Jestem tu od wieków

Tłumaczenie: Alina Pawłowska-Zampino
Seria: Seria z miotłą
Wydawnictwo: W.A.B.
Mille anni che sto qui

1861 rok, włoskie miasteczko Grottole. Bogaty gospodarz Francesco Falcone otrzymuje dwie wiadomości – dobrą i złą. Pierwsza dotyczy narodzin syna. Druga – utraty zapasów: krzyki jego rodzącej żony sprawiły, że popękały dzbany z oliwą. Czy to zwykły przypadek? Wydaje się, że nad rodziną ciąży klątwa... Albina, jedna z siedmiu córek don Francesca, nie może poślubić ukochanego barona, dopóki najstarsza z sióstr nie wyjdzie za mąż. Ta jednak ucieka z domu i wiąże się z księdzem, co wywołuje skandal. Zdesperowana Albina decyduje się na małżeństwo z szewcem. Nienawidzi siostry i prowadzi cichą wojnę z mężem, którym gardzi. Jej wnuczka Alba będzie obsesyjnie pragnęła odkupić winy swoich krewnych.
Gioia, praprawnuczka Francesca, w latach siedemdziesiątych zaangażowana w działalność radykalnych ruchów lewackich, opuszcza swoją paryską mansardę, by po długoletniej rozłące spotkać się z krewnymi. I opowiada dzieje rodu – historię rodziny, historię kobiet. O skomplikowanych relacjach międzyludzkich, o poszukiwaniu szczęścia, życiowych wyborach, o żartach losu i dziwnych zbiegach okoliczności.

Joanna | 2013-02-13
Przeczytana: październik 2011

„Jestem tu od wieków” to pierwsza powieść autorki , za którą otrzymała prestiżową nagrodę Campiello. Książka stała się we Włoszech bestsellerem przetłumaczonym od czasu wydania na dziewiętnaście języków, a prawa do jej sfilmowania zakupiła wytwórnia Warner Brothers Italia. 1861 rok Grottole –maleńkie, malownicze miasteczko na południu Włoch, gdzie lato bywa niezwykle upalne a zimy dokuczliwe dla mieszkańców. Mężczyźni zdolni do pracy uprawiają niezbyt urodzajne pola, kobiety zajmują się dziećmi w domu. Najbogatszy gospodarz i wytwórca oliwy, po śmierci żony żyje z konkubiną , obiecując jej małżeństwo po narodzeniu syna, na świat przychodzą jedynie córki Concetty. Wreszcie długo oczekiwany dziedzic przychodzi na świat . Fakt ten wróży jednak w przyszłości nieszczęścia .Jednym z nich jest utrata zapasów oliwy , drugi to ucieczka jednej z córek z miejscowym księdzem. Powieść jest piękną sagą rodzinną typowej, dużej rodziny włoskiej , której treści nie sposób ująć kilkoma zdaniami....

JoAnna | 2015-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2015

Kluczowe aspekty kultury włoskiej i historia tego kraju w pigułce. Także opowieść o tym, jak zmieniał się świat i ludzie od połowy XIX i przez cały XX wiek. Autorka opisuje historię rodziny w swoim specyficznym stylu. Nie ma tu dialogów. Ale całość czyta się migiem. Książka wciąga już od pierwszej strony.
A w okładce jestem zakochana!

Miss_Jacobs | 2010-02-24

„Jestem tu od wieków”, czyli historia kobiet napisana przez kobietę.
Zaczynają od początku. Po 1 piękna okładka, uśmiechnięty aniołek z diabłem w oczach. Strasznie lubię czarno-białe zdjęcia. Nic, więc dziwnego, że książka już dawno zwróciła moją uwagę. Akcja to tak naprawdę opowiadanie rzeka o losach kobiet, ich trudach, radościach, smutkach. Przestawia kobiety słodkie niczym miód i kwaśne niczym cytryna. Skromne jak i te lubiące się afiszować swoją pozycją. Interesowne, jak i kochające wiernie. Uczynne i złośliwe. Kobiety we wszystkich odcieniach niczym najpiękniejsza tęcza. Książka jest wielowymiarowa. I tak oprócz historii ( niewątpliwie ciekawej) samych kobiet, możemy zobaczyć jak zmieniała się mentalność kobiet. Jak one same postrzegają siebie oraz jak są postrzegane przez społeczeństwo na przestrzeniu czasowej bowiem akcja książki ma początek w 1861. Autorka nie stroni tutaj od licznych przywar swoich bohaterek. Są one złośnicami, zazdrośnicami, intrygantkami, plotkarami....

Karkam | 2013-08-06
Przeczytana: 02 sierpnia 2013

Wielowątkowa saga rodzinna w stylu Allende. Kobiety i ich mocne strony, zabawne anegdoty i tragedie rodzinne. Świat kręci się wokół mężczyzn, ale to one - babki, matki, córki - są paliwem dla męskiego świata. Niewielkie miasteczko we Włoszech - festiwale, przygotowania do wojny, targi, śluby i pogrzeby. Wszystko opisane ze smakiem, z humorem lub ironią, która nie kłuje w oczy, ale pobudza krążenie. Dopiero ostatnie pokolenie nie zyskało mojej sympatii - miałam wrażenie, że Venezia śpieszy się i po omacku dąży do wielkiego finału. Książka jest nierówna, bywa wspaniała i bywa nużąca, mimo wszystko jest to klimat bliski memu sercu - kobiety i ich codzienność.

walkiria | 2014-06-22

Naia | 2014-09-02
Przeczytana: 23 sierpnia 2014

Mariolina Venezia tka tę opowieść delikatnymi nićmi, kreśli miękkimi, pastelowymi liniami, trochę miejscami naiwnie, jak dziecko, wiążąc bohaterów miłością od pierwszego wejrzenia, miłością nierealną, lub kształtując ich wizerunki w sposób przejaskrawiony i nieprawdopodobny. To historia, jaka nie mogłaby się zdarzyć.

Ten miękki, marzycielski ton ma swój czar. Po kilkudziesięciu stronach nie sposób już nie wspominać z nostalgią burzliwego don Francesca i pokornej babci Concetty, w których losy tak brutalnie wkroczyła historia. I nie sposób nie przywiązać się do leniwego, spalonego słońcem krajobrazu włoskiego Grottole, nie spoglądać na niego jak na własną utraconą ojczyznę, z jej tradycjami, przesądami, surową prostotą życia.

[http://literackie-skarby.blogspot.com/2014/08/soneczna-bajka-bez-happy-endu-jestem-tu.html]

Anepor | 2010-10-15
Przeczytana: 15 października 2010

Cudowna książka. Polecam wszystkim miłośnikom wszelkich sag, do których i ja się zaliczam. Opowieść o tej rodzinie zaczyna się w zapomnianej, włoskiej wioseczce pod koniec XIX wieku i toczy się aż do czasów współczesnych. Mnóstwo w niej wyrazistych charakterów, ciekawych postaci i niecodziennych wydarzeń, tak że trudno oderwać się od lektury. Polecam gorąco!

znaika | 2010-03-05

Przeczytałam jednym tchem.Sagi rodzinne to to,co lubię najbardziej:)Historia wielu pokoleń kobiet.Od roku 1861 aż do dziś.A jednak nic się nie zmienia.Te same uczucia,te same małe i duże tęsknoty,te same rozterki i niespełnione marzenia.Mnóstwo bohaterów przeróżnego typu.

I książka ma też jedną osobliwośc...nie ma praktycznie dialogów.
Wprowadzanie krok po kroku w świat bohaterów,szybko,płynnie,niesamowicie ciekawie.I nawet się nie zorientujemy,kiedy wiemy już o nich wszystko i wędrujemy razem z nimi przez ich życie.

Maggie | 2014-05-11
Przeczytana: 11 maja 2014

Dla mnie nudna i chaotyczna. Nie wciąga ani formą ani treścią. Losy bohaterów opisane powierzchownie i zanim zdąży czytelnik się z nimi oswoić i zaprzyjaźnić, to autorka wprowadza nowe postaci.

Kaklucha | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Książka pobudzająca do myślenia nad zmianą "typowych" losów kobiet. Przynajmniej mnie ;-). Zaczyna się jak typowa saga rodzinna, losy babek, ciotek, stryjów i rozlicznych powinowatych żyjących od pokoleń w małym południowowłoskim miasteczku. Kobiety przywiązane więzami tradycji do swoich domów rodzinnych a potem domów mężów, wracające często na ojcowiznę jako pomarszczone staruszki aby dożyć swych lat. I Gioia, wyrywająca się w czasach nam współczesnych w świat, na wolność. I wracająca jak jaskółka z podciętymi skrzydłami, przywiązana sznurkiem do balustrady tarasu.