Zapach domów innych ludzi

Wydawnictwo: Jaguar
The Smell of Other People's Houses
Grzegorz Komerski
Gaba_Okey

Wielowątkowa opowieść o miłości, nieszczęściu, uśmiechach fortuny i zbawieniu. Znakomity debiut autorki, rozgrywający się na dalekich i wciąż dzikich rubieżach Alaski – najdalszego stanu Ameryki. Osadzona w egzotycznych realiach, głęboko poruszająca i autentyczna historia życia czwórki ludzi, mistrzowsko opisana przez pochodzącą z Alaski Bonnie-Sue Hitchcock, jedną z najbardziej obiecujących współczesnych pisarek. Tej książki nie da się zapomnieć.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Gaba_Okey książek: 682

Cztery poruszające historie prosto z mroźnej Alaski

Zaczęło się o samego tytułu – innego, poetyckiego i mającego w sobie to „coś”. Okazało się, że intuicja mnie nie zawiodła. To niezwykle wyrazista i oryginalna powieść. „Zapach domów innych ludzi” przenosi nas w odległe miejsca, pozwala poczuć ich klimat, emocje i specyfikę zimnej Alaski. Autorka opisuje prawdziwe życie, pełne ukrytego bólu, goryczy, ale i ciepła oraz miłości. Przed czytaniem przygotujcie chusteczki!

Ruth zakochuje się w nieodpowiedniej osobie i musi zmierzyć się z konsekwencjami młodzieńczej miłości. Dora pragnie prawdziwej rodziny i spokoju. Wie, że nigdy nie przestanie się bać swojego ojca – ten niepokój będzie towarzyszył jej do końca życia. Alyce kocha balet, ale ma swoje zobowiązania. Hank jest głową rodziny, która się rozpada. Razem z braćmi ucieka z domu i gdy wydaje mu się, że wszystko się ułoży, jeden z nich wpada w poważne tarapaty i oddziela się od grupy.

Każdy czytelnik uwielbia zapach nowej książki. A co powiesz o powieści, pozwalającej poczuć wykreowany świat? Największe wrażenie zrobiły na mnie plastyczne opisy prostych czynności, które miały w sobie pewną magią – czytając tę pozycję, poczujesz mocną woń krwi, morza, cedru, łososia, wody kolońskiej, bawełnianej koszuli, pięknych lilii w butelce po whisky i używanych ciuchów. Intensywność tych chwil i wspomnień buduje subtelną atmosferę książki, która niesamowicie komponuje się z surowym klimatem Alaski.

Fabuła to mieszanka różnych perspektyw – autorka postawiła na narrację pierwszoosobową. Historia opowiadana jest przez Ruth, Dorę, Alyce i Hanka. Cztery opowieści, które w pewnym momencie się łączą. Pierwsze rozdziały są pewnego rodzaju wstępem i ukazaniem tego, jak jeden moment może zmienić życie wielu osób. Następnie historia przenosi się kilka lat do przodu. Hitchcock stworzyła refleksyjny klimat miejsca niemal z bajki, nieznanego lądu, z inną kulturą, obyczajami i środowiskiem, które z jednej strony jest brutalne i oziębłe, ale z drugiej nie aż tak skażone współczesnością. Autorka postawiła na ważne wartości, jak rodzina czy przyjaźń. Bohaterowie walczą z niesprawiedliwością życia, dokonują trudnych wyborów, mierzą się z własnymi demonami i doceniają zwykłą ludzką życzliwość oraz drobne gesty – to one pozwalają im przetrwać.

Hitchcock z łatwością przybliża Alaskę z lat 70. i styl życia tamtejszej społeczności. To całkiem inny typ powieści młodzieżowej – nikt tam nie jest bogaty, ładnie ubrany i popularny. Hitchcock opowiada o mieszkańcach mroźnych terenów, gdzie czas oblicza się zgodnie z sezonem na połów ryb. Śliczne dziewczyny muszą spędzać lato na obcinaniu głów łososi. To świat ludzi zamkniętych w sobie, ukrywających swoje uczucia i marzenia, jednak zdolnych do wielkich czynów i odważnych decyzji. Pisarka podkreśla ich problemy – przywołuje walkę o zachowanie statusu terytorium Alaski (obecnie jest ona stanem) i całkiem inne podejście do polowań, jak i zróżnicowanie etniczne tamtejszych terenów oraz wiążące się z tym konflikty. Przedstawia zimne podejście do życia, specyficzne obyczaje i przesądy oraz tragiczne sytuacje życiowe postaci. Bohaterowie mimo wszystko doświadczają takich samych emocji, jak i my – dlatego powieść Hitchcock jest tak szczera, bliska i do bólu autentyczna.

Pierwotnie miał to być zbiór opowiadań, jednak autorka po namowach swojego wydawcy zmieniła zdanie. To książka nie tylko dla młodzieży, spokojnie może przeczytać ją dorosły czytelnik i tak samo wciągnąć się w opowieści prosto z Alaski.

Warto! Dla klimatu, oryginalnego tła fabuły i poruszających historii bohaterów. To jeden z najbardziej zaskakująco dobrych debiutów. Pozostaje stwierdzić – oby więcej takich książek, rozpalających serca i dających prawdziwe emocje!

Gabriela Rutana

Arlet | 2017-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2017

Magiczna okładka, intrygujący tytuł, tajemniczy opis, który nie zdradza fabuły, nieznana autorka (debiutantka) - wszystko przemawiało za tym, by "Zapach domów innych ludzi" znalazł się w moich rękach.
Jak sie okazało później plusów jest więcej. Nigdy nie czytałam książki, której akcja rozgrywałaby się na Alasce. W dodatku nie pokazuje ona dzisiejszych realiów, gdyż czas wydarzeń to lata sześćdziesiąte i początek siedemdziesiątych XX wieku. Rzadko się zdarza, by akcja w książce o nastolatkach nie rozgrywała się współcześnie. Postacie bowiem są w młodym wielu, gdyż mają od 14 do 17 lat.
Głównymi bohaterami powieści, którzy wypowiadają się w swoich rozdziałach są:
- Ruth - która jest wychowywana, wraz ze swoją młodszą siostrą Lily, przez surową babcię,
- Dora - zraniona córka alkoholików,
- Hank - twardo stąpający po ziemi młodzieniec, który zastępuje braciom ojca,
- Alyce - tancerka baletowa, której na drodze do szczęścia i spełnienia stoją łososie.

Wszystkich postaci jest bardzo...

reptar | 2017-05-04

Zwykłe sprawy zwykłych ludzi: ktoś ucieka z domu, ktoś ginie w wypadku, ktoś zachodzi w ciążę. Niby duży potencjał, okazja do feerii emocji i relacji na tle Alaski, ale wszystko podane jednolicie, na takim samym wydechu, a i tło nie za bardzo wykorzystane. W każdym razie „Przystanek Alaska” to to nie jest. Opowieść ma wielu narratorów, co samo w sobie nie jest złe, gdy są oni bardziej zróżnicowani, ale tutaj musiałem kilka razy dociekać, czy np. ta od wstążki, od szurniętego ojca i od robótek na drutach to dwie czy trzy bohaterki. Która z którą są tą samą, a która inną. Ta od Lodowej Loterii to ta od ciąży? Wstążka – no była już, ale kto ją komu...? I ten liścik od kogo, do kogo, przez kogo...? Liścik, nie kartka z imieniem, bo tamta to kiedy indziej. Jeśli bohaterka przyjaźniła się z tą, to spotykała się z tamtą, a żegnała z jeszcze inną. Chyba. To wszystko jest tam, podejrzewam, bardzo konkretnie napisane i uważniejszy niż ja czytelnik nie powinien się poddawać walkowerem tylko...

Kominek | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Książka pod Patronatem

Wydawać by się mogło, że będzie to tylko kolejna przeczytana książka. Wydawać by się mogło również, że nic już nie może mnie zaskoczyć. Że wszystko, co dobre bezpowrotnie przeminęło, a odległa na mapie świata Alaska jest tam, gdzie diabeł mówi dobranoc i nic dobrego na ciebie nie czeka. Nic bardziej mylnego.

Przyznać też muszę, że mam wyjątkowe szczęście do patronatów. Choć szczęście w tym konkretnym przypadku jest pojęciem zupełnie nieadekwatnym do stanu faktycznego. A jednak nie wiem już który raz los postawiony w ciemno zwraca się po tysiąckroć. To wyjątkowo miłe uczucie.

Gdy dotykałem ostatnich stron tej książki lecąc nad Kabulem miałem już świadomość, że Zapach domów innych ludzi przeniknie wszystkie pory mojej skóry z tak niesamowitą intensywnością, iż będzie to wrażenie trudne do zdefiniowania prostym słowem bez względu na to, jak wiele ich zostanie użytych.

Myśli, pragnienia, uczucia, pasje, inspiracje, a czasem zupełnie przyziemne potrzeby...

Lenka | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Okładka powaliła mnie na kolana. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia, więc oczekiwałam, że fabuła sprosta moim oczekiwaniom.I wiecie co? Udało się, naprawdę. Autorce udało się stworzyć niebanalną historię zgrabnie splatając losy czworga nastoletnich bohaterów - mieszkańców dalekiej i nieprzyjaznej Alaski. Piękna i (o, ironio) ciepła opowieść o różnych obliczach miłości i życiu w surowym klimacie. Hitchcock zadebiutowała w najlepszym stylu, uwodząc Czytelnika już od pierwszych stron i łapiąc go za serce.

Więcej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/04/zapach-domow-innych-ludzi-bonnie-sue.html

Rose | 2017-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 lipca 2017

Przeczytałam tą książkę w trzy godziny w pociągu i muszę przyznać, że to był bardzo przyjemnie spędzony czas. Autorka osadziła akcję w bardzo interesującym miejscu, przez co fabułę wzbogacają "smaczki" jakimi są liczne lokalne zwyczaje opisane w książce. Co więcej, wielki plus za to, że mimo iż jest to powieść o nastolatkach, to nie jest osadzona w czasach współczesnych, to się stanowczo za rzadko zdarza.

Przymykam oko na kilka niedociągnięć, bo książka bardzo mnie wciągnęła - jak na debiut, to autorka naprawdę nie ma się czego powstydzić.

Bibliofilem_być | 2017-05-04

Miałam ochotę na tę książkę niemalże od momentu ujrzenia tej pięknej okładki i przeczytania intrygującego tytułu. Taki duet musi zapowiadać świetną historię, nieprawdaż? Czy treść rzeczywiście dorównuje oprawie?

Czterej nastoletni bohaterowie: Ruth, Dora, Alyce i Hank. Znają się pobieżnie lub wcale, ale ich losy w pewnym momencie zaczną się wzajemnie przeplatać. Ruth w dzieciństwie straciła rodziców i opiekuje się nią babcia, która nie potrafi okazywać uczuć. Dziewczyna tęskni za czasami, kiedy polowała z ojcem na jelenie. Dora za to najchętniej zapomniałabym o tym, że jej ojciec żyje. Zbyt dużo przez niego wycierpiała. Alyce, jako córka rozwiedzionych rodziców, stara się zadowolić ich oboje, zapominając o własnych marzeniach. Hank za to nie potrafi zaakceptować nowego partnera swojej matki i wraz z dwójką młodszych braci postanawia uciec z domu.

Bonnie-Sue Hitchcock nie oszczędza swoich młodych bohaterów. Bardzo cieszę się, że obok młodzieżowych romansów, fantastyki, dystopii...

kineczka34 | 2017-07-19

Naprawdę czuję się oczarowana i myślę, że zarówno bohaterowie tej powieści, piękna Alaska nie prędko opuszczą moją głowę. Polecam i czekam na kolejne książki tej autorki. Zdecydowanie jest na co czekać!

Cantata | 2017-06-05
Przeczytana: 04 czerwca 2017

Po książki młodzieżowe sięgam by odetchnąć od mrocznych thrillerów i wywołujących dreszcze kryminałów- gatunków po które sięgam najchętniej. Są mniej łzawe od romansów, mniej angażujące od powieści historycznych i ciekawsze od oklepanych obyczajówek. Owszem zdarzają się pozycje, które wywołują mnóstwo emocji, z którymi nawet dorosłemu czytelnikowi ciężko się zmierzyć. Kolejnym powodem dla którego czytam młodzieżówki jest chęć sprawdzenia jak autor sobie poradził wcielając się w rolę nastolatka. Wydaje mi się to trudnym zadaniem, ja na przykład średnio pamiętam co czułam i myślałam kilkanaście lat temu. Książka była dla mnie pozytywnym zaskoczeniem. Po pierwsze jak na debiut literacki jest napisana językiem, którego byśmy wymagali od doświadczonego pisarza, po drugie Bonnie-Sue Hitchcock ma 55 lat jednak wydaje się, że doskonale rozumie problemy nastolatków. Jest to piękna i mądra książka, którą polecam wszystkim, bez względu na wiek.

Pełna recenzja na blogu :...

Books13 | 2017-05-03

Książka świetna, fabuła rewelacyjna, pomysł autorki - wybitny. Nie będę się rozwodzić nad akcją, bo wiele jest już pozytywnych pochwał, tylko bym powtarzała.
Zirytowała mnie tylko niedbałość wydawnictwa: Przekręcanie rodzaju na męski, kiedy są cytowane myśli dziewczyny; ,,nasiąkniętejh". Niby drobiazgi, ale no ludzie...
Nie wpływa to oczywiście na moje odczucia wobec książki, ale życzę poprawy tych błędów przy następnym wydaniu.

Elaine | 2017-07-19
Przeczytana: 18 lipca 2017

Porównywanie tej książki do wielkiej klasyki to gruba przesada...ale ma swój klimat i czyta się ją naprawde dobrze.

Patronaty tygodnia

Co nowego w księgarniach w tym tygodniu? Kilka ciekawych nowości! Wśród nich kontynuacja cyklu „Alicja w krainie czasów” Ałbeny Grabowskiej, literacki concept album Michała Cetnarowskiego i emocjonujące powieści o miłości, ambicjach i uśmiechach fortuny. Sprawdźcie sami! Polecamy!