Zapach domów innych ludzi

Wydawnictwo: Jaguar
The Smell of Other People's Houses
Grzegorz Komerski
Gaba_Okey

Wielowątkowa opowieść o miłości, nieszczęściu, uśmiechach fortuny i zbawieniu. Znakomity debiut autorki, rozgrywający się na dalekich i wciąż dzikich rubieżach Alaski – najdalszego stanu Ameryki. Osadzona w egzotycznych realiach, głęboko poruszająca i autentyczna historia życia czwórki ludzi, mistrzowsko opisana przez pochodzącą z Alaski Bonnie-Sue Hitchcock, jedną z najbardziej obiecujących współczesnych pisarek. Tej książki nie da się zapomnieć.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

reptar | 2017-05-04

Zwykłe sprawy zwykłych ludzi: ktoś ucieka z domu, ktoś ginie w wypadku, ktoś zachodzi w ciążę. Niby duży potencjał, okazja do feerii emocji i relacji na tle Alaski, ale wszystko podane jednolicie, na takim samym wydechu, a i tło nie za bardzo wykorzystane. W każdym razie „Przystanek Alaska” to to nie jest. Opowieść ma wielu narratorów, co samo w sobie nie jest złe, gdy są oni bardziej zróżnicowani, ale tutaj musiałem kilka razy dociekać, czy np. ta od wstążki, od szurniętego ojca i od robótek na drutach to dwie czy trzy bohaterki. Która z którą są tą samą, a która inną. Ta od Lodowej Loterii to ta od ciąży? Wstążka – no była już, ale kto ją komu...? I ten liścik od kogo, do kogo, przez kogo...? Liścik, nie kartka z imieniem, bo tamta to kiedy indziej. Jeśli bohaterka przyjaźniła się z tą, to spotykała się z tamtą, a żegnała z jeszcze inną. Chyba. To wszystko jest tam, podejrzewam, bardzo konkretnie napisane i uważniejszy niż ja czytelnik nie powinien się poddawać walkowerem tylko...

Kominek | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Książka pod Patronatem

Wydawać by się mogło, że będzie to tylko kolejna przeczytana książka. Wydawać by się mogło również, że nic już nie może mnie zaskoczyć. Że wszystko, co dobre bezpowrotnie przeminęło, a odległa na mapie świata Alaska jest tam, gdzie diabeł mówi dobranoc i nic dobrego na ciebie nie czeka. Nic bardziej mylnego.

Przyznać też muszę, że mam wyjątkowe szczęście do patronatów. Choć szczęście w tym konkretnym przypadku jest pojęciem zupełnie nieadekwatnym do stanu faktycznego. A jednak nie wiem już który raz los postawiony w ciemno zwraca się po tysiąckroć. To wyjątkowo miłe uczucie.

Gdy dotykałem ostatnich stron tej książki lecąc nad Kabulem miałem już świadomość, że Zapach domów innych ludzi przeniknie wszystkie pory mojej skóry z tak niesamowitą intensywnością, iż będzie to wrażenie trudne do zdefiniowania prostym słowem bez względu na to, jak wiele ich zostanie użytych.

Myśli, pragnienia, uczucia, pasje, inspiracje, a czasem zupełnie przyziemne potrzeby...

Lenka | 2017-04-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 13 kwietnia 2017

Okładka powaliła mnie na kolana. Zakochałam się od pierwszego wejrzenia, więc oczekiwałam, że fabuła sprosta moim oczekiwaniom.I wiecie co? Udało się, naprawdę. Autorce udało się stworzyć niebanalną historię zgrabnie splatając losy czworga nastoletnich bohaterów - mieszkańców dalekiej i nieprzyjaznej Alaski. Piękna i (o, ironio) ciepła opowieść o różnych obliczach miłości i życiu w surowym klimacie. Hitchcock zadebiutowała w najlepszym stylu, uwodząc Czytelnika już od pierwszych stron i łapiąc go za serce.

Więcej: http://morderczynimarzen.blogspot.com/2017/04/zapach-domow-innych-ludzi-bonnie-sue.html

Miałam ochotę na tę książkę niemalże od momentu ujrzenia tej pięknej okładki i przeczytania intrygującego tytułu. Taki duet musi zapowiadać świetną historię, nieprawdaż? Czy treść rzeczywiście dorównuje oprawie?

Czterej nastoletni bohaterowie: Ruth, Dora, Alyce i Hank. Znają się pobieżnie lub wcale, ale ich losy w pewnym momencie zaczną się wzajemnie przeplatać. Ruth w dzieciństwie straciła rodziców i opiekuje się nią babcia, która nie potrafi okazywać uczuć. Dziewczyna tęskni za czasami, kiedy polowała z ojcem na jelenie. Dora za to najchętniej zapomniałabym o tym, że jej ojciec żyje. Zbyt dużo przez niego wycierpiała. Alyce, jako córka rozwiedzionych rodziców, stara się zadowolić ich oboje, zapominając o własnych marzeniach. Hank za to nie potrafi zaakceptować nowego partnera swojej matki i wraz z dwójką młodszych braci postanawia uciec z domu.

Bonnie-Sue Hitchcock nie oszczędza swoich młodych bohaterów. Bardzo cieszę się, że obok młodzieżowych romansów, fantastyki, dystopii...

Na półkach: Przeczytane, Jaguar

Jak pewnie zdążyliście zauważyć moim ulubionym gatunkiem literackim są romanse, jednak od czasu do czasu lubię także chwycić po coś innego, na przykład po fantastykę, kryminał czy horror. Ale książki obyczajowe raczej zwykle omijam. Tym razem zrobiłam wyjątek. Przyznam, że na moją decyzję wpłynęło kilka czynników. Na początek fantastyczna okładka! To ona sprawiła, że zechciałam przeczytać tę książkę jeszcze zanim dowiedziałam się o czym właściwie jest. Zaraz potem tytuł. Powiedzcie sami, jest intrygujący prawda? Czym prędzej zabrałam się za czytanie opisu i on także bardzo mnie zaciekawił. Do tego opinie na tylnej okładce zapewniające, że "Ta powieść ma siłę ponadczasowej klasyki". Ale ostatecznie zadziałała na mnie informacja, że akcja toczy się na Alasce. Tak, odwiedzenie Alaski to jedno z moich marzeń, choć tak naprawdę to marzy mi się zwiedzenie całych Stanów Zjednoczonych, a nawet i całej Ameryki Północnej. No dobra, Ameryka Południowa to też moje marzenie, choć idąc za ciosem...

Agaaa006 | 2017-04-19

Books13 | 2017-05-03

Książka świetna, fabuła rewelacyjna, pomysł autorki - wybitny. Nie będę się rozwodzić nad akcją, bo wiele jest już pozytywnych pochwał, tylko bym powtarzała.
Zirytowała mnie tylko niedbałość wydawnictwa: Przekręcanie rodzaju na męski, kiedy są cytowane myśli dziewczyny; ,,nasiąkniętejh". Niby drobiazgi, ale no ludzie...
Nie wpływa to oczywiście na moje odczucia wobec książki, ale życzę poprawy tych błędów przy następnym wydaniu.

bajdzio | 2017-05-23

Przyjemnie się czytające opowiadania. Wielu ludzi, jedno miasto.

Heros-NocnaŁowczyni | 2017-05-28
Przeczytana: 09 maja 2017
Patronaty tygodnia

Co nowego w księgarniach w tym tygodniu? Kilka ciekawych nowości! Wśród nich kontynuacja cyklu „Alicja w krainie czasów” Ałbeny Grabowskiej, literacki concept album Michała Cetnarowskiego i emocjonujące powieści o miłości, ambicjach i uśmiechach fortuny. Sprawdźcie sami! Polecamy!