Cela 7

Wydawnictwo: Młody Book
Cell 7
Patrycja Zarawska, YA, dystopia
Ag2S

Zamordowano uwielbianego przez tłumy celebrytę. Zatrzymana na miejscu zbrodni szesnastoletnia Martha Honeydew przyznała się do winy i zajęła miejsce w celi śmierci. Przyszła pora, aby sprawiedliwości stało się zadość. O losie dziewczyny decydują widzowie reality TV, którzy mają siedem dni na rozstrzygnięcie, czy oskarżona ma żyć, czy umrzeć. Nie ma już sędziów – jest publiczność z...

Przyszła pora, aby sprawiedliwości stało się zadość.

O losie dziewczyny decydują widzowie reality TV, którzy mają siedem dni na rozstrzygnięcie, czy oskarżona ma żyć, czy umrzeć. Nie ma już sędziów – jest publiczność z telefonami w ręku. Sprawa budzi ogromne emocje, bo po raz pierwszy w historii programu w celi śmierci znalazła się nastolatka.

Martha uparcie twierdzi, że jest winna, ale czy to ona pociągnęła za spust?
A może rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana niż obrazy, którymi karmią nas media?

Fascynująca opowieść o tym, jak wiele jesteśmy gotowi poświęcić w imię tego, co dla nas najważniejsze.

Prawa do tytułu jeszcze przed premierą w Wielkiej Brytanii sprzedano do trzynastu krajów!

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2345/dla-dzieci-i-mlodziezy.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2345/dla-dzieci-i-mlodziezy.html

Wioleta Sadowska | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

"Najpotężniejszą rzeczą w świecie jest władza. Ktoś, kto ją ma, może robić, co zechce".

Zgłębiając różnorodne, książkowe dystopie zawsze łudzę się nadzieją, że rzeczywistość wykreowana przez ich autorów, nigdy nie zostanie przeniesiona do prawdziwego życia. Aż strach bowiem pomyśleć, że sprawiedliwy proces skazujący na karę śmierci mógłby zostać zamieniony na telewizyjne widowisko, w którym to głosy widzów decydują o czyimś życiu.

Kerry Drewery to angielska pisarka, mieszkająca w hrabstwie Lincolnshire w Wielkiej Brytanii. Autorka była koordynatorką programu BookStart, a także znalazła się w finale konkursu na scenariusz dla dzieci. Gdy nie pisze - biega, jeździ na rowerze oraz pływa. Uwielbia sernik i kocha psy, ma dom pełen książek i filmów.

Uwielbiany przez rzesze ludzi celebryta został zamordowany. Do zabójstwa przyznała się zatrzymana na miejscu zbrodni szesnastolatka Martha Honeydew. Dziewczyna trafia do więzienia, w którym znajduje się siedem cel – każda na jeden dzień....

Eleckra | 2018-07-08
Na półkach: Beletrystyka, 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

No proszę... A więc da się napisać książkę młodzieżową o czymś.

"Cela 7" to dystopijna opowieść o świecie, w którym "oskarżeni tracą prawo do sprawiedliwości, gdy popełniają przestępstwo". Miejsce sądu zajmuje publika, a dowodów program telewizyjny. O życiu i śmierci decydują masy z telefonami w rękach i sumą większą od 5 funtów w kieszeni, bo tyle kosztuje wysłanie jednego smsa, oraz, w równym stopniu, elity, które stać na wysyłanie milionów takich wiadomości. Właśnie oni mają zdecydować o losie Marthy Honeydew, uwięzionej w celach śmierci. Szesnastoletnia dziewczyna, która przyznała się do zabójstwa multimilionera, celebryty i znanego działacza charytatywnego- to dopiero jest sensacja! Warta miliardy.

Wizja Kerry Drewery nie jest wypełniona krwią, wymyślnym okrucieństwem, czy zwierzęcym szałem, ale mimo to straszy bardziej niż niejeden horror. Każdemu podczas czytania tej książki musi przelecieć przez głowę jedna, naturalna myśl: to nie jest możliwe! Mi też przyszła do głowy,...

„Sprawiedliwością Jest Śmierć”

Trzeba autorce przyznać, że od pierwszego spojrzenia na opis i sięgniętą tematykę zaciekawia. Tak też było i ze mną, bo mimo iż nie miałam szczególnie w planie przeczytać tej książki, to i tak po nią mimowolnie sięgnęłam. Jakoś tak się stało, że zaczęłam czytać i wciągnęłam się. Bo książka wciąga (na początku), a co później? Jest już zdecydowanie słabiej.

Ale zacznijmy od początku. Autorka maluje nam świat, gdzie wymiar sprawiedliwości jaki znamy obecnie nie istnieje. Teraz o losie przestępców decydują ludzie, w głosowaniu. Można dzwonić, wysyłać sms-y, wszystko oczywiście za słoną opłatą. Więc generalnie wiadomo, kto bierze los nieszczęśników w swoje ręce. Delikwenci trafiają na siedem dni do cel śmierci, wtedy to publika poznaje ich przewinienia poprzez program telewizyjny i głosuje. Życie albo śmierć. Innego wyboru nie ma. Tutaj też trafia główna bohaterka, młoda dziewczyna, która przyznała się do zabójstwa wpływowego człowieka.

Generalnie...

SeVIIen | 2017-09-10
Przeczytana: 10 września 2017

„Kochaj mnie tak mocno, żeby mi pozwolić odejść.”

Martha Honeydew została oskarżona o zabójstwo uwielbianego celebrty, Jacksona Paige’a. Dziewczyna przyznaje się do winy i zostaje osadzona w celi śmierci… Martha ma tylko 16 lat. Będzie pierwszą nastolatką, która może zostać skazana na krzesło elektryczne. Ale czy tak się stanie – okaże się za siedem dni. Tak, dokładnie za siedem dni. Sądy przestały istnieć, a o jej losach decydują widzowie reality TV. Głosują, wysyłając smsy. To od nich zależy dalsze być albo nie być. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że dziewczyna uparcie twierdzi, że zabiła Paige’a. A może jednak nie? Może jedynie kogoś kryje? Czy widzowie zastanowią się nad tym, co się dzieje, czy też będą ślepo wierzyć mediom, które już skazały Marthę na śmierć?

Wyobraźmy sobie, że system opisany w „Celi 7” istnieje naprawdę. W każdym kraju na świecie. Oto widzimy na ekranie telewizora człowieka skazanego za morderstwo. Nie ma sądów, więc praktycznie nikt nie może go bronić,...

Aleksandra | 2017-03-20
Przeczytana: 13 marca 2017

Ludzie lubią myśleć, że mają władze. Mieć poczucie, że ich zdanie się liczy, że mają wpływ na otaczającą ich rzeczywistość, że mogą decydować... Nic więc dziwnego, że danie im możliwości głosowania za winą lub niewinnością współobywateli zostało chętnie przyjęte, a nowy model wymiaru sprawiedliwości szybko zyskał wielu sympatyków. Każda osoba posądzona o dokonanie przestępstwa spędza tydzień w siedmiu celach. Sprawa przedstawiana jest w telewizyjnym programie, a widzowie głosując decydują o tym, czy oskarżony ma przeżyć czy zostać skazanym. Nie liczą się dowody i świadkowie. Nie ma już sędziów. To głosy publiczności są wyrocznią.

Chociaż czasem oglądającym towarzyszą wątpliwości, tym razem ich nie mają. Szesnastoletnia Martha Honeydew zatrzymana na miejscu popełnienia przestępstwa sama przyznaje się do winy. Ofiarą był powszechnie lubiany Jackson Paige. Nikt nie poddaje wątpliwości jaki będzie wynik, gdyż „sprawiedliwością jest śmierć”.

Aby czytelnik mógł jak najlepiej poznać...

książek: 2059
jamczyk | 2018-06-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 18 czerwca 2018

Alternatywna wizja społeczeństwa, gdzie populistyczne, telefoniczne głosowanie decyduje o wyroku skazującym, lub uniewinnieniu. Próba ukazania ludzkich rozterek i przemyśleń, machinacje i manipulacje mediów, szukanie taniej sensacji i krwi, która zawsze świetnie się sprzedaje. Książka dla starszej młodzieży, do rozważenia.

Octopus | 2017-12-19
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Książka dla młodzieży, ale niosąca uniwersalne treści.
Choć wykorzystująca znany motyw "widzów decydujących o losach głównych bohaterów", to pokazany w aspekcie zatrważających możliwości, jakie mają współczesne media. Sterowanie i manipulowanie ludzkimi uczuciami, wpływ na myślenie i decyzje, dodatkowo podparte skorumpowaną władzą.

Wiesia | 2018-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2018

Sięgając po tą książkę nie spodziewałam się że wyzwoli ze mnie tyle emocji.Raczej nie wzruszam się łatwo, a kończąc czytać Celę 7, łzy kapały mi ciurkiem. Sama jestem zdziwiona, bo nie jest to pozycja po której mogła bym spodziewać się takich wzruszeń. Myślę że to autorka umiejętnie zagrała na jakiejś strunie mojej wrażliwości, a świadomość tego że wykreowany świat może być niedługo naszym własnym - jeszcze potęgowała wrażenie rozpaczy, strachu, bezsilności.
Sięgam teraz po drugą część i oczekuję podobnych emocji.

Magda | 2017-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 maja 2017

Moja opinia została pierwotnie opublikowana na moim blogu pod adresem

Cela 7 to pierwsza wydana w Polsce książka Kerry Dewerry, brytyjskiej pisarki znanej  z dwóch powieści dla młodzieży poruszających śmiałą tematykę- A Brighter Fear oraz A Dream of Lights. Zanim autorka zawodowo zajęła się pisaniem była koordynatorką programu SmartBook w brytyjskiej organizacji charytatywnej BookTrust, znalazła się również w finale organizowanego przez BBC konkursu  na scenariusz dla dzieci. Kerry Drewery kształciła się w zakresie profesjonalnego pisarstwa.

"Umrę za 7 dni, ponieważ muszę, ale potem ich bańki pękną i  wszyscy poznają prawdę. (...)"

Cela 7 stanowi wizje społeczeństwa w której klasyczny wymiar sprawiedliwości został zastąpiony publicznym głosowaniem. Za skazaniem można głosować telefonicznie, wysyłając smsa lub oddając swój głos na stronie internetowej. Opłata za udział w głosowaniu jest dość spora, nie każdego...

Setna_Małpa | 2019-01-05
Na półkach: Czytadło, Przeczytane

Zabawna wizja futurystycznego społeczeństwa w którym zaniechano działalności sądów, więzień, teraz jest program tv gdzie widzowie głosują telefonicznie kto jest winny a kto nie. I w ten sposób dokonuje się sprawiedliwość, jak większość głosów za opcją winny to człowiek wędruje na krzesło elektryczne. Bez dowodów, procesu, obrońcy. Oczywiście łatwo sobie wyobrazić korupcję którą taki system wręcz wymusza. Dlaczego mówię że ta wizja jest zabawna? No bo wypisz wymaluj widziałam te wszystkie programy gdzie to widzowie głosują kto wygra. Jasne że showbusiness nie może polegać na czymś tak niepewnym jak głosowanie telefoniczne, przecież gdyby widzowie, nie daj panie, zagłosowali na kogoś kto ma talent ale nie ma wyglądu, nagroda byłaby stratą czasu i pieniędzy potrzebnych do wyprodukowania takiego show. Jako przykład niech posłuży mi tu występ Susan Boyle w brytyjskiej wersji Idola z 2009.
A zatem widzowie głosują, oczywiście odpłatnie, a następnie i tak wygrywa ten kto został...