca. Swoją mrocznością i depresyjną atmosferą przypomina mi dzieła klasyków rosyjskich. Z całą pewnością nie jest to opowieść, która szybko wypada z pamięci. Szczerze polecam!

beata | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

„Piekło zaludniają dzieci. Wiem o tym, byłam tam. Nie raz, nie dwa.”

Po udanym spotkaniu z „Kwietniową czarownicą” i powieścią „Woda i lód, lód i woda”, z obawą sięgałam po „Drogę do piekła”, powieściowy debiut Majgull Axelsson. Obawy okazały się niepotrzebne: to bardzo udany debiut, rozbudzający apetyt na dalsze spotkania z twórczością pisarki. Cieszy w nim dojrzałość i wnikliwość Axelsson w podejściu do tematu, konstruowania opowieści, budowania portretu psychologicznego bohaterki…
To książka, o której mówiąc (pisząc) czytelnicy przywołują cytat F. Kafki o tym, że książka musi być jak siekiera… Przyznaję, że i mnie podczas czytania ten cytat majaczył gdzieś w tyle głowy. „Droga do piekła” wstrząsa, przeszywa, nie pozwala o sobie zapomnieć podczas czynności między czytaniem. Poraża bezradnością. Każe spojrzeć na naszą codzienność z zupełnie innej perspektywy.

Dzieciństwo bohaterów Axelsson dalekie jest od beztroskiej radości. Nieobce mu doświadczanie zła, odrzucenia,...

Degamisz | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Wreszcie udało mi się przeczytać powieść autorstwa wielokrotnie polecanej mi i przez wielu chwalonej Majgull Axelsson. I bardzo żałuję, że tak długo zwlekałem gdyż wrażenie zrobiła na mnie ogromne.

„Droga do piekła” to nie jest lekka, łatwa i przyjemna historia. To bolesna wiwisekcja na własnej psychice i pamięci. To bardzo trudna i wymagająca opowieść o wyjątkowo trudnych chwilach w życiu, wciąż na nowo rozpamiętywanych. Autorka masochistycznie obnaża rany Cecylii, nie wszystkie zagojone, a wręcz na nowo przez nią rozdrapywane. Relację Cecylii czyta się z lekkim niepokojem, jest to historia niewygodna, bezlitosna, chwilami okrutna.

Wyrzuty sumienia oraz wspomnienia potrafią boleć bardziej niż rany fizyczne czego Cecylia jest idealnym przykładem. A jej opowieść? Czy to próba zagłuszenia tych wyrzutów? Próba poradzenia sobie z natłokiem nieprzyjemnych wspomnień? Próba pogodzenia się z losem? Czy też może próba usprawiedliwienia siebie i wszelkich złych wyborów i decyzji w życiu?...

Elżbieta | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Wszystkie książki Majgull Axelsson są przygnębiające,ta też.Ich bohaterami są zawsze ludzie, których życie naznaczone jest piekłem wcześniejszych przeżyć, zwłaszcza tych z dzieciństwa i wczesnej młodości. Mają poranioną psychikę,nie mogą się od koszmaru wspomnień uwolnić,co czyni ich życie przegranym. Kiedy czytam książki Axelsson zastanawiam się skąd ona bierze inspiracje dla tworzenia postaci aż tylu poranionych,nieszczęśliwych ludzi,którymi zapełnia karty swoich książek.Przecież ta Szwecja ,w której mieszka i pisze,jest w naszym wyobrażeniu,takim schludnym,tolerancyjnym, doskonale opiekuńczym,bogatym i szczęśliwym krajem. Byłam tam i na oko tak to właśnie wygląda.W książce Axelsson każdy ma swoje tytułowe piekło.Piekło dzieciństwa bohaterki to samotność,brak ciepła domu rodzinnego,chłodna w uczuciach rodzinnych matka,bardziej zaangażowana w życie społeczne niż własnych dzieci i rodziny,nieobecny ojciec ciężko pracujący na ogromny majątek i do tego patologiczne sąsiedztwo....

Jeżynka | 2016-08-03
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Mimo iż nie przeczytałam jeszcze wszystkich książek Majgull Axelsson wydanych w Polsce lekturą "Drogi do piekła" zatoczyłam pewne koło.
Poznawanie jej twórczości zaczęłam od najnowszej powieści "Ja nie jestem Miriam" a teraz, po kilku miesiącach, przyszło mi przeczytać jej debiut literacki.
Po raz kolejny jestem poruszona jej wizją współczesnego świata i obrazem ludzi a szczególnie kobiet które zawsze są bohaterkami jej powieści.

Cecylia jest dyplomatką pracującą w ambasadzie Szwecji na Filipinach. Ma poukładane życie zawodowe, nastoletnią córkę i byłego męża z którym rozstała się w miarę pokojowej atmosferze.
Jest zmuszona wrócić do kraju aby zaopiekować się umierającą na raka matką. Ta sytuacja zmuszą ją do konfrontacji ze swoimi wspomnieniami z dzieciństwa które z pozoru szczęśliwe i dostanie odcisnęło ślad na psychice i rzutuje na postrzeganie świata ponad 40-letniej kobiety.
Wspomnienia z dzieciństwa przeplatają się ze wspomnieniami dramatycznych wydarzeń które były...

Karolina | 2013-08-12
Przeczytana: 07 sierpnia 2013

„Sądzę, że powinniśmy czytać tylko ten rodzaj książek, które nas ranią i przeszywają… Potrzebujemy książek, które wpływają na nas jak katastrofa, które głęboko nas zasmucają, jak śmierć kogoś, kogo kochaliśmy bardziej niż siebie samych, jak wygnanie go do lasu z dala od kogokolwiek, jak samobójstwo. Książka musi być siekierą dla zamarzniętego morza wewnątrz nas.” (F. Kafka)

Zgadzam się z powyższym cytatem, aczkolwiek usunęłabym słowo- tylko. Tego typu książki świetnie wpływają na czytelnika pod warunkiem, że będą dawkowane w odpowiednich ilościach indywidualnie dopasowanych do danej osoby.

Osobiście uwielbiam trudne, obciążające psychicznie książki ,wywołujące lawinę skrajnych emocji, poruszające trudne, często niewygodne tematy, rozdrapujące wydawało by się dawno zabliźnione rany, brutalnie obnażające brzydotę świata, mroczne, niskie instynkty drzemiące w człowieku. Proza która zniewala, przygniata, krzyczy, nie pozwala być obojętnym. Stanowi swoistą terapię, oczyszcza,...

Monika | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Książka nie dosyć, że chaotyczna, bez ładu i składu, to na dodatek odrażająca. Kompletnie nie moja bajka.
To było moje pierwsze i ostatnie spotkanie z Autorką.

Natalia | 2014-02-21

Bardzo lubię czytać powieści Majgull Axelsson, choć zdecydowanie nie są to książki "na jeden raz", które zaczyna się czytać w tramwaju w drodze do pracy, od których nie można się oderwać przy obiedzie i które kończy się czytać w łóżku, przy przyćmionym świetle nocnej lampy. Axelsson pisze bowiem o o ludziach z przeszłością, z chirurgiczną wręcz precyzją prezentuje czytelnikom najmroczniejsze zakamarki życiorysów i wspomnień wykreowanych przez siebie postaci. Dogłębna naturalność i brak tabu sprawiają, że stają się one wiarygodne, choć niesamowite, czasem wręcz spowite magią. Takie, jakich wolelibyśmy nie poznawać w rzeczywistości. Ale jest w nich coś, co sprawia, że nie da się od nich oderwać na dłuższy czas.

Majgull Axelsson, która spogląda ze zdjęć podobnych do tego powyżej, wydaje mi się być poczciwą ciocią. Taką, które daje słodkie karmelki. Książkom, takim jak Droga do piekła (wcześniej wydana pod bliższym oryginałowi tytułem Daleko od Niflheimu), daleko jednak jest do...

Mel | 2015-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2015

Gdy mam ochotę na dobrą powieść psychologiczną, na myśl przychodzi mi Majgull Axelsson. Jej książki to przepotężny ładunek emocji, wręcz przytłaczające, dołujące, obnażające...
Na koniec pozostaje nam refleksja i własne wnioski.
Lubię styl i język autorki. Tylko te charakterystyczne dla jej powieści retrospekcje. Cała fabuła w nie opływa i nie zawsze udawało mi się płynnie przeskakiwać po wydarzeniach. Krótko mówiąc, to nie powieść do autobusu ;)

Aneczka | 2017-02-08
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 08 lutego 2017

Moja pierwsza książka Majgull Axelsson, wybrana z powodu "Serii z miotłą", do której została włączona również moja ulubiona książka z zeszłego roku "Opowieść żony".
"Droga do piekła" na początku wydaje się chaotyczna, śledzimy życie Cecylii dwutorowo: jej przeszłość i teraźniejszość, wątki przeplatają się i z każdą kolejną stroną splatają w jedną całość. Książka nie jest lekka, łatwa i przyjemna, opowiada o poszukiwaniu wybaczenia, które często zostaje poza zasięgiem. Opowiada o ulotnych chwilach szczęścia i brutalnym świecie, który zawsze dopomni się o swoją zapłatę z nie.
Na pewno sięgnę jeszcze po książki tej autorki.