Cela 7

Wydawnictwo: Sonia Draga
Cell 7
Patrycja Zarawska, YA, dystopia
Ag2S

Zamordowano uwielbianego przez tłumy celebrytę. Zatrzymana na miejscu zbrodni szesnastoletnia Martha Honeydew przyznała się do winy i zajęła miejsce w celi śmierci. Przyszła pora, aby sprawiedliwości stało się zadość. O losie dziewczyny decydują widzowie reality TV, którzy mają siedem dni na rozstrzygnięcie, czy oskarżona ma żyć, czy umrzeć. Nie ma już sędziów – jest publiczność z...

Przyszła pora, aby sprawiedliwości stało się zadość.

O losie dziewczyny decydują widzowie reality TV, którzy mają siedem dni na rozstrzygnięcie, czy oskarżona ma żyć, czy umrzeć. Nie ma już sędziów – jest publiczność z telefonami w ręku. Sprawa budzi ogromne emocje, bo po raz pierwszy w historii programu w celi śmierci znalazła się nastolatka.

Martha uparcie twierdzi, że jest winna, ale czy to ona pociągnęła za spust?
A może rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana niż obrazy, którymi karmią nas media?

Fascynująca opowieść o tym, jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić w imię tego, co dla nas najważniejsze.

Prawa do tytułu jeszcze przed premierą w Wielkiej Brytanii sprzedano do trzynastu krajów!

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2345/dla-dzieci-i-mlodziezy.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2345/dla-dzieci-i-mlodziezy.html

awiola | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

"Najpotężniejszą rzeczą w świecie jest władza. Ktoś, kto ją ma, może robić, co zechce".

Zgłębiając różnorodne, książkowe dystopie zawsze łudzę się nadzieją, że rzeczywistość wykreowana przez ich autorów, nigdy nie zostanie przeniesiona do prawdziwego życia. Aż strach bowiem pomyśleć, że sprawiedliwy proces skazujący na karę śmierci mógłby zostać zamieniony na telewizyjne widowisko, w którym to głosy widzów decydują o czyimś życiu.

Kerry Drewery to angielska pisarka, mieszkająca w hrabstwie Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. Autorka była koordynatorką programu BookStart, a także znalazła się w finale konkursu na scenariusz dla dzieci. Gdy nie pisze - biega, jeździ na rowerze oraz pływa. Uwielbia sernik i kocha psy, ma dom pełen książek i filmów.

Uwielbiany przez rzesze ludzi celebryta został zamordowany. Do zabójstwa przyznała się zatrzymana na miejscu zbrodni szesnastolatka Martha Honeydew. Dziewczyna trafia do więzienia, w którym znajduje się siedem cel – każda na jeden dzień....

Ludzie lubią myśleć, że mają władze. Mieć poczucie, że ich zdanie się liczy, że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, że mogą decydować... Nic więc dziwnego, że danie im możliwości głosowania za winą lub niewinnością współobywateli zostało chętnie przyjęte, a nowy model wymiaru sprawiedliwości szybko zyskał wielu sympatyków. Każda osoba posądzona o dokonanie przestępstwa spędza tydzień w siedmiu celach. Sprawa przedstawiana jest w telewizyjnym programie, a widzowie głosując decydują o tym, czy oskarżony ma przeżyć czy zostać skazanym. Nie liczą się dowody i świadkowie. Nie ma już sędziów. To głosy publiczności są wyrocznią.

Chociaż czasem oglądającym towarzyszą wątpliwości, tym razem ich nie mają. Szesnastoletnia Martha Honeydew zatrzymana na miejscu popełnienia przestępstwa sama przyznaje się do winy. Ofiarą był powszechnie lubiany Jackson Paige. Nikt nie poddaje wątpliwości jaki będzie wynik, gdyż „sprawiedliwością jest śmierć”.

Aby czytelnik mógł jak najlepiej poznać...

Magda | 2017-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 maja 2017

Moja opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Cela 7 to pierwsza wydana w Polsce książka Kerry Dewerry, brytyjskiej pisarki znanej  z dwóch powieści dla młodzieży poruszających śmiałą tematykę- A Brighter Fear oraz A Dream of Lights. Zanim autorka zawodowo zajęła się pisaniem była koordynatorką programu SmartBook w brytyjskiej organizacji charytatywnej BookTrust, znalazła się również w finale organizowanego przez BBC konkursu  na scenariusz dla dzieci. Kerry Drewery kształciła się w zakresie profesjonalnego pisarstwa.

"Umrę za 7 dni, ponieważ muszę, ale potem ich bańki pękną i  wszyscy poznają prawdę. (...)"

Cela 7 stanowi wizje społeczeństwa w której klasyczny wymiar sprawiedliwości został zastąpiony publicznym głosowaniem. Za skazaniem można głosować telefonicznie, wysyłając smsa lub oddając swój głos na stronie internetowej. Opłata za udział w głosowaniu jest dość spora, nie każdego...

kulturalna_szafa | 2017-04-02

Wyobraźcie sobie, że pewnego dnia budzicie się w społeczeństwie, które nie ma sądów. Waszą niewinność udowodnić mogą tylko sms'y wysyłane przez widzów programu, którego Wy, jako oskarżeni jesteście główną atrakcją. Brzmi dość realistycznie, nie?

Rozwoju historii możemy domyślić od samego początku, dlatego nie będę Wam wmawiać, że jest ona w jakiś sposób oryginalna. Jednak bardzo dużą robotę robi tutaj świat, który oplata wokół siebie historię tworząc z niej coś naprawdę niespotykanego. Dodajmy do tego też napięcie i akcje, które towarzyszą nam od pierwszej strony i spotykamy na swojej drodze świetnie zaprezentowany i niebanalny thriller dla młodzieży. Czyli coś czego jak igły w stogu siana szukać. Świetny jest też wątek romantyczny, który być może powiecie, że przewidywalny, jednak dla mnie był świetnie wkrojony w całą historię i w całą powieść.

Jeśli mówimy o bohaterach to oczywiście, że nie mogę nie wspomnieć o naszej głównej bohaterce,...

Grazia_czytaninka_ | 2017-03-22
Przeczytana: 22 marca 2017

Wyobraźcie sobie, że trafiacie do więzienia na 7 dni. Podczas tych 7 dni ma się rozstrzygnąć czy jesteście winni czy też niewinni. Ale nie ma sędziego, ławy przysięgłych, żadnych procesów, nie macie możliwości bronienia się. Wasz los zależy tylko i wyłącznie od publiczności. To oni zdecydują czy zostaniecie straceni czy też nie. Czy chcielibyście, by taki system zaistniał u nas w kraju? By o Waszym losie decydowały osoby, które kompletnie Was nie znają, nie wiedzą co się stało? Myślę, że to chory system, który nie ma nic wspólnego z uczciwością. To wszystko to jedna wielka korupcja, wszystko jest ustawione. Głosowanie za opłatą? A czy biednych stać, by to uczynić? Nie, czyli głos w tej sprawie zawierają tylko bogaci. Jest to bardzo irytujące.

Martha to szesnastoletnia dziewczyna, która wie co to bieda, wie również, co dzieje się w jej dzielnicy, choć wszyscy umywają od tego ręce. To postać, która od początku wzbudziła moją sympatię oraz wykazała się wielką odwagą. Została...

Olix | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 05 maja 2017

Kurczę, ta książka jest na serio dobra.

Martha jest oskarżona za zabójstwo najbardziej uwielbianej postaci w kraju. Zostaje osadzona w więzieniu, gdzie każdego dnia przez 7 dni będzie umieszczana w celach od Celi 1 do Celi 7 - w ostatniej jest wykonywana możliwa egzekucja. Martha nie stanie jednak przed sądem, jaki wszyscy znamy, tutaj to widzowie przed telewizorami zdecydują czy dziewczyna zasługuje na krzesło elektryczne, czy też nie. Przez 7 dni cały kraj obserwuje sprawę Marthy zastanawiając się, czy oskarżona faktycznie jest winna czy nie. Sytuacja Marthy od początku jest skazana na niepowodzenie, ponieważ nastolatka przyznaje się do zabójstwa, więc te 7 dni w celach zdają się być jej ostatnimi w życiu. Ale czy prawda jest taka, jak twierdzi Martha? Czy to na pewno ona jest odpowiedzialna za śmierć sławnego i bogatego "bohatera" kraju?

Autorka stworzyła naprawdę ciekawą historię. Od początku zaintrygował mnie koncept tej powieści, gdzie społeczeństwo nie jest sądzone przez...

barwinka | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Oryginalny pomysł na fabułę, która wypływa z dzisiejszego życia, wydaje się świetnym początkiem sukcesu. Dyskopia pokazująca komercjalizację życia, społeczną znieczulicę, podziały społeczne i wszelkie możliwości, jeśli ktoś posiada pieniądze - to tylko początek tego, co możecie znaleźć na kartach tej powieści. Prawie pięćset stronicowa historia opowiada o siedmiu ostatnich dniach życia Marthy, a także o wszystkim co dzieje się poza jej celami.

Narracja to jeden z plusów. Pojawia się autor pierwszoosobowy oraz trzecioosobowy. Wydarzenia i wspomnienia głównej bohaterki, która wraz z ze zbliżającym się końcem coraz bardziej się odsłania, to narracja pierwszoosobowa. Jest jednak wiele rozdziałów z perspektywy osób, które są blisko niej, starają się zrozumieć całą sytuację i jej pomóc. Oprócz tego codziennie pojawiają się odcinki programu telewizyjnego, który czyta się trochę jak scenariusz z podzielonymi rolami. To wszystko sprawia, że historia nie nudzi nawet przez moment.

Więcej...

brakpomysłu | 2017-03-25

Zamordowano uwielbianego przez wszystkich celebrytę. Do morderstwa przyznała się zatrzymana na miejscu Marta Honeydew. Dlatego trafiła do celi śmierci. O jej losie zadecydują widzowie telewizyjnego show, których zadaniem jest orzec czy Marta rzeczywiście jest winna oraz czy powinna zginąć. Sądownictwo padło, a sprawiedliwość wymierzają obywatele. Telefoniczne i internetowe głosowanie decyduje o życiu innych. Marta jest pierwszą nastolatką, która trafiła do celi śmierci. Jednak czy słusznie? Czy pomimo jej uporu to ona pociągnęła za spust?

Choć uparcie twierdze, że nie lubię młodzieżówek to nadal po nie sięgam. Moja ciekawość i nadzieja na zalezienie naprawdę wyróżniającej się w tym gatunku pozycji, kiedyś mnie zniszczą. Chociaż nie przyjmuje każdej proponowanej pozycji, "Cela 7" skusiła mnie tematyką. Właściwie jednym aspektem swojej historii. Czy żałuje?

Pierwszą rzeczą, która chyba najbardziej mnie urzekła, jest autentyzm tej opowieści. Zamiast wyimaginowanego świata, który...

Cela 7 to książka wnosząca dozę świeżości na rynek wydawniczy. Jest jedną z lepszych młodzieżowych książek, jaką dane było mi czytać. Wciąga niemal od pierwszego akapitu i trzyma w napięciu do samego końca. Autorka studzi emocje, aby za moment je rozpalić. Sprawia, że chcemy skończyć książkę i jednocześnie nie chcemy wychodzić z tego świata. Pochłaniająca! To jedyne słowo, które może ją zdefiniować. Polecam!

xVariax | 2017-03-29

Tendencyjność komunikatów nastawiona na wywołanie szoku i zarobienie kolejnych pieniędzy. Manipulacja nagłówkami, brak miejsca na refleksję czy obiektywne zadawanie pytań.

"Culpae poenae par esto - kara ma odpowiadać winie" to uzasadnienie nowego wymiaru sprawiedliwości - reality show, w którym to widzowie decydują czy dana osoba ma trafić do celi śmierci.

Martha zostaje złapana z pistoletem w ręku. Nie stawia oporu, od razu przyznaje się do winy. Pytanie tylko, czy sprawy rzeczywiście wyglądają tak, jak się je przedstawia? Czy widzowie mają rzetelny wgląd na sytuacje, a szesnastolatka ma ponieść najwyższy wymiar kary?

Książka Kerry Drewery to tytuł adresowany do młodzieży, jednak stawiający ciekawe wyzwanie przed całym społeczeństwem - zmusza nas do refleksji na ile kwestia sprawiedliwości powinna być oddana w ręce ludu i czy zaangażowanie w to wszystko mediów, to właściwa droga dystrybuowania informacji?

Powieść jest literacką fikcją, ale jej mechanizmy od dawna istnieją w...