Droga do piekła

W.A.B.
2015-09-09
2003-01-01
Halina Thylwe

Jądro ciemności, edycja szwedzka.

Jądro ciemności, edycja szwedzka.

Po książki Axelsson od wielu lat sięgam bez zastanowienia. Tym razem trafiłam w Empik Go na jej debiut pisarski. I nie zawiodłam się, choć widać, że to dopiero początki tego, co autorka zaoferowała swoim czytelnikom w późniejszych latach.

Debiut Axelsoon, a moja chyba szósta jej książka w tym roku. Czuć jednak że to debiut, książka jest bardzo emocjonalna i porusza wiele trudnych rzeczy, między innymi wykorzystywanie filipińskich dzieci w fabrykach i ogólnie trudną sytuacja tego typu krajów, biedę, ale też traumatyczne dzieciństwo głównej bohaterki. A jednak jest chaotyczna, tak jakby autorka chciała za dużo rzeczy do niej wrzucić, mamy tyle wątków i szczegółów, czasami poruszonych tylko jednorazowo, ale szkodzi to fabule i przytłacza.

Nie oszukujmy się: pomagamy innym w najlepszym razie po to, by zyskać w oczach swoich i innych, poczuć się lepszymi ludźmi. W porównaniu do przepaści dzielącej opływający w luksusy Zachód z nędzą Trzeciego Świata, różnice w obrębie społeczeństwa jednego z europejskich krajów przypominają szpary między płytami chodnika. A mimo to - określenie "Cygan" już zawsze pozostanie wyzwiskiem.
Dobra, poruszająca ważną tematykę, ale... nic ponadto. Wydaje się mocno wydumana, do tego starająca się grać na emocjach z pomocą tanich, oklepanych sztuczek. Nie umywa się do rewelacyjnej "Pępowiny" tej samej autorki.

Główna bohaterka, Cecylia, jest pracownicą szwedzkiej ambasady na Filipinach. Jej życie zmienia się, gdy na wyspie wybucha wulkan. Autor opisuje ucieczkę Cecylii przed żywiołem wraz z kilkoma osobami. Po kolei poznajemy każdego uczestnika "misji ewakuacyjnej", ich przeszłość, jednak autor co oczywiste skupia się na postaci głównej bohaterki i jej dorastaniu w ojczyźnie.
Oprócz tego poznajemy trochę same Filipiny, ich zwykłych mieszkańców, przyzwyczajenia i troski.
Ciężka powieść, czytałem ją dość długo jak na swoje standardy, jednak nie powiem, że jest słaba. Przygnębiająca, ale warto przeczytać.

Na półkach: , , , , , ,

IG @angelkubrick

"Droga do piekła" to literacki debiut Majgull Axelsson, który wspaniale łączy ze sobą fikcję literacką z literaturą zaangażowaną. Autorka ma niezwykły dar poruszania tematów trudnych i bolesnych, z wrodzoną sobie delikatnością, a jednocześnie wymusza na czytelniku zgłębienie danego zjawiska społecznego w innych źródłach, jeśli ten rzecz jasna, czuje potrzebę #wiedziećwięcej.

Bohaterką pierwszej powieści tej szwedzkiej pisarki jest 43-letnia Cecylia, była żona pracownika ambasady, przebywająca obecnie na Filipinach w przeddzień wybuchu wulkanu Pinatubo. Katastrofa zmienia gwałtownie jej podejście do życia, jednocześnie skłania do spojrzenia wstecz i wewnętrznego rozliczenia się z przeszłością. Wracamy do lat dzieciństwa, wczesnej młodości, nieudanego małżeństwa, pracy w Indiach u boku ambasadora a na koniec do ostatnich dni życia jej matki, które kończy śmierć. Akcja powieści przeplata się z aktualną wówczas sytuacją Filipin, ze wszystkimi problemami jej mieszkańców. Czytelnik styka się z kwestią wykorzystywanych dzieci, które w wieku 10 lat są tak wyeksploatowane, że pozostaje im jedynie żebranie. Znajdziemy tu też informacje o nalotach dywanowych, przymusowej kastracji Cyganów w Szwecji oraz handlu narządami. Wszystko to splata się z ucieczką przed erupcją Pinatubo, podczas której główną bohaterkę spotyka coś na kształt nieoczekiwanej miłości, której finiszem jest miłość cielesna, o której Axelsson pisze: "Erotyka jest mszą, Marita. Pożądanie ma swoją liturgię". Między obrzędami pozostaje walka o życie, nie tylko swoje, ale także ludzi, których los postawił na drodze Cecyli.

"Droga do piekła" to jedna z tych książek, w której treść wylewa się z papierowego wnętrza, nadmiar emocji i wir zdarzeń, wszystko idealnie skomponowane, wszystko potrzebne, wszystko po to, by zaciekawić czytelnika i zatrzymać go na dłużej. Polecam!

IG @angelkubrick

To chyba moja piąta powieść Majgull Axelsson i zdecydowanie jedna z lepszych. Literatura skandynawska jest kategorią samą w sobie i to w wielu gatunkach. Autorka była wielokrotnie nagradzana i jest uznaną dziennikarką i pisarką. Nie wymaga więc rekomendacji. Choć nie lubię tego określenia, to tu jest wyjątkowo na miejscu, to JEST literatura zaangażowana. Jest o świecie podzielonym na zamożnych i biednych, o świecie, w którym kilkuletnie dzieci pracują, by utrzymać młodsze rodzeństwo, a ludzie w drogich, markowych ciuchach poprawiają sobie humor zajmując się działalnością charytatywną.
Przy tym jest to świetnie napisana powieść, od której nie sposób się uwolnić. Najpierw czytając, później wyrzucić to z głowy. Może dlatego jest szczególnie DOBRA?

Pokaleczyła mnie. Tylko tyle napiszę i niech to bedzie najlepszą recenzją.

Pokaleczyła mnie. Tylko tyle napiszę i niech to bedzie najlepszą recenzją.

Świetny debiut pisarski. Główna bohaterka to Cecylia - pracownica szwedzkiej ambasady na Filipinach. W trakcie czytania poznajemy jej przeszłość, a także innych bohaterów. Następuje rozrachunek z dzieciństwem, nieudanym małżeństwem,... pranie brudów, rozdrapywanie ran, opis stanów psychicznych, przez co nieźle "miesza" w głowie.

Bardzo bolesna Książka

Bardzo bolesna Książka