Król węży

Tłumaczenie: Zuzanna Byczek
Wydawnictwo: Jaguar
The Serpent King
firerie

Ponure, zaściankowe miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych. Młodzieńcze życie Dilla nie jest łatwe. Nie dość, że czuje się napiętnowany przez trudną rodzinną sytuację, to dodatkowo w szkole traktowany jest jak odmieniec. Jedynym antidotum na cały ten wszechogarniający jad, jest jego przyjaźń z innymi wyrzutkami Travisem i Lydią. Historia wzlotów i upadków trójki przyjaciół, którzy za wszelką cenę chcą wyrwać się z tego nieprzyjaznego dla nich miejsca.

NAGRODY:
Indie Next List Top Ten
An Amazon Best Book of the Month
A Telegraph Best YA Books of 2016 Pick
Amazon’s July YA Book Club Pick

Jeden z 3 najlepszych debiutów 2016 wg Publishers Weekly!

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
lapsus książek: 1596

Ameryka bez retuszu

Jeff Zentner jest piosenkarzem, który współpracował z takimi gwiazdami jak Iggy Pop czy Nick Cave. Pracuje także z młodzieżą, która chce realizować swoje rockowe marzenia i właśnie działalność w ramach Tennessee Teen Rock Camp zainspirowała go do napisania „Króla węży”, wielokrotnie nagradzanej książki dla młodzieży.

Ameryka z książki Zentnera to nie ta, którą znamy z kina czy sympatycznych seriali. Czytając powieść, uświadamiałem sobie jak iluzoryczna jest nasza wiedza o świecie, czerpana z mediów, które serwują nam oficjalną wersję swojej propagandy sukcesu. Rzadko zaglądamy pod makijaż pieniędzy i sławy, gdzie wszystko się wszystkim udaje. Świat powieści „Król węży” jest szary i ponury, problemy młodych ludzi ukazanych przypominały mi polskie realia. I to jest dla mnie najważniejszy sukces Zentnera, że opisując konkretne realia, udało mu się powiedzieć młodym ludziom coś uniwersalnego.

Dill, Lydia i Travis są w ostatniej klasie szkoły na amerykańskim Południu. Mają swoje marzenia i nadzieje, wszyscy są wrażliwymi, młodymi ludźmi w brutalnych realiach prowincji. Ojciec Dilla jest pastorem skazanym za pedofilskie materiały na więzienie. Jego chryzmat polegał na poskramianiu śmiertelnie groźnych węży za pomocą wiary i modlitwy. Dill żyje w cieniu tych ciężkich przeżyć i dodatkowo jest oskarżony o zdradę rodziny. Dill jest także uzdolnionym muzykiem. Z drugiej strony lokalna społeczność nie jest mu w stanie wybaczyć grzechów ojca. Lydia jest uznaną blogerką modową, ma tolerancyjnych rodziców i perspektywy, ale nie jest akceptowana w małomiasteczkowym światku. Travis żyje w cieniu brutalnego ojca, dla którego liczy się tylko siła fizyczna.

Dziś kiedy patrzymy na Amerykę Trumpa lepiej to widzimy – Ameryka to nie tylko dobrze ubrani ludzie sukcesu, to także prowincja, to także bieda, to także szarość i brud, nie tylko brud materialny, ale także brud ludzkich serc. Zentner trafnie oddaje zaduch tych miejsc i wszystkie te siły, które niszczą dobro i marzenia młodych ludzi. Jego hasłem naczelnym jest – uciekaj stąd! Uciekaj stąd, bo wciągną cię te bagna, uciekaj stąd, bo zadusi cię to stęchłe powietrze! Bo „Król węży” to powieść o odwadze w poszukiwaniu swego miejsca w życiu i obieraniu swojej drogi życiowej wbrew okolicznościom i środowisku.

„Król węży” to historia trójki przyjaciół nastoletnich odszczepieńców, żyjących na amerykańskiej prowincji. Autentyczna, szczera i wzruszająca historia dla młodych ludzi, którzy borykają się z podobnymi problemami - brakiem akceptacji i niezrozumieniem. Powieść uniwersalna w swojej wymowie, od której nie sposób się oderwać, bo napisana żywym i prostym językiem. Dla młodzieży i nie tylko. Myślę, że nie ma zbyt wiele książek, które traktują młodych czytelników serio, a nie jak target, a ta właśnie taka jest. Za to wszystko należą się szczere podziękowania wydawnictwu Jaguar i tłumaczce, Zuzannie Byczek.

Sławomir Domański

lapsus | 2017-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Historia trójki przyjaciół - Dilla, Travisa i Lydii - nastoletnich odszczepieńców, żyjących na amerykańskiej prowincji. Autentyczna, szczera i wzruszająca historia dla młodych ludzi, którzy borykają się z podobnymi problemami - brakiem akceptacji i niezrozumieniem. Powieść uniwersalna w swojej wymowie, od której nie sposób się oderwać. Dla młodzieży i nie tylko. Myślę, że nie ma zbyt wiele książek, które traktują młodych czytelników serio, a nie jak target, a ta właśnie taka jest.

Kominek | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Od czasu Morza spokoju nie było nic równie emocjonalnego, choć zostało mi jeszcze około 100 stron do końca.

Wczoraj tymi słowami dzieliłem się z pewną osobą, wczoraj też dotarłem do ostatnich stron tej wyjątkowej ze wszech miar opowieści o sile przyjaźni, o wzajemnych relacjach młodych ludzi, która poruszyła mnie bardziej, niż mógłbym zdawać sobie z tego sprawę. Wczoraj również długo nie mogłem zasnąć, gdyż nadmiar emocji był jak wzburzony ocean, który po gwałtownym sztormie dłuższej potrzebuje chwili, aby uspokoić swe wody.

Nie tak dawno zapomniana przez Boga i ludzi malutka osada na odległej Alasce, dziś Forrestville w stanie Tennessee, który nie zapisał się pozytywnie w historii młodego amerykańskiego narodu. To właśnie tu mniej lub bardziej udany żywot splata losy trójki przyjaciół - Lydia, Dill i Travis. W swej inności, w określonym spojrzeniu na otaczający ich świat odnajdują wspólną pasję przeżywania prostych chwil w życiu dzięki wsparciu i wzajemnej motywacji.

CDN

Matylda Saresta | 2017-04-17

Prosta historia. Bardzo dobrze napisana, samo życie, ujmująca. Polecam:)

czarnatulipanna | 2017-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2017

W pięknej, imitującej skórę węża okładce skrywa się opowieść o trójce młodych ludzi, którzy borykają się z problemami typowymi dla współczesnych nastolatków. Bo tak, każdy z nas, w mniejszym lub większym stopniu jest lub był brzydkim, pryszczatym nastolatkiem. Każdy potrzebował akceptacji. Każdy potrzebował wsparcia rodziny w realizacji swoich marzeń. Nie z każdym jednak los obszedł się tak samo.

"Król węży" to dobra pozycja dla młodych ludzi, którzy mogą z niej wynieść kilka wartościowych rzeczy...

Cała recenzja dostępna na: https://czarnatulipanna.wordpress.com/2017/06/01/krol-wezy/

Na półkach: Przeczytane, Jaguar

Powiem Wam, że czytałam tę książkę sporo czasu, chociaż to nie dlatego, że była jakaś nudna. Może nie była też specjalnie porywająca, ale to książka obyczajowa. Powoli, bez pośpiechu opowiadała historię głównych bohaterów. Jednak ja raczej średnio przepadam za książkami obyczajowymi. Jestem typową fanką romansów czyli wielkie porywy serca, miłość na zabój, jakieś intrygi, nieporozumienia, zerwania i wspaniałe powroty. To moje książkowe klimaty. Lubię też od czasu do czasu poczytać jakiś kryminał, albo nawet i horror, ale za książki obyczajowe łapię raczej rzadko. Dlaczego? Sama nie wiem, naprawdę nie ma chyba jakiegoś konkretnego powodu, tym bardziej, że jak już się wczytam i mnie wciągnie to jestem ogromnie ciekawa co będzie dalej. Sami na pewno wiecie jak to jest ;) W tym przypadku było tak samo. Jakąś 1/3 tej książki trochę męczyłam, nie bardzo miałam czas, podczytywałam dosłownie po kilka stron, ale później kiedy poznałam już lepiej bohaterów i ich historię bardziej mnie to...

Wydawnictwo Jaguar zachwyca ostatnio pięknymi okładkami swoich książek. To właśnie okładka przyciągnęła moją uwagę do «Króla węży», ale także hasło nad tytułem: “Brutalnie szczera opowieść o nastolatkach i przyjaźni, która pozwala przetrwać.” Po niezliczonej ilości słodkich młodzieżowych romansów przyszedł czas na coś bardziej życiowego.

Przy pisaniu tej recenzji zorientowałam się, że to chyba pierwsza młodzieżówka pióra mężczyzny, którą czytałam. Ten gatunek zdecydowanie należy do kobiet i romantycznych opowieści z przeszkodami w tle. A co wyjdzie, gdy za historię o życiu grupy nastolatków z Południa weźmie się facet? Czy możemy zapomnieć o bajkowym romansie? I tak, i nie.

«Król węży» jest bardziej życiowy i, dokładnie tak jak głosi przytoczone już hasło na okładce, brutalnie szczery. Dill, Lydia i Travis żyją w południowym miasteczku, które swoją nazwę zawdzięcza jednemu z najbardziej znanych amerykańskich rasistów. Nie pasują do swoich rówieśników, przez co są wyśmiewani i...

Mateusz Frąckowiak | 2017-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2017

Bardzo wartościowa książka, opowiadająca o przyjaźni młodych ludzi w trudnym otoczeniu. Napisana ciekawie i bezpretensjonalnie. Wzruszyłem się wielokrotnie. Warta przeczytania. Naprawdę.

Cantata | 2017-05-08
Przeczytana: 08 maja 2017

Jestem dość zaskoczona wysokimi notami dla tej powieści. Ponad 7 gwiazdek na lubimyczytac.pl , ponad 4 (na 5) na goodreads.com. Spotkałam się z tylko jedną niezbyt pozytywną recenzją tej książki. I teraz jestem w kropce. Nie powinnam byłą sięgać po tę lekturę ponieważ ewidentnie nie jestem targetem tego gatunku. Ta recenzja również nie powinna powstać ponieważ patrzę z punktu widzenia dorosłego czytelnika a nie wkraczającego w dorosły świat młodego człowieka. Dlatego
spróbuję improwizować i cofnąć się w czasie, do okresu kiedy sama miałam 18 lat. Skonfrontuję moje obecne ja z ja sprzed 16 lat .Zobaczymy co z tego wyjdzie, zapraszam.

Pełna recenzja na blogu : http://czytankanadobranoc.blogspot.ie/2017/05/krol-wezy-jeff-zentner.html

Emma | 2017-06-22

Niesamowita opowieść, niezwykle realistyczna i życiowa, zupełnie inna. Opisuje życie takie jakie jest bez koloryzowania i dramatyzowania. Piękna, wzruszająca, dająca do myślenia.

Agnieszka | 2017-05-19
Patronaty tygodnia

Nowe książki Stephenie Meyer, Jona Ronsona, Jodi Picoult i Petera Jamesa. Historia Jasona Padgetta, którego mózg głęboko i trwale się zmienił po brutalnej napaści, ujawniając ukryte talenty. To tylko niektóre z nowości wydawniczych, które ukażą się w najbliższych kwietniowych dniach. Przedstawiamy ich krótki przegląd i polecamy wszystkie tytuły!