Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Młody Book
Final 7
dystopia, Young Adult, seria
Julia

Martha i Isaac zdołali uciec, lecz muszą się ukrywać. Według propagandy rządowej są niebezpiecznymi dla społeczeństwa buntownikami. Choć za ich głowy wyznaczono nagrody, znajdują schronienie w rodzinnej dzielnicy Marthy, Rises, zamieszkanej przez ludzi biednych i wykluczonych społecznie. Tymczasem premier nakazuje otoczyć Rises wysokim murem. Czy chodzi o bezpieczeństwo, czy raczej o...

Czy chodzi o bezpieczeństwo, czy raczej o uwięzienie mieszkańców dzielnicy?

Martha wie, że musi działać szybko i skutecznie. Dzięki śmiałemu planowi ma szanse wydobyć na światło dzienne niecne postępki ludzi piastujących najwyższe stanowiska w kraju. Czyha na nią jednak wiele trudności i niebezpieczeństw.

źródło opisu: http://www.mlodybook.com.pl/ksiazki/zapowiedzi

źródło okładki: http://www.mlodybook.com.pl/ksiazki/zapowiedzi

Oficjalna recenzja
Helluo_librorum książek: 1365

Sprawiedliwością jest śmierć

Cykl „Cela 7”, po świetnej części pierwszej i nieco słabszej kontynuacji, dobiegła wreszcie końca. Z Marthą, Isaakiem, Cicerem i pozostałymi bohaterami żegnam się jednak z ogromnym żalem, a całą serię zapisuję na liście swoich ulubionych książek.

Martha i Isaac uciekli z Bloku Śmierci. Propaganda rządu uczyniła z nich jednak niebezpiecznych kryminalistów, członków zorganizowanej grupy przestępczej, poszukiwanych w całym kraju. Udało im się schronić w budynku, w którym niegdyś mieszkała dziewczyna. Nie chcą jednak ukrywać się do końca życia, dlatego nie poddają się i wciąż próbują zmienić pojęcie społeczeństwa o sprawiedliwości.

Tym razem cela przestaje być głównym miejscem akcji, a walka o zmianę systemu prawnego toczy się w innych miejscach. Autorka nie zrezygnowała ze sprawdzonego w poprzednich częściach sposobu prowadzenia narracji – możemy zatem towarzyszyć różnym bohaterom, a także wraz z widzami oglądać najważniejsze fragmenty programu „Sprawiedliwością jest śmierć”. Od początku był to świetny sposób przedstawiania historii, a zarazem jeden z atutów prozy Kerry Drewery – tak jest i tym razem.

Bohaterowie, których stworzyła autorka, nie tracą na wyrazistości i różnorodności. Każdy z nich ma własny pomysł na rozwiązanie sytuacji i podejmuje działania zgodnie z własną moralnością – ta natomiast u każdego z bohaterów ma inne granice. Autorka ma niewątpliwy talent do tworzenia ciekawych postaci – nie znajdziemy tu widocznego niekiedy ostrego podziału na „dobrych” i „złych”, nie ma także półbogów, nieskazitelnych w swoich myślach i czynach. Każdej z postaci poświęciła wystarczająco dużo czasu, abyśmy mogli je poznać, polubić (lub nie) i się z nimi zżyć, a niejednoznaczność ich działań skłania do refleksji i pochylenia się nad ich losem.

Kerry Drewery nie ustrzegła się pewnych wad. Nieco do życzenia pozostawia sposób przedstawienia miłości Isaaca i Martha. Wiemy o nim głównie ze wspomnień każdego z nich. Kiedy mają już szansę się spotkać, dość trudno uwierzyć w ich wielką miłość. Nie brak także irytujących, a czasem nielogicznych zachowań bohaterów i pewnych dłużyzn w postaci obszernych opisów niewiele znaczących wydarzeń. Te niedociągnięcia w żaden sposób nie umniejszają jednak wartości powieści. Ta jest bowiem ogromna.

„Finał 7” to rewelacyjne zakończenie fantastycznego cyklu Kerry Drewery. Cykl ten może z powodzeniem konkurować z „Igrzyskami śmierci”, choć do tej pory to trylogia Suzanne Collins zajmowała w moim sercu szczególne miejsce. Autorka nie tylko stworzyła ciekawą i pełną emocji historię, ale także poruszyła ważne tematy i skłoniła do refleksji, czy aby nie zmierzamy do podobnych rozwiązań i czy rola mediów w społeczeństwie nie jest zbyt duża. Pogoń za władzą i pieniędzmi, bezrefleksyjne, żądne krwi społeczeństwo, rozmyślania o karze śmierci i władzy mediów, a w tym wszystkim wyraziści bohaterowie, z którymi można się zżyć. No i to zakończenie! Tę serię po prostu trzeba przeczytać.

Andronika Sawicka

Magda | 2018-10-18
Na półkach: 2018, Przeczytane

Finał 7 jest trzecią, kulminacyjną częścią bardzo dobrze przyjętego przez czytelników cyklu Cela 7 autorstwa brytyjskiej pisarki Kerry Drewery. Autorka stworzyła intrygującą wizję świata, w którym pojęcie sprawiedliwości nabiera zupełnie nowego znaczenia. O losie skazańców decydują bogaci telewidzowie znanego reality show Sprawiedliwością Jest Śmierć.

Już w pierwszym tomie doceniłam literacki talent Kerry Drewery, długo wychwalając zalety Celi 7. W przypadku Finału 7 miałam uzasadnione wątpliwości, czy aby uda się przeciągnąć znany mi scenariusz do trzech tomów. Fabuła całej trylogii opiera się schemacie walki z niesprawiedliwym wymiarem sprawiedliwości, co może nużyć czytelnika. Autorka systematycznie przypomina najważniejsze wydarzania z poprzednich tomów, więc istnieje możliwość czytania książki w oderwaniu od serii. Finał 7 nie jest może pozycją innowacyjną, a co za tym idzie nie wprowadzi rewolucji w życiu czytelnika. Nie da się jednak ukryć, że dzięki...

Grazia_czytaninka_ | 2018-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2018

Z niecierpliwością oczekiwałam finału tej serii. Byłam ciekawa, jaki los na koniec zgotuje autorka swoim bohaterom.

Martha i Isaac zdołali uciec, jednak muszą się ukrywać. On jest poważnie ranny, ona próbuje zaprzestać propagandzie. Niejednokrotnie naraża się na niebezpieczeństwo, ale nie myśli o tym. Musi działać szybko, a przede wszystkim skutecznie inaczej osoby na których jej zależy mogą źle skończyć.

Tak dla przypomnienia Wam, wspomnę, że tutaj to ludzie decydują o dalszych losach osadzonych ludzi. Biedniejsza dzielnica – Rises, zostaje odgrodzona od całej reszty potężnym murem, którego dobrze strzegą służby. Ludziom wydaje się, że to oni mogą decydować o losach całego kraju, nie ważne czy słusznie czy też niesłusznie osądzą skazanego. Czy wy mielibyście w sobie tyle odwagi, by móc zadecydować o losach innej osoby, której nie znacie i nie macie nawet pewności czy zarzucane jej czyny są prawdziwe? A gdyby to wam przyszło się znaleźć na miejscu takiej osoby? Czy nadal...

Nowe Horyzonty | 2018-12-31
Przeczytana: 17 grudnia 2018

(...) Uważam, że nie tylko Finał 7 a cały cykl jest bardzo emocjonujący i pasjonujący. W tych książkach przeczytacie o takich wartościach jak miłość, przyjaźń, rodzina, uczciwość oraz jej przeciwieństwie. Mimo iż książki kierowane są dla młodszego czytelnika, myślę, że starszy też będzie nimi usatysfakcjonowany, bo nie są to banalne i głupiutkie czytadełka o młodzieńczych miłostkach, a książki podejmujące ważne tematy. Osobiście z dużym zaangażowaniem i przyjemnością śledziłam losy Marthy oraz jej przyjaciół i bardzo się z nimi polubiłam. Gorąco polecam cały cykl Cela 7 – jest godny uwagi!

Całość na blogu: https://nhoryzonty.blogspot.com/2018/12/recenzja-fina-7-kerry-drewery-tom-3.html

noodla_books | 2018-10-19
Przeczytana: 05 października 2018

"Tak, drodzy państwo, od jutra będę tu przychodził codziennie, by rozmawiać z oskarżonymi. Filmować ich w celach i zadawać im pytania, na które chcą państwo znać odpowiedź".
Żyjemy w czasach cyfryzacji, pędu technologii i wszechobecnych mediów społecznościowych. Nie możemy ukrywać, że nie jesteśmy na to nieświadomie podatni. Miliony ludzi pracują nad tym, żeby ich produkt, ich usługa dotarła do nas, nieświadomie. Myślisz sobie, ja? Oczywiście, że nie jestem podatny. Drogi czytelniku i ja i ty, wpadliśmy w tę sieć. To właśnie mnie zachwyciło w tej historii.
Z niecierpliwością czekałam na wydanie trzeciej części przygód bohaterów. Niesamowicie wciągnęła mnie ta medialna historia od pierwszego tomu. Jeśli jej jeszcze nie znacie, a chcielibyście się dowiedzieć, jak za pomocą technologii można manipulować ludźmi, to koniecznie dopiszcie do listy! Staniecie się częścią społeczeństwa, które może mieć wpływ na dalsze losy osadzonych. Nie w książce, bo tam już wyroki zapadły, ale gdzieś tam...

comique | 2018-12-23
Przeczytana: 22 grudnia 2018

"Chodzi o to, by całkowicie panować nad ludźmi. Wykorzystywać media do wmówienia im, że istniejemy jacyś straszni my."

Martha i Isaac zdołali uciec, lecz choć z pozoru są wolni, w świetle propagandy, jaką sieją media stali się niebezpieczni i stanowią zagrożenie dla społeczeństwa. Znajdują schronienie w Rises, dzielnicy zamieszkałej przez ludzi wykluczonych. Tymczasem premier chce otoczyć to miejsce murem. Martha nie chce przez całe życie patrzeć się za siebie i ukrywać przed całym światem. Ma pewien plan...

Jak zwykle czytam nie po kolei i zaczęłam od trzeciego tomu... Brawo ja! Ale wcale mi to nie przeszkadza, bo zapewne nadrobię dwie pierwsze części. To co autorka tu wyczynia, to jest mistrzostwo! Cóż za przerażająca wizja świata, w którym osoba, która popełni zabroniony czyn trafi do więzienia, a w programie typu reality-show "Sprawiedliwością jest Śmierć" jest oceniana przez bogatych ludzi, którzy wysyłają SMSy. To oni zdecydują, czy ta osoba zostanie stracona, czy wyjdzie...

Tylkomagiaslowa | 2018-10-28

Okładka książki jak najbardziej wpasowuje się do pozostałych dwóch i tym razem przeważa nam czerń połączona z czerwienią. Grzbiet równie utrzymany jak poprzednie części - czarne tło, tytuł i nazwisko autora czerwono białe. Jak dla mnie rewelacja pod względem graficznym.
Ubolewam nieco, że nie posiada skrzydełek, a co za tym idzie okładka jest cieńsza i bardziej podatna na niszczenie, zagięcia etc.
Jednak na wydanie nie mam co narzekać ponieważ nie napotkałam literówek ani innego rodzaju błędów. Czcionka jest duża, czyta się dzięki temu bardzo szybko, można rzec, że zbyt szybko... Marginesy i odstępy między wersami zostały zachowane.

Jest to moje trzecie spotkanie z autorką i jestem autentycznie zachwycona! Byłam niezwykle stęskniona za piórem, jakim posługuje się pisarka. Naprawdę! Nikt nie potrafi tak, jak Drewery w mig porwać mnie do przedstawionej historii i sprawić, by czas wraz z książką przemknął mi niczym cień przed oczami. Autorka jest niczym ośmiornica - swoimi...

ejotek | 2019-01-13
Przeczytana: styczeń 2019

Seria Kerry Drewery mocno wkroczyła do mojego czytelniczego świata i wraz z kolejnym tomem dostarczała coraz to nowych emocji. Podczas tej lektury nie ma chwil z błogą sielanką, to dystopia z charakterystycznymi postaciami i istną rewolucją w systemie sprawiedliwości. Co tym razem na nas czeka?

Londyn, 30 listopad - 7 grudnia
Drugi tom zakończył się wybuchem bomby w blogu śmierci a Sofia - asystentka premiera - pomogła członkom grupy nazywanej 'Raises 7' w ucieczce w bezpieczne miejsce. Wszyscy obwiniają Marthę o ten zamach. Isaac jest ranny, nikt nie daje gwarancji, że chłopak przeżyje. Dziewczyna jest załamana, ale w obliczu między innymi budowania muru wokół dzielnicy Raises oraz przygotowywania pomieszczeń dla cel śmierci w dawnym budynku sądu, postanawia pozostawić ukochanego z przyjaciółmi i wyrusza poza mur, by coś zrobić. Zwłaszcza, że w jednej z cel znajduje się Eve... Do kogo uda się Martha? Na czyją pomoc będzie mogła liczyć? A kto zawiedzie jej zaufanie? Do czego się...

Mrs_Bookies | 2018-10-27

Kerry Drewery stworzyła najlepsze zakończenie trylogii, jakie mogłam sobie wymyśleć. Dla mnie nie jest to happy end, dla mnie to brutalna i szczera rzeczywistość, która mnie oczarowała!

Powrót do bohaterów, którzy postanowili obalić system jest miłym doświadczeniem. Nie zmienili się - dalej walczą i dalej chcą zmienić otaczający ich świat. Czym im się to udaje? W pewien sposób tak. Ale obalając system zapomnieli o źródle, które go napędza. O mediach! Świat mediów w trzecim tomie jest opisany w niezwykły sposób - to świat manipulacji, brutalności, braku szacunku do drugiego człowieka i jego historii, przekłamań i sztucznych łez. To świat, gdzie liczą się jedynie wyświetlenia i oglądalność; gdzie człowiek może być zniszczony przez coś, na co nie miał wpływu; gdzie nie istnieje współczucie, a prezenterzy są bardziej zakłamani niż moglibyśmy sądzić!

Zakończenie było dla mnie zaskoczeniem i swego rodzaju mrugnięciem okiem dla czytelników bardziej inteligentnych. Zakończenie...

BatoszCzyta | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Nie zawsze zakończenie spełnia nasze oczekiwania.
Kilkukrotnie wspominałem jak bardzo cenię sobie serię CELL 7 autorstwa Kerry Drewery. Pierwszy tom oczarował mnie swoją innością. Czymś zupełnie innym, świeżym na polskim rynku wydawniczym. Celę 7 przeczytałem o ile dobrze pamiętam w niecałe trzy godziny. Pomysł na wykreowanie świata, w którym twoje życie uzależnione jest tak naprawdę od social-mediów i opinii publicznej to jak sami przyznacie nowość. Pamiętam, że zaznaczałem za każdym razem, kiedy mówiłem o książce podczas dwóch pierwszych tomów, że czytelnika bardzo często drażni główny bohater w danej powieści. Marthę, naszą główną bohaterkę chwaliłem za to jak wielkie pokłady empatii budzi w czytelniku. Niestety w tym tomie ta dziewucha jest wku**iająca, że sam miałem ochotę wsadzić ją do Celi 7 i dopilnować, żeby zdechła. Nie mam zupełnie pojęcia, dlaczego autorka tak bardzo zmieniła główną bohaterkę, ale przyznam, że ostatni tom trylogii jakim jest Finał 7 czytałem chyba ponad...

książkowe_zacisze | 2018-10-06
Na półkach: Wymienię, Przeczytane
Przeczytana: 06 października 2018

Finał 7 to akcja, akcja i jeszcze więcej akcji!
Pieniądz w roli boga, władza w rękach tyranów, siła sprawcza w smsach. Dzieje się dużo i gęsto, hipnoza książkowa działa od pierwszych stron, a tempo stale narasta. Rzeczywistość wykreowana przez autorkę jest okropna, postawa społeczeństwa wzbudza niemałe emocje i momentami wręcz odrzuca, ale mimo tej wszechobecnej brzydoty, nie sposób odmówić sobie dalszego czytania. Świat przedstawiony w powieści wcale tak bardzo nie odstaje od tego, co możemy zaobserwować w swoim realnym otoczeniu. Cała trylogia zdecydowanie daje do myślenia oraz porusza wiele ważnych problemów, do tego w intrygujący i całkiem świeży sposób.

Mnie autorka kupiła przede wszystkim formą w jakiej stworzone są te powieści: świetna, przepełniona uczuciami narracja pierwszoosobowa, poszerzająca obraz wydarzeń narracja trzecioosobowa i doskonale urozmaicające fabułę wstawki ze studia telewizyjnego.

Żałuję, że to już koniec.
Może nie zżyłam się z bohaterami, aż tak...