Nikt mnie nie ma

Okładka książki Nikt mnie nie ma Åsa Linderborg
Okładka książki Nikt mnie nie ma
Åsa Linderborg Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
Mig äger ingen
W.A.B.
2017-09-27
2017-09-27
2007-01-01
Halina Thylwe

Okładka książki Populistiska manifestet Goran Greider, Åsa Linderborg
Populistiska m... Goran Greider, Åsa ...

Poruszający obraz życia ojca i jego córki w dawnym szwedzkim klimacie. Patologiczna relacja między dzieckiem, a rodzicem alkoholikiem. Mała Asa musi szybko dorosnąć i mimo, że sama potrzebuje opieki, to przejmuje rolę dorosłego w tej smutnej relacji. Co dziwne, jako dziecko nie widzi niedoskonałości ojca, ich biedy, braku rodzicielskiej troski... Głęboko jednak chowa w pamięci wszystkie szczęśliwe chwile z ojcem. Z biegiem czasu dopiero zaczyna dostrzegać jego żenujące zachowanie, a poczucie wstydu za niego otwiera jej oczy na rzeczywistość. Niewesoła, a zarazem niezwykle prawdziwa historia, jakich pewnie wiele na świecie. Naprawdę dobra powieść, polecam!

Podobała mi się. Jest na swój sposób piękna, urokliwa. Smutna i pełna ciepła. Jest i cierpienie i miłość. Autorka pisze o ojcu z duża dozą delikatności, poprzez przykrości, których doświadczyła dostrzegając mimo wszystko nieporadnego dorosłego, który jednak starał się jak tylko mógł - bo bardzo ją kochał. Cudna pozycja.

Autorka mocno przeskakuje z chronologią. W pewnych momentach akcja przyspiesza o wiele lat a następnie najdrobniejsza myśl autorki rozpisywana jest na pół strony. Do tego poza swoją historią napisała również swoją hagiografię.

Przeczytałam ją tylko do 155 strony i nie zachwyciła mnie.
Może za jakiś czas zrobię do niej drugie podejście.

Przeczytałam ją tylko do 155 strony i nie zachwyciła mnie.
Może za jakiś czas zrobię do niej drugie podejście.

Jak dla mnie najpiękniejsza, najbardziej autentyczna i wzruszająca książka jaką kiedykolwiek przeczytałam. Smutna, to fakt, ale warto ją przeczytać. Zapamiętam ją na długo.

Bardzo smutna książka.

Bardzo smutna książka.

bardzo piękna , mądra , życiowa oraz wzruszająca książka jaką przeczytałem. Jestem pod wrażeniem. Warto przeczytać.
Polecam

Polecam

Wzruszająca. Mądra. Elegia- pożegnanie z ojcem, z dzieciństwem, z sobą samą sprzed lat, ze światem mistrza hartownika...

Bardzo osobista i intymna książka. Nie porywa fabułą, nie czaruje klimatem, nie uwodzi bohaterami, ale ma w sobie prawdę i siłę. Pokazuje, że "miłość jest łatwa, choć życie bywa trudne". Sporo odniesień do realiów Szwecji i lokalnej polityki, które są dość męczące dla niezorientowanego polskiego czytelnika i nieco przyćmiewają to, co w tej książce ważne i uniwersalne. Mimo wszystko jednak warto.

2099

Ta książka przytłacza od samego początku, budzi smutek i niedowierzanie. To opowieść nie tylko o trudnym i traumatycznym dzieciństwie, ale też opowieść o zagubionym w życiu człowieku, który samotnie wychowuje córkę, którą kocha ponad wszystko, ale którego życie przerasta.

Opuszczony przez żonę Leife Anderson pracuje w zakładach metalurgicznych, nieźle zarabia, a jednak w rzeczywistości okazuje się niechlujem, życiowym nieudacznikiem, nadużywającym alkoholu, który jest krytykowany i wyśmiewany przez rodzinę. Bulwersujące opisy jego wymiotowania do zlewu, oddawania do niego moczu, przepijanie zarobionych pieniędzy, nie przestrzeganie higieny osobistej, wywołują u czytelnika wstrząs i obrzydzenie. Mimo to Asa kocha ojca, bo on - mimo swych wad - jest dla niej dobry, rozmawia z nią, odwozi do przedszkola i szkoły. Jednak z biegiem lat, gdy dziewczynka dorasta zaczyna się wstydzić ojca, jego nałogu, zachowania, coraz chętniej przebywa u matki, dziadków czy licznych ciotek; odwraca się do niego plecami. Swój błąd i niekwestionowaną miłość ojca zrozumie, gdy już będzie na to za późno, gdy on umrze.
"Patrzyłam na wnuki taty i uświadomiłam sobie, że one nigdy nie zrozumieją, że kanapka z chlebem od Lundiusa smakuje inaczej niż zwykła kanapka. I że nie będę umiała im wytłumaczyć, jakie to uczucie zasypiać obok kogoś spracowanego, kto pachnie potem, piwem i samotnością, i zuchwałym marzeniem o solidarności i sprawiedliwości. /.../ Mój tata i ja."

Trudna to powieść autobiograficzna, bolesna i przygnębiająca, ale to nie tylko powieść o trudnym dzieciństwie, to także opowieść o samotności wśród bliskich i w społeczeństwie, w zmieniającym się wciąż świecie, o odmienności, odrzuceniu, braku zrozumienia i akceptacji. Zmusza do refleksji i zastanowienia się nad rodzinnymi relacjami. Polecam.

• Literatura skandynawska
  • Biblioteka