Zapach domów innych ludzi

Okładka książki Zapach domów innych ludzi Bonnie-Sue Hitchcock
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2017
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Zapach domów innych ludzi
Bonnie-Sue Hitchcock
2016-01-01
Grzegorz Komerski
Grzegorz Komerski
Inne

Cztery poruszające historie prosto z mroźnej Alaski

Pierwszy raz spotkałam się z tak intensywnym pisaniu o zapachach.
Ryby, zima, polowania i Alaska to nie moje klimaty, więc ciężko mi się to czytało, a w szczególności rozdział o wyjeźdźcie kutrem.
Z początku również trochę drażniło mnie że jestem w 1/3 książki a jest ona o niczym, ale później się rozkręciła.
Mimo, że to totalnie nie moje klimaty to ciekawie się czytało o historiach ludzi na Alasce. Taka odmiana od innych książek.
Nie jest to jednak luźna książka, trzeba się w nią wczuć. Jest to zbiór naprawdę przykrych historii.
Cieszę się że wszystko się ze soba jakoś połączyło, łatwiej to zrozumieć. Piękne zakończenie.

Pierwszy raz spotkałam się z tak intensywnym pisaniu o zapachach.
Mimo, że to totalnie nie moje klimaty to ciekawie się czytało o...

Ta książka to jest chyba moje rozczarowanie roku. Chaotyczna niemiłosiernie, nie mogłam się połapać z wątkami różnych bohaterów, których wg mnie było za dużo. Ciągle przewijający się motyw rybołówstwa, patroszenia, czyszczenia ryb sprawiał, że umierałam w środku, czytając o tym w kółko i w kółko. A powtarzał się cały czas, ciągła rozmowa o łososiach. Czy o czymś jeszcze była ta książka? Wydaje mi się, że tylko o rybach. Miłości, poświęcenia, ocalenia, jak możemy zobaczyć na okładce, znajdziemy tu jak kot napłakał. Nie polecam, tylko się męczyłam.

Fabuła biegnie niespiesznie, to raczej książka o niezbyt dynamicznej akcji - to książka-kocyk na dłuższe, jesienne wieczory, trafnie wpływająca na zmysły oraz wyobraźnię. :)

Urzekła mnie ta historia. Wywołała u mnie masę emocji i łzy wzruszenia na koniec.

Dobra, choć niezbyt porywająca powieść o dojrzewaniu. Ciekawe postacie i zależności między bohaterami i społecznościami. Niestety brakło zagłębienia się bardziej w charakterystykę bohaterów oraz różnice kulturowe. Niestety przez to powieść traci na swojej oryginalności i wyjątkowości i staje się podobna do wielu innych. Niemniej warto sprawdzić samemu.

Wspaniała powieść obyczajowa o nastolatkach żyjących na Alasce. Każdy z bohaterów wyjątkowy, a ich historie wzajemnie się przenikają. Nie mogłam się oderwać

Z początku książka mi się dłużyła. Jednak z biegiem stron fabuła wciągała i chciało się czytać dalej. Wzruszająca opowiadająca o uczuciach, emocjach, relacjach z innymi.

Bardzo piękna wielowątkowa i wielonarracyjna opowieść ludzi, przed którymi stoją trudne decyzje i przeszłość, muszą się odnaleźć w swoim życiu. Nie zabrakło wzruszeń i uśmiechu. Piękna historia

To książka zupełnie inna od wszystkich, które czytałam. Normalna, zwyczajna, a jednak magiczna i wyjątkowa.
To magia codzienności, prostoty życia innych ludzi. Tych, którzy żyją wśród nas, obok nas lub całkiem osobno. To historie, które pomimo, że różne i wiele je dzieli, to jednak przeplatają się z naszymi i łączą się na zawsze.
To historie pełne zapachów zwykłych ludzi, ich domów, ich losów i codziennego zmagania ze światem. Czy rodzimy się z tym zapachem czy to życie nas nim naznacza? Jak pachnie nasza codzienność i my sami? Co widzą i zapamiętują o nas inni?
Jestem oczarowana i zachwycona prostotą tej książki. Jest tym bardziej niezwykła, że to debiut literacki autorki. Ale debiut jakże udany i głęboki.
Taką Alaskę sobie zawsze wyobrażałam i taką gdzieś w dalekich marzeniach widziałam. Ludzi twardych, niezłomnych, niepokonanych, a jednocześnie mających odwagę przyznać się do swoich słabości niedoskonałości i sięgać po marzenia.
Bardzo Wam polecam. Zatraćcie się w tej pięknej powieści i zanurzcie w zapachu jej kartek.

To historie pełne zapachów zwykłych ludzi,...

Książka po której nie wiedziałam czego się spodziewać. Słyszałam wiele pozytywnych opinii, wiele zachwytów, a dla mnie ta książka przeszła bez echa...

Czterech bohaterów. Cztery różne historie, a jednocześnie bardzo sobie bliskie. Zapach. Czym jest i z czym się kojarzy? Alaska. Dom. Rodzina. Miłość.

Książka warta uwagi, smutna, pełna refleksji. Jednak w pewnych momentach czułam, że emocje bohaterów na mnie nie wpływają. Czułam, że powinno być mi smutno, że powinnam razem z bohaterami to wszystko przeżywać, a ta historia jakby przepłynęła gdzieś obok... Doceniam to, że podejmuje różne problemy, wątki, że bohaterowie są różnorodni i każdy wszystko przeżywa na swój sposób, że to nie są bohaterowie jednej cechy. Na pewno jest to ważna książka dla młodzieży, gdzie w okresie dorastania wiele sprzecznych emocji buzuje w młodym człowieku.

Książka warta uwagi, smutna, pełna refleksji. Jednak w pewnych momentach...

• 2017