Zapach domów innych ludzi

Wydawnictwo: Jaguar
The Smell of Other People's Houses
Grzegorz Komerski
Gaba_Okey

Wielowątkowa opowieść o miłości, nieszczęściu, uśmiechach fortuny i zbawieniu. Znakomity debiut autorki, rozgrywający się na dalekich i wciąż dzikich rubieżach Alaski – najdalszego stanu Ameryki. Osadzona w egzotycznych realiach, głęboko poruszająca i autentyczna historia życia czwórki ludzi, mistrzowsko opisana przez pochodzącą z Alaski Bonnie-Sue Hitchcock, jedną z najbardziej obiecujących współczesnych pisarek. Tej książki nie da się zapomnieć.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 913

Cztery poruszające historie prosto z mroźnej Alaski

Zaczęło się o samego tytułu – innego, poetyckiego i mającego w sobie to „coś”. Okazało się, że intuicja mnie nie zawiodła. To niezwykle wyrazista i oryginalna powieść. „Zapach domów innych ludzi” przenosi nas w odległe miejsca, pozwala poczuć ich klimat, emocje i specyfikę zimnej Alaski. Autorka opisuje prawdziwe życie, pełne ukrytego bólu, goryczy, ale i ciepła oraz miłości. Przed czytaniem przygotujcie chusteczki!

Ruth zakochuje się w nieodpowiedniej osobie i musi zmierzyć się z konsekwencjami młodzieńczej miłości. Dora pragnie prawdziwej rodziny i spokoju. Wie, że nigdy nie przestanie się bać swojego ojca – ten niepokój będzie towarzyszył jej do końca życia. Alyce kocha balet, ale ma swoje zobowiązania. Hank jest głową rodziny, która się rozpada. Razem z braćmi ucieka z domu i gdy wydaje mu się, że wszystko się ułoży, jeden z nich wpada w poważne tarapaty i oddziela się od grupy.

Każdy czytelnik uwielbia zapach nowej książki. A co powiesz o powieści, pozwalającej poczuć wykreowany świat? Największe wrażenie zrobiły na mnie plastyczne opisy prostych czynności, które miały w sobie pewną magią – czytając tę pozycję, poczujesz mocną woń krwi, morza, cedru, łososia, wody kolońskiej, bawełnianej koszuli, pięknych lilii w butelce po whisky i używanych ciuchów. Intensywność tych chwil i wspomnień buduje subtelną atmosferę książki, która niesamowicie komponuje się z surowym klimatem Alaski.

Fabuła to mieszanka różnych perspektyw – autorka postawiła na narrację pierwszoosobową. Historia opowiadana jest przez Ruth, Dorę, Alyce i Hanka. Cztery opowieści, które w pewnym momencie się łączą. Pierwsze rozdziały są pewnego rodzaju wstępem i ukazaniem tego, jak jeden moment może zmienić życie wielu osób. Następnie historia przenosi się kilka lat do przodu. Hitchcock stworzyła refleksyjny klimat miejsca niemal z bajki, nieznanego lądu, z inną kulturą, obyczajami i środowiskiem, które z jednej strony jest brutalne i oziębłe, ale z drugiej nie aż tak skażone współczesnością. Autorka postawiła na ważne wartości, jak rodzina czy przyjaźń. Bohaterowie walczą z niesprawiedliwością życia, dokonują trudnych wyborów, mierzą się z własnymi demonami i doceniają zwykłą ludzką życzliwość oraz drobne gesty – to one pozwalają im przetrwać.

Hitchcock z łatwością przybliża Alaskę z lat 70. i styl życia tamtejszej społeczności. To całkiem inny typ powieści młodzieżowej – nikt tam nie jest bogaty, ładnie ubrany i popularny. Hitchcock opowiada o mieszkańcach mroźnych terenów, gdzie czas oblicza się zgodnie z sezonem na połów ryb. Śliczne dziewczyny muszą spędzać lato na obcinaniu głów łososi. To świat ludzi zamkniętych w sobie, ukrywających swoje uczucia i marzenia, jednak zdolnych do wielkich czynów i odważnych decyzji. Pisarka podkreśla ich problemy – przywołuje walkę o zachowanie statusu terytorium Alaski (obecnie jest ona stanem) i całkiem inne podejście do polowań, jak i zróżnicowanie etniczne tamtejszych terenów oraz wiążące się z tym konflikty. Przedstawia zimne podejście do życia, specyficzne obyczaje i przesądy oraz tragiczne sytuacje życiowe postaci. Bohaterowie mimo wszystko doświadczają takich samych emocji, jak i my – dlatego powieść Hitchcock jest tak szczera, bliska i do bólu autentyczna.

Pierwotnie miał to być zbiór opowiadań, jednak autorka po namowach swojego wydawcy zmieniła zdanie. To książka nie tylko dla młodzieży, spokojnie może przeczytać ją dorosły czytelnik i tak samo wciągnąć się w opowieści prosto z Alaski.

Warto! Dla klimatu, oryginalnego tła fabuły i poruszających historii bohaterów. To jeden z najbardziej zaskakująco dobrych debiutów. Pozostaje stwierdzić – oby więcej takich książek, rozpalających serca i dających prawdziwe emocje!

Gabriela Rutana

Arlet | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Magiczna okładka, intrygujący tytuł, tajemniczy opis, który nie zdradza fabuły, nieznana autorka (debiutantka) - wszystko przemawiało za tym, by "Zapach domów innych ludzi" znalazł się w moich rękach.
Jak sie okazało później plusów jest więcej. Nigdy nie czytałam książki, której akcja rozgrywałaby się na Alasce. W dodatku nie pokazuje ona dzisiejszych realiów, gdyż czas wydarzeń to lata sześćdziesiąte i początek siedemdziesiątych XX wieku. Rzadko się zdarza, by akcja w książce o nastolatkach nie rozgrywała się współcześnie. Postacie bowiem są w młodym wielu, gdyż mają od 14 do 17 lat.
Głównymi bohaterami powieści, którzy wypowiadają się w swoich rozdziałach są:
- Ruth - która jest wychowywana, wraz ze swoją młodszą siostrą Lily, przez surową babcię,
- Dora - zraniona córka alkoholików,
- Hank - twardo stąpający po ziemi młodzieniec, który zastępuje braciom ojca,
- Alyce - tancerka baletowa, której na drodze do szczęścia i spełnienia stoją łososie.

Wszystkich postaci jest bardzo...

Anna | 2018-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2018

Alaska zawsze kojarzy się z piękną, dziką, rozległą krainą, gdzie ludzie żyjący w małych osadach i miasteczkach, oddalonych od siebie o dziesiątki kilometrów, muszą być twardzi, gotowi do walki z losem i przeciwnościami natury.

Akcja tej ujmującej powieści dzieje się na przestrzeni roku, a jej bohaterami jest czwórka młodych ludzi - Ruth, Dora, Alyce i Hank, którzy na przemian opowiadają czytelnikowi swoją historię; o nurtujących ich dylematach, tęsknotach, marzeniach, rozczarowaniach. Można by powiedzieć, że są to typowe problemy nastolatków, a jednak tak nie jest.

"Zapach domów innych ludzi" to przepiękna, niezwykle klimatyczna, intrygująca i do tego poruszająca do głębi opowieść o ludzkich emocjach. Od pierwszych stron uczestniczymy w życiu młodych bohaterów, poznajemy ich wspomnienia, bierzemy udział w ważnych wydarzeniach, wsiąkamy w klimat, koloryt i zapach ich domów, tak bardzo się od siebie różniących.
Akcja powieści snuje się powoli, nie pędzi z zawrotną prędkością, a...

reptar | 2017-05-04

Zwykłe sprawy zwykłych ludzi: ktoś ucieka z domu, ktoś ginie w wypadku, ktoś zachodzi w ciążę. Niby duży potencjał, okazja do feerii emocji i relacji na tle Alaski, ale wszystko podane jednolicie, na takim samym wydechu, a i tło nie za bardzo wykorzystane. W każdym razie „Przystanek Alaska” to to nie jest. Opowieść ma wielu narratorów, co samo w sobie nie jest złe, gdy są oni bardziej zróżnicowani, ale tutaj musiałem kilka razy dociekać, czy np. ta od wstążki, od szurniętego ojca i od robótek na drutach to dwie czy trzy bohaterki. Która z którą są tą samą, a która inną. Ta od Lodowej Loterii to ta od ciąży? Wstążka – no była już, ale kto ją komu...? I ten liścik od kogo, do kogo, przez kogo...? Liścik, nie kartka z imieniem, bo tamta to kiedy indziej. Jeśli bohaterka przyjaźniła się z tą, to spotykała się z tamtą, a żegnała z jeszcze inną. Chyba. To wszystko jest tam, podejrzewam, bardzo konkretnie napisane i uważniejszy niż ja czytelnik nie powinien się poddawać walkowerem tylko...

luelle | 2017-09-13
Przeczytana: 13 września 2017

Książka napisana tak, że chce się ją czytać. Nie wiem, czy przekonująca dla nastolatków (bo to oni są jej adresatami). Bohaterami też są nastolatki. Wydali mi się zbyt dorośli jak na swój wiek. Dlatego zgrzytało mi pomiędzy... kartkami. Powieść o ważnych problemach młodych ludzi i ich rodzin. U każdego z młodych bohaterów dzieje się coś, co go przerasta. Jednak nikt się nie poddaje, każdy wykazuje się odwagą ponad swój wiek i siły. Trudne dojrzewanie.

Teresa | 2018-05-28

Wyjątkowa i niezwykła opowieść o życiu czwórki młodych ludzi.Urzekła mnie sama opowieść jak również opisy piękna przyrody ,klimatu oraz samo życie mieszkanców Alaski.Powieść która budzi silne emocje ,intryguje i pozostaje w pamięci na dłużej
''Niektórzy ludzie z pozoru wydają się zupełnie nieszkodliwi, a w rzeczywistości tylko czekają, by wybuchnąć, i jeśli człowiek zanadto się do kogoś takiego zbliży, może się boleśnie sparzyć.'' Polecam.

Lenka | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Okładka powaliła mnie na kolana. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia, więc oczekiwałam, że fabuła sprosta moim oczekiwaniom.I wiecie co? Udało się, naprawdę. Autorce udało się stworzyć niebanalną historię zgrabnie splatając losy czworga nastoletnich bohaterów - mieszkańców dalekiej i nieprzyjaznej Alaski. Piękna i (o, ironio) ciepła opowieść o różnych obliczach miłości i życiu w surowym klimacie. Hitchcock zadebiutowała w najlepszym stylu, uwodząc Czytelnika już od pierwszych stron i łapiąc go za serce.

Więcej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/04/zapach-domow-innych-ludzi-bonnie-sue.html

Lexie | 2017-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Spodziewałam się książki osadzonej w naszych czasach, a dostałam historię ludzi z 1970 roku. I muszę przyznać, że zupełnie mnie ten fakt nie zawiódł.
Mieszkańcy Alaski i niesamowity sposób, w jaki ich historie przeplatają się wzajemnie. Nie zaznamy tutaj wiele akcji, całość skupia się na bohaterach i trzeba przyznać, że są oni bardzo dobrze wykreowani. Widać ich przemiany i dojrzewanie. Chociaż może ich historie zbyt idealnie splotły się na samym końcu?
Styl autorki jest lekki, przyjemny w lekturze, wręcz poetycki. Zdecydowanie książka warta przeczytania.

,,Czasami człowiek potrzebuje choćby i drobiazgów.''

Książka przedstawiająca wydarzenia rozgrywające się w XX w. z perspektywy czterech nastolatków, których drogi w pewnym momencie się ze sobą krzyżują. Na pierwszy rzut oka historia sprawia wrażenie całkiem zwyczajnej i choć odnosi się jedynie do życia codziennego bohaterów, autorce udało się uczynić z niej powieść absolutnie wyjątkową.

Na samym początku czytania nie byłam pewna, co dokładnie powinnam myśleć o tej książce, a nawet przemknęło mi przez głowę, że chyba oczekiwałam od niej zbyt wiele. Jednak nic bardziej mylnego, ponieważ gdzieś w połowie uświadomiłam sobie, że piękno ,,Zapachu Domów Innych Ludzi'' tkwi w jej prostocie. Jest to opowieść o miłości - tej rodzicielskiej, partnerskiej, jak i przyjacielskiej; utraconej lub odzyskanej. Opowieść o umiejętności dostrzegania szczegółów, gdyż to one najczęściej pokazują prawdę o nas samych; o tym, że nigdy nie jest za późno na przebaczenie nie tylko innym, ale również...

zetbasia | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Alaska - najzimniejszy zakątek USA. Życie tam nie jest łatwe, natura dyktuje warunki, zimy są długie. Trzeba mieć siłę i odwagę by przetrwać, no i kochać tę mroźną krainę. W takich warunkach kilkoro nastolatków próbuje sobie radzić z problemami, które ich przerastają. Nie zawsze mogą liczyć na pomoc najbliższych, czasem ktoś zupełnie obcy okazuje się bardziej życzliwy i pomocny.

kineczka34 | 2017-07-19

Naprawdę czuję się oczarowana i myślę, że zarówno bohaterowie tej powieści, piękna Alaska nie prędko opuszczą moją głowę. Polecam i czekam na kolejne książki tej autorki. Zdecydowanie jest na co czekać!